Iohannis, intrebat cate articole are Constitutia: Nu raspund la astfel de provocari

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:21 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Klaus Iohannis, a fost intrebat, sambata, la Brasov, cate articole are Constitutia, el replicand ca nu raspunde la astfel de provocari si precizand ca este obisnuit, ca dascal, sa adreseze el intrebarile de acest tip, relateaza Mediafax.

Iohannis a fost intrebat cate articole cuprinde Constitutia Romaniei, cate se refera la institutia prezidentiala si ce prevederi cuprinde primul dintre acestea. "Nu raspund la astfel de provocari. Eu sunt obisnuit sa pun eu intrebarile in calitatea mea de dascal. Daca aveti intrebari politice, cu mare placere", a replicat presedintele PNL.

El a mai fost intrebat daca se teme ca primarii PNL sau PDL vor parasi formatiunile din partea carora au fost alesi. "Am mare incredere in primarii mei", a replicat Iohannis.

Liga Alesilor Locali a ACL s-a intrunit sambata la Brasov, in prezenta a circa 1500 de alesi locali din partea PNL si PDL, acestia adoptand o rezolutie de sustinerea a lui Klaus Iohannis la prezidentiale si de respingere a prevederilor OUG 55/2014 care favorizeaza traseismul politic.























3192 vizualizari

  • -3 (25 voturi)    
    Foarte tare (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:33)

    Buerebista [utilizator]

    Așa deci, pentru Iohannis, articolele din Constituție sunt provocări!?
    Pe deasupra are și o atitudine super democratică, de mare angajament ”Eu sunt obișnuit sa pun eu intrebările”.
    Bravos!
    După părerea lui, la o conferință de presă, președintele vine ca să-i ia la întrebări pe ziariști.
    Dă-i înainte cu tupeu!
    • -5 (21 voturi)    
      timpul lucreaza impotriva lui johannis (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:51)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Buerebista

      se afunda cu fiecare zi. Nu are amploarea functiei la care aspira. Si ponta pierde teren, har Domnului !

      Ce poate fi mai ridicol decat o replica de genul :
      "Nu raspund la astfel de provocari. Eu sunt obisnuit sa pun eu intrebarile in calitatea mea de dasca" ???

      Alta anvergura ar fi avut domnul Predoiu. Noroc ca mai candideaza si altii, mai ales doamna Macovei.
    • +11 (15 voturi)    
      chiar asa (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:05)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Buerebista

      cite are? lasati-o mai moale, sunt convins ca nici un postac, printre care sunt si eu, nu are habar.
      • +3 (5 voturi)    
        deci recunosti (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:49)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

        ca esti postac, carevasazica? :)

        Am glumit, dar observatia ta e buna.

        A propos, bancul cu "recunosti ca esti mistret?" de pe vremea lui Ceasca il stii, sau esti prea tanar? :)
      • +2 (2 voturi)    
        N-AI ÎNȚELES (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 21:10)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

        ”Vorbește” însuși BUEREBISTA ! ”Strămoșul” lu´ Ceașcă și al țărănoilor infatuați care fac pe intelectualii și „ne pun legi și ne pun biruri” după cum le șoptește Zamolxe direct în ceara din urechi.

        Așadar cînd vorbești cu ”marele rege dac” SĂ TACI !
    • +7 (13 voturi)    
      Idioti (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:21)

      Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui Buerebista

      Niste ziaristi de 2 bani. Trebuiau sa-l intrebe ce lungime are fluviul Dunarea si data la care a aselenizat Neil Armstrong!
    • +6 (6 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 20:42)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Buerebista

      ce conteaza ca stiu cate articole are Constitutia
      daca sunt o jigodie/lichea mincinoasa si incompetenta.

      Intreb si eu, nu dati cu pietre
  • -7 (17 voturi)    
    Adevăr sau provocare?... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:45)

    EU-74-RON [utilizator]

    ..adevarul e că nu prea răspunde dacă nu are bileţelul cu răspunsul pregătit...cât despre provocări...
  • -6 (16 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:57)

    ampersand [utilizator]

    Iohanis - român sadea, d-al nostru, merită să ne fie preşedinte! Nu e departe de-acei conaţionali care, după ce mi-au demostrat cât de inculţi şi proşti sunt americanii deoarece nu ştiu s-arate România pe hartă, n-au fost în stare să-mi enumere judeţele României, propriei lor ţări :))))

    Iohanis - "ura!" şi la spaţioport!
  • -6 (14 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:16)

    klaudyuxxx [utilizator]

    probabil nici imnul nu-l stie
    • -4 (10 voturi)    
      Cum se spune-n germană... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:57)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      ..."Deşteaptă-te băi neamţule, c-o să câştige Ponta daca-ai să mai stai aşa bleg!" Căci în română i-au spus-o destui şi n-a priceput...
      Subscriu.Nici eu nu cred că-l ştie...
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebare irelevanta, raspuns prost. (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:47)

    rollotomasi [utilizator]

    Putea sa zica, nu stiu, dar nici nu mi se pare relevant, de aceea e disponibila Constitutia online si tiparit, ca atunci cand se pune problema aplicarii vreunui articol al acesteia, omul sa se poata uita.
    Asa a dat impresia ca dupa un presedinte comunist, unul slab si unul jucator urmeaza sa avem un presedinte-dascal autosuficient.
  • +7 (11 voturi)    
    Vitejilor (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:59)

    ciob [utilizator]

    Dar parca aceia care stiau cate articole are constitutia ar fi respectat-o... Au joglat printre articolele ei. Nu degeaba au ajuns sa fie invalidati de doua ori. Ultimele ispravi sunt legate de forografiile in tricourile PMP si intalnirea cu un singur partid, lider si candidat dintre multele parlamentare - PMP/ Udrea. Sunt convins ca dl Iohanis ar respecta Constitutia ca si presedinte. Presedentia nu-i concurs de cultura generala.
    • -2 (4 voturi)    
      Iohannis nu ar trebui doar sa respecte Constitutia (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 21:09)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui ciob

      (cum poti respecta ceva ce nu cunosti!) ci, printre altele:
      Art.80 - (2) Preşedintele României VEGHEAZA la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice.

      nu ma mira raspunsul lui Iohannis, din moment ce el inca neaga faptul ca in vara anului 2012 a avut loc o tentativa de lovitura de stat ai carei pasi au inclus si incalcarea Constitutiei, de exemplu emiterea unei OUG privind controlul CCR asupra hotararilor Parlamentului:
      art115 - (6) Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică.

      Din pozitia de profesor, Iohannis ar fi trebuit sa-si dea nota 2 si sa-si puna tichia de magar.
  • +11 (15 voturi)    
    am si eu o intrebare... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 20:04)

    exilatul [utilizator]

    pt plagiator : daca stie cite capitole are lucrarea sa de doctorat....
    • -4 (8 voturi)    
      pe langa (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 21:29)

      George C. [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      off the topic
  • +6 (8 voturi)    
    Cea mai tare temă de campanie! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 20:30)

    mono61 [utilizator]

    Dacă ziaristul care i-a adresat întrebarea nu cunoaşte cîte alineate are regulamentul de organizare şi funcţionare al staţiei tv unde lucrează, înseamnă că nu ar putea fi un bun profesionist?
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare de tocilar (Duminică, 7 septembrie 2014, 4:06)

    Wanheda [utilizator]

    care a invatat pe de rost la examene si habar nu are ce-i cu el...adica nu realizeaza ca e un nauc care pune intrebari nauce, adica nu-i jurnalist, doar o sluga.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari stupide (Duminică, 7 septembrie 2014, 8:02)

    dana_s [utilizator]

    No comment.
    Sper ca cetatenii romani sa poata discerne ce este cu adevarat important, relativ la Constitutie si aplicarea ei.
    Constitutia nu este numai a lui Iohannis, este a noastra, a tuturor.
    Nu are importanta sa tii minte cate articole, alineate, litere, norme are.
    Important este sa fii un om de echilibru, de dialog, onest, impartial, sa cooperezi cu cei mai buni, in folosul tarii, al tuturor.