Analiza HotNews.ro

Alegeri europarlamentare. La vremuri noi, tot ei

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 20 martie 2014, 15:20 Actualitate | Politic



O simpla evaluare a candidaturilor la europarlamentare indica faptul ca toate partidele, de la putere sau din opozitie, si-au pastrat in proportii semnificative actualii europarlamentari pe locurile considerate eligibile, rata de innoire fiind mult mai scazuta in raport cu media europeana. Cam jumatate din cei peste 700 de membri ai Parlamentului European alesi la fiecare cinci ani sunt nume noi, insa Romania se prezinta cu vechea oferta in proportie covarsitoare. Astfel, din totalul de 32 de europarlamentari romani, cati vor fi alesi pe 25 mai, mai bine de doua treimi vor fi politicienii votati si la precedentele alegeri europarlamentare organizate in Romania in 2009, cativa  mostentiti din 2007.
Mentinerea europarlamentarilor pe lista de la un ciclu la altul nu ar fi ceva iesit din comun. Este firesc ca europarlamentari ca Pascu, Marinescu, Weber sau Macovei, activi in PE si apreciati pentru munca lor, sa-si continue proiectele intr-un nou mandat. In Parlamentul European exista eurodeputati cu doua, trei sau chiar mai multe mandate in CV.

Germanul Hans Gert Potering, de pilda, activeaza in Parlamentul European din 79, cand s-au organizat primele alegeri directe. Cel mai vechi europarlamentar ramane luxemburgheza Astrid Lulling, care merge in acelasi loc la serviciu din 1965, de la infiintarea Parlamentului European. Dar acestea sunt exceptii.

Total nefiresc, in cazul Romaniei, pare procentul de eurodeputati romani, sensibil mai mare fata de media europeana, pastrati de la un ciclu electoral la altul. Un purtator de cuvant al Parlamentului European a comunicat HotNews.ro ca, la alegerile din 2009, au fost realesi 50, 14% din europarlamentari, procentul de membri noi din cei peste 700 de europarlamentari fiind de 49, 86%. Cea mai mare rata de membri realesi a inregistrat-o, in 2009, Malta (80%) iar cea mai mare rata de noi membri Lituania (75%).

Cum se explica rezistenta partidelor romanesti la figuri noi? Avem mai multe explicatii posibile la indemana.

Romania a intrat in UE in 2007, iar in 2009 a trimis in PE primul lot de europarlamentari cu mandat intreg, beneficiind prin urmare de toate drepturile. Primele euroalegeri au avut loc in noimembrie 2007, dar pentru un mandat de doar 2 ani. Primele alegeri pentru un mandat plin de 5 ani au fost organizate in mai 2009.

Europarlamentarii in functie au facut, cu rare exceptii, eforturi disperate sa obtina un nou mandat la Bruxelles tocmai pentru ca au inteles exact ce pierd daca rateaza listele.

Dintre ei, doar cativa sunt cu adevarat pasionati de politica europeana. Restul vad in Bruxelles o sinecura de neratat. Europarlamentarii sunt in general bine platiti, dispun de un buget lunar pentru deplasari si un mic cabinet personal, birou in tara, plus dreptul la pensie asigurat.

Selectia interna a candidatilor se face pe baza de competenta si criterii clare ori in baza unor alegeri interne doar declamativ, pe hartie. In realitate, sefii de partid si un grup restrans de lideri decid cine intra si cine iese de pe locurile eligibile, chiar daca unele partide mimeaza democratia pentru a pastra aparentele. Astfel, preocuparea de baza a unui europarlamentar care doreste cu adevarat sa fie reales este sa castige bunavointa liderilor de partid sau a unor personaje influente pentru a prinde un loc eligibil pe lista.

Unele partide nici macar nu se mai obosesc sa explice cum isi aleg candidatii. La PSD lista a fost propusa de Victor Ponta iar la PNL conducerea a stabilit ca toti actualii europarlamentari intra automat pe lista, restul fiind apropiatii lui Antonescu.

Partidul Miscarea Populara s-a asigurat, inaintea unui complicat  sistem de vot intern, ca europarlamentarii in functie au prioritate pe lista. Astfel, s-a lasat usa deschisa unei eventuale candidaturi a Elenei Basescu la varful listei PMP. Dar nici restul candidatilor nu respecta ordinea pe lista rezultata din votul intern, ci au fost mutati mai sus sau mai jos de o comisie speciala.

UDMR arata, la prima vedere, foarte democratic la capitolul selectie. Teoretic, oricine poate candida la europarlamentare, dosarele trec prin cateva filtre, iar lista finala se voteaza in CRU (miniparlamentul Uniunii). Singura problema ar fi ca in final iese, la fel ca in cazul partidelor romanesti, tot cine trebuie.

In afara modului discretionar de selectie a candidatilor, listele cu care se vor prezenta partidele romanesti in fata electoratului pe data de 25 mai mai au o particularitate. Aproape toate, cu exceptia UDMR si PDL, si-au plasat rudele liderilor pe pozitii eligibile. Nu discutam calitatea acestor oamenii, unii cu mai multa, altii cu mai putina chemare politica. Faptul in sine este nemaintalnit in alte tari UE. Daciana Sarbu, sotia liderului PSD, ocupa locul 7 pe lista, Adina Valean, sotia liderului PNL, urca pe locul doi pe lista liberailor iar Elena Basescu, fiica cea mica a presedintelui Traian Basescu, este asteptata pe locul doi pe lista PMP. Este, fara indoiala, cea mai mare concentratie de rubedenii pe liste din Uniunea Europeana.

In Parlamentul European nu exista un caz comparabil cu Romania, unde rudele apropiate ale celor mai importanti oameni politici (presedinte in functie, premier si liderul opozitiei) aterizeaza, ca prin minune, pe lista. Situatia Romaniei este, din acest punct de vedere, fara precedent.

Cu putina malitie, ar putea trece la nepotism cazul europarlamentarului Jarosław Leszek WAŁĘSA, fiul lui Lech Walesa, fost presedinte al Poloniei la inceputul anilor 90. Cu observatia ca Walesa jr. si-a construit in timp o reputatie de politician impecabil, discret, eficient, care nu se foloseste de imaginea tatalui sau.

Insa doar in Romania listele candidatilor se alcatuiesc asa, pe baza amicitiilor la varful partidului? Raspunsul e simplu: nu. In multe alte tari se intampla cam la fel. Mai toti europarlamentarii chestionati in documentarea acestui material cad de acord asupra unei observatii generale: in tarile din sudul continentului listele se alcatuiesc cam tot ca in Romania (poate nu cu atatea sotii si fiice de lideri trimise in PE), in timp ce tarile din nord se bazeaza pe reguli si criterii stricte in selectia candidatilor.

In sudul Europei, sita partidelor e mai larga si exigentele mai mici, in timp ce in nord sita cerne candidatii cu adevarat si exclude cazurile de nepotism. Uneori sunt excluse vedete in procesul de selectie, facandu-se loc unor figuri fara proptele la varf. Un europarlamentar consultat de HotNews.ro relateaza, spre exemplificare, cazul veteranului Hans Gert Potering (fost presedinte al PE), al carui fiu ar fi candidat in interiorul partidului sau la un loc pe listele europarlamentare ale CDU, dar a fost invins de un outsider.

Mai exista apoi o realitate comuna tarilor europene. Partidele vad in Parlamentul European un fel de "cimitir al venerabililor", astfel ca la Bruxelles ajung fosti presedinti, premieri sau ministri.

Astfel, pe lista europarlamentarilor il gasim pe Vytautas Landsbergis, primul presedinte al Lituaniei independente, pe fostul premier sloven de la inceputul anilor 90, Alojz Peterle, sau fostul primar al orasului Milano. Si pe listele romanesti la europarlamentare gasim fosti ministri (Nica, Andronescu, Manescu, Macovei) si un fost premier (Stolojan), dar nu toti se bucura de o buna reputatie.

Dar mai e ceva care face orice posibil pe listele candidatilor: indiferenta publicului. Si in Romania - poate mai mult decat in alte tari europene - ideile europene prezinta un interes foarte scazut. Din acest motiv, nici presa, nici opinia publica nu s-au interesat indeaproape de activitatea europarlamentarilor, nu le-au evaluat in mod serios activitate sau pozitiile adoptate in dosare sensibile intrucat ar fi fost cvasi-inutil. Opinia publica fiind dezinteresata de tematica europeana si de calitatea politicienilor trimisi la Bruxelles, cazurile de nepotism si jocurile liderilor raman nesanctionate.

In fine, o veste buna poate fi totusi identificata: de pe listele din 2014 lipsesc extremistii, nationalistii, ultrapopulistii gen Vadim Tudor, Gigi Becali sau personaje cu discurt virulent anti-UE. Este, poate, singurul atu al Romaniei in fata altor tari unde discursul extremist si eurosceptic e in plin avant.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
13414 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    altii mai buni, de unde ?! :) (Joi, 20 martie 2014, 16:02)

    nash pandelica [utilizator]

    conform gandirii de cu douj' de ani in urma...
    can' s'alegea iliciul contra vagim cu palosul.
    • +6 (6 voturi)    
      Totalitarism (Joi, 20 martie 2014, 19:28)

      Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      La noi democratia este originala, alesii sunt vesnici pe functie, indiferent de pozitie! Nu avem nicio legatura cu democratiile europene. Nu meritam sa fim in Uniunea Europeana!
  • +5 (7 voturi)    
    ALEGERI PE (Joi, 20 martie 2014, 16:12)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Felicitari pentru analiza.Situatia in prezent, in Europa si nu numai, este complicata, nu putem face nici un fel de previziuni.Ideal ar fi ca in componenta noului Parlament sa apara personaje cu o structura deosebita, cu mult curaj ,viziune politica si economica.Poate si aparitia unor tehnocrati independenti, fara a fi influientati de curente politice neadaptate la situatiile actuale ar fi binevenita.O prezentare publica a candidatiilor, cu rezultatele obtinute in mandatele precedente ,ar fi salutara.
    • +1 (3 voturi)    
      Indiferent..... (Joi, 20 martie 2014, 19:48)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      ....de structura, curajul, viziunea politica si economica a "personajelor" care se vor labarta pe fotoliile confortabile de la Bruxelles, eventualele decizii se vor lua la fel de greu, interesele personale vor fi inaintea intereselor cetatenilor europeni iar birocratia va sufoca si mai mult economia europeana.

      De ce credeti ca euro-scepticismul a ajuns la asemenea cote ?
      Credeti ca europenii nu isi doresc un super-stat ? Ba da dar sunt satui de acest sistem politic mincinos, lenes si incapabil de a le rezolva problemele prin legi simple in folosul si nu in defavoarea cetateanului.

      Atata timp cat neindeplinirea promisiunilor electorale nu este sanctionata pecuniar, escrocii politicianisti vor zburda in voie mintind si inseland cetateanul.

      Daca lucrurile vor ramane la fel, multumesc dar eu nu ma prezint la vot !
  • +9 (17 voturi)    
    Sper ca Elena Basescu sa nu candideze la PMP! (Joi, 20 martie 2014, 16:13)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Asa, ca sa le vad fetele celor de la Antene si Romanii TV triste si dezorientate! Plus A celor de la PSD, PNL si PDL...:)
    • +5 (11 voturi)    
      desigur, EBA nu va candida (Joi, 20 martie 2014, 17:45)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      doar ca sa dezamageasca o ceata de papagali.
      nu, ea va candida pentru ca asa a zis taticu'!
    • +1 (1 vot)    
      Daca vrea sa confirme.......... (Vineri, 21 martie 2014, 10:13)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      va candida iar ca independent. Cu strangerea semnaturilor nu cred ca are peobleme .
  • +9 (9 voturi)    
    Dar independentii? (Joi, 20 martie 2014, 16:24)

    M.aura [utilizator]

    De ce nu faceti o prezentare si a candidatilor independenti? Unii sint mult mai valorosi decit candidatii partidelor clasice, dar nu au resursele acestora de a ajunge sa fie cunoscuti de electorat.
  • +6 (6 voturi)    
    precum Caragiale ... (Joi, 20 martie 2014, 16:26)

    titiacs [utilizator]

    si atunci ce facem ? ne prezentam ? noi pe cine votam ?
  • +7 (7 voturi)    
    poate ca ar trebui privita problema altfel (Joi, 20 martie 2014, 16:32)

    nellino [utilizator]

    din perspectiva nepotismului: fata lu escu", nevasta lu "onta", nevasta lu "escu" si tot asa.
    Sau nu vrem sa deschidem cutia asta cu rame?
  • +6 (6 voturi)    
    Simulacru democratic (Joi, 20 martie 2014, 16:44)

    Andradda [utilizator]

    Partidele din Romania ar putea incerca macar un simulacru al democratiei.
    Birourile Permanente ale fiecarui partid ar trebui sa-si faca fiecare lista de 3- 5-10-15 sau 20 de candidati, sa le bage numele intr-o caciula , sa le ameste bine si de acolo sa traga la nimereala locurile pe care candideaza.
    Ar fi cea mai corecta metoda de a distribui locurile eligibile.
    Dar nu prea cred ca Ponta si Antonescu ar risca sa-si gaseasca sotiile pe ultimul loc, la fel cum nu cred ca subordonatii celor doi ar avea curajul sa propuna asa ceva.
    Valabil pt toate partidele.
  • -3 (7 voturi)    
    Nu ca as fi adeptul lui Vadim... (Joi, 20 martie 2014, 16:45)

    IancuJianu [utilizator]

    ...dar macar stie sa vorbeasca, pe cind multe din "rubedenii" scot numai perle cind deschid gura in PE.
    Dar de cele mai multe ori nu o deschid, sa nu-si dea lumea seama ca sint habarnisti.
  • +3 (3 voturi)    
    pai, (Joi, 20 martie 2014, 17:16)

    cezy43 [anonim]

    e logic, daca nu crezi ca se duce cineva acolo pt. binele Europei....La ce avantaje sunt, si cum suntem saraci, mie mi se pare clar ca e vorba de plata unor polite politice romanesti!
  • +4 (4 voturi)    
    De mentionat (Joi, 20 martie 2014, 17:47)

    _Rem [utilizator]

    Incerc din nou acest comentariu, nu stiu de ce ar fi fost filtrat prima oara.

    O alternativa la sistemul de lista ordonata in ordinea aleasa de partid:
    http://www.paginadepolitica.ro/planul-secret-al-lui-mru-pentru-europarlamentare/

    Candidatii care obtin cele mai bune scoruri in judetele lor sa fie cei care merg mai departe.
  • +6 (6 voturi)    
    Jijij? (Joi, 20 martie 2014, 18:50)

    Orpheus [utilizator]

    Unde-i Jiji? Vrem Jiji! Ce, nu poate sa nu faca nimic si din puscarie?
  • +5 (5 voturi)    
    vesnicia europeana. (Joi, 20 martie 2014, 19:00)

    GrecuAurel [anonim]

    A venit timpul sa-i trecem prin ciur pe cei care au facut prezenta in Parlamentul european ,sa mai re"noim pe cei expusi in acest articol si sa mai terminam cu invechitul obicei "la vremuri noi tot ei",.E drept ca parte din ei si-au adus un aport sporit in functiile ce le-au detinut ,altii au facut doar act de prezenta, ca de asa erau obisnuiti din tara sau altii sau ascuns sub pulpana imunitatii ,altii din frunce nu au facut decat opozitie tarii noastre ca pt. asta au fost trimisi,Deci d-lor si doamnelor parlamentari mai lasati si pe altii mai bine pregatiti profesional si care isi doresc intradevar sa faca poloitica europeana spre binele acestei natii si nu pt. salariile in euro cat mai grase.in scop personal,orice functie nu poate fi pt. o vesnicie.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Joi, 20 martie 2014, 19:02)

    xerxes2001 [utilizator]

    Nu stiu de unde am convingerea ca daca pleaca tata de la Cotroceni nu mai pupa EBA un loc in PE. Ultima data a candidat saraca independent si, vezi doamne, a reusit. Sunt convins ca daca nu era taticu la Cotroceni nu intra in PE. Sincer in PMP chiar nu se gasesc oameni de valoare?
  • +2 (2 voturi)    
    ce articol dragut (Joi, 20 martie 2014, 22:43)

    Nevermind [utilizator]

    Autorul nu a vrut sa supere pe sefu', nu?:)))) Deci... toata lumea se rupe in figuri si sondaje cum ca pmpplm a depasit pdl sau este aproape egal, basca pnl care a coborat drastic si mai are putin si ajunge sub pdl. Pe de alta parte, in articol avem: pnl = 7, pdl = 4, pmp=2 (din descriere, ca este singurul partid unde s-a "omis" pronosticul in "articol"). Superb.
  • +1 (1 vot)    
    europarlamentare (Joi, 20 martie 2014, 22:45)

    nimrod [utilizator]

    Well, tura trecută eu am votat-o pe Renate Weber. Din păcate, după primarul CDR pe care l-am impus în oraş la mine printr-un editorial, contra unei consistente amenzi electorale ( o, tempora!), în plină dominaţie comunistă în zonă, ReWe este al doilea neamţ de pe-aici, adică din nordul austriac al Moldovei, care m-a dezamăgit.
    Mă gândesc serios ca de data asta să o votez pe MeMe... Că cine MeMe zice, DNA zice, cel puţin... :)
  • +5 (5 voturi)    
    rusinea Europei (Joi, 20 martie 2014, 23:26)

    anaana [utilizator]

    Ramona Manescu mi se pare cea mai mare rusine de pe lista . Papusa de plastic era ministru al transporturilor cind s-a produs accidentul tragic din Apuseni. Nu a facut nimic pentru ca infara de comentarii debile pe Fb. nu e capabila de nimic. Acum in loc sa infunde puscaria vrea sa impua aerul in Europa.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu cred ca e musai nevoie de oameni noi (Vineri, 21 martie 2014, 9:29)

    v_sile [utilizator]

    Doar de dragul noutatii.

    E absurd sa spui ca Monica Macovei sa nu mai mearga pe lista, ca e veche. E de departe cel mai activ europaralementar dintre toti europarlamentarii europeni.

    Dar, cei care au dormit prin PE ar trebui sa ramana acasa.

    Cum ii selectam?

    Simplu, intrati pe site-ul PE si verificati-le activitatea. E pusa acolo activitatea foarte detaliat, de la rapoarte unde au fost raportori, pana la activitatea in plen sau comisii. O sa aveti unele surprize placute (Ticau de la PSD - eliminate inexplicabil de pe listele PSD sau Marian Jean Marinescu - de la PDL) si, mai ales, neplacute.

    Link-ul e aici:

    http://www.europarl.europa.eu/meps/en/map.html

    Cu ocazia asta o sa constatati ca europarlamentarii cu gura mare, gen Ivan, sunt nuli ca activitate europarlamentara.
  • +2 (2 voturi)    
    Consecventa in ce nu e cazul . (Vineri, 21 martie 2014, 9:38)

    cuky [utilizator]

    Este foarte clar ca numai prin desteptarea romanilor se vor putea destructura retelele de cumetrie atat de daunatoare din politica romaneasca .
    Nu stiu ce sanse sunt .Din pacate si presa care ar putea sa ajute la" luminarea "si "emanciparea" electoratului romanesc nu face nimic sa informeze corect si obiectiv icat sa fie credibila prin informatiile date .Cand ii vezi pe" vorbitorii consacrati ai ecranelor '" cum improsca cu noroi pentru frumosii bani cu care sunt platiti ca sa o faca ,iti vine sa arunci televizorul pe fereastra ,daca nu ar fi cumparat cu bani munciti si nu smecheriti .Nicidecum nu-ti vine sa asculti ce spun, cu toate ca poate uneori din gresala mai spun si adevarul .
    Asa se face ca cei ce trebuie sa informeze spun putine adevaruri ,noi stim si mai putine ,si mlastina politicii romanesti ramane neasanata .
    Si asa Romania isi revendica cu consecventa si tenacitate ,in tot si toate, locul de codasa a Europei .
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 21 martie 2014, 11:16)

    SoulSearcher [utilizator]

    in afara de Macovei care chiar si-a facut simtita prezenta prin proiecte de legi si initiative... restul sunt de umplutura

    cum e daciana, sau catalin ivan (care n-are nicio treaba cu politica) sau preda care fuge la partide dupa cum bate vantul

    sau ramona manescu, care habar nu aveam ca ar fi la al 3-lea mandat, practic nu s-a auzit nimic concret despre ea... se duce la parlament, incaseaza banii si vine acasa sa mai privatizeze ceva cu barbatasu la sectorul 6
  • +1 (1 vot)    
    Nu merg la votul pt europarlamentar (Vineri, 21 martie 2014, 13:58)

    Teh-nik [utilizator]

    numai in cazul in care vad ca apare scris pe afisele electorale stampila cu "Garantat Vanghelie". Om fain care stie sa-i "ejaculeze" din politica pe aia care nu fac ce trebe pt cetatean. Ce mamaliga ei de treaba, merg sa votez pe cineva care teoretic face totul in favoarea mea, iar eu am nesimtirea, sa nu realizez cat mi-e de bine in calitate de cetatean European si i-mi va fi in viitorul apropiat sau indepartat. E ca in povestea aia cu pestisorul de aur si replica pescarul sarac: Pai daca tu esti pestisorul de aur si-mi poti indeplini orice dorinta, de ce ti-a trebuit rama mea!
  • +1 (1 vot)    
    Presedintelui Traian Basescu (Vineri, 21 martie 2014, 23:46)

    Primula [utilizator]

    Monica Macovei trebuie sa va fi dezamagit, dar dupa ce ani la rand ati facut din ea un stindard al luptei pentru o Justitie independenta, pentru anticoruptie, acum ar fi o eroare sa daramati un simbol! Nu e momenul! Daca nu este loc pentru amandoua, Elena trebuie sa se retraga. Am votat-o data trecuta, dar si ea tebuie sa fie constienta ca nu este inca un politician de anvergura, de data aceasta miza este mult prea mare, PMP trebuie sa creasca, este singura noastra speranta! Nu ne-o luati!