Parlamentul European: Tarile UE care incalca valorile statului de drept sa fie sanctionate cu suspendarea fondurilor europene

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Joi, 27 februarie 2014, 15:29 Actualitate | Politic

Parlamentul European, sediul din Strasbourg
Foto: Parlamentul European
Parlamentul European cere Comisiei Europene sa instituie imediat un mecanism prin care statele membre UE care incalca valorile fundamentale ale Uniunii Europene, cum este statul de drept, sa se aleaga cu sanctiuni inclusiv de ingheare a fondurilor comunitare.

Solicitarea apare intr-o rezolutie adoptata joi, la Strasbourg, de plenul Parlamentului European, cu cu 312 de voturi la 244 si 27 de abtineri.

Potrivit PE, aceasta rezolutie analizeaza respectarea drepturilor fundamentale in UE in 2012. In acel an, in Romania, majoritatea parlamentara USL de atunci l-a suspendat din functie pe presedintele Traian Basescu, intr-o procedura rapida in care a restrans si atributiile Curtii Constitutionale. In cele din urma, Basescu a fost repus in functie, prin nevalidarea referendului de demitere, in urma neindeplinirii pragului de prezenta la vot de jumatate plus unul.

De asemenea, la solicitarea imperativa a Comisiei Europene, majoritatea parlamentara si Guvernul USL au fost nevoiti sa-si retraga modificarile legislative adoptate atunci in procedura accelerata, inclusiv cele referitoare la Curtea Constitutionala.

  • Ce prevede rezolutia adoptata joi de PE

Rezolutia adoptata joi de Parlamentul European, sustinuta printr-un raport al eurodeputatului Louis Michel (ALDE, Belgia), contine o serie de cerinte catre Comisia Europeana, in spiritul "criteriilor de la Copenhaga", din anul 1993 privind respectarea valorilor fundamentale europene, cum ar fi statul de drept, pluralismul politic, drepturile minoritatilor de orice fel.

Rezolutia PE subliniaza ca acest "nou mecanism de la Copenhaga" este menit sa monitorizeze conformitatea cu criteriile de la Copenhaga a fiecarui stat membru, cu eficacitate si cu efecte obligatorii.

Mecanismul "ar putea fi activat imediat, pe baza unei decizii a Comisiei, cu implicarea deplina a Parlamentului".

Conform rezolutiei, viitorul mecanism  ar trebui "sa integreze un sistem de alerta precoce, de dialog politic si tehnic, de scrisori de notificare si o <<procedura de inghet>>, dupa cum a solicitat deja Parlamentul, pentru a garanta ca statele membre, la cererea institutiilor UE, suspenda adoptarea legislatiilor care ar putea sa neglijeze sau sa incalce drepturile fundamentale sau ordinea de drept a UE".

Eurodeputatii au propus si  revizuirea articolului 7 din Tratatul de Functionare a UE, referitor la regulile care stabilesc daca exista un risc clar de incalcare grava a valorilor UE intr-un stat membru.

Obiectivul ar fi diferentierea clara intre etapele de "risc" si "incalcare". Pentru a preveni incalcarile valorilor UE pe termen lung, deputatii mai cer si crearea unei "Comisii Copenhaga" formata din experti independenti, de inalt nivel in domeniul drepturilor fundamentale, conform PE.

Alte teme principale ale rezolutiei:
  • Asistenta acordata imigrantilor in pericol pe mare. Parlamentul cere UE si statelor membre sa revizuiasca legislatia care ar putea fi utilizata pentru a pedepsi persoanele care ajuta imigrantii aflati in pericol pe mare. Eforturile de salvare "ar trebui salutate si...nu ar trebui niciodata sa duca la sanctiuni", se arata in text. Deputatii si-au exprimat regretul ca, in conformitate cu noul sistem de azil al UE, copiii care cer protectie internationala pot fi dusi la inchisoare.
  • Dreptul la moarte demna. Parlamentul cere respectarea demnitatii la sfarsitul vietii, prin asigurarea ca "deciziile exprimate in testamente sunt recunoscute si respectate". Deputatii cer statelor membre sa protejeze libertatea de religie sau credinta, inclusiv libertatea de a nu fi discriminati a celor care nu au religie.
  • Drepturile minoritatilor si a persoanelor cu dizabilitati. Rezolutia subliniaza nevoia de a proteja minoritatile nationale, grupurile lingvistice regionale si regiunile constitutionale la nivel UE si de a crea un sistem de monitorizare bazat pe exemplul strategiilor nationale pentru romi. Minoritatile nationale reprezinta 10% din populatia UE, se arata in rezolutie. Deputatii mai cer guvernelor nationale sa investeasca mai mult in politicile de integrare in societate a persoanelor cu dizabilitati prin indepartarea tuturor formelor de discriminare si restrictionare a dreptului lor la vot si la depunerea candidaturii pentru alegeri. Statele membre ar trebui sa ii ajute sa traiasca independent, se arata in text.


Citeste mai multe despre   






















6847 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Foarte binevenita masura! (Joi, 27 februarie 2014, 15:36)

    Lucky1 [utilizator]

    Ar trebui sa se extinda aplicarea acestei sanctiuni si in cazul hotararilor judecatoresti sanctionabile de CEDO.
    In acest fel se va mai amputa coruptia romaneasca iar cei responsabili vor trebui sa raspunda material.
    • +19 (19 voturi)    
      Si UMILII CETATENI? (Joi, 27 februarie 2014, 17:21)

      Ciribanstula [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Ce vina au aici?
      Nu ar putea sa trimita si INTERPOLUL?
      Sa se autosesizeze si sa ii aresteze direct oe aia cu atacul la statul de drept?
      Ca nu or veni cetatenii de rand cu atacuri la statul de drept!
      Vin numai niste puslamale de la S(M)ENATUL si Camera Depu(ho)tilor!
      • +10 (16 voturi)    
        umilii cetateni... (Joi, 27 februarie 2014, 17:57)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Ciribanstula

        ..au ales pe hotii de parlamentari, ca doar nu s-au ales singuri...
        • +10 (10 voturi)    
          Amice (Joi, 27 februarie 2014, 20:13)

          Ciribanstula [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          Daca o sa calculam procentual cati romani au votat actuala putere o sa ramai masca!
          Cele 70% sint de fapt 70% din cei care s-au prezentat la vot!
          Adica 70% din 42% sau calcul final ~30% din totalul alegatorilor!
          Daca 30% din totalul alegatorilor e motiv de mandrie atunci ai tu dreptate!
          Daca nu atunci am eu!
          Mai departe e numai circ! Si eu nu am scris mai sus din motiv de circ!
          Daca tie ti se pare corect asa atunci asa e .
          • 0 (4 voturi)    
            Nota (Vineri, 28 februarie 2014, 8:22)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui Ciribanstula

            Atata timp cat nu te prezinti la vot NU CONTEZI!

            Daca ti-e lene sa te deplasezi pentru viitorul tau, NU CONTEZI!

            Daca nu intelegi sa alegi - chiar dintre variantele proaste pe care le ai la dispozitie - cea care ti se pare tie corecta, NU CONTEZI!

            pe scurt: 70% au votat INTERLOPII USL. PUNCT!

            De aici rezulta:
            Romanii au mare deficit de inteligenta, cultura si bun-simt!
            Aaah, de spirit civic mai bine nu vorbim.
            • +1 (1 vot)    
              si daca votezi, contezi ? nu ! (Vineri, 28 februarie 2014, 19:40)

              kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              bla bla-ul cu si votul tau conteaza e pentru naivi. actualul sistem de vot ,,democratic'' e depasit. spunem cum poti sanctiona tu cu un singur vot un trepadus ales care schimba de exemplu partidul si orientarea politica dupa ce s-a vazut ales ? ca de indeplinit ce a promis, nu am vazut la nici un parazit parlamentar din '90 incoace.
      • -11 (13 voturi)    
        Ce bine ca avem (Joi, 27 februarie 2014, 18:02)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Ciribanstula

        un mare democrat Basescu Traian. Un om cinstit si drept ! Sa asteptam cu speranta ziua nationala a Romaniei.
      • +8 (10 voturi)    
        Umilii cetateni (Joi, 27 februarie 2014, 18:59)

        roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui Ciribanstula

        sunt cei care i-au votat sau au refuzat sa voteze pe motiv ca n-au cu cine. vina e directa
        • +1 (1 vot)    
          Desigur (Vineri, 28 februarie 2014, 14:54)

          mcris [utilizator] i-a raspuns lui roadrunner2n

          Daca vrei sa schimbi poti. Chiar votand cu un partid mic si relativ necunoscut. Altfel nimic nu se schimba de peste 20 de ani.
  • +27 (27 voturi)    
    Cum? (Joi, 27 februarie 2014, 15:40)

    ouyang [utilizator]

    Pai astea cu loviturile la statu de drept, amnistia etc. nu sunt propaganda basista? Parlamentul European a vazut si el ce se intampla in curtea tovarasului Ponta?
    Mai mai, nasol.
    • +15 (15 voturi)    
      Daca si PE (Joi, 27 februarie 2014, 16:57)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      a vazut ce se intampla, singurul care se mai amageste ca ne duce de nas este ponta. Pardon, ponta si cu iliescu.
      • +2 (4 voturi)    
        Investitii. (Vineri, 28 februarie 2014, 0:01)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        Nu, Ponta incearca sa-i pacaleasca pe chineji sa vina sa investeasca in cica trenuri de mare viteaza.
        • 0 (2 voturi)    
          Si merg (Vineri, 28 februarie 2014, 8:27)

          Ciribanstula [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          3 zile dupa care s-a stricat cheitza!
          :)
  • +27 (27 voturi)    
    UE are grija de noi ! (Joi, 27 februarie 2014, 15:49)

    sageata.albastra [utilizator]

    Era si cazul ca Uniunea Europeana sa aiba o atitudine mai ferma ! Norocul nostru ca suntem in UE altfel peste putin timp am fi ca in Ucraina ....
    • +10 (10 voturi)    
      si uite-asa facem noi istorie in Europa (Joi, 27 februarie 2014, 18:04)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui sageata.albastra

      inspiram - prin miseliile celor de la putere - masuri de protectie de la unii care au ramas cu capul pe umeri; mie mi-e (iar!) jena :(
  • -34 (38 voturi)    
    ne tremura chilotii (Joi, 27 februarie 2014, 16:06)

    pecereu [utilizator]

    CHINA de abia astepta sa investeasca in Romania.
    Germania cu o mana ne da si cu doua ne cere banii inapoi si ne si transforma in sclavi.
    • +17 (17 voturi)    
      hehe (Joi, 27 februarie 2014, 16:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Daca tu crezi ca China va "investi" in firmele de partid si de stat, te inseli amarnic. Aia nu dau banii politicianului dorel sa faca ala licitatie cum il taie capul. Chinezii vin cu firma chinezeasca, cu tehnologia chinezeasca, fac autostrada si pleaca. Asha ca uita de visele alea umede cu licitatii smenuite pe banii chinezului, ca nici ala nu-i chiar timpit.

      Iar Germania iti ia cu doua miini doar daca nu respecti regulile statului de drept, pe care ai semnat ca le respecti la intrarea in UE. Da' stai calm, ca in 1-2 ani incep sa se vada "realizarile" guvernului Ponta, si se duce poplaritatea la 10%.
    • +14 (14 voturi)    
      chinezarii (Joi, 27 februarie 2014, 16:52)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Am vazut eu cum e cu investitiile chinezesti, zise si chinezarii de 2 bani; sigur, fara control, ca sa ii pape baronasii uslinosilor alde mazeta-trotineta, pecereu, evoque, finutza-maimutza, jiji-kent, dumitrica & Co. Investiile chinezesti le mai gasim pe fragmente in valize! :))))
    • +13 (13 voturi)    
      Nu vrei sa ajungi sclavul chinejilor (Joi, 27 februarie 2014, 16:54)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      N-ai habar ce vorbesti.
      Cat despre parlamentul european, clar...e basist.
    • +11 (11 voturi)    
      daaaaaaaaaaa (Joi, 27 februarie 2014, 16:58)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      China o sa investeasca niste valize...cu chinezi in ele.
    • +13 (13 voturi)    
      /// (Joi, 27 februarie 2014, 17:02)

      SantaK [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Tu din ce gaura neagra ai mai aparut ///?
      • +6 (6 voturi)    
        el a aparut ca urmare (Joi, 27 februarie 2014, 18:06)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui SantaK

        a unui big-zbang ;)
    • +11 (11 voturi)    
      ai uitat sa mentionezi portocaliii si fascistii (Joi, 27 februarie 2014, 17:05)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      de 5 zile de cand ai inceput sa postezi numai non-sensuri debitezi.

      sunt curios insa daca declararea aceasta ostentativa a dragostei pentru Rusia, China si injurarea nemtilor si fortelor de dreapta din Romania este autentica sau prelucrata.

      daca este autentica atunci te compatimesc.
      daca este prelucrata... ia-ti si tu un job ca lumea!
    • +11 (11 voturi)    
      ... (Joi, 27 februarie 2014, 17:06)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Dap...e plin la vama la Giurgiu, sunt Km de autocare cu chinezi dornici sa investeasca in Romania...Problema e ca s-a intins Basescu ca o rama pe mijlocul soselei si nu-i lasa sa intre.
    • +9 (9 voturi)    
      Tovarase, canta la alta masa! (Joi, 27 februarie 2014, 17:14)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Am vazut ca te straduiesti sa postezi pe linia partidului, OK, gata, ne-ai convins! Acum fii amabil si lasa-ne, aici nu esti binevenit. Sunt atatea locuri unde proza ta ar fi aplaudata. Ai asa o mare placere ca sa colectionezi minusuri sau asta e ordinul de zi pe unitate?
    • +7 (7 voturi)    
      Intrebare (Joi, 27 februarie 2014, 18:56)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Dragule, presupun ca ai o mapa pregatita, cu studii care se refera la domeniile de interes, ai relatii in China cu oameni de afaceri, ai un marketing plan, ai invatat sa mananci cu betisoarele (altfel nu te ia de bun nici un chinez), poti sa mananci sarpe la micul dejun....etc....

      Ca doar nu ai tras concluzii de la Ponta &Co. si de pe ziare?
      M-astept la mai mult de la matale!

      PS: Am stat 3 luni in China - pentru business - stiu in orice caz mai multe despre chinezi decat stii tu!
      Problema adevarata, a USL-ului este ca vesticii au un mecanism de verificare care nu va lasa sa furati, ...asta-i problema USL-amilor!
      Restul...gargara pentru fraieri ....aia 70% votanti!
    • -2 (2 voturi)    
      Din pacate China (Vineri, 28 februarie 2014, 8:01)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      nu va investi nimic in Romania, pentru ca aceasta tara doar promite. Drept dovada sta istoria de 24 de ani de la revolutia romana. Am fost la ei, au fost la noi, Nimic ! Numai promisiuni.
    • 0 (0 voturi)    
      China vs Germania (Vineri, 28 februarie 2014, 8:55)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Daca chinezii vin si investesc fara sa astepte nimic, inseamna ca sunt ori milostivi ori prosti ori o combinatie liniara a acestor calificative.

      Diferenta e ca nemtii dau cu o mana si iau cu doua iar chinezii vor da cu 5 maini si vor lua cu 10.
  • +12 (12 voturi)    
    Hmm (Joi, 27 februarie 2014, 16:48)

    OmulNou [utilizator]

    Ma intreb daca o sa le pese P$Distilor, sau daca vor avea destul de furat in continuare. ponta oricum vrea iesirea Romaniei din UE si aderarea la Rusia+China, ca e prea prost sa vrea libertate, e obisnuit sa fie sluga securistilor, deci vrea sa ne restranga libertatea noastra ca sa se simta el bine.
  • +12 (12 voturi)    
    Da mai bine du-te tu in China (Joi, 27 februarie 2014, 16:56)

    Ionut_DO [utilizator]

    Mai pecereu, dacă nu iti place in Europa. Si lăsa-ne pe noi sa trăim linistiti aici. Nimeni nu investeste in nici o tara fără sa facă profit. Mai interesează-te puțin despre unde investeste China si ce urmărește si apoi da-ți cu părerea.
  • -1 (1 vot)    
    masura (Joi, 27 februarie 2014, 18:04)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cu fonduriel e buna, dar ultimele trei sint niste timpenii de sorgine neocomunista.
  • +6 (6 voturi)    
    De ce (Joi, 27 februarie 2014, 21:12)

    tudor74 [utilizator]

    De ce doar inghetarea fondurilor ?
    De ce nu dizolvarea parlamentului si a guvernului si instaurarea unui guvern european (nu romani) ... poate doar asa scapam de hotii de la guvernare ... ca de 20 de ani ii tot inlocuim intre ei.
  • -1 (3 voturi)    
    UE - un urias cu picioare de lut (Vineri, 28 februarie 2014, 8:35)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Pasi inceti si siguri spre dezmembrarea uniunii.
    Doamne Ajuta !
  • 0 (0 voturi)    
    Dar sa vina (Vineri, 28 februarie 2014, 9:21)

    John M. [utilizator]

    cu reguli stricte de aplicare, adica o echipa trimisa peste ei a doua zi dupa ce se semnaleaza o incalcare. Fara vorbarie "europeana" goala si fara comitete de analiza si blah blah blah...Ca la circulatie: te-a prins trecand pe rosu, bang, amenda sau suspendarea permisului !
    Astia nu se potolesc decat daca-i arzi cu ciomagul pe spinare sau la buzunare...
    • +1 (1 vot)    
      să vină, dar unde? (Vineri, 28 februarie 2014, 18:44)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Propunerea, în forma actuală, spune că astăzi USL încearcă o lovitură de stat, iar mîine UE îmi suspendă bursa de cercetare POSDRU. USL nu e afectat. Atunci ce facem, trebuie să iau eu ciomagul şi să merg la USL...?
      UE tratează totul cu (prea multă) diplomaţie fiindcă nu cunoaşte limitele tupeului, care la noi nu prea există oricum.
  • +1 (1 vot)    
    unde dai și unde crapă (Vineri, 28 februarie 2014, 9:41)

    Ava_ps [utilizator]

    Îi doare fix în cot pe minunații guvernanți că vor suferi oamenii obișnuiți care beneficiază de fonduri europene (fiindcă ele se fură mai greu, deci în mare ajung la oameni obișnuiți). Ideea sancțiunilor e excelentă, dar, la tupeul celor care ne fură acum, nu cred că înghețarea fondurilor va avea alt efect decît să ne facă din nou de rușine în Europa.