Victor Ponta: Am sunat-o pe mama, sa se uite la TV, ca sa vada ca incepe distribuirea cardului de sanatate

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2014, 13:01 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a spus, vineri, ca si-a sunat mama cu cinci minute inainte de semnarea contractului dintre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate si Posta Romana, pentru ca aceasta sa se uite la televizor si sa se convinga de faptul ca va incepe distribuirea cardului de sanatate, potrivit Mediafax.

"Am discutat de mai multe ori si de mama mea care, sigur, are un grup de prietene, pensionari ai statului roman si mi-a spus: 'Nu-mi mai ii de cardul de sanatate, ca eu nu cred ca o sa-l faceti vreodata'. Am sunat-o acum cinci minute, i-am zis: 'Te rog frumos sa te uiti la televizor, n-am voie sa iau eu cardul tau pentru ca, conform legii, cardul trebuie sa ajunga numai la titular' ", a spus Ponta la finalul ceremoniei de semnare a contractului dintre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate si Posta Romana, contract care are ca obiect distribuirea cardului national de sanatate.

"Mult succes si sper ca macar grupul de prietene al mamei mele sa-si rcapete increderea ca pot sa beneficieze de ceea ce aveau nevoie de atat de mult timp si o sa astept acasa disciplinat sa imi vina si mie cardul de sanatate, da? Nu faceti nicio exceptie", le-a mai spus premierul celor implicati in acest demers.

Compania Nationala Posta Romana si Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS) au semnat vineri, la Palatul Victoria, acordul-cadru pentru distribuirea cardurilor de sanatate la nivel national, valoarea contractului fiind de 37,5 milioane lei (8,5 milioane euro), cu o durata de patru ani.


Procesul de distribuire va incepe la 18 septembrie, iar volumul total ce urmeaza a fi livrat, la nivel national, pe durata celor patru ani, este estimat la aproximativ 13,6 milioane de carduri.

Posta Romana va livra cardul de sanatate destinatarului in maximum 20 de zile calendaristice, incepand cu ziua lucratoare urmatoare celei in care trimiterile au intrat in reteaua postala.























2919 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Cit?!? (Vineri, 5 septembrie 2014, 13:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    "Procesul de distribuire va incepe la 18 septembrie, iar volumul total ce urmeaza a fi livrat, la nivel national, pe durata celor patru ani, este estimat la aproximativ 13,6 milioane de carduri."

    Pe durata A PATRU ?!? ANI???

    Da' ce-i face dom'le cardului, il duce cu carutsa?
    Asta e operatiune de citeva luni, nu de 4 ani. Da' golanii tot amana, ca odata cu cardul, adio retete fictive, adio consultatii facute la morti si decontate la CASS, etc, etc. Si atunci macar sa lungeasca procesul 4 ani.

    si inca o intrebare pentru Pontanac: daca distribuirea asta dureaza 4 ani, ce rost are sa se uite ma'sa acu la TV, ca poate e programata peste 3-4 ani, nu? Sau i-a pus fii-su o pila sa primesca cardul cu prioritate?!?
  • +9 (9 voturi)    
    Intrebare? (Vineri, 5 septembrie 2014, 13:19)

    EllySt [utilizator]

    Oare PM i-a spus mamei si de cand este inceput proiectul cu aceste carduri?
    Este posibil ca mama d-lui Ponta si prietenele sa creada ca problema cardurilor a fost rezolvata de d-l Ponta in pauzele dintre aparitiile TV.
  • +10 (10 voturi)    
    o rezolvare atat de simpla (Vineri, 5 septembrie 2014, 13:29)

    Acasa [utilizator]

    care ar reduce frauda generalizata cu retete. Cand colo maimutoiul asta imi spune ca 4 ani le mai da voie sa fure. O veste buna transformata intr-una proasta de mitomanul profund corupt
  • +6 (6 voturi)    
    vb. de cardu ala de sanatate... (Vineri, 5 septembrie 2014, 13:39)

    liviu_ [utilizator]

    care vine impreuna cu nou ssitem de sanatate in care tot beneficiaza de aceleasi lucruri (chit ca dai 0 lei chit ca dai 1 miliardde euro / luna la sanatate) si in care beneficiile sunt urgentele maxime (adica iti da 3 perfuzii si dupa 3 zile tre sa incepi sa dai coplata ca ce pm), si cam atat?!
    de sistemu ala vorbim , nu?
  • +11 (11 voturi)    
    la ATM-uri baieti!!! (Vineri, 5 septembrie 2014, 13:44)

    Bwana [utilizator]

    Sa vezi ce navala si deceptie o sa fie in randul pesedeilor cand or sa bage cardul in ATM si in loc de pomana electorala o sa le iasa chitanta ca sunt nebuni de legat!
  • +2 (2 voturi)    
    Pe mitomanul patologic (Vineri, 5 septembrie 2014, 13:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    nici mama lui nu il crede. E mai de incredere o stire la TV decat asigurarile fiului.
  • +1 (1 vot)    
    Puteai (Vineri, 5 septembrie 2014, 13:59)

    mos ion roata [utilizator]

    sa-i spui o minciuna in direct nu sa o trimiti in fata televizorului. Chestia cu distribuirea cardurilor e praf in ochi pe patru ani si imediat dupa alegeri o sa se poticneasca la fel ca toate in tara asta
  • +2 (2 voturi)    
    Nedumerire (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:03)

    Dana Bob [anonim]

    La televizor se distribuie cardul?
  • +1 (1 vot)    
    :)) (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:47)

    corvus coraX [utilizator]

    Pontache, ție îți trebuie cel puțin trei...
  • +1 (1 vot)    
    infantilu... (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:09)

    zapada reloaded [utilizator]

    Mai infantilul tot infantil ramane...Bine ca n-o suna pe ma-sa sa ii spuna ce poama buna are si cum o fost el mititelu' taman la zidu' chinezesc.

    Parca imi si imaginez dialogul :" mama, am fost la zidu chinezesc, am pus degetelele, mi-am vazut visul cu ochii- sa ma inchin partidului popular chinez. ".
  • +3 (3 voturi)    
    E clar! (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:07)

    Florin Cj [utilizator]

    Pe asta, nici ma-sa nu-l mai crede!
  • +3 (3 voturi)    
    Nici mama lui n-are incredere in el... (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:33)

    finutza [utilizator]

    Se vede treaba ca nici maica-sa nu crede ceea ce spune, de aceea ii cere sa se convinga din alte surse!
  • 0 (0 voturi)    
    Sarut mana dna Naum , dar ia-l acasa pe Vio (Vineri, 5 septembrie 2014, 18:24)

    Plagarus [utilizator]

    Mama lui Panait spune ca autorul moral este Ponta /
    Dvs. ce stiti, ca noi nu am sti ?