175 de parlamentari au semnat denuntul penal impotriva lui Traian Basescu, acuzat de santaj la adresa Gabrielei Vranceanu Firea. De pe lista lipsesc sefii UDMR si UNPR

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 17 aprilie 2014, 13:40 Actualitate | Politic


 documente
(17 Apr 2014) PDF, 1MB
​175 de parlamentari au semnat denuntul penal impotriva presedintelui Traian Basescu, pe care il acuza de santaj la adresa senatorului PSD Gabriela Vranceanu Firea. Pe lista apar 175 de semnaturi, printre cei mai proeminenti semnatari numarindu-se premierul Victor Ponta, vicepremierul Liviu Dragnea, presedintele Camerei Deputatilor - Valeriu Zgonea, dar si Sorin Rosca Stanescu, dat afara din PNL in urma unui scandal cu PSD. Pe lista nu apar insa Gabriel Oprea, vicepremier si presedintele UNPR, si nici Kelemen Hunor, presedintele UDMR.
  • Lista semnatarilor, in documentul atasat.
  • Redam integral textul denuntului penal:
Domnule procuror general,

Subsemnatii  Victor Ponta, Daniel Constantin, Valeriu Zgonea, Liviu Dragnea, Ilie Sarbu, Marian Neacsu, Bogdan Niculescu-Duvaz, Catalin Marian Radulescu, Ioan Benga, Gheorghe Marin, Georgica Severin, Eugen Nicolicea, Daniel Florea, Florin Paslaru, Mihai Tudose, Sorin Avram Iacoban,Vasile Popeanga, Lucretia Rosca, Horia Grama, Victor Roman, Adrian Mocanu, Dan Ciocan, Daniel Barbulescu, Vlad Marcoci, Ion Tabugan, Ioan Vulpescu, Daniel Tudorache, Iulian Iancu, Rodica Nassar, Nicolae Banicioiu, Viorel Hrebenciuc, Dan Nica, Bogdan Mihailescu, Catalina Stefanescu, Radu Stroe,  Miron Smarandache, Ion Melinte, Alexandru Petru Fratean, Sorin Stragea, Dorel Covaci, Petru Andea, Gheorghe Ciobanu, Niculae Badalau, Valentin Gabriel Boboc, Timotei Stuparu, Nicolae Mohanu, Florinel Dumitrescu, Laurentiu Nistor, Adrian Simionescu, Doina Elena Federovici, Rodin Traicu, Gheorghe Simon, Dumitru Chirita, Constantin Adascalitei, Claudiu Manda, Ion Balan, Georgian Pop, Viorel Marian Dragomir, Matei Suciu, Natalia Elena Intotero, Gavril Mirza, Sorin Grindeanu, Emil Nita, Ioan Axente, Gheorghe Fraticiu, Camelia Khraibani, Octavian Petric, Gabriel Vlase, Mircea Draghici, Mihai Fifor, Florea Voinea, Vlad Cosma, Mihai Weber, Aurel Vladoiu, Vasile Mocanu, Ioan Adam, Constantin Radulescu, Ioan Dirzu, Trifon Belacurencu, Andrei Dolineaschi, Marius Bota, Serban Nicolae, Dorel Caprar, Ion Toma, Alin Bucur, Marian Pavel, Darius Valcov, Daniel Butunoi, Radu Oprea, Gheorghe Pop, Toader Dima, Neviser Zaharcu, Ion Calin, Florentin Gust Balosin, Florian Nicolae, Alexandru Stanescu, Florin Tataru, Ionel Arsene, Cornel Itu, Sonia Draghici, Vasile Gliga, Marian Enache, Iuliu Nosa, Flavius Maduta, Ovidiu Dontu, Laurentiu Coca, Ioan Denes, Daniel Suciu, Adriana Doina Pana, Gabriela Podasca, Enea Cosmin, Doina Silistru,Virgil Delureanu, Bucura Oprescu Simona, Iriza Scarlat, Ninel Peia, Petru Daea, Ecaterina Andronescu,Nicolae Marin, Victor Mocanu, Gabriela Cretu, Bogdan Gheorghe, Daniel Savu, Gheorghe Saghian, Haralambie Vochitoiu, Damian Draghici, Liviu Octavian Bumbu, Aurel Durut, Mihai Neagu, Florin Buicu, Calin Potor, Eugen Uricec, Gabriel Mutu, Alexandru Cordos, Titus Corlatean, Mihai Sturzu, Cristian Rizea, Leonard Cadar, Cosmin Necula, Radu Popa, Catalin Tiuch, Carmen Moldovan, Ioan Stan, Mircea Titus Dobre, Ovidiu Iane, Violeta Tudorie, Eduard Martin, Radu Babus, Tamara Ciofu, Mihai Balta, Lucian Sova, Marcel Bujor, Neculai Bereanu, Ioan Chelaru, Cosmin Nicula, Florinel Butnaru, Dan Ionita, Liviu Marian Pop, Adrian Anghel, Viorel Arcas, Constantin Tamaga, Leonardo Badea, Anghel Stanciu, Ioan Munteanu, Cristian Dumitrescu, Ion Rotaru, Sorin Rosca Stanescu , Dan Tataru, Florian Bodog, Valentin Calcan, Petru Filip, Ion Marcel Ciolacu, Ionut Savoiu, cu totii avand domiciliul ales la Palatul Parlamentului, in baza art. 290 C.pr.pen, formulam urmatorul
                                                     
                                                  

                                                      DENUNT

Privind savarsirea de catre numitul
- BASESCU TRAIAN - Presedintele Romaniei, cu locul de munca la Palatul Cotroceni, b-dul Geniului nr.1-3, sector 6,  unde urmeaza a fi citat pentru savarsirea infractiunilor de:
    - santaj prev si ped. de art. 207 C.pen


DOMNULUI PROCUROR GENERAL AL PARCHETULUI DE PE LANGA INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE
In urmatoarele conditii:

Intr-un interviu la postul de televiziune Realitatea TV, difuzat in seara zilei 13.04.2014, in cadrul emisiunii “Jocuri de putere” realizata de Rares Bogdan, referindu-se la activitatea parlamentara a d-nei senator Firea Gabriela, in cadrul Comisiei Parlamentare de ancheta pentru verificarea legalitatii achizitiei terenurilor
din zona comunei Nana, jud. Calarasi a afirmat:“mai bine ar sta in banca ei si s-ar ocupa de ce se intampla pe mosia sotului ei unde este Primar, ca s-ar putea sa nu-l gasesca intr-zi acasa daca…. Nu-i atenta…. Inteleg ca in Parohia lui se intampla destule lucruri rele” declaratie inregistrata la min. 01;47;50 din inregistrarea emisiunii.

Afirmatia facuta in referire directa la activitatea de primar a sotului d-nei senator, constituie un mijloc de constrangere a acesteia in scopul determinarii neindeplinirii atributiilor parlamentare care ii revin, ce sunt de natura sa lezeze interesele personale ale numitului Basescu Traian si ale familiei acestuia.

Comisia parlamentara a fost infiintata prin Hotararea Parlamentului nr. 74/10.12.2013 (anexata), membrii acestei comisii avand in conformitate cu Regulamentul ei (anexat) analiza legalitatea transmisiilor succesive ale drepturilor de proprietate in zona comunei Nana.

Ne aflam in prezenta savarsirii infractiunii de santaj consumata prin aceea ca amenintarea proferata public ca mijloc de insuflare a unei temeri si realizare a unei constrangeri morale serveste la determinarea impiedicarii actiunilor d-nei senator in folosul autorului exprimarilor in sensul art. 207 C.pen ce defineste elementele constitutive ale infractiunii de santaj.

Denuntul nostru este motivat si de imprejurarea ca prin admiterea unor asemenea practici se aduce atingere directa libertatii de exprimare si actiune a parlamentarilor astfel cum este garantata de imunitatile constitutionale.

Mentionam ca noi, parlamentarii semnatari ai prezentului denunt, consideram ca numitul Basescu Traian, care ocupa functia de Presedinte al Romaniei,  se bucura numai de imunitatea prev. art. 84 alin 2 din Constitutia Romaniei, care nu il ocroteste in ceea ce priveste viata si afacerile sale private conform principiului egalitatii in fata legii prev. de art. 16 alin 1 din Constitutie, el neputandu-se situa mai presus de lege conform alin 2 al aceluiasi text de lege.

Pentru aceste considerente solicitam cercetarea si trimiterea in judecata a numitului Basescu Traian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3780 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    tipic (Joi, 17 aprilie 2014, 13:46)

    gigi1 [utilizator]

    Se asigura material de circ mediatic pentru televiziunile spalatoare de creiere, in speranta ca nu vad scumpirile si maririle de taxe si o sa le tina de foame jos basescu.
    • -13 (17 voturi)    
      Hmmm (Joi, 17 aprilie 2014, 14:05)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Lasa preturile....cand avem un presedinte santajist si mafiot trebuie sa scapam intai de el.
      Vad ca vrei sa distragi atentia de la faptul ca avem cel mai sinistru presedinte din lume.
      • +12 (16 voturi)    
        pardon (Joi, 17 aprilie 2014, 15:04)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        tu vrei sa distragi atentia ca avem cel mai tembel prim ministru din lume.
        • +8 (12 voturi)    
          cred (Joi, 17 aprilie 2014, 15:52)

          Fu Thien Zbang cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

          că ești prea indulgent cu ponta!
        • -4 (10 voturi)    
          Hmmm (Joi, 17 aprilie 2014, 16:47)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

          Eu credeam ca este un articol despre inculpatul basescu....nu despre Ponta.
          Dar vad ca voi aveti poezia invatat....si o recitati pentru cativa banuti amarati.:))
          Observ ca esti mandru de ce a facut basescu...deci ''valorile'' tale morale sunt la nivel zero.
          • +3 (5 voturi)    
            dle jurist-sef! (Joi, 17 aprilie 2014, 19:04)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            poate aflati ce inseamna inculpat=invinuit?
            sau visele adolescentine devin realitate?
            sau e doar incultura juridica?
      • +6 (10 voturi)    
        Mai citeste si invata (Joi, 17 aprilie 2014, 15:29)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Unde e santajul? Si daca e mafiot, vreau sa dai exemple de persoane omorate de el, actiuni de spalare de bani, etc.
      • +8 (12 voturi)    
        Dar de (Joi, 17 aprilie 2014, 15:36)

        DanielManaila [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

        Kim Jong Un ce zici? Sau faptul ca cel mai mare trust de media din Romania apartine unui fost turnator la securitae? Asta nu ti se pare sinistru? Nu ti se pare sinistru ca un fost turnator la securitate este formator de opinie prin intermediul celor doua creatii abjecte , gadea si badea? O sa-l plangeti pe Base va asigur...
  • +13 (15 voturi)    
    Complot P$D-ist (Joi, 17 aprilie 2014, 13:51)

    Matrafirefox [utilizator]

    Dubios, democratia trecea... Dupa toate aberatiile spuse de Ponta si slugile lui la adresa lui Basescu, tot ei sar cu gura. Ma-ntreb cati romani sunt la fel de egoisti, aroganti, avizi de putere.
  • +11 (13 voturi)    
    io (Joi, 17 aprilie 2014, 13:52)

    Apocrif [utilizator]

    pe lista nu vad si domnii mazeta, gigi kent, turnul eiffel, dumitrica, etc etc etc......
    • +4 (6 voturi)    
      Ei sunt P$D-isti mici (Joi, 17 aprilie 2014, 16:49)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Apocrif

      Astia abia sunt niste slugi la P$D-istii mari, normal ca nu apar pe lista.
  • +13 (15 voturi)    
    LIsta Rusinii neamului romanesc. (Joi, 17 aprilie 2014, 13:53)

    rov [utilizator]

    Pentru ceva constructiv nu s-au asociat...!!!
    Tradatori de neam.
  • +9 (11 voturi)    
    Atributii parlamentare (Joi, 17 aprilie 2014, 13:58)

    catalin72 [utilizator]

    Interesant,deci parlamentul Romaniei are intre atributii anchetarea tranzactiilor pesoanelor fizice ???
  • +10 (12 voturi)    
    Spectacol pentru votacul uslamist (Joi, 17 aprilie 2014, 13:58)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cum votantul uslamist oricum nu pricepe ce e aia plingere penala, cine o face, si ce efect are daca o semneaza o singura persoana sau 200, circul asta are doar rolul de a distrage atentia votacului flamind de la efectele noilor taxe si impozite.

    Un om cu minime cunostinte juridice stie ca o plingere penala se solutioneaza in functie de probele de la dosar si nu infunctie de numarul si rangul semnatarilor.

    Da' spectatorul antenisto-retevist n-are suficienti neuroni ca sa priceapa fineturi dintr-astea, si chiar daca ar avea neuronii, e prea lenes ca sa-i puna la treaba.
    • +7 (9 voturi)    
      eu cred că (Joi, 17 aprilie 2014, 16:03)

      Fu Thien Zbang cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      se vrea distragerea atenției de la adevăratul motiv al panicii lui ponta!a fost prins în înregistrări privind traficul de influență chiar din biroul său!de ce s-a mutat la mapn?e la mintea oricărui om normal că ponta s-a scăpat în nădragi de frică! în curând va fi chemat la dna!pariu!a se vedea reacția lui sîrbu!!!sunt îngroziți de frică!de ce oprea și hunor nu au marșat la acest act tembel? nici măcar pandele,consortul vizat direct de băsescu ,nu a semnat acest demers pervers!pandele știe...!trebuie să vedem dincolo de aparențe!
  • +7 (9 voturi)    
    ? (Joi, 17 aprilie 2014, 14:05)

    CTGOnline [utilizator]

    1. "Urmeaza a fii citat"? Cine stabileste asta? Ponta si baronii, sau procurorii? Sau a fost un indiciu subtil pentru cine trebuie?
    2. Eu tot am o nelamurire cu comisia asta. De unde si pana unde se pot face comisii parlamentare pentru tranzactii intre privati. Zau ca nu inteleg care este cadrul legal in acest sens.
  • +8 (12 voturi)    
    175 de javre sinistre (Joi, 17 aprilie 2014, 14:06)

    strelka [utilizator]

    Grupul infractional organizat se screme sa faca ceva.... asta da stire....
  • +6 (8 voturi)    
    e incredibil... (Joi, 17 aprilie 2014, 14:12)

    monterosa [utilizator]

    cum actioneaza parlamentarii exact ca o turma de oi. Probabil ca jumatate din semnatari habar n-au ce au semnat iar majoritatea celorlalti a facut-o ca asa li s-a spus sa o faca.
    Oricum ne era nevoie de toata lista asta. Domnul procuror general probabil ca se poate sesiza si la un simplu telefon dat de cine trebuie, ca altfel nu ar fi avut motive sa ajunga in functia respectiva.
  • +11 (11 voturi)    
    sigur e o deturnare a atentiei romanilor (Joi, 17 aprilie 2014, 14:16)

    V. Val [utilizator]

    de la fapte cu adevarat grave.

    E un denunt. Denuntati, dragi tovarasi, denuntati ca alta treaba n-aveti.

    In timpul asta catastrofala lege a minelor trece prin acord tacit, iar Victor viorele aduna in buzunarul propriu toate serviciile speciale ale sigurantei nationale. Se muta in inima armatei, primeste onoruri care nu-i sunt destinate (dar vrea sa inoculeze romanilor ca EL e simbolul tarii si al apararii ei)
    Vad ca azi da un anunt in numele tarii, uzurpand inca o data pozitia si prerogativele prezidentiale : "In cazul in care Rusia da curs solicitarii Transnistriei, Romania va avea o pozitie complet coordonata, identica cu cea a UE si NATO ".
    Nu-i treaba lui. Treaba lui e SA GUVERNEZE. El e seful EXECUTIVULUI ; nu el decide si nu el trebuie sa anunte pozitia Romaniei.
    La o nenorocire, ne trezim cu uzurpatorul ca se auto-unge sef de stat major.

    Fara gluma : acest personaj imoral, dezechilibrat si toxic TREBUIE OPRIT si inca repede, cat mai repede !
  • +11 (11 voturi)    
    așa, și? (Joi, 17 aprilie 2014, 14:27)

    Asgardi Metrovich [utilizator]

    cu ce e mai bună o scrisoare semnată de 175 parlamentari ca una semnată de unul singur?

    în altă ordine de idei, aș vrea să-i văd pe vajnicii noștri parlamentari la fel de prompți în a-și reaminti că imunitatea parlamentară nu e gîndită pentru apărarea borfașilor
  • +10 (10 voturi)    
    Ia uite (Joi, 17 aprilie 2014, 14:33)

    xna [utilizator]

    Acum avem lista scurta a penalilor din parlament :>
  • +5 (5 voturi)    
    588-175. (Joi, 17 aprilie 2014, 14:40)

    ouyang [utilizator]

    ne apropiem de 300-le dorit.
  • +5 (5 voturi)    
    cum zice cartea aia .. "Constitutia Romaniei" (Joi, 17 aprilie 2014, 14:50)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    ca presedintele are imunitate?

    Vad ca e la fel de citita ca si coranul prin parlamentul nostru...

    Pt cine vrea ...
    Articolul 84
    (2) Preşedintele României se bucură de imunitate. Prevederile articolului 72 alineatul (1) se aplică în mod corespunzător.
  • +7 (7 voturi)    
    tovarasu' Dragnea ... (Joi, 17 aprilie 2014, 15:10)

    meddio [utilizator]

    ati uitat sa-i treceti pe lista si pe aia 7,4 milioane de romani
  • +6 (6 voturi)    
    EU NU AM INTELES... (Joi, 17 aprilie 2014, 15:59)

    schroedinger [utilizator]

    Care este subiectul acestei petitii?
    Cu hartia asta nu poti decat sa te stergi la ----! Si nici acolo, ca s-ar putea sa te murdaresti mai rau!
  • +5 (5 voturi)    
    pontalaul (Joi, 17 aprilie 2014, 16:00)

    LiviuX [utilizator]

    Mai e nevoie de vreo dovada despre cat de bun procuror era ponta? E mai mult decat clar acum de ce a avut nevoie sa plagieze la doctorat. Afirmatia care sta la baza plangerii nu poate fi in nici un caz incadrata la amenintare sau santaj. Daca ar fi sa dau eu in judecata pe toti care mi-au zis ca nu o sa-mi gasesc sotia acasa, m-as imbogati daca as cere daune.