Ce planuri are Calin Popescu Tariceanu si cine sunt adeptii lui

de L. Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 26 februarie 2014, 15:24 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Demersul senatorului PNL Calin Popescu Tariceanu de a colabora cu Victor Ponta si a mentine USL-ul in ciuda deciziei luata de catre PNL in Delegatia Permanenta cu o seara in urma nu strange foarte multi adepti din partid. Surse din interiorul PNL au declarat pentru Hotnews.ro ca Tariceanu incearca sa rupa partidul, de comun acord cu PSD, insa, dincolo de cativa parlamentari nemultumiti care au intrat in conflict direct cu Crin Antonescu, Tariceanu nu are adepti pentru a destructura PNL-ul.

"Aseara toata lumea cu cateva exceptii a fost de acord cu iesirea de la guvernare. Presedinti Consilii Judetene, lideri de organizatii - toti au fost pentru iesirea de la guvernare. Nu au existat decat cateva voturi impotriva , partidul a luat decizia. Nu exista riscul unei fracturi majore care sa destructureze partidul", au explicat sursele citate.

Aceleasi surse sustin ca Tariceanu a primit promisiuni din partea lui Victor Ponta pentru a sustine crearea unui nou partid politic si printre adeptii acestuia s-ar numara liberalii care au intrat in conflict direct cu Crin Antonescu: Cristian David, Radu Stroe, Andrei Gerea, Daniel Chitoiu.

  • Pe de alta parte, Ponta se foloseste mediatic la maximum de prestatia lui Tariceanu, defiland pe televiziuni cu imaginea de lider impaciuitor, care cauta in continuare solutii pentru pastrarea USL.

Liberalii au facut scut insa in jurul lui Crin Antonescu, catalogand demersul lui Tariceanu drept unul care "desconsidera membrii PNL" si "se transforma in purtatorul de cuvant al PSD".

George Scutaru, liderul deputatilor PNL: "Suntem in situatia in care PNL nu vrea sa treaca strada, iar domnul Tariceanu cu domnul Victor Ponta ne iau cu forta de mana. Am luat o decizie cu 187 de voturi, toata lumea a fost in cunostinta de cauza. Regret ca domnul Tariceanu se transforma intr-un fel de Catalin Ivan, purtator de cuvant al PSD. Eu, personal, voi vota pentru asemenea propunere (de excludere din partid - n.r.). Mi se pare descalificant pentru un om cum este Calin Popescu-Tariceanu sa preteze sa fie unealta lui Victor Ponta de a destabiliza si a distruge PNL. Am mers pe un drum, avem o sansa sa castigam prezidentialele, sa avem un candidat care sa reprezinte PNL si nu sa fim parte dintr-un scenariu scris la Palatul Victoria. Imi pare rau ca Victor Ponta se preteaza la asa ceva".

Cristina Pocora, purtatorul de cuvant al PNL: "Ieri, la sedinta Delegatiei Permanente a PNL, formata din toti presedintii de organizatii ale partidului, toti deputatii si senatorii liberali, toti presedintii de consilii judetele si primari de municipii resedinta de judet, precum si toti reprezentantii in structurile guvernamentale au constatat faptul ca PSD si Victor Ponta au decis sa puna capat proiectului USL prin faptul ca nu au acceptat propunerile de remaniere inaintate de PNL si au luat act de faptul ca s-a constituit o noua majoritate ilegitima.

In acest sens, Delegatia Permanenta a decis ca toti ministrii liberali, secretarii de stat si sefii de agentii sa-si depuna mandatul, ca PNL sa-i ceara demisia premierului Victor Ponta, deoarece PSD si noii sai aliati nu mai reprezinta votul cetatenilor din 2012 si orice Guvern ar face in aceasta formula nu ar fi legitim. In aceste conditii, orice alt gen de actiune se inscrie in afara deciziei PNL adoptata cu o covarsitoare majoritate". (Agerpres)

Marian Petrache, presedintele PNL Ilfov: "Nu pot sa imi explic aceasta iesire a domnului Calin Popescu-Tariceanu. Dansul a fost aseara in Delegatia Permanenta, a asistat la discutii, a luat parte la dezbateri, cunoaste decizia partidului cu privire la continuarea USL si in ceea ce priveste guvernarea. Ma surprind aceste declaratii referitoare la intentia sa de a negocia cu Victor Ponta si PSD, in conditiile in care nu le-a exprimat in cadrul Delegatiei.

Daca avea ceva de spus cu privire la conducerea partidului, cu privire la viitorul partidului si la aliantele pe care trebuie sa le aiba sau nu, atunci ar fi trebuit sa vorbeasca in sedinta de aseara. Sper ca domnul Tariceanu sa nu continue acest demers, care nu ii face cinste unui om politic cu experienta domniei sale, dar care nu face altceva decat sa afecteze imaginea partidului".

Gigel Stirbu, liderul PNL Olt: "Gestul domnului Tariceanu este unul personal. Dumnealui nu are niciun fel de mandat din partea PNL sau a conducerii partidului pentru a purta discutii cu PSD sau Victor Ponta. Delegatia Permanenta a luat o serie de decizii foarte clare, de care domnul Tariceanu a luat la cunostinta. Este o decizie luata cu majoritate de voturi, o decizie care exprima vointa partidului. Domnul Tariceanu trebuie sa opreasca aceasta actiune a domniei sale, care afecteaza imaginea partidului

De altfel, pana si Ludovic Orban, cunoscut opozant al lui Crin Antonescu, catalogheaza gestul lui Traiceanu dreptul unul care "desconsidera membrii PNL".
 
Ludovic Orban: Foarte ciudata reactia lui, nu o inteleg. Este un mesaj care il poate pune intr-o postura care nu-i este caracteristica. Domnul Tariceanu manifesta o oarecare desconsiderare fata de membrii PNL"(Digi 24)

Orban sustine ca scindarea in PNL nu este posibila. precizand ca a urmarit atent cum s-a votat aseara si a observat ca toate filialele judetene au votat pentru retragerea din guvern, ceea ce dovedeste ca decizia se bucura de sprijin in teritoriu.

Senatorul liberal Calin Popescu-Tariceanu a declarat miercuri ca ii va cere miercuri premierului Victor Ponta sa-si tina angajamentele luate in cadrul USL enumerand mentinerea tuturor pozitiilor in structurile centrale si locale, listele comune pentru alegerile europarlamentare si sustinerea unui candidat lberal la prezidentiale.

"Ii voi cere dl Victor Ponta sa isi tina toate angajamentele luate in USL fata de PNL, respectiv mentinerea tuturor pozitiilor in structurile centrale si locale, listele comune la Parlamentul European cat si, un lucru foarte important, sustinerea unui candidat lberal la presedintia Romaniei", a declarat senatorul liberal intr-o conferinta de presa.

Tariceanu s-a intalnit la Palatul Victoria cu premierul Victor Ponta.























24022 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    PNL aripa excesiv de tânără (Miercuri, 26 februarie 2014, 15:28)

    corvus coraX [utilizator]

    ......
  • +37 (43 voturi)    
    E, manechin (Miercuri, 26 februarie 2014, 15:30)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    nu uita cum a guvernat el, cu numai 20% parlamentari PNL! REstul a fost sprijin communist, nu?!
    De altfel, daca ne aducem aminte, la masa cu ilici cucuveaua, in primele zile dupa lovilutie cine era?
    taricescu, paturiciu, cheliman!
    Aia de se numeau AT (aripa tradatoare)
    • +26 (30 voturi)    
      Inca o data se adevereste ..... (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:11)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      ....... ca Base a avut dreptate cand vorbea despre Tariceanu !!!! Pct ochit , pct lovit...:)
  • +30 (38 voturi)    
    Ciolaniada PNL 2014 (Miercuri, 26 februarie 2014, 15:34)

    OmulNou [utilizator]

    Ca niste soareci pe o nava care se scufunda, niste PNL-isti comit traseism politic si se duc in curtea P$Dului, partidul care va iesi si el de la guvernare cand va aparea motiunea de cenzura - stati pe fir.
  • +27 (33 voturi)    
    Tariceanu..... (Miercuri, 26 februarie 2014, 15:44)

    translativus [utilizator]

    .....va reusi sa rupa PNL-ului o "aripioara" si va incerca o repunere a siglei USL, pentru vesnica prostire a electoratului semianalfabet pe care acestia se bazeaza.

    in contrapartida, liderul logorici al PNL, daca ar fi inteligent, ar face un pas inapoi si l-ar pune pe Iohanis drept candidat la presedentie.
    Astfel, prostimea nu ar cadea toata in plasa noului USL (aripioara Tariceanu) si va avea si "dreapta" un candidat credibil care odata ajuns in turul 2, va matura cu plagiatorl mincinos.
    Am spus, daca logoiriciul ar fi inteligent, ceea ce ma cam indoiesc.

    Dupa alegeri, ca de obicei, smecherimea nou aleasa va relua jaful iar prostimea votanta va fi iar desamagita pentru ca, asa este in "democratia parlamentara".
    • +7 (11 voturi)    
      foarte corect (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:05)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      foarte putini vad
      foarte putini isi aduc aminte

      foarte mult suferim ca se inghesuie la vot... unii.

      eu n-am sa mai votez decat independenti.
    • -1 (9 voturi)    
      Eu l-as vota pe Iohannis sa fie presedinte (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:00)

      abel [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Chiar eram in dilema in ultimul timp si ma intrebam ce candidat pentru functia de Pesedinte as putea sa votez...
    • +1 (1 vot)    
      Asa, il votez pe Iohannis. Si apoi? (Joi, 27 februarie 2014, 13:28)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Vad ca multi asteapta minuni de la Iohannis. Eu vad ca omul asta e vicepresedinte la PNL de 1 an.

      Rastimp am avut o asumare de raspundere pe legea regionalizarii. Legea a fost defiintata la CCR cu unanimitate de voturi! A votat si Toni Grebla si Pivniceru la fel cu Daniel Morar. Ce parere a avut/are Iohannis despre legea asta? Mut ca lebada.

      O comise condusa de Antonescu si Chiuariu a incropit o Constitutie cu o tona de probleme si prevederi horror. CCR a facut-o praf. 86 de obiectii facute in majoritate sau unanimitate la 120 de articole. Ce parere are Iohannis despre Constitutia asta? Ce parere are despre noile prevederi privind functia prezidentiala? E bine? E rau? Iohannis e mut ca o lebada.

      In decembrie 2013 am avut un vot rusios asupra superimunitatii in parlament. PNL-ul a votat in corpore "pentru". A iesit vicepresedintele PNL seara sa declare ca e naspa? A zis ceva pe tema asta? Orice, cat de mic. Iohannis e mut ca o lebada.

      Lunile aste este o situatie critica la granite noastra, in Ucraina: a zis Iohannis ceva, cat de mic? Ce e bine, ca e rau, ca trebuie sa facem aia sau aia? Mucles. tacere.

      Eu de legende din astea sunt cam satul, cu neamtul care o sa faca si sa dreaga. Sunt batran si judec dupa ce vad. Si nu vad nimic.

      Eu, daca e sa votez, votez pe unul care stie si intelege, care are pareri clare, care stie cine suntem si unde trebuie sa mergem. Iohannis nu e din filmul asta. E doar o marioneta tinuta in fata de Antonescu, ca sta bine in sondaje. Si atat. Are idei putine spre deloc si vorbeste rar si bolovanos. Si are si o declaratie de avere interesanta, 7 case. Se poate verifica pe site-ul primariei Sibiu.

      Daca e sa votez pe cineva, eu as vota-o pe Monica Macovei. Dar nu o vad pe nicio lista, asa ca o sa stau acasa, cel mai probabil.
  • +29 (37 voturi)    
    tradiceanu, (Miercuri, 26 februarie 2014, 15:44)

    victor L [utilizator]

    consecvent principiilor sale, nu vrea sa imbatrineasca.
    - s-a casatorit a cincea oara;
    - vrea iarasi o aripa tinara.
  • +21 (25 voturi)    
    Tariceanu - un sacal... (Miercuri, 26 februarie 2014, 15:56)

    Lucky1 [utilizator]

    ...crud si curajos cand are de-a face cu hoituri si las cand trebuie sa lupte.
    Cred ca Antonescu ii va rupe dintii cei ascutiti din fata si-l va arunca in strada unde isi va gasi sfarsitul. Caci, PSD, odata ce Tariceanu nu va mai avea nimic de orefit, il va trata ca pe o zdreanta.
  • -28 (28 voturi)    
    Chiar Basescu a spus-o la B1 (Miercuri, 26 februarie 2014, 15:59)

    pecereu [utilizator]

    In 30 de zile Crin va fi debarcat de la conducerea PNL.
    Tariceanu poate duce mai departe lupta impotriva lui TB,USL nu a murit are 45 de zile de rearanjare.
    Fara Crin vom invinge spre disperarea basistilor.
    Deja filiale numeroase adera la noul PNL aripa Tariceanu,in 30 de zile Crin va fi istorie.
    • +4 (6 voturi)    
      USL nu e rupt (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:46)

      Dinnisen [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Asta a fost si strategia de asa-zisa "rupere" a USL: posibilitatea de a merge cu doi candidati la prezidentiale, nu doar cu unul.

      Astfel, USL isi asigura garantat un loc in turul al doilea, iar in cazul in care ambii ei candidati ajung in turul doi - scaunul de la Cotroceni. Geniala miscare!
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! (Joi, 27 februarie 2014, 13:33)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Dinnisen

        Nimeni nu se intreaba ce anume opreste PNL-ul si PSD-ul dupa decembrie 2014 sa o ia de la capat? Ce ii opreste?

        Iohannis? Pai nu I-a oprit nici in 2012, nici in 2013. Altii membri din partid? Adica Antonescu, Chiuariu, Rusanu sau Chitoiu? Sau poate Fenechiu din puscarie? Diaconu, incompatibilul? SRS, santajistul? Madam Campeanu? Cine?

        Convingerile?

        Hmm, noua orientare a PNL-ului nu e bazata pe convingeri, ci doar pe calcule electorale. Sa luam si votantii din dreapta care sunt sensibili la statul de drept, justitie libera, libertate economica sau orientare pro-UE.

        Din 2015, PNL-ul poate sa o ia usor de la capat, in cardasie cu PSD-ul. Caci nu au nicio convingere reala.

        Ca PSD-ul are candidat in turul 2, e normal pana la urma. Dar ca dreapta sa fie reprezentata in turul 2 la prezidentiale de Antonescu, asta e o rusine.
    • +7 (9 voturi)    
      si, (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:09)

      cezy43 [anonim] i-a raspuns lui pecereu

      veti mai scrie o pagina din istoria josniciilor din tarisoara noastra! ///
    • +7 (7 voturi)    
      Delir (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:09)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Ai incercat niste Extraveral? La unii merge, poate ai si tu noroc.
    • +9 (13 voturi)    
      Tariceanu nici istorie nu este (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:10)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      E doar un banc lipsit de haz.. Fost manechin, imbogatit la umbra unor sacali ce au furat de la stat ca Patriciu si Catarama, a tradat permanent fiind o cartita permanenta a securistilor in PNL, o ultima amintire a partidelor istorice ce au construit Romania, adusa azi la sapa de lemn de tradatorii de tara scoliti la Moscova. A face istorie luptand cu Basescu si divortand de cat mai multe femei in unitatea de timp e pe masura penibilului personaj.
  • +23 (25 voturi)    
    Tariceanu nu are nici un plan (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:03)

    Frank777 [utilizator]

    El este marioneta politica a lui Hrebe care l-a scos de la naftalina ca sa tina un PNL in geam la guvern sa-i mai ia pensia o luna.Sa pacaleasca postasu.
    Alaturi de Tariceanu mai sunt niste mercenari ramasi fara angajament dupa ce au performat prost ,
    Un grup haiducit de liberali care cred ca vor face cariera.
    Vor sfarsi in ridicol cu Tariceanu cu tot.
  • +21 (25 voturi)    
    Acum nu mai scrie biletele! (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:04)

    inganduratul [utilizator]

    Se duce direct la persoana in cauza.
    De fapt a vrut sa mai stie de la Ponta, care stie de la Cazanciuc care este stadiul cercetarilor in dosarul retehnologizarii de la Portile de Fier (VaTech) si in dosarul concesionarii campurilor petroliere din Marea Negra (Sterling)
  • +19 (21 voturi)    
    PNL aripa DNA (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:05)

    levierul [utilizator]

    ce panarame. As putea spune ca sipatizez cu PNL, daca penalii lor ajung in salile de judecata si chiar mai depate.
  • +10 (12 voturi)    
    Cine-l trage de sfori pe Popescu Calin ? (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:21)

    Plagarus [utilizator]

    Amintiri vechi si obligatii mariiiiii..Tariceanu a concesionat, in 5 septembrie 2007, prin mai multe hotarari de guvern, ale caror anexe sunt clasificate, 17 perimetre de extractie de gaze.
    - Amromco Energy Ploiesti (offshore in statul Delaware) a concurat singura si a obtinut in concesiune pentru exploatarea zacamintelor de la Amara, Bradesti, Buda, Dobresti, Nasal, Seitin si Sanmartin. Firma ocupa locul trei, cu 18 concesiuni,
    in topul companiilor care se ocupa cu extractia de gaze, dupa Petrom si Romgaz.
    - Expert Petroleum - filiala Medias (firma-mama din Bucuresti este detinuta oficial de Constantin Iavorski si a intrat in lichidare) a primit in concesiune perimetrul Beclean, pentru care a concurat singura, si cel de la Frumoasa, unde a avut contracandidati.
    - El-Rom International LLC din Dallas, cu o sucursala in Bucuresti, a primit de la cabinetul Tariceanu zacamintele de la Gostilele.
    - TransAtlantic Worldwide Ltd. a primit zacamintele de la Vanatori, Izvorul si Marsa, pentru acesta concurand de una singura.
    - Transeuro Import-Export SRL Constanta (Lucian Orban si Sorin Virgiliu Visenescu) a concesionat zacamantul de la Arsita Bacau - 133 de milioane de metri cubi de gaze naturale si 423.000 de tone titei.
    - Compania Rompetrol (Dinu Patriciu) a primit in concesiune perimetrul Golesti-Arges, evaluat la 56 de milioane de metri cubi de gaze naturale.
  • +6 (10 voturi)    
    demisii (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:23)

    Mitrofan [utilizator]

    Va rog sa luati aminte, nu toti demnitarii din guvern, pusi politic de PNL, si-au dat demisia.

    E vorba de cele doua persoane din conducere Agentiei Nucleare si pentru deseuri radioactive, din cadrul Min. Economiei, str. Mendeleev nr. 21-25, care prin tot felul de aranjamente si tertipuri, nu vor sa paraseasca posturile !!!

    Nu este aceasi lege pentru toata lumea ????

    Astept feed back.
  • +9 (11 voturi)    
    Mai ce panarama de om ! (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:37)

    fosta zoezoe [utilizator]

    El zice ca usl e ca e ca intr-o casatorie in care daca esti , nu te desparti la prima cearta ? El care are 5 pana acum? Cat de penibil ! S-a dus la dottore sa-i dea si lui un os , un zgarci ceva !
  • +9 (13 voturi)    
    Prin aceasta pozitie, de p rostu' targului (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:45)

    fosta zoezoe [utilizator]

    moliceanu decredibilizeaza dreapta daca am crede ca el e om de dreapta ! A pierdut 100 de ocazii cand trebuia sa vorbeasca si a vorbit cand trebuia sa taca.Cu ocazia asta ne-a relevat singur apartenenta sa reala ......
  • +9 (11 voturi)    
    Tariceanu (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:49)

    sunrise11 [utilizator]

    Nu inteleg de ce nu se respecta decizia partidului care e foarta clara, nu are nici un mandat din partea PNL de a discuta, trebuie dat afara din partid. Sper sa nu reuseasca Tariceanu s-a rupa partidul, oricum sa-i fie rusine.
  • +9 (13 voturi)    
    Cred ca potenta lui Tariceanu (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:56)

    abel [utilizator]

    se rezuma la a avea cat mai multe neveste. In ceea ce priveste potenta politica , eu am dubii ca ar fi un om politic prea potent... A fost dumnealui prim-ministru , stim ce poate , a fost un prim-ministru mediocru , nu a facut din Romania o tara din care sa nu mai plece romanii si din pacate nu s-a inventat viagara politica care sa revigoreze politicieni si partide politice...
  • +8 (12 voturi)    
    Doar ca ... (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:05)

    coco04 [utilizator]

    nu a zburat la Ponta cu avionul.
    In rest avem si noi un Rudolf Hess de Romania.
  • +5 (9 voturi)    
    kkraule (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:40)

    CodrutaN [utilizator]

    Daca vrei sa arati cat esti de tare, acu ai cea mai buna ocazie. Scuipa-l afara din partid pe motorcicleanu, altfel te sunteaza el si te arunca astia pe tine ca pe-o masea stricata
  • +5 (7 voturi)    
    aceeasi marie cu alta palarie (Miercuri, 26 februarie 2014, 20:09)

    BME [utilizator]

    ocupatia principala a dl.Tariceanu este insuratoarea, asa ca simte nevoia sa mai faca vreo cucerire la tv, ca politica face doar in interesul personal.
  • 0 (2 voturi)    
    tariceanu (Joi, 27 februarie 2014, 5:08)

    vizirul [utilizator]

    a fost intotdeauna calul troian al opozitiei liberale si posibil sa fi avut si alte "sarcini" de dus. Este un personaj dubios, cu un trecut insuficient explorat si pe care nu-l intereseaza de fapt soarta acestei tari ci binele personal.