Calin Popescu Tariceanu: Ii voi cere lui Victor Ponta sa isi tina toate angajamentele luate in USL fata de PNL

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 26 februarie 2014, 12:58 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Senatorul liberal Calin Popescu-Tariceanu a declarat miercuri ca ii va cere miercuri premierului Victor Ponta sa-si tina angajamentele luate in cadrul USL enumerand mentinerea tuturor pozitiilor in structurile centrale si locale, listele comune pentru alegerile europarlamentare si sustinerea unui candidat lberal la prezidentiale. Tariceanu a precizat ca urmeaza sa se intalneasca in cursul zilei cu premierul Ponta, ocazie cu care ii va transmite aceasta solicitare.

"Ii voi cere dl Victor Ponta sa isi tina toate angajamentele luate in USL fata de PNL, respectiv mentinerea tuturor pozitiilor in structurile centrale si locale, listele comune la Parlamentul European cat si, un lucru foarte important, sustinerea unui candidat lberal la presedintia Romaniei", a declarat senatorul liberal intr-o conferinta de presa.

El a adaugat ca a vorbit miercuri dimineata cu premierul Ponta si l-a intrebat daca doreste sa continue proiectul USL. "Mi-a spus ca doreste sa continue proiectul USL in actuala forma", a aratat senatorul PNL.



Totodata, Tariceanu a transmis un apel catre presedintele PNL Crin Antonescu solicitandu-i sa revina asupra deciziei de rupere a aliantei si sa "revina in USL".

"Nu voi accepta decizia luata ieri deoarece ea a fost luata pe baza unor afirmatii false, gresite care au fost furnizate colegilor mei si acestia au fost indusi in eroare", a aratat liberalul.

Tariceanu a catalogat problemele care au dus la ruperea aliantei drept "nimicuri" aratand ca ele "nu pot fi baza abandonarii proiectului pe care l-am construit cu PSD".

Senatorul liberal a amintit ca el nu s-a numarat printre "entuziastii sustinatori ai acestei constructii politice, din contra, dar din momentul in care a fost facuta am considerat ca e de datoria mea si a colegilor mei sa o ducem la bun sfarsit. Ne-am angajat implicit si explicit in fata cetatenilor sa ne mentinem angajamentele".




























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4047 vizualizari

  • -14 (18 voturi)    
    portocaliilor (Miercuri, 26 februarie 2014, 13:03)

    pecereu [utilizator]

    Ati luat teapa Tariceanu reface USL ,candidat la,presedentie va fi Iohannis.
    Hahahahahahahahahahahah
    • +6 (8 voturi)    
      asa spui? (Miercuri, 26 februarie 2014, 13:07)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      hai sa vedem.
      Cred ca a fost o grimasa, nu un ras.
    • +7 (11 voturi)    
      :-) (Miercuri, 26 februarie 2014, 13:11)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Numele tau spune totul. Un nume foarte... "liberal".
    • +5 (9 voturi)    
      Singurii care au luat teapa.. (Miercuri, 26 februarie 2014, 13:24)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      ..sunteti voi, papagalilor.
  • +8 (12 voturi)    
    Acest om Tariceanu e culmea ridicolului (Miercuri, 26 februarie 2014, 13:11)

    alex1234 [utilizator]

    Acest om Tariceanu e culmea ridicolului

    1. Criticand PNL-ul din care cica face parte acest om a

    spus:

    Il Citez: "intr-o casnicie te mai si certi dar asta nu

    inseamna ca divortezi"

    spune omul care a divortat de 5 ori in viata lui ....


    2. Apoi ///...
    Dupa decizia PNL cu 187 pentru + 4 abtineri + 7 impotriva (sau cate au fost)

    A iesit Tariceanu "in numele celor 7 voturi probabil"

    si a spus ca "preia el initiativa" si "va negocia el cu

    Ponta"

    "ramanerea PNL la guvernare"

    Culmea ridicolului si a ipocriziei se numeste Tariceanu asta e clar....

    El este depasit doar de Victor Viorel Plagiator Ponta
  • +6 (12 voturi)    
    Omu asta (Miercuri, 26 februarie 2014, 13:13)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Omu asta realizeaza ce vrea sa faca? Si-a pierdut mintile?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, nu și-a pierdut mințile, (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:17)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      ci e înnebunit după un ciolan de ros. Cu orice preț.
  • +8 (12 voturi)    
    excludere (Miercuri, 26 februarie 2014, 13:26)

    Crisval [utilizator]

    Tariceanu trebuie exclus cat mai repede din PNL. Psd incearca ruperea unei parti din partid cu ajutorul manechinului.
  • +9 (13 voturi)    
    Tariceanu (Miercuri, 26 februarie 2014, 13:36)

    Frank777 [utilizator]

    Un fante batran palyboi de Dambovita care vorbeste singur in pustii.
    Ii este frica de ceva si joaca cum vrea PSD.
    Il au cu ceva la mana si il joaca acum ca pe alternativa PNL.
    Tariceanu este om politic terminat de cand a vrut sa retraga trupele din Irak si sa sparga coalitia NATO,ca sa il scape pe prietenul lui de procurori.
    Tariceanu este un om profund corupt care in toata cariera lui la guvern de la secretar de stat,ministru si priministru a urmarit numai interesul propriu si al micului grup de profitori pe care i-a adunat in jurul lui.
    Fiind fara morala sau rusine ingroasa obrazul si iese in frunte ca paduchele.
    • +4 (4 voturi)    
      si pe deasupra (Miercuri, 26 februarie 2014, 14:24)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      viseaza ca poate primeste un sprijin de la PSD pentru a deveni el "prezidentiabilul" si inca odata presedinte PNL. Un personaj ingrat.
  • +6 (6 voturi)    
    un Geoana al PNL (Miercuri, 26 februarie 2014, 13:54)

    torna_fratre [utilizator]

    a devenit si Tariceanu exact ce a fost si Geoana.
    Nu-l baga nimeni in seama dar se da important.
  • +5 (5 voturi)    
    Penibil, (Miercuri, 26 februarie 2014, 14:07)

    doi si-un sfert [utilizator]

    numele tau este Tariceanu...
  • +5 (5 voturi)    
    Hopa, de unde sare " grecoteiul" l'u Amedeu ? (Miercuri, 26 februarie 2014, 14:13)

    Plagarus [utilizator]

    Zeghea dupa banditismul cu resursele din Marea Neagra, il fac pe panglicarul asta, deja batran sa sara in barca penalilor PSD ?
    Pe 12 noiembrie 2008, guvernul Tariceanu a aprobat un act aditional, prin care Sterling Resources primea dreptul de explorare si impartire a resurselor din Insula Serpilor, inainte de decizia Curtii de la Haga.
  • +2 (2 voturi)    
    tari-ceanu (Miercuri, 26 februarie 2014, 14:18)

    liviusmaximus [utilizator]

    pari cam agitat...nevasta cea noua cu ce se ocupa ? dupa ce te-a facut base de kko, apoi crin in partid, acum te faci pres la ponta ? taticul tau amedeo, mare liberal dar si mai mare securist, nu te-a invatat sa nu te joci cu comunistii ? numai patriciu a avut ceva profit din joaca asta cu psd. dar, din pacate pt el, pare ca l-a urmarit si dumnezeu...
  • +2 (2 voturi)    
    Motocicleanul vanzatorul resurselor pe sub masa (Miercuri, 26 februarie 2014, 14:23)

    Plagarus [utilizator]

    Gheorghe Buliga, fost director al ANRM, declara că reprezentanţii Sterling i-au pus în faţă un contract prin care statul român îşi ceda drepturile, atunci când se afla într-o delegaţie la Aberdeen (Scoţia), însă nu l-a semnat. „Sterling îmi pusese în faţă mai multe documente prin care statul român renunţa la drepturile sale. Era în engleză. Eu n-aveam nici o împuternicire să semnez aşa ceva. Am refuzat categoric“, declara Buliga.
    Întors în ţară, Buliga a fost de îndată destituit de premierul de atunci, Călin Popescu Tăriceanu, şi înlocuit cu Bogdan Găbudeanu,omul grecoteiului CPT