Prezenta la vot la ora 10 a fost de 4,61%, mai mare decat la alegerile parlamentare! Olt si Teleorman - judetele fruntase

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 25 mai 2014, 11:31 Alegeri 2014 | Europarlamentare

 documente
(25 Mai 2014) PDF, 531KB
Prezenta la vot la ora 10.00 a fost de 4,61%, a anunta Biroul Electoral Central, mai buna decit al precedentele alegeri europarlamentare din in 2009, dar chiar si decat la alegerile generale din 2012!. Prezenta in mediul rural a fost de 5,03%, iar in urban de 4,3%.

Judetele fruntase la prezenta sint Olt (7,8%), Teleorman (6,7%), Ilfov (6,19%), Dambovita si Mehedinti.

Judetele codase la prezenta sint Maramures (3,09), Timis (3,52), Sibiu (3,54), Iasi (3,69) si Cluj (3,73).

In Bucuresti, prezenta la vot la ora 10.00 a fost de 3,64%, fruntas fiind Sectorul 1.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

4714 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    mda (Duminică, 25 mai 2014, 11:39)

    ggna [utilizator]

    iar umbla Dragnea prin cimitire!
  • +6 (6 voturi)    
    rosii conduc (Duminică, 25 mai 2014, 11:47)

    marius123 [utilizator]

    .....sau intelighentia se scoala mai tarziu
  • +8 (8 voturi)    
    e clar (Duminică, 25 mai 2014, 11:52)

    amanda13 [utilizator]

    s-au deschis sectiile de pe langa cimitirele din teleorman. cand vezi ca judetele astea sunt fruntase, e clar...
  • +10 (10 voturi)    
    olt,teleorman,ilfov,primele (Duminică, 25 mai 2014, 11:54)

    vladimir14 [utilizator]

    Dragnea isi face treaba cu vii cu morti cu tot ce se poate.
    Dreapta doarme in papuci si o sa se mire ca e la distanta astronomica de comunistii astia de PSDisti.
    Niciodata in astia 25 de ani dreapta nu a stiut sa se mobilizeze.
    Ne meritam soarta.
  • +10 (10 voturi)    
    Hai la vot! (Duminică, 25 mai 2014, 11:55)

    rov [utilizator]

    Ca oltul si teleormanul vor depasii productia cu 100%
  • +8 (8 voturi)    
    este clar (Duminică, 25 mai 2014, 11:58)

    drop [utilizator]

    PSD fraudeaza masiv in Olt si Teleorman ca de obicei
  • +8 (8 voturi)    
    la vot! (Duminică, 25 mai 2014, 12:13)

    vighi daniel [anonim]

    Dragi prieteni, se pare că lumea din orase iese la vot peste prezenta din 2009, de asemenea dupa victoria proeuropenilor din Olanda trendul se extinde si in alte tari, adaugati si miza Ucrainei si vorbiti cu apropiati si amici sa mearga la vot si sa voteze pe familii politice, de la social-democratie la populari, si sa nu tina seama doar de listele candidatilor din tara! Pe ei!
  • +9 (9 voturi)    
    Dragnea cu trompeta, o scoala pe veta (Duminică, 25 mai 2014, 12:14)

    Aka [anonim]

    Astazi, mortii lu tov dragnea s-au trezit mai devreme, chiar daca azinoapte au petrecut la chermeza lu scaraoschii data in cinstea viitoarei reveniri in sanul familiei a lui tov iliescu si tovarasa de viata.
  • +7 (7 voturi)    
    boicotul (Duminică, 25 mai 2014, 12:16)

    gigi [anonim]

    Boicotul functioneaza, mortii din teleorman o sa ne decida viitorul.
  • +3 (5 voturi)    
    riscam o statistica? (Duminică, 25 mai 2014, 12:33)

    Reshape [utilizator]

    Daca nu e voie, patrati-mi mesajul in stand-by pina deseara, dar eu zic asa: PSD si-o ia peste bot desi o sa fie pe primul loc. PNL-ul o sa obtina un scor nesperat -- ceea ce-i va da aripi lu' Antonescu si-l va pune la naftalina pe Iohannis.
    • +2 (2 voturi)    
      poate totusi (Duminică, 25 mai 2014, 13:10)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      bine ar fi s-o incaseze cu un scor cat mai mic si Antonescu.
  • -9 (15 voturi)    
    nu merita votati! (Duminică, 25 mai 2014, 12:34)

    dece [utilizator]

    ori anulati votul, ori nu va duceti!
    o rata a absenteismului de peste 80% ar determina actuala clasa politica spre desfiintare!
    Altfel, cine ii mai voteaza tot pe acesti aceiasi politruci jalnici - isi merita soarta!!! Nu conteaza partidele sunt aceiasi hoti!
    • +7 (9 voturi)    
      da multumim (Duminică, 25 mai 2014, 12:40)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui dece

      ti-ai facut datoria fata de partidul care vrea sa iasa primul prin voturile mortilor. mergi si ia-ti banii si lasa-ne-n pace!
    • +7 (9 voturi)    
      n ai inteles nimic din dezbaterile recente (Duminică, 25 mai 2014, 12:40)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui dece

      ori esti un postac platit sa inhibe cititorii hn sa iasa la vot. Ambele scenarii favorizeaza pesedeaua .
    • +2 (4 voturi)    
      ei, na! (Duminică, 25 mai 2014, 13:02)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui dece

      Dom'le, sa nu fim ilogici! Experienta ne arata ca, daca nu scrie in lege, chiar si o rata de numai 0,1% prezenta la vot e arhisuficienta. Bine, experienta ne arata ca uneori chiar daca scrie in lege exista institutii ale statului (deci nu simpli cetatenti) care aleg sa ignore ce scrie acolo.
      In al doilea rind, sa presupunem ca e asa, ca din cauza boicotului clasa politica actuala se desfiinteaza (desi nu e clar de ce, probabil de rusine?). Pai si dup-aia ce urmeaza? Haosul, apocalipsa? Se da reset, ca la calculator? Dictatura militara? Nu trebuie sa se formeze o alta clasa politica? Si aia noua, din ce o sa se formeze, din utilizatorul "dece" si activistii Uniti Salvam? Din tinerii frumosi si curati ai acestei tari? Pai si atunci, tinerii frumosi si curati de ce nu candideaza de acum?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este acelasi lucru. (Duminică, 25 mai 2014, 13:14)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui dece

      Nu este acelasi lucru sa nu votam sau sa anulam votul.
      Semnalul daca votam, dar anulam votul cu multe stampile vraiste si (inca si mai bine) scriind mascari la adresa conducerii partidelor, este ca ne pasa, ca am merge la vot si am vota pozitiv daca am avea o oferta onorabila.
      Daca nu votam deloc, dincolo de faptul ca eventual in sectii nesupravegheate s-ar putea sa voteze in locul nostru cei mai hoti, dam semnalul ca nu ne pasa si ca partidele trebuie sa se ingrijeasca doar de cei ce vin la vot la ordin, incolonati si platiti, si ca restul suntem atat de dobitoci sa suportam totul de la ei.
  • +11 (11 voturi)    
    Sunt tare curios daca oltenii (Duminică, 25 mai 2014, 12:39)

    potaissa [utilizator]

    vor veni din nou la vot cu 245% din votanti . Voteaza din nou cimitirele si morga??
    • -1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 25 mai 2014, 15:15)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Adevarul, e, ca ei isi fac treaba! Cineva trebuie sa voteze in tara asta! In timp ce unii fac pe desteptii cu boicotul, altii isi scot mortii la vot! Oare cine sint cei ce gresesc?
      • +2 (2 voturi)    
        Eu zic ca-s aceia (Duminică, 25 mai 2014, 16:18)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

        care-si vand sufletul pentru mici si bere...tu ce parere ai?
  • +7 (7 voturi)    
    Are cuvantul tov miolicianu, catelu lu ponta (Duminică, 25 mai 2014, 12:43)

    Molicianu [anonim]

    Dragi tovarasi si pretini, nu doar economia duduie, dar si cimiterele duduie!
  • +4 (4 voturi)    
    Aoleu (Duminică, 25 mai 2014, 13:15)

    deville2010 [utilizator]

    Zombie PSD-ului sunt fruntasi la vot !
    Sa va conduca Bombonica si neamul ei de nu iesiti la vot!
  • -2 (2 voturi)    
    paradox (Duminică, 25 mai 2014, 13:17)

    demaGOGU [anonim]

    precarii, marginalizatii social, exclusii, saracanii, you call it inteleg mai bine democratia decat bobos de Bucuresti carora, sigur, le pute totul in tara asta

    de luat aminte.
    • +1 (1 vot)    
      evident! (Duminică, 25 mai 2014, 14:17)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      daca iau 2 kile de zahar inteleg chiar de doua ori mai bine. Combinatia ulei+zahar+orez+galeata e imbatabila.
  • +1 (3 voturi)    
    Mergeti la VOT (Duminică, 25 mai 2014, 13:34)

    alex1234 [utilizator]

    Mergeti la VOT

    ca iara fac BARONII LOCALI RECORDURI MONDIALE

    NU VOTATI CU ORICINE A GUVERNAT DIN 90 PANA AZI
  • +1 (1 vot)    
    in loc sa comentati de OT si TR (Duminică, 25 mai 2014, 16:25)

    artistul [anonim]

    Mai bine iesiti din casa si mergeti la vot...pana la urma sunt 2 judete...dar daca permiteti asa ceva ... va meritati si voi soarta la fel ca cei din TR si OT.
    Mergeti la vot si exprimati va optiunile!
    Scuza ca nu am cu cine vota nu exista.
  • 0 (0 voturi)    
    poate vestul tarii si diaspora (Duminică, 25 mai 2014, 16:38)

    BME [utilizator]

    sa mai salveze tara de sub ocupatia psd , ca sudul tarii unde sunt cei mai multi saraci vor vota cu psd. Cei ce au ceva scoala si banuti nu prea merg la vot