EXCLUSIV UDMR pregateste un proiect de lege privind autonomia/ Tensiuni la guvernare din cauza unui proiect de initiativa cetateneasca respins de Comisia Europeana

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 1 iulie 2014, 16:16 Actualitate | Politic

Victor Ponta si Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
UDMR pregateste un proiect de lege privind autonomia, urmand ca acesta sa fie lansat in dezbatere publica pe data de 11 iulie, au declarat pentru HotNews.ro surse din cadrul uniunii. Potrivit acestora, proiectul de lege, elaborat impreuna cu Partidul Civic Maghiar, va fi insotit si de un pachet de propuneri privind revizuirea Constitutiei. Secretarul general al UDMR, Kovacs Peter, a declarat, citat de presa maghiara, ca una din propuneri se va referi la introducerea declaratiei Marii Uniri de la Alba Iulia in Constitutie. Contactat de HotNews.ro, Kovacs Peter a confirmat ca un grup de lucru elaboreaza acest proiect de lege, dar a evitat sa intre in detalii inainte de data lansarii.

"Sunt doua variante de proiect de lege aflate acum pe masa de lucru. Una care se incadreaza in Constitutia actuala, cealalta are in vedere o Constitutie noua sau amendata. Pozitia UDMR este ca avem nevoie de o noua Constitutie", a precizat pentru HotNews.ro  Kovacs Peter. Secretarul general al UDMR a adaugat ca Uniunea si comunitatea maghiara doresc sa atinga acest deziderat al autonomiei prin dezbateri publice, prin dialog cu partidele romanesti. "Nu vom recurge niciodata la alte variante decat dialogul politic", a subliniat Kovacs Peter.

In declaratia din 1918 exista un articol care le garanteaza minoritatilor o serie de drepturi, acest articol fiind deseori invocat de sustinatorii autonomiei. In declaratie Adunarea Nationala a proclamat, ca principii fundamentale la alcatuirea noului stat roman "deplina libertate nationala pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra si judeca in limba sa proprie prin indivizi din sanul sau si fiecare popor va primi drept de reprezentare in corpurile legiuitoare si la guvernarea tarii in proportie cu numarul indivizilor ce-l alcatuiesc".

Pe de alta parte, sursele HotNews.ro au mai precizat ca relatiile dintre UDMR si PSD la guvernare sunt deja tensionate din cauza unui litigiu. Comisia Europeana a respins anul trecut un proiect de initiativa cetateneasca sustinut de UDMR, care prevede autonomie lingvistica si culturala pentru minoritatile autohtone. Comisia a aratat ca un astfel de proiect incalca Tratatul de la Lisabona, care arata ca astfel de chestiuni tin de competenta statelor membre, nu de competenta europeana. Ca atare, nu se poate impune o directiva europeana in acest sens, ci legi nationale (principiul subsidiaritatii).

Initiativa cetateneasca sustinuta de UDMR a strans semnaturi de la austriecii din Italia (Tiroul de Sud), germanii din Danemarca, Germanii din Belgia, italienii din Slovenia, ungurii din Slovacia, ungurii din Romania. Initiatorii au atacat decizia Comisiei la Tribunalul UE (Curtea de Justitie a Uniunii Europene). Guvernele nationale au dreptul sa se constituie parte in proces (fie de partea Comisie, fie de partea initiatorilor).

UDMR este nemultumit deoarece Guvernul Ponta, prin MAE, ar fi luat apararea Comisiei in acest proces. Potrivit surselor HotNews.ro, Kelemen Hunor ar fi avut discutii  aprinse pe aceasta tema cu ministrul de externe, Titus Corlatean pentru a incerca sa schimbe pozitia guvernului in procesul cu Comisia, insa fara rezultat.

Primele tensiuni in relatia UDMR-PSD au aparut dupa anuntul premierului Victor Ponta referitor la negocierile initiate la inceputul lunii cu PPDD-ul lui Dan Diaconescu si eventuala cooptare la guvernare a acestora. La presiunile UDMR si UNPR, Ponta a renuntat la cooptarea PPDD in guvern, dar lansarea proiectului autonomiei va pune in discutie ramanerea maghiarilor la guvernare mai ales ca se apropie campanie electorala iar PSD va avea de gestionat un subiect foarte sensibil.

Lansarea proiectului de lege privind autonomia va avea loc cu putin timp inainte de scoala de vara de la Baile Tusnad. Pe 26 iulie este asteptat sa participe si premierul Ungariei, Victor Orban. La Balvanyos unt anutate dezbateri inclusiv pe tema autonomiei. Potrivit Agerpres, presedintele executiv al CNMT, Sandor Krisztina, a declarat marti, intr-o conferinta de presa la Cluj, ca alaturi de premierul Ungariei va fi prezent si europarlamentarul Tokes Laszlo.

"Premierul Ungariei, Orban Viktor, va participa la cea de-a 25-a editie a Universitatii de Vara si Taberei Studentesti 'Balvanyos' de la Baile Tusnad, alaturi de europarlamentarul Tokes Laszlo. Orban a confirmat ca va fi prezent sambata, 26 iulie. De asemenea, vor mai fi prezenti, printre altii, si secretarul de stat in Ministerul de Externe al Ungariei, Nemeth Zsolt, dar si politicieni maghiari din Bazinul Carpatic. Am invitat si politicieni maghiari din Romania, cum sunt liderul UDMR, Kelemen Hunor, sau cel al PPMT, Toro T. Tibor, dar si oameni politici din Catalonia si Tirolul de Sud. Vor fi mese rotunde in care se va discuta despre subiectul autonomiei si relatiile romano-maghiare', a mentionat Sandor Krisztina. Aceasta a mai spus ca din partea politicienilor romani nu se asteapta la prezente reprezentative.


Citeste mai multe despre   









8139 vizualizari
  • +3 (19 voturi)    
    pierde vremea degeaba ăștia (Marţi, 1 iulie 2014, 16:33)

    OnePiece [utilizator]

    ar merge de curiozitate o autonomie financiară să zicem pe cele 3 zone, fostele țărișoare, sa vedem concret pe urmă cine pe cine mulge.
    • +1 (13 voturi)    
      bine punctat (Marţi, 1 iulie 2014, 17:13)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui OnePiece

      Harghita si Covasna sunt cred ca cele mai sarace judete din Romania. Ar fi interesant de vazut cum se descurca singure :)
      • +7 (7 voturi)    
        saracia asta din HarCo e relativa (Miercuri, 2 iulie 2014, 10:43)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui naenae

        sa nu uitam ca la conducerea UDMR sunt doar milionari.. in frunte cu Verestoy, zis si "drujba lui Dumnezeu", pe care nu-l poate opri nimeni din taiat padurile pe acolo. daca nu ar avea toti domiciliul la Snagov, probabil ca s-ar umfla subit pib-ul / capita in hargita si covasna, desi amaratii aia de unguri care ii mai voteaza tot saraci ar ramane.
        ar mai fi de mentionat ca o gramada de bani au fost pompati din Ungaria pentru achizitia de terenuri dupa revolutie. practic, populatia locala nu cred ca mai controleaza nici jumatate din suprafata. autonomia asta nu e pentru ei, ci pentru cativa unguri bogati care incearca sa evite legile tarii si sa exploateze la maxim pamantul. ii doare fix in cot de istoria secuilor si alte baliverne inventate in ultimii ani...
  • +22 (26 voturi)    
    si uite asa..... (Marţi, 1 iulie 2014, 16:37)

    translativus [utilizator]

    .....ni se mai adauga o problema, cea a disparitiei romaniei.
    Din nefericire, suntem atacati de cel mai perfid dusman, cel din interior si aici nu ma refer la etnia maghiara ci la escrocherimea politica, vinovata de dezastrul economic si moral in care am fost adusi.

    In timp ce piticimea politicianista se scuipa si se bate pentru ciolan, tara se duce de rapa iar marea noastra majoritate, intram ca idiotii in jocul lor murdar contribuind astfel la mizeria in care traim.

    La asa cap, asa caciula !
  • +6 (14 voturi)    
    degeaba! (Marţi, 1 iulie 2014, 16:46)

    DinescuCristian [anonim]

    sa faca ce cu autonomia?
    • +2 (8 voturi)    
      Să se spele pe cap (Marţi, 1 iulie 2014, 17:39)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui DinescuCristian

      Să se spele pe cap cu ea. Dacă o vor, să o aibă.
      • 0 (6 voturi)    
        autonomie? (Marţi, 1 iulie 2014, 19:19)

        Aphex [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Le-as da frate autonomie.. si teritoriala, lingvistica, limbistica.. de care vor ei.. dar dupa aia le-as inchide si granitele.. si uite cum curatam 3 judete de unguri in cativa ani..
        Judetele alea in afara de padurile care le taie astia nu au nimic.. absolut nimic
        • -1 (5 voturi)    
          Nu înțeleg (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:59)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

          Nu înțeleg: de ce e un scop pentru tine să cureți județele de unguri? acolo unde sunt ei majoritari este treaba lor, așa cum e treaba noastră acolo unde suntem noi majoritari.

          Autonomie nu înseamnă stat separat. Și nouă ne-ar prinde bine un pic de autonomie la nivel de regiune, ar face țara mai guvernabilă.
    • +1 (3 voturi)    
      degeaba?asa spui tu? (Marţi, 1 iulie 2014, 20:41)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui DinescuCristian

      Amice tu sti ce spui?gindesti cu capul sau cu dosul?Ar trebui sa sti ca nici un efort nu este facut in zadar,,acest separatisti stiu ce fac si o coc-demult imediat dupa infaptuirea Romaniei Mari.
  • +10 (16 voturi)    
    de ce nu (Marţi, 1 iulie 2014, 16:47)

    tenere [utilizator]

    cheama si pe cineva din Crimeea sau Osetia? singurii nemultumiti din Europa, singurii cu scandal si ochii inlacrimati de legende, doar prin nationalismul asta ipocrit subszista si doar asa raman la putere si doar asa isi mascheaza lipsa de viziune economica si de strategie

    halal
    • 0 (2 voturi)    
      putina istorie (Miercuri, 2 iulie 2014, 9:03)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Pai in 1950 la ordinul lui Stalin se infiinteaza Regiunea Autonoma Maghiara care cuprindea Mures si Harghita. E desfiintata de Ceausescu in 1968 care revine la organizarea pe judete a tarii. Asa ca baietii astia au inspiratie stalinista, bolsevica. Tipau unii ca Dughin s-a intalnit cu membri BOR. Nici vorba, s-a intalnit cu gentii maghiari de pe aici. Liderul jobik(sau cum s-o scrie) e in mari vizite cu Putin. Rusii incearca sa destabilizeze pe aici. ungaria lui orban e sprijinita cu bani si ceva ideologie de Putin. Iar ungurii, astia sunt ca intotdeauna niste mincinosi si niste teroristi.
  • +13 (15 voturi)    
    Vrei PP-DD... (Marţi, 1 iulie 2014, 16:50)

    Johanis [utilizator]

    dai AUTONOMIE la schimb. Vezi victoras, d-aia nu e bine sa lasi tara pe mana unui copil autist!
  • -13 (15 voturi)    
    mai precis (Marţi, 1 iulie 2014, 16:50)

    Mazeta [utilizator]

    Ăsta este mai degrabă proiectul PPE decât UDMR: Ardealul înapoi la habsburgi.
    • +6 (6 voturi)    
      Psd (Marţi, 1 iulie 2014, 17:50)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar astia nu-s la guvernare cu PSD? Daca se intampla vreo minune din asta cu autonomie, stim cine va fi vinovat.
  • +3 (11 voturi)    
    Harghita+ Covasna max 500000secui +unguri (Marţi, 1 iulie 2014, 17:41)

    andreesanu [utilizator]

    Harghita + Covasna au circa 500000 secui +unguri ,iar in numele lor vorbesc altii care au alte interese decit acestitia.Ca si populatie cele 2 judete reprezinta cca 2,5% din populatia Romaniei. De cind ?,dupa ce criterii se schimba Constitutia Romaniei pentru 2,5% din populatie ???.
    Cine contesta Constitutia Romaniei ???ca stat unitar ???. cine sunteti voi ???pe cine mai reprezentati voi azi ???.
    • +2 (4 voturi)    
      secui+unguri+tigani. (Marţi, 1 iulie 2014, 20:46)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Corect domnule Andreesanu.
  • +4 (10 voturi)    
    o sa aibe autonomie in imparatia cerurilor :)) (Marţi, 1 iulie 2014, 17:43)

    maryus999 [utilizator]

    mai bine ar organiza niste excursii in estul ucrainei sa vada ce inseamna un comflict interetnic si apoi sa se gandeasca mai bine daca merita sa dea ce au acum pentru visele unor politicieni cu capul in nori ...
  • +1 (1 vot)    
    Analiza declarației invocate (Marţi, 1 iulie 2014, 21:21)

    Furnicuta [utilizator]

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Declara%C8%9Bia_de_la_Alba_Iulia
    II. Adunarea Națională rezervă teritoriilor sus indicate autonomie PROVIZORIE până la întrunirea Constituantei aleasă pe baza votului universal.
    III. În legătură cu aceasta (AUTONOMIA PROVIZORIE), ca principii fundamentale la alcătuirea noului Stat Român, Adunarea Națională proclamă următoarele:

    Deplină libertate națională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra și judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.
    Deci, până la apariția Constituției din 1923, aceste articole din declarație au stat la baza instruirii, administrării și judecării comunității maghiare. După această dată, toate acestea se desfășoară conform constituțiilor ulterioare.
    Deci, mi se pare speculativă solicitarea asta a UDMR. Cred că vor să verifice dacă noi suntem atenți.
  • +2 (2 voturi)    
    Cazul Tirolul de Sud (Marţi, 1 iulie 2014, 21:50)

    Furnicuta [utilizator]

    Vă recomand să citiți Primul război mondial de Lucian Boia (pag 99). Minoritarilor (din Europa) li s-au asigurat DEPLINE DREPTURI INDIVIDUALE, dar NICĂIERI minoritățile nu au beneficiat de DREPTURI COLECTIVE. Construcțiile naționale... s-au apropiat de modelul NAȚIUNII POLITICE de tip francez ...întocmai CA ÎN UNGARIA DE DINAINTE DE 1918.
    Și-acum situația Tirolului de Sud. În mod normal, acesta ar fi trebuit să rămână Austriei având în vedere majoritatea germană de acolo, dar i-a fost dat Italiei pe considerentul că... frontiera s-a trasat pe linia despărțitoare a munților (Pasul Brenner). În consecință, ceea ce fac acum italienii acolo este de a drege busuiocul pentru un teritoriu asupra căruia nu au nici-un drept (nici istoric, nici de altă natură). Cu totul altfel stau lucrurile cu Transilvania.