Monica Macovei despre comisarul european nominalizat de Romania: Ne-am mai facut o data de ras in Europa, argumentul dat de premier este mincinos. Ponta, du-te si bate-te pentru Ciolos!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 31 august 2014, 17:05 Actualitate | Politic


Monica Macovei
Foto: Hotnews
Europarlamentarul Monica Macovei, candidat independent pentru functia de presedinte al Romaniei, a declarat ca prim-ministrul Victor Ponta a facut de ras din nou Romania, trimitand la Bruxelles doua propuneri pentru un portofoliu de comisar european. In plus, Victor Ponta a incalcat legea 373/2013, pentru ca a transmis propunerea fara sa anunte Parlamentul Romaniei si fara ca acest candidat sa fi fost audiat, arata Monica Macovei.

"Argumentul dat de premier este unul mincinos, si anume daca nu ia Ciolos Agricultura, atunci sa luam altceva. Va aduc aminte ca in 2009 a fost trimis Vosganian, care s-a prezentat foarte prost, si a fost respins de Comisia Europeana. Abia apoi a fost trimisa o alta nominalizare, nu doua deodata. Daca l-ar respinge pe Ciolos, atunci Guvernul face o noua nominalizare, dar respectand legea si audiind acea persoana, cine o fi ea, in comisia de specialitate a Parlamentului", a declarat Monica Macovei in emisiunea "Editie speciala ", la Realitatea Tv.

Monica Macovei a precizat ca Dacian Ciolos, care a condus comisariatul Agriculturii, este apreciat la Bruxelles: "La Bruxelles se facea Politica Agricola Comuna si Ciolos a facut-o foarte bine. Este un om foarte respectat in Comisia Europeana. Solutia este sa te bati pentru ca Ciolos sa fie acolo. Ponta, du-te si bate-te pentru Ciolos!"

Monica Macovei a mai spus ca sunt importante atat portofoliul, cat si persoana propusa de Romania pentru un post de comisar european. "Conteaza portofoliul, trebuie sa fie unul important, pentru ca acest lucru creste puterea Romaniei, si conteaza persoana. Daca persoana nu este bine calificata, daca persoana nu este recunoscuta in ceea ce face la nivel international, atunci va lua un comisariat foarte slab", a explicat Monica Macovei, amintind ca europarlamentarul Corina Cretu, nume vehiculat in presa ca fiind a doua propunere a lui Victor Ponta, nu a lucrat nicio lege in Parlamentul European in 5 ani de mandat.

"Ne-am mai facut o data de ras in Europa, trimitand un al doilea candidat. In primul rand, te lupti sa castigi Agricultura. Nimic nu castigi daca nu te lupti", incheie europarlamentarul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7515 vizualizari

  • -16 (24 voturi)    
    Poi si basica? (Duminică, 31 august 2014, 18:15)

    cristian_n [utilizator]

    Ce mai face p-acolo acum?
    In tara am inteles,deleg...nu deleg...merg io..ba nu merg io ..
    • -7 (9 voturi)    
      Monica vrea popularitate (Luni, 1 septembrie 2014, 0:20)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      In loc sa o sustina pe Udrea, singurul candidat valabil si cu adevarat important in aceste alegeri.
      • -8 (8 voturi)    
        Well ... Sharona Presedintelui Mondial al Romilor (Luni, 1 septembrie 2014, 8:14)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Well ... fiecare cu animalele sale de casa ...Ceausescu cu Corbu si Sharona ... Basescu cu Vasile si Monica ...

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
        • 0 (2 voturi)    
          Ai dreptate. (Luni, 1 septembrie 2014, 13:19)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

          Asa si Poanta asta are animalele lu de casa, javre.. Unul dintre ele esti tu.

          Patria si maroul tau!
        • +3 (3 voturi)    
          /// (Luni, 1 septembrie 2014, 14:11)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

          Ai uitat sa adaugi : Ponta cu MiticaPalarierul.
  • -15 (19 voturi)    
    Atita timp (Duminică, 31 august 2014, 18:18)

    miguelito [utilizator]

    cit exista cutuma ca un comisar sa nu detina 2 mandate consecutive, de ce se insista pentru Ciolos si nu pentru altcineva? MM ar fi trebuit sa spuna X,Y,Z sint buni pentru pozitiile A,B,C hai sa-i sustinem pe aceia. Sa-l ataci tot timpul pe Ponta nu este o solutie, nu faci decit sa-l victimizezi si marea majoritate a votantilor tin cu victima.
    • +5 (9 voturi)    
      "cutuma" nu e "regulament"! (Duminică, 31 august 2014, 21:08)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      !
      • -3 (3 voturi)    
        Codruta (Luni, 1 septembrie 2014, 9:14)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        de acord cu tine. Dar chiar vrei s-o treaca aia in regulament? De ce consideram noi, romanii, ca daca nu e scris e permis?
    • -7 (9 voturi)    
      nu te pune cu gainarii (Duminică, 31 august 2014, 22:09)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Miguelito trebuie sa intelegi ca aici posteaza cei spalati pe creier care sfideaza realitatea care nu vor sa asculte alte pareri-ci pur si simplu refuza un dialog civilizat pt.ca nu au ce spune.
      • +5 (5 voturi)    
        Inteleg ca ai postat aici (Duminică, 31 august 2014, 23:33)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        ca să-ți descarci sufletul, dar nu e bine sa ai o părere asa de proastă despre tine însuți, sunt sigur că vei scăpa de cei care ți-au spălat creierul.
        Si, încet-cu-încetul, vei putea asculta și alte păreri.
      • +5 (5 voturi)    
        Marsh de pe situl asta! (Duminică, 31 august 2014, 23:36)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        De unde a mai aparut si booul asta de-si zice tepes, cand el este doar un tzepar.
        Deci daca afirmi ca toti care posteaza aici sunt spalati la creier, logica (daca ai asa ceva?) arata ca recunosti ca esti spalat la creier pt ca tocmai ce ai postat aici.
      • +2 (2 voturi)    
        /// (Luni, 1 septembrie 2014, 14:12)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        Noi discutam civilizat aici. Chiar daca avem pareri opuse.
        Tu ?
  • +19 (21 voturi)    
    Nu mai inteleg nimic (Duminică, 31 august 2014, 18:26)

    ipolitic [utilizator]

    Nu de aia s-a dus la Beijing, să se bată pentru un loc bun la Bruxelles? Când Juncker va vedea ca noi și cu China împreună suntem cei mai puternici, ne va da nu una, ci trei portofolii. Crețu, Plumb, Sova. Poate și Mirel Palada. Le-am arăta noi la îngâmfații ăia, cum se face politică...
  • +13 (15 voturi)    
    Corect! (Duminică, 31 august 2014, 20:16)

    UnOarecare [utilizator]

    Sa vedem cine mai aude si trage concluzia necesara la alegeri...
  • -8 (10 voturi)    
    ca lumea asta-i prost facuta ca.....ti f...in loc (Duminică, 31 august 2014, 22:00)

    tepes [utilizator]

    Cum iti permiti dra.macovei sa-l faci pe premier mincinos cind tu cu nerusinare obraznica ai mintit un parlament european ca in Romania ies tancuri pestrada si opozitia este arestata si multe alte magarii tu cum te numesti?
    • +5 (5 voturi)    
      Ce ma? (Luni, 1 septembrie 2014, 10:37)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      "in Romania ies tancuri pestrada"
       
      Esti spalat pe creier?
  • +5 (5 voturi)    
    Macovei pentru presedinte (Luni, 1 septembrie 2014, 2:23)

    Caligula [utilizator]

    Deci, pe scurt.
    Avem un candidat - Ponta - care la prima adiere de vant nu numai ca abandoneaza interesele tarii, dar in secret actioneaza chiar impotriva Romaniei, si un alt candidat care e in proces cu ANI - Iohannis - si care poate fi declarat incompatibil in plina campanie electorala (si asa e de si asteptat potrivit deciziilor CCR).
    Oare cine va castiga alegerile prezidentiale?
  • +4 (4 voturi)    
    De ce-s romanii pro-rusi? (Luni, 1 septembrie 2014, 15:55)

    soundtrack [utilizator]

    Vazand ca personajele din psd sunt fatis pro rusia si politica ei de ingenunchiere a libertatii de constiinta, a drepturilor cetatenesti, romanii se uita la putin ca la un arhanghel care va veni si le va da locuri de munca in fabrici de cuie si dopuri.Toti sa aiba locuri de munca asigurate, fara concurs, fara competente, ci sa se prefaca ei pe-acolo ca muncesc , dar sa ia bani, sa-si creasca plozii in liniste, fara scoala prea multa, cu mamaliga si bautura. Biserica ortodoxa sa-i "pomeneasca' pe bani ca doar asa se ia cu asalt imparatia cerurilor, cu popi bine unsi, Dumnezeu poate sa mai astepte!! Ce legi, ce procurori? Stiu ei mai bine cum se judeca prin tribunalul poporului, cu parul si infierare proletara. Un conducator cat mai forte la parale furate, cat mai hot si bandit, dar sa aiba imaginea falsa a unui atoate aparator!!!Nostalgia colhozurilor, a recoltelor adunate de elevi, studenti si militari!Tanjitul dupa un tractorist si basca lui mangaiata cu voluptate in fata auditoriului fermecat ca unul de-al lor l-a umilit pe inginerul agronom, i-a aratat el agricultura!!Satisfactia ca invatatorul si profesorul au salarii de cersetori pt. ca ei sunt un fel de paraziti, nu-i asa?Unde sunt vremurile cand analfabetii faceau legea la partid? Aproape!!! Inca putzintel si mujicimea pune opinca pe toata stradania de elevare, de netezire a obrazului! Egalitarismul si prostia vor dansa jocul mortii natiei si ascensiunea neingradita a imposturii nerusinate.
    D-na Macovei este o luptatoare, dar natia n-are nevoie de valori , ci de intestine pline!!!