Crin Antonescu: Daca PNL nu va lua 20% la europarlamentare eu imi dau demisia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 12 martie 2014, 16:03 Actualitate | Politic


Crin Antonescu
Foto: HotNews / DP
Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, miercuri, ca in situatia in care liberalii vor inregistra un scor sub 20% la alegerile europarlamentare isi va prezenta demisia din functie, dar nu inainte de a-i schimba "si pe altii". Antonescu a declarat, pentru ziarul Adevarul, ca obiectivul PNL la alegerile europarlamentare este sa obtina un scor electoral de 25%, insa se poate considera ca partidul si-a atins obiectivul daca ar obtine un scor intre 23 si 24 la suta din optiuni, potrivit Mediafax.

El a fost intrebat ce se va intampla daca PNL obtine sub 20% din voturi. "Daca luam sub 20 ... nici nu vreau sa analizez asa ceva. (...) Sub 20 ar fi foarte rau si ar genera schimbari foarte serioase", a declarat liderul PNL.

Antonescu a fost intrebat daca si-ar prezenta demisia din fruntea PNL intr-o astfel de situatie.

"Nu inainte de a-i schimba si pe altii", a raspuns presedintele PNL.

Ulterior, el a confirmat din nou ca isi va prezenta demisia de la conducerea partidului in cazul unui scor sub 20%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8046 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Ha, ha, ha! (Miercuri, 12 martie 2014, 16:07)

    JestersTear [utilizator]

    Exact ca la referendum...
    Slabut.
    Cine te mai crede?
    • -4 (8 voturi)    
      tot in 5 minute? (Miercuri, 12 martie 2014, 18:32)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      toto in 5 minute isi da demisia?
      • +3 (3 voturi)    
        Europarlamentare (Joi, 13 martie 2014, 2:22)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Ideea este ca trebuie sa si-o dea de pe-acum ca PSD-ul cu visul Ponta (de centru-dreapta-cai verzi pe peretii craniilor bizonilor) va rade tot.
      • -1 (1 vot)    
        tot bubui? (Joi, 13 martie 2014, 7:56)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Tariceanu a pregatit o OUG prin care presedintii demisionari nu puteau participa la alegeri. Pana se judeca la CCR treceau alegerile. Numai ca presed. a aflat si nu si-a mai dat demisia. Tu continui sa te oftici [impreuna cu Tradiceanu]?
      • +2 (2 voturi)    
        Pe mine (Joi, 13 martie 2014, 8:26)

        Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Crin m-a motivat demult sa nu mai votez cu PNL-ul...nu stiu de ce insista...
        • 0 (0 voturi)    
          PNL pierde!!! (Joi, 13 martie 2014, 17:27)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mao2

          Daca ar fi sa ma iau dupa ultimul sondaj al INSCOP (desi e de sorginte pesedista) pot sa observ ca partidele de dreapta insumate, fara PNL, ajung la un procent de aproximativ 30%. Ceea ce inseamna ca asistam clar la un reviriment clar a acestora, in dauna PNL care coboara la 17%...

          Daca este adevarat, ceea ce cred, scorul acestora va fi in prag de prezidentiabile peste cel al PSD in timp ce variabila PNL va deveni istorie...
  • +17 (23 voturi)    
    Ca la referendum (Miercuri, 12 martie 2014, 16:08)

    TB [utilizator]

    O sa spuna dupa aia ca a se referea la 20% din voturile dreptei.

    Astia chiar nu au invatat sa nu mai arunce asa cu vorbe?
    • +11 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 martie 2014, 17:21)

      [anonim] i-a raspuns lui TB

    • +5 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 13 martie 2014, 0:34)

      Pictor Vonta [anonim] i-a raspuns lui TB

  • +9 (15 voturi)    
    asta e in stare (Miercuri, 12 martie 2014, 16:16)

    nellino [utilizator]

    sa declare ca jumatate din scorul PDL ar trebui sa mearga tot la PNL pentru ca L vine de la liberal....
    orice doar sa nu isi dea demisia.
  • +12 (16 voturi)    
    Curiozitate (Miercuri, 12 martie 2014, 16:16)

    Allexander [utilizator]

    A găsit coala albă de la Băsescu din iulie 2012?
  • +10 (16 voturi)    
    Deja vu? (Miercuri, 12 martie 2014, 16:20)

    ov1d1u [utilizator]

    Hmm, parca am mai auzit asta odata de la dl. Antonescu
  • +11 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 martie 2014, 16:20)

    [anonim]

  • +11 (13 voturi)    
    a se scuti (Miercuri, 12 martie 2014, 16:20)

    omidius [utilizator]

    Am mai auzit de astea, pe vremea cand Antonescu nu trecuse de partea buna a Fortei, cand era Cacarau, nu noua speranta a dreptei unite: http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12723038-crin-antonescu-daca-nu-veti-demis-referendum-retrag-definitiv-din-viata-politica.htm
  • +17 (19 voturi)    
    am mai auzit-o p'asta! (Miercuri, 12 martie 2014, 16:20)

    coax [utilizator]

    si degeaba, ai dat-o apoi la intors! pentru mine, degeaba ti-ai modificat discursul acum dupa divortul de psd, nu pot uita nicodata ce ai facut in vara lui 2012!personal cred ca visezi 20%!
  • +14 (16 voturi)    
    Minciuni (Miercuri, 12 martie 2014, 16:20)

    vasile-roaita [utilizator]

    Iar vii cu minciuni Adormila? Nu te mai crede nimeni esti dus. Ai mai zis odata ca-ti dai demisia si n-ai facut-o, asa ca lasa-ne, ca sintem satui de minciunile tale si a plagiatorului.
  • +14 (16 voturi)    
    Păi dacă ar fi mai operativ... (Miercuri, 12 martie 2014, 16:25)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    ...și-ar da-o de acuma! Că 20% nici în vis n-o să vadă...
    Mai ales că prin asta ar evita să le dea satisfacție baronașilor de peneleu care parcă l-ar zbura după ce i-a lăsat fără borcănelul cu miere după abia un an și-un pic de desfătare!
  • +16 (18 voturi)    
    prost sa fii, noroc ca esti (Miercuri, 12 martie 2014, 16:29)

    Gobelin [utilizator]

    tocmai ai mai furnizat USD-ului inca un target: sa te dea jos de la sefia PNL.
  • +11 (13 voturi)    
    Atatea promisiuni (Miercuri, 12 martie 2014, 16:32)

    emil bobu [utilizator]

    si prea putina actiune. De ce nu-ti dai demisia de pe acum, am vazut de ce esti capabil, de minciuni si lacomie, ca toti ceilalti de fapt.
  • +10 (12 voturi)    
    Am mai auzit asta (Miercuri, 12 martie 2014, 16:35)

    EagleEye [utilizator]

    Parca am mai auzit promisiunea cu demisia de la Antonescu...
  • +9 (11 voturi)    
    Iarasi? (Miercuri, 12 martie 2014, 16:35)

    predel [utilizator]

    .
  • +16 (18 voturi)    
    Trebuia sa o faci: (Miercuri, 12 martie 2014, 16:36)

    rov [utilizator]

    de cand te-ai aliat cu felix
    de cand te-ai dus cu psd-ul
    de cand oamenii propus de tine in guvern s-au dovedit penali.
  • +10 (12 voturi)    
    A mai zis ca isi da demisia :) (Miercuri, 12 martie 2014, 16:39)

    mit1 [utilizator]

    A mai zis ca isi da demisia, ca se retrage din viata politica, si tot presedinte PNL e:))
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 12 martie 2014, 19:50)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui mit1

      Da, asa a zis, daca Basescu nu este demis, el Crinut, iese din viata politica. Si-a tinut cuvantul precum Basescu cu demisia.
  • +10 (12 voturi)    
    Minciuni (Miercuri, 12 martie 2014, 16:44)

    danutz68 [utilizator]

    Oare de cate ori am mai auzit minciuna asta?
  • +9 (11 voturi)    
    Iar? (Miercuri, 12 martie 2014, 16:45)

    un dac [utilizator]

    Eu sper sa obtineti peste 20% ca sa nu te simti prost cand vei retracta:-)
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 martie 2014, 17:49)

      [anonim] i-a raspuns lui un dac

  • +18 (20 voturi)    
    Cand istoria se repeta... (Miercuri, 12 martie 2014, 16:53)

    v_sile [utilizator]

    "Eu, Crin Antonescu, nu mai am ce cauta in politica daca nu vor fi 9 milioane de oramani curati, in lumina, in picioare."

    Crin Antonescu, 26 iulie 2012, inainte de referendumul de destituire a presedintelui Basescu

    ----------

    Bine a zis cineva: cand istoria se repeta, tragedia devine comedie.

    Antonescule, o sa ai tu 20% la europarlamentare cand o sa imi dau eu intalnire cu Madalina Ghinea in Herestrau. Si ceva imi spune ca se lasa greu fata asta...
  • +9 (11 voturi)    
    Pa, dar mai raman (Miercuri, 12 martie 2014, 16:54)

    Andrei__ [utilizator]

    Intotdeauna exista un mic "DACA" de cate ori face Crin o declaratie socanta. Data trecuta a scapat pentru ca Basescu a fost demis teoretic, dar nu si legal. De data asta va scapa invocand ca nu a reusit inca sa scape de acei "altii" si va jura ca va face ordine in partid inainte de partajul care nu va mai fi.

    Pana uita lumea sau pana la urmatoarea declaratie de genul asta.
  • +10 (12 voturi)    
    apoi chestia asta (Miercuri, 12 martie 2014, 16:57)

    Tiger1 [utilizator]

    cu ''imi dau demisia'' e ca si cum ar stranuta din cauza piperului.Nu o sa-si dea nimic.Nici macar silinta sa faca ceva din partid.
  • +9 (11 voturi)    
    amr (Miercuri, 12 martie 2014, 16:59)

    garco [utilizator]

    Poti sa incepi deja numaratoarea inversa , cu siguranta PNL nu va lua peste 20%.
  • +11 (13 voturi)    
    demisie (Miercuri, 12 martie 2014, 17:00)

    nimrod [utilizator]

    Da' n-ar fi mai bine să-şi dea demisia mai repede, tocmai pentru ca PNL-ul chiar să scoată 20 la sută pe chestia asta?
  • +10 (12 voturi)    
    mare pierdere pentru romani... (Miercuri, 12 martie 2014, 17:15)

    geocrin [utilizator]

    Pierderea este ca nu ai facut-o mai de mult.
    Voi suferiti de microbul puterii atit crin cit si poanta.
    Fiecare culege ceea ce seamana.
    Vine si ziua bucuriei pentru Ponta.
    Spunea ca daca vin ei la putere vom traii mai bine.
    Iluzii pentru fraieri, preturi si impozite mai mari, ca sa nu mai spun de scaderea lipsei de credibilitate a Romaniei.
  • -1 (11 voturi)    
    Dear Crin, (Miercuri, 12 martie 2014, 17:16)

    John M. [utilizator]

    Eu te sfatuiesc s-o lasi incet si sa te relaxezi putin. Stai departe de televiziuni, iar pe coridoarele comediei vorbeste putin si la obiect. Angajati-va (PNL-ul) un doctor de imagine si un spin doctor si faceti exact ce va spun cei doi. (Iti garntez eu ca Vestul va sustine dreapta si financiar, printre altele).
    Faptul ca ai divortat de PSD da (inca) bine la electoratul de dreapta, iar cu Iohannis in barca poti ajunge inca foarte departe ca Ponta gafeaza in fiecare zi si o va face pana la toamna, (ca si Nastase sau Geoana) asa ca aveti inca mari sanse, cu conditia sa ne convingeti ca meritati sa va votam.
  • +6 (8 voturi)    
    20% pentru pnl-ul istoric? penibil (Miercuri, 12 martie 2014, 17:20)

    visio [utilizator]

    să fi fost pnl, eu vroiam 51%; într-o lume capitalistă, partidul care reprezintă esența economiei, are target de 20%? Pe bune? ///
  • +6 (6 voturi)    
    Una dupa alta... (Miercuri, 12 martie 2014, 17:57)

    Azra [utilizator]

    Rand pe rand, Crin se striptizeaza de toate functiie pe care le-a avut;va pierde si presedintia PNL.Si apoi?,,,
  • +8 (8 voturi)    
    /// (Miercuri, 12 martie 2014, 18:04)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Ceva ma face sa cred ca asta e nebun de-a binelea, pare complet pierdut in iluzii grandomane.

    Ideea ca un astfel de ajunge in parlamentul Romaniei, ma face sa simt un profund dispret fata de clasa politica.

    Ion Creanga spunea in povestile sale: "fereste-te de omul span!" Mare dreptate avea.
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 martie 2014, 19:01)

    [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    semneaza te rog in alb (Miercuri, 12 martie 2014, 19:17)

    goguleana lugojana [utilizator]

    ne ocupam noi sa completam restul...
  • +6 (6 voturi)    
    Mai Antonescule tu esti deja pe nasalie !!! (Joi, 13 martie 2014, 1:53)

    andreesanu [utilizator]

    Cum si-a tras singur un sut in cur PNL !!!.
    Deja au vazut toti ce-a iesit din sefia si priceperea unui terchea berchea in politica si in fruntea PNL.
    Daca sututile-n cur trezesc PNL eu zic sa chemati toti fundasii de la nationala sa-i ia la rind pe liberali ,asa poate se redesteapta dreapta in politica.
    Fripturisti ,capatuiti,panglicari,smenari,martafoi,mediocritati,cartofori,derbedei,smecherasi si puscariabili tunati si adunati cu toptanul isi zic politicieni :de dreapta de stinga de centru ,de jos de sus din colturi,botezati raspopiti,convertiti,traseisti,sifonari cozi de topor ,curve,dame de companie politica,ingramaditi in haite,in gasti ce-si zic partide,se cred indreptatiti sa jefuiasca statul si pe noi amaritii ce-i ducem in spate de 24 de ani .
    Hai romane dezmeticestete ,ridicate,fii ce-ai fost si mai mult decit atit,pune capat hotiei tradarii,minciunii,prostiei,fii cu adevarat stapin si liber !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa moara mama ? (Joi, 13 martie 2014, 8:43)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Krynutzule,

    iar demisionezi ? Ca in vara lui 2012 ?

    Cred ca organizatia de domnisoare a PNL va plange in hohote iar tu , fire sensibila, te vei razgandi dupa ce te-ai "gandit" atata !

    Ce mai fac: Relu zis "Transformatorul", David - cel cu euroii , nenea Chitzoiu -marele reformator al fiscului romanesc - momentan scapat de PSD de la cercetari stiintifice, M-me Campeanu & sotul sau pensionar gr.I , distinsul domn Stroe - "Eliberatorul" de la Pungesti, Barbu - zis "RMGC-SIDA Culture"...............

    Ce de-a Bratieni ! ? ! ? 1 ? !
    20% ?
    5%-10% este enorm pentru voi !

    Aparitii TV, politica macro-micro-geo, conflicte globale ?............frate du-te si citeste despre Nastratin Hogea, Pinocchio, Habarnam in tara minunilor sau uita-te la Mickey Mouse (iti spune ceva ?) !
  • 0 (0 voturi)    
    cine-l mai crede? (Joi, 13 martie 2014, 11:08)

    periscop [utilizator]

    lătrăii din fruntea țării mint la fel de firesc precum respiră...
  • 0 (0 voturi)