UPDATE Mircea Diaconu a demisionat din PNL. El va candida independent la europarlamentare

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 19 martie 2014, 12:25 Actualitate | Politic


Mircea Diaconu
Foto: AGERPRES
Vicepresedintele PNL Mircea Diaconu a declarat, miercuri, pentru Mediafax, ca si-a dat demisia din partid si va candida independent la alegerile europarlamentare, el adaugand ca urmeaza sa stranga 100.000 de semnaturi astfel incat candidatura sa sa poata fi contestata de ANI.

"Am decis sa-mi dau demisia pentru a putea candida ca independent la alegerile europarlamentare. Incerc sa strang in cinci zile cele 100.000 de semnaturi de sustinere pentru a-mi putea depune candidatura si pentru ca ANI sa o poata contesta. Mai departe, cum va dori natiunea", a declarat Diaconu.

Demisia lui Diaconu vine la o zi dupa ce conducerea partidului a decis sa sa renunte la candidatura lui Mircea Diaconu la alegerile europarlamentare. Diaconu era pozitionat pe locul 6 in lista candidatilor liberali pentru PE, de altfel un loc cu sanse reale de a fi ales ca europarlamentar, au declarat, pentru HotNews.ro, surse din partid.

Fostul senator PNL a parasit sedinta si a refuzat sa faca declaratii de presa.

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a confirmat informatia, la finalul sedintei, precizand ca liberalii au luat "act de comunicatul ANI si de sentinta definitiva a Inaltei Curti de Casatie si Justitie".

Acesta a precizat ca au existat 39 de voturi pentru retragerea lui Mircea Diaconu de pe lista si 18 impotriva.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6898 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Basescu e de vina ! (Miercuri, 19 martie 2014, 12:35)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nu-i asa, d-le Diaconu ?
    • +12 (14 voturi)    
      nici ruşine, nici obraz! (Miercuri, 19 martie 2014, 13:51)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      acesta este omul care se mira, în scris (anii 80, revista cinema), iar acum îi face pe alţii să se crucească?!
      • +9 (13 voturi)    
        Cine se aseamana se aduna (Miercuri, 19 martie 2014, 15:06)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        Jefuitorii Romaniei, turnatorii si arivisti venali s-au adunat in U$L...acum isi dau arama pe fata...sau le-o dau procurorii, hihihi
        • -6 (8 voturi)    
          Slavã... (Miercuri, 19 martie 2014, 16:05)

          CrisMasriamn [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

          Bine ca pdlisti sunt sfinti,mare noroc avem.
          • +3 (5 voturi)    
            Au o groaza de uscaturi (Miercuri, 19 martie 2014, 22:32)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui CrisMasriamn

            dar momentan ma doare cine distruge acum Romania...
        • 0 (4 voturi)    
          exista si un oarecare murdar? (Joi, 20 martie 2014, 0:00)

          Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          Curat...oarecare, coane Fanica!
    • +2 (4 voturi)    
      Sa o trimita pe nevasta-sa (Miercuri, 19 martie 2014, 22:30)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Aia careia ii dadea contracte ca director de teatru (ca si asta se dedubla ca Pontochio)... ca se poarta in politica romaneasca.
  • +18 (28 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 19 martie 2014, 12:37)

    polonyca [anonim]

    • +16 (18 voturi)    
      Actorul Diaconu (Miercuri, 19 martie 2014, 13:12)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Joaca teatru tot timpul . Are diferite roluri si personaje.Director de Teatru si Senator concomitent .Rolul vietii lui si ceva deosebit sa joci in 2 roluri diferite in acelasi timp.Si ilegal. Da nu se pune la un om de cultura.Omul de cultura crede ca el are voie ca ce zice el, ca este dreptul lui sa fie exceptat de la lege. A mai interpretat : Membru PNL."Om de cultura".Un cetatean.Al doilea cetatean.Un cetatean la Antena 3.Al doilea cetatean la Antena 3.Un cetatean anti-Basescu aflat intamplator la Antena 3.Cetatean "persecutat" de Ani.Candidat la ieuroparlamentare.Om cinstit.Al doilea om cinstit.
      • +12 (14 voturi)    
        MD sfideaza legea si institutiile statului (Miercuri, 19 martie 2014, 13:43)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Si daca aduna semnaturile, legal, tot nu are dreptul sa candideze. isi bate joc cu nerusinare si spera sa-i mearga asa. Vom vedea.

        Cert este ca acest personaj se umple de ridicol cu fiecare zi care trece. Cine s-a simtit sau se poate simti reprezentat de acest fara-de-lege ?
  • +17 (23 voturi)    
    Am vrut sa va spun de ieri ca il vad pe acest (Miercuri, 19 martie 2014, 12:43)

    fosta zoezoe [utilizator]

    specimen in pc.Cred ca participarea in exces la haznaua 3 a produs grave prejudicii cerebrale acestei persoane.Nu l-am receptat prin nici o propozitie ca ar fi o persoana de dreapta.Iata-l si acum incapabil sa inteleaga absolut nimic din lucrurile care-l privesc, dar dorind sa ne reprezinte-cu orice pret-in Parlamentul European...Credeam inainte de 1989 ca este un actor bun si o persoana inteligenta si plina de farmec. Zero. Nu i-a fost rusine de colegii lui actori si nu-i e nici de noi, cetatenii !
    • +7 (11 voturi)    
      nu-i ceva recent (Miercuri, 19 martie 2014, 13:45)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Nimic Nou. Sa nu uitam rolul indeplinit de Mircea diaconu in'89 in masacrul de la Otopeni.
      • +7 (11 voturi)    
        intradevar (Miercuri, 19 martie 2014, 14:40)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        revolutia a fost regizata de acesti actori aflati in prima linie si au creeat situatii unde s-au produs masacre ..si totusi ei sunt liberi alaturi de Iliescu
  • +24 (28 voturi)    
    are loc la pc (Miercuri, 19 martie 2014, 12:50)

    nash pandelica [utilizator]

    partidul reptilian nu tzine cont de ani.
    acolo toti sunt cu bube penale.
    • +17 (21 voturi)    
      mi ai luat replica (Miercuri, 19 martie 2014, 12:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      asta vroiam si eu sa spun ca Varanismul, aceasta noua ideologie, il va ajuta !
  • +18 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 martie 2014, 12:52)

    [anonim]

  • +17 (21 voturi)    
    Mere Rosii (Miercuri, 19 martie 2014, 12:54)

    Niccck [utilizator]

    Politicianule, nu-ti mai place ciorba fara ciolan ?
  • +17 (21 voturi)    
    Evident, a intrat in politica pentru ciolan! (Miercuri, 19 martie 2014, 12:57)

    abisala [utilizator]

    A fost foarte clar de la inceput. Cand a vazut ca statul la antene nu-l imbogateste, "marele" actor isi da demisia si cauta alta sursa. Hmmm, poate PSD-ul face un pustiu de bine si-l agata langa Tariceanu?
  • +15 (17 voturi)    
    lol (Miercuri, 19 martie 2014, 13:04)

    corvus coraX [utilizator]

    Ce personaj jalnic! S-a bagat in politica pentru ciolan, s-a agatat cu o incredibila nesimtire de post in ciuda evidentelor si acum ca s-a terminat ciolanul, s-a suparat ca ciobanul pe sat si-si ia jucariile. N-am sa mai pot viziona in viata mea un film in care a jucat ca actor... Mai rar asa panarama de om...
  • -12 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 martie 2014, 13:30)

    vitan.sandu [utilizator]

    /// Sa spui de MD ca este un actoras de doi bani trebuie sa-ti lipseasca multa, multa minte, si inca si mai mult bun simt. Sau sa crezi ca cacarau are o valoare mai mare decat MD.
    • +10 (12 voturi)    
      MD (Miercuri, 19 martie 2014, 13:44)

      the [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      este un actoras de doi bani
      precizez, de doi bani din 1988 ...
      multumit ?
      cat despre caracter, nici de un ban din insulele Tuamotu, aia ecologici, facuti din scoici gaurite ...
    • +10 (12 voturi)    
      Sutine afirmatia (Miercuri, 19 martie 2014, 14:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      si da exemplul unui mare rol interpretat de "marele actor" si "marele carcater" MD - /// E el insusi. E un cabotin lipsit de har si de talent. promovat de propaganda comunista pe post de prototip al omului nou, cinstit pana la prostie, animat de marile idealuri ale construirii societatii multilateral dezvoltate, in esenta un smecheras care s-a descurcat in orice regim e acum ofuscat ca a ramas "fara colegiu". Se retrage in munti, delta, rauri, paduri, numai sa nu mai dea cu cohii de ingrata societate ce nu apreciaza un geniu care a fost capabil de marea performanta ca actor fiind sa fie si in parlament si director sa si semneze contracte cu sotia sa si incaseze bani din 7 locuri si sa mai si injure pe la A3. Performata remarcabila.
  • +13 (15 voturi)    
    Mircea Diaconu - un personaj ieftin, foarte ieftin (Miercuri, 19 martie 2014, 14:29)

    neagoe [utilizator]

    Este un individ dovedit corupt. Macar sa fi dat dovada de bun simt si sa se fi retras cu o ultima bruma de demnitate.

    Mircea Diaconu devine cu fiecare zi un personaj din ce in ce mai ieftin.

    Jenant!
  • +1 (1 vot)    
    Asta (Joi, 20 martie 2014, 9:55)

    Gabi M [utilizator]

    nu se lasa pana nu se face de tot de ras!Nu stie sa citeasca hotararea ICCJ din 2012 care-i nterzice sa candideze si sa fie ales pana in 2015?Umbla iar(!!) dupa ciolan.
  • 0 (0 voturi)    
    Alt circar (Joi, 20 martie 2014, 18:14)

    marga 2 [utilizator]

    Ce oameni aveți în partid domnule Antonescu ?
    Majoritatea sînt penali,alții traseiști ,slabe speranțe la președinție....
  • -1 (1 vot)    
    Jegul moral se dobandeste sau se mosteneste ? (Joi, 20 martie 2014, 19:37)

    Plagarus [utilizator]

    Mircea Diaconu: ... Vorbesc foarte serios, am avut sentimentul că nu sunt chiar vicepreşedinte, din moment ce nu e atât de mare nevoie de mine - să mă duc, să mă zbat, să muşc, să rup, să... tot ce trebuie." Mare om , mare caracter , mare pierdere pentru PNL . Parca-l vad si pe asta inscris in PSD acolo unde are posibilitatea " sa muste , sa rupa... sa...tot ce trebuie "