Ponta vrea sa propuna o discutie in CSAT privind Ucraina. Basescu raspunde: S-a discutat demult, dar nu si-a dat seama cand

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 4 mai 2014, 0:57 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a afirmat sambata seara, intrebat despre declaratia premierului Victor Ponta cu privire la discutarea intr-un CSAT a situatiei R. Moldova in contextul crizei ucrainene, ca acest subiect a fost discutat demult in Consiliul Suprem de Aparare a Tarii (CSAT), adaugand ca premierul Victor Ponta "nu si-a dat seama cand", transmite Agerpres.

"S-a discutat demult, dar nu si-a dat seama cand", a spus seful statului.

Premierul Victor Ponta a afirmat, sambata, la Targu-Jiu, ca va propune ca in urmatoarea sedinta a CSAT sa existe "o analiza foarte clara" a institutiilor statului, inclusiv a serviciilor de informatii, legat de ceea ce va putea face Romania pentru a sprijini Republica Moldova in contextul conflictului din Ucraina, transmite Mediafax.

Romania nu este in niciun fel amenintata, dar regiunea e un focar de pericol si trebuie sa facem tot ce tine de noi pentru a asigura integritatea si securitatea Republicii Moldova", a declarat premierul Victor Ponta, sambata, la Targu Jiu.

El a spus, raspunzand unor intrebari ale jurnalistilor legate de suplimentarea bugetului Armatei in contextul conflictului din Ucraina, ca s-a decis deja ca Ministerul Apararii Nationale sa beneficieze de o alocare suplimentara de 700 de milioane de lei, pentru modernizare, retehnologizare si intretinere.

Intrebat de jurnalisti despre informatii furnizate de presa rusa potrivit carora Romania nu ar rezista mai mult de 30 de minute in fata unui razboi, Ponta a raspuns: "Ar rezista mult mai mult".

"Tocmai pentru ca vreau sa dau asigurari ca niciun cetatean roman nu este si nu va fi in pericol, luni, impreuna cu ministrul Mircea Dusa, vom face o analiza si vom pregati pentru prima sedinta a CSAT toate datele si strategia pentru a da asigurari populatiei Romaniei si fratilor de pe peste Prut. Niciun roman nu e in pericol, dar investitii suplimentare si o strategie sunt absolut necesare", a spus Ponta.

El a precizat ca sedinta CSAT o stabileste presedintele, el urmand insa sa propuna, in calitate de vicepresedinte al CSAT, sa fie facuta o analiza in legatura cu ceea ce va putea face Romania pentru a sprijini guvernul legitim al Republicii Moldova.

"Presedintele o stabileste (sedinta CSAT-n.r.), noi vom propune. In calitatea mea de vicepresedinte al CSAT, voi propune ca obligatoriu sa avem din partea tuturor institutiilor statului, nu doar cele guvernamentale, ministere, ci si din partea serviciilor de informatii, o analiza foarte clara apropo de ceea ce putem si trebuie sa facem pentru a sprijini guvernul pro-european si guvernul legitim al Republicii Moldova", a declarat premierul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7412 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    De fapt... (Duminică, 4 mai 2014, 1:28)

    Geo7 [utilizator]

    De fapt Ponta joaca la doua capete. Pretinde ca este proeuropean pentru a nu revolta oamenii de bine dar isi doreste sa fim vanduti rusilor si chinezilor pentru ca baronii locali si iresponsabilii psdisti sa fure cat vor, sa nu raspunda in fata justitiei si sa tina romanii in prostie si saracie. Romani TREZITI-VA!
  • +17 (21 voturi)    
    ... (Duminică, 4 mai 2014, 1:34)

    dragos234 [utilizator]

    A analizat Dragnea sondajele de la partid si pe urma l-a luat la rost pe Ponta: Fii mai activ pe externe!
  • +19 (25 voturi)    
    Joaca de-a CSAT! (Duminică, 4 mai 2014, 5:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Farsorul smecher Viorel vorbeste despre CSAT ca sa nu taca, sa se dea baiat deja mare, care incepe sa fie preocupat si de intunecatul domeniu - pentru al- al sigurantei nationale, fiindca asa-i sta bine unuia care vrea sa fie presedintele tarii, sa stie oamenii ca el se ocupa personal nu numai de fiecare romanin parte, ci si de intrega Romanie, ca ne putem lasa total doar in grija lui.
    De fapt, in mintea lui, este o jucarie : hai sa ma joc, fa Romanio, si de-a securitatea tarii, sa dau cu nasul si prin CSAT, sa fac o poza pe care s-o dea Daciana pe blog, la rubrica 'Victor in CSAT'.
    • +3 (3 voturi)    
      sper... (Duminică, 4 mai 2014, 15:09)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ca lumea sa realizeze ce s-ar intimpla cu RO daca acum ar fi fa ponta la presedentie!
  • +4 (16 voturi)    
    " Doctorul " o ia la trap spre front ? (Duminică, 4 mai 2014, 7:19)

    Plagarus [utilizator]

    Vad ca i-a apucat inarmarea pe ai nostri in CSAT
    Intrebarea este: in loc sa cheltuim 2 miliarde pe an pe inarmare, n-ar fi mai bine sa le dam americanilor 4 miliarde si sa ne apere ei, la un caz de ... ?
    • +3 (3 voturi)    
      nu... (Duminică, 4 mai 2014, 14:30)

      Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Astia vor sa fure, nu sa intre intr-un razboi. Apoi suntem in NATO, asa ca bani dam oricum pe inarmare.

      Romani, oamenii de valoare fac ceva, nu traiesc aratand cu degetul la altii. Plimbatul si datul din gura pe sticla nu se numeste facut ceva pentru Romania...
  • +18 (20 voturi)    
    discutii fara rost (Duminică, 4 mai 2014, 8:13)

    tontu [utilizator]

    Nu va mai dati toti cu parerea despre Moldova si Ucraina ca le faceti mai mult rau decat bine. Pregatiti-va de actiunii umanitare, pentru ca s-ar putea ca in curand sa trebuiasca sa primim refugiati...
  • +14 (18 voturi)    
    Buna dimineata (Duminică, 4 mai 2014, 9:20)

    JohnR [utilizator]

    S-a trezit si Tonta!
  • +8 (14 voturi)    
    tipic (Duminică, 4 mai 2014, 10:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Pontalogul, pafarist, ca de obicei.
    @hotnews: „a propos“, nu „apropo“ ;)
  • +14 (18 voturi)    
    siguranta (Duminică, 4 mai 2014, 10:59)

    asada [utilizator]

    Nu mai avem griji !!!!! Va discuta Pontagiatorul si va pune la cale apararea tarii si a noastra,dupa ce a bagat el de seama ca rezistam mai mult de 30 minute in cazul unui atac rusesc!!!! Sant curios unde o fi gaura de sarpe in care se va ascunde el si tata socru la o adica??!!!!
  • +14 (20 voturi)    
    copy-paste (Duminică, 4 mai 2014, 11:01)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    de la palma asta dată de băsescu, lui ponta i-au căzut ochelarii.
  • +15 (21 voturi)    
    Normal (Duminică, 4 mai 2014, 11:04)

    ac [utilizator]

    Ca era ocupat sa il injure pe Basescu pe la turneu' electoral PeSeDe. Acu si-a dat seama ca a ramas in urma.
  • +4 (12 voturi)    
    V.Vioreaua, papusa ce sare din barca,pt. tzara (Duminică, 4 mai 2014, 11:16)

    Plagarus [utilizator]

    350 de dolari este salariul mediu in Ucraina.
    Ucraina ia gazele din Rusia, conductele nu merg decat intr-un sens, din Rusia-Ucraina-vest !
    "Asta înseamnă că avem toţi banii de salarii, de pensii, de funcţionare a instituţiilor, orice s-ar întâmpla în Ucraina, orice s-ar întâmpla în altă parte " Guvernul are bani pt orice se intampla in Ucraina, de ce se intampla la noi nu a luat in calcul.????
    Tinta vaca Odessa, cea care are accesul la gurile Dunării, graniţa cu Moldova şi Transnistria, dar şi Insula Şerpilor !!
    Romania va avea granita cu Federatia Putin ?
    Din pacate cred ca sunt multi in Ucraina care vor cu Rusia, sunt ei multi si in Moldova daramite la ucrainieni ...
    Oricum, deocamdata partea buna e ca rusii nu se baga inca direct cu trupe, pare ca or sa se rezume la a trimite cativa agitatori si jocul de sah geopolitic continua !
  • +16 (24 voturi)    
    Micul premier roman, inoata pe spate si se ineaca (Duminică, 4 mai 2014, 11:23)

    Plagarus [utilizator]

    Cu rusii nu avem a ne teme. Nici in visele lui erotice Putin nu-si imagineaza ca ar putea sa puna o cizma in Romania. Poate , daca se drogheaza sau daca lucreaza noaptea la un " doctorat " cu Vioreaua romanilor indrumator debarcat politic !
  • +15 (21 voturi)    
    Basescu versus Ponta! (Duminică, 4 mai 2014, 13:01)

    hotnewsfil [utilizator]

    Fara sustinerea baronilor carora le datoreaza inscaunarea lui la putere in PSD si la guvernare, Ponta ar fi un neica-nimeni ca politician, un oarecare procuror mitoman, un 'dottore' plagiator.
    Fara sustinerea lui Traian Basescu - cel care l-a promovat si il sustine politic, Traian Basescu ar fi "doar" un Traian Basecu - politicianul talentat, ambitios, pragmatic, creatorul fazelor de gol si, totodata, marcatorul - un jucator polivalent.
    Ponta le datoreaza enorm baronilor, trebue sa ii protejeze de justitie, sa mearga la brat cu borfasii dovediti de catre procurori, sa sfideze bunul simt al populatiei, al presei neotravite de Felix.
    Are nevoie ca de aer sa ajunga presedintele tarii, asa cum au si baronii, ca sa fie anihilata cerbicia justitiei.
    Convingerile despre Traian Basescu le au cei care il cunosc mai bine si de pe timpul cand era un stralucit comandant de vapor, convingere care a inceput sa ii cuprinda, accelerat, si pe cei pe care i-a suparat prin masurile dure luate de el, in timpul crizei din intreaga lume si, in consecinta, din Romania.
    Dupa Noiembrie 2014, poporul va ajunge sa spuna : 'O fi fost rau cu Basescu dar este mult mai rau fara Basescu'.
  • +7 (11 voturi)    
    ponta (Duminică, 4 mai 2014, 13:57)

    mike13 [utilizator]

    Pai cand sa afle, ce, el e primul ministru al Romaniei??/Si, oricum, el se plimba cu barca, viziteaza containere, e mult prea ocupat cu campania!!!Pe banii cui???
  • +4 (4 voturi)    
    Cam care e cel "coscovit" plagiatore ? (Duminică, 4 mai 2014, 15:34)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Ca te bate pe orice subiect poti sa-ti imaginezi, inclusiv la bascalie.Eleganta , subtire (cum nu ne asteptam) nu grobiana si plina de invective -cum e ofensiva ta de alegeri.Cand Basescu s-a exprimat dur, a reflectat realitati dure (cum a fost cea cu plagiatul sau pasajele in care vorbeste despre coruptie).