Liviu Dragnea, despre o cooptare a lui Tariceanu la guvernare: USD nu face aliante cu o persoana fizica

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 februarie 2014, 14:00 Actualitate | Politic

Presedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, a precizat vineri ca nu se poate face o alianta cu persoana fizica, in momentul in care ziaristii l-au intrebat daca fostului premier Calin Popescu Tariceanu, proaspat demisionat din PNL, ii va fi oferit un post in viitorul guvern.

"USD (alianta dintre PSD, PC si UNPR) nu poate face alianta cu o persoana fizica, nu iese, nu merge, nu avem cum sa semnam asa ceva (...) Noi nu mergem la poarta PNL si cine iese de acolo ii oferim posturi in guvern", a raspuns, la intrebarile ziaristilor din Teleorman, fieful sau, Liviu Dragnea.

Acesta a subliniat si ca nu exista nicio intelegere "intre PSD sau USD pentru a-l sustine pe dl Tariceanu la prezidentiale. Ziaristii l-au intrebat cum vede un tandem Ponta-Tariceanu la alegerile prezidentiale. "Nici vorba", a replicat el.

Liviu Dragnea a precizat ca joi a fost sunat de liderul PNL, Crin Antonescu, care l-a intrebat "ce mai facem, care e starea de spirit la noi".

"I-am zis sa aiba grija ce se intampla in partid dupa plecare. Mi-a zis ca e in regula si ca tine lucrurile sub control", a povestit acesta, precizand ca are o relatie "civilizata" cu Crin Antonescu, "nu sa ne dam cu pietre in cap".

"Ne intreba ce facem, facem alianta cu Tariceanu ... Nu era deloc ingrijorat, i-am spus ca nu facem alianta cu dl Tariceanu", a continuat Dragnea.

Numarul doi in PSD a precizat ca, in cazul in care nu se reface alianta USL prin revenirea PNL "azi, maine sau intr-un timp rezonabil", USD "trebuie sa aiba propriul candidat la prezidentiale.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3429 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Moliceanu (Vineri, 28 februarie 2014, 14:05)

    mos ion roata [utilizator]

    a ajuns subiect de misto.
    • +1 (1 vot)    
      Haoleo! Tre' sa-mi fac ferma! (Sâmbătă, 1 martie 2014, 11:16)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Tre sa-mi fac ferma, ca nu poci sa m-aliez cu partidu poporhhuluii pa persoana fizica care este, Mareane, sa ne traieshti, sa ne faci case-n Bucureshti, sector 5!!!
  • +9 (11 voturi)    
    "persoana fizica".... (Vineri, 28 februarie 2014, 14:24)

    translativus [utilizator]

    ....este sfarsitul tragic al unui politician.
    Petre Roman a avut aceiasi soarta iar acum lustruieste bocancii oricui, doar, doar l-o mai baga si pe el in seama.

    ///
  • +12 (14 voturi)    
    Completare (Vineri, 28 februarie 2014, 14:37)

    benicio [utilizator]

    Decat daca persoana aceea e Dan Voiculescu :)

    Hotnews, lasati-ne cu circoteca de la noi, tineti-ne la curent cu ce se intampla in Ucraina.
  • +7 (7 voturi)    
    Pe persoana fizica (Vineri, 28 februarie 2014, 14:57)

    mammuthus [utilizator]

    nu facem aliante :)))) foarte tare..l-a ciuruit pe motocicleanu cu declaratia asta :))))
  • +6 (6 voturi)    
    Cu hidrantu' (Vineri, 28 februarie 2014, 14:58)

    bogdan192 [utilizator]

    Venea catre Moliceanu de la PSD.
  • +6 (8 voturi)    
    La cit de penibil e acest Tariceanu (Vineri, 28 februarie 2014, 14:58)

    Trojan.H [utilizator]

    Ce mai conteaza o umilinta in plus. Deh, asta a fost alegerea lui inca din 1990, cind se gudura pe linga Iliescu.
    • 0 (2 voturi)    
      Confuzie (Vineri, 28 februarie 2014, 15:51)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      In 90 langa nea nelu era bas, colegul de nomenclatura pcr si apoi fsn.
  • +3 (3 voturi)    
    Opps, asta "opsai" (Vineri, 28 februarie 2014, 15:58)

    un-buburuz [utilizator]

    Dacă "pă persoană fizică" nu merge, lasă că-şi face un P.F.A. că doar e pafarist acum.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce tzeapa, bai caline! (Vineri, 28 februarie 2014, 16:46)

    Joseph Porta [utilizator]

    Lasa, tu sa fii sanatos, ca prosti ca tine avem destui. La fel si lesinatul ala de crin. Pai daca voi "liberalii" ati dat mana cu comunistii lui Ilici, eu unul de mult nici nu mai consider ca ati avea ceva in comun cu liberalismul. Incercand sa dovediti ca Ilici si gasca lui de hoti e un rau mai mic decat "balaurul" Base, v-ati decredibilizat complet. Sunteti doar niste gainari tzepuiti de niste gainari ceva mai sireti, cu staif de puscariabili :) ce bine-mi pare c-ati luat tzeapa, nici nu stii!! doi mari lideri de partid pacaliti de un semidoct ca pontanacul.. cred ca Bratienii fac tumbe la ora asta, zau!
  • +1 (1 vot)    
    Aliante numai cu mortii votanti ? (Vineri, 28 februarie 2014, 19:27)

    Plagarus [utilizator]

    Pisicher de doi poli, mustaciosul mare dregator, are drum liber spre parnaie !
  • 0 (0 voturi)    
    Asa , (Vineri, 28 februarie 2014, 22:17)

    Observatore [utilizator]

    .. se dovedeste valoare cuvintului ...
    ... ( Minciuna sta cu regele la masa ..)..