Miron Mitrea: E posibil ca Ponta sa candideze la prezidentiale. Nu e luata decizia, el nu isi doreste in acest moment

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 28 februarie 2014, 12:43 Actualitate | Politic

Deputatul PSD Miron Mitrea a declarat vineri ca este posibil ca Victor Ponta sa candideze la alegerile prezidentiale, dar ca aceasta decizie nu a fost luata si ca premierul nu isi doreste acum acest lucru. "Este o decizie care nu este luata. Este posibil ca Victor Ponta sa candideze. Stiu ca el nu isi doreste in acest moment acest lucru. Este foarte complicat intr-un partid asa mare. Lumea crede ca daca esti presedinte faci ce vrei. Sigur, in anumite domenii. Chestiile acestea sunt delicate."

"Eu inca nu am vazut ca, la PSD de exemplu, altcineva decat presedintele partidului sa fie candidatul la prezidentiale. Deci, eu ma astept din acest principiu si din punct de vedere istoric sa fie Victor Ponta', a afirmat Mitrea, aflat la ICCJ, unde s-a judecat un nou termen in dosarul in care este cercetat", spune Miron Mitrea.

Intrebat daca Sorin Oprescu este o solutie discutata in PSD pentru prezidentiale, Miron Mitrea a admis ca acesta reprezinta "o varianta totdeauna".

"Oprescu este o varianta totdeauna si va fi, pentru ca este o personalitate care in general atunci cand vrea sa faca ceva face. Daca va vrea sa candideze, va candida. Daca va fi in turul doi cu candidatul PSD, din pacate va fi pentru prima oara in viata mea cand nu o sa pot sa-l sustin. Daca va fi in turul doi cu orice alt candidat, va avea sprijinul meu si sunt convins ca si din partea PSD. Dar pentru ca sigur candidatul PSD va intra in turul doi, cred ca anul acesta nu o sa-l pot sustine pe prietenul meu Sorin Oprescu in alegeri, pentru ca eu sunt pesedist", a incheiat Miron Mitrea.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1617 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    /// (Vineri, 28 februarie 2014, 12:50)

    hmara [utilizator]

    Povesti.
    E luata inca din 2011 cand s-a infiintat usl.
    Pinochio tinea degetele incrucisate la spate.
    • +4 (4 voturi)    
      exact (Vineri, 28 februarie 2014, 16:29)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      si in plus ar da faliment " feisbuc-ul " ! Cine o sa-si mai puna poze cu persoNulitatile lumii ? Cum sa scape pacalici-din-carti numirile de procurori si de prim-ministrii ? Manevra usl a fost conceputa fix ca sa se desparta la momentul potrivit , care se pare ca e acuma. "noua" constitutie NU are sanse, asa ca presedintele adormit nu-si are rostul. Cum vechea constitutie e taman pe aspiratiile lui "dottore" ( si remember : e dupa chipul si asemanarea lui aditza ) e clar ca psdr-ul va da presedintele, iar psdr2 (fost pnl ) va da Iohannis-ul , pardon , prim-menestrelul. Si asa avem " democratia" originala visata de ilici cu alternanta la putere comunisti-criptocomunisti si vice-versa !
  • +7 (9 voturi)    
    atat ROBO CAP cat si Dottore (Vineri, 28 februarie 2014, 12:58)

    un domn [utilizator]

    sunt Doua Catastrofe DACA , Doamne Fereste ar ajunge la Cotroceni
    • +4 (4 voturi)    
      se stie (Vineri, 28 februarie 2014, 15:02)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca actiunile celor de la USL au ca scop principal reducerea investitiilor, distrugerea afacerilor private si revenirea la anii 2000 ..ceva asemanator dupa modelul rusesc
  • +9 (11 voturi)    
    OK (Vineri, 28 februarie 2014, 13:00)

    Bazil [utilizator]

    Dar dupamasa mai are aceeasi dorinta?
    • +6 (6 voturi)    
      intrebarea care se pune este (Vineri, 28 februarie 2014, 16:43)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      cine va candida ?
      - prim-ministru pacalici-din-carti;
      - deputatul ponthausen ;
      - sotul burattino al dacianei sarbu;
      - vedeta latrina tv "il dottore " sau
      - personajul "colectiv" echipa feisbuc a lui v v p ???
  • +9 (11 voturi)    
    Si nu are nicio sansa... (Vineri, 28 februarie 2014, 13:01)

    IancuJianu [utilizator]

    ...la cum a distrus tara, ar fi fost chiar culmea...
  • +9 (9 voturi)    
    pai parca merge dupa Ponta (Vineri, 28 februarie 2014, 13:03)

    Un cititor [utilizator]

    el face ce i se spune. ca de-aia e marioneta.
  • +10 (10 voturi)    
    //// (Vineri, 28 februarie 2014, 13:06)

    hmara [utilizator]

    Oprescu va fi votat in Bucuresti doar de maidanezii supravietuitori.
    Din restul tarii nu va avea nicun vot.
    Deci nu va fi el.
  • +2 (2 voturi)    
    daca nu vrea sa nu insistam (Vineri, 28 februarie 2014, 13:16)

    condrescu [utilizator]

    oricum 60.000 de voturi intr'o zi (12.02.2014) e nimic pentru valoarea lui https://www.facebook.com/victor.ponta/likes ... adica se rezolva
  • +5 (5 voturi)    
    Daca VOI ma vreti, EU nu va vreau ! (Vineri, 28 februarie 2014, 13:17)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Vox bobuli , vox Dei !
    Ne meritam soarta ! Degeaba IL vrem noi. EL considera ca (inca) nu IL meritam !
    Cum sa ne vrea ?
    Plagiat ? Borfasi ? Incompetenti ?
    Dupa atata critica si doar 70% primite la parlamentare, eu sa va fiu Prezident ? Nici vorba ! In plus unde ati vazut Dvs. un oltean carierist ? Chiar credeti prostiile moldovenilor ?
    Daca Antonescu se calugareste, Iohannis pleaca in Germania si Base in Polinezia, iar intreg poporul plange 6 luni (in genunchi) si renunta la salarii (pentru "marile investitii") MA mai gandesc ! Poate ! Da nu promit !
    Doamne ajuta(-NE) !
  • +6 (6 voturi)    
    Manivela (Vineri, 28 februarie 2014, 13:17)

    fane_grija [utilizator]

    Ala de a devalizat tot ce i-a incaput pe mana.
    Se roaga de plagiator sa accepte sa candideze la presedentie. Dar plagiatorul "nu vrea". Dar daca se roaga mult de el poate accepta.

    Ce mizerie!
  • +5 (5 voturi)    
    cum e posibil (Vineri, 28 februarie 2014, 15:00)

    Snitzelvienez [utilizator]

    ca unui inculpat judecat pt coruptie sa-i fie publicata afirmatia referitoare la politica romaneasca..ceva e putred rau de tot in tara asta
  • +5 (5 voturi)    
    Sau altfel spus (Vineri, 28 februarie 2014, 15:19)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Va candida, decizia e luata, dar el nu stie inca. Fiind o simpla marioneta nu e necesar sa-l informam din timp.
  • +3 (3 voturi)    
    ...nici noi... (Vineri, 28 februarie 2014, 15:54)

    ALTAN [utilizator]

    ...nu-l vrem...nici acum,nici altadata...daca e sa vrem ceva...vrem sa fie judecat pt toata mizeria in care a aruncat tara de cind e la guvernare...
  • +2 (2 voturi)    
    as fi bucuros sa candideze ponta (Vineri, 28 februarie 2014, 16:32)

    qwerasdf [utilizator]

    ar fi departe cel mai slab varf de lance al neo-comunistilor de la psd

    nu-l voteaza decat prostii, si speram ca prostii aia de data asta nu se transforma in doar 7 milioane ci in doar 1-2 milioane.