VIDEO Klaus Iohannis: Negocierile cu USD pentru remanierea guvernamentala au esuat

de Red. stiri     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2014, 17:28 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Prim-vicepresedintele PNL, Klaus Iohannis, propunerea liberalilor pentru portofoliul Internelor, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, ca "negocierile pentru remanierea guvernamentala au esuat", motivul fiind lipsa de "dorinta si vointa politica a USD de a rezolva aceasta chestiune simpla". Iohannis a aratat ca acest subiect va fi discutat marti in sedinta delegatiei permanente a PNL, un posibil prim pas in cazul constatarii esecului fiind retragerea ministrilor liberali din guvern.

Principalele declaratii facute de Klaus Iohannis:

  • Au fost evenimente care au dus la necesitatea unei remanieri guvernamentale partiale.
  • BPN a hotarat sa faca cateva schimbari, s-a hotarat la inceputul lui februarie inlocuirea a patru ministri, la Interne, Sanatate, Finante si Economie.
  • Acum suntem la sfarsitul lui februarie si lucrurile nu au mers mai departe.
  • PNL a solicitat exact pozitiile pe care le-a avut si inainte cu o mica modificare, care nu a fost considerata de fond, ci de forma.
  • Totusi, iata ca au trecut aproape trei saptamani si nu s-a putut realizarea remanierea.
  • Partenerii nostri, PSD sau cum se numeste mai nou USD, se pare ca nu au dorit sa se faca aceste schimbari.
  • Daca la inceput totul parea in regula, pe parcurs au aparut noi si noi pretexte.
  • Au fost mai multe runde de negocieri, discutii, cu totii am observat ca pe la sfarsitul saptamanii trecute s-a ajuns intr-un impas.
  • Azi tragem concluzia ca negocierile pentru remaniere au esuat
  • Aceasta situatie evident va fi adusa la cunostinta si in dezbaterea delegatiei permanente a PNL, maine, in jurul orei 19:00, si acolo se va trage o concluzie.

Intrebari:

1. Ati discutat azi cu Ponta?
Iohannis: Nu.

2. De ce ati fost dispus la compromis?
Iohannis: Dintr-un motiv foarte simplu, PNL prin conducerea lui nu a stabilit sa fiu ministru de Interne, ci si vicepremier.
Modificarea structurii guvernului e o simpla formalitate in parlament, la o majoritate de 70% ar fi durat cateva minute daca s-ar fi dorit.
E evident ca nu s-a dorit acest lucru.
Este un pretext din partea USD care nu a vrut sa intre in Parlament cu aceasta mica modificare.
Eu pot sa spun o parere personala, care se poate adeveri sau nu.
Probabil delegatia permanenta va constata ca negocierile au esuat si ca nu putem sa continuam in aceasta forma de colaborare non-existenta, intr-o alianta care nu mai negociaza.
Un posibil prim pas e retragerea ministrilor nostri din guvern.
Daca maine seara se ia aceasta hotarare, miercuri nu vor mai participa in sedinta.

3. Va asteptati ca unii ministri sa ramana in guvern?
Iohannis: Personal nu ma astept la asa ceva, nu cred ca un ministru ar avea de gand sa faca asa ceva

4. Iesirea de la guvernare inseamna ruperea USL?
Iohannis: Nu neaparat, dar cu siguranta ar fi un prim pas.
Daca delegatia decide retragerea ministrilor din guvern atunci acest lucru nu va fi reversibil

5. Ati discutat cu Traian Basescu?
Iohannis: Nu.
M-a intrebat cineva data trecuta de relatia cu Basescu, raspunsul e acelasi, este o nonrelatie.
Au fost perioade in care PNL a cedat doar pentru a nu pune USL in dificultate, e suficient sa ne amintim de faza cu numirea procurorilor, am renuntat la ministerul Justitiei.
Si multe alte situatii in care am crezut ca facand un pas inapoi facem un lucru bun pentru electorat si salvam USL.

6. Va vedeti premier?
Iohannis: Este sigur o varianta care pur teoretic se poate discuta, dar nu e cazul acum sa facem un calcul pe ce va fi in ianuarie 2015.

7. Cum vedeti refuzul lui Ponta?
Iohannis: Din pacate, nu am un raspuns, nu stiu care e motivatia PSD sau USD, dar probabil aceasta chestiune va aparea un pic mai incolo si vom stii cu totii motivul real

8. Ati luat in calcul sa renuntati la functia de vicepremier?
Iohannis: Da
Am discutat acesta chestiune, la ultimul birou politic s-a supus din nou votului acest pachet.
Ne-am gandit ca ar fi bine ca biroul politic sa aiba libertatea de a reevalua.
Nu a fost nici macar un vot pentru reevaluare, toata lumea a fost de parare ca asa cum s-a stabilit initial trebuie sa fie in continuare.
Noi nu suntem chiar un partid care merge la cersit, sa intram si noi in guvern.
Noi, care nu am cerut absolut nimic in plus, nicio functie de la PSD, nu am discutat argumentele lor ci ale noastre, de ce trebuie sa intram la guvernare cu aceasta noua formula.
PSD a discutat varianta dumnealor.

9. In varianta iesirii la guvernare, ce pozitie va avea PNL fata de guvern?
Iohannis: Aceste chestiuni nu au fost discutate, dar cu siguranta se va discuta maine

10. E posibila o motiune de cenzura?
Iohannis: Asta e mai putin probabil, cum cred ca e putin probabil ca delegatia sa decida retragerea ministrilor si sprijinirea guvernului.
Eu ma astept mai degraba la retragerea ministrilor si un vot impotriva guvernului USD.

11. Care sunt urmatorii pasi, in caz de retragere?
Iohannis: Denuntarea protocolului USD.
Exista USL pe hartie, nu mai exista de facto.
Daca maine se hotareste sau nu renuntarea protocolului e greu de presupus astazi.

12. Cum vedeti o posibila sustinere a minoritatilor pentru un guvern USD?
Iohannis: Este important sa observam ca grupul minoritatilor a fost in toate  variantele de partea guvernarii, dintr-un motiv extrem de simplu
Isi doresc un sprijin din partea statului, care poate fi acordat de guvern, nu de opozitie.
Organizatiile minoritatilor nu sunt partide politice, ci mai degraba structuri de tip ONG.
Oamenii care sunt trimisi in parlament din partea minoritatilor trebuie sa reprezinte minoritatea cat pot de bine si sa se asigure ca pot obtine protectie din partea statului.
Aceste lucruri explica de ce grupul minoritatilor este de partea guvernului.

Cum eu reprezint PNL, o sa fac politica PNL. Grupul minoritatilor va avea discutii sau a si avut si va lua o hotarare in acest sens.
Teoretic, e posibil ca in aceasta chestiune punctuala grupul minoritatilor si cu mine sa ajungem in pozitii diferite.

14. Vor fi retrasi si secretarii de stat?
Iohannis: Pai daca ne uitam un pic a si inceput demiterea lor.
Azi am fost surprins ca seful Agentiei de Protectia Consumatorilor a fost demis fara macar sa i se aduca la cunostinta, asta arata ca USD ne spune ca da, suntem cei mai frumosi si ar fi bine sa ramanem impreuna, pe de alta parte se pare ca a inceput demiterea oamenilor in functii

15. Se vor negocia alte majoritati la nivel local?
Iohannis: Dupa parerea mea, da.
Maine se va discuta daca se va decide si denuntarea protocoalelor la nivel judetean.
Dupa parerea mea, mai devreme sau mai tarziu acolo se va ajunge.
Datorita situatiei destul de complicate, e nevoie de mai multe hotarari in Delegatia Permanenta.
E evident ca daca ne vom retrage din guvern si USL vom ajunge in opozitie
Daca vom colabora sau nu cu alte partide, e o decizie care trebuie analizata

16. Exista o decizie de necooperare cu PDL. Cum comentati?
Iohannis: Asta vom vedea maine.
Negocierile cu USD au esuat. Punct

17. De ce?
Iohannis: Nu a existat dorinta si vointa politica a USD de a rezolva aceasta chestiune simpla.
De a intra in Parlament cu o mica modificare a guvernului.

18. Aveti ce va reprosa?
Iohannis: Nu

19. Mai doreste PNL sa ramana in USL?
Iohannis: In acest moment au esuat negocierile. Treaba cu dorinta e legata de putinta.
Daca nu suntem doriti, ce ne ajuta ca ne dorim noi?
E clar ca nu s-a dorit sa intram in aceasta formula cu guvernul. Ce putem spune mai mult aici?

20. Sustineti alegeri anticipate parlamentare?
Iohannis: Exista teoretic aceasta varianta, dar se poate ajunge doar daca se fac anumiti pasi.
Daca vor fi facuti sau nu asta vom vedea.
Sunt sanse mari sa nu avem referendum pe Constitutie
Chestiunea ar fi fost relativ simpla, Curtea Constitutionala a facut nenumarate comentarii pe proiectul de Constitutie.
Toate acestea ar trebui rediscutate in USL, rediscutate, si sincer nu sunt convins ca mai exista vointa politica necesara pentru a duce mai departe un proiect de asemenea amploare.

22. Dl Ghetea a fost schimbat de la CEC. Cum comentati?
Iohannis: Nu cunosc suficiente date ca sa va raspund calificat.

22. De ce a fost dl Chitoiu la guvern?
Iohannis: Nu stiu.

23. De ce nu ati vrut la Finante?
Iohannis: Nu consider ca este un domeniu pentru care sunt pregatit, foarte simplu.



























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9003 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Klaus, Crin nu a negociat niciodata cu PSD (Luni, 24 februarie 2014, 17:39)

    Wanheda [utilizator]

    Doar sluga/carpa lui Ponta el a fost. Cu PSD nu se poate negocia, executi facandu-te partas la mizeriile lor sau esti OUT.
    • +15 (15 voturi)    
      Sa nu uitam... (Luni, 24 februarie 2014, 17:53)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ... ca amandoi au fost, sunt si vor fi slugile lui voiculescu, adevaratul sef al gio.
  • +12 (12 voturi)    
    vin sacalii (Luni, 24 februarie 2014, 17:58)

    MoldovaErepublik [anonim]

    Hai ca intrati pe mana FMI acum... Vedem in 10 ani ce mai ramane din voi.
  • +11 (11 voturi)    
    Klaus, Dumnezeu te iubeste! (Luni, 24 februarie 2014, 18:05)

    Metec [utilizator]

    De fiecare data cand s-a pus problema ca primarul Sibiului sa ajunga la Bucuresti, intr-o demnitate publica inalta, lucrurile au luat-o precipitat la vale. In 2009, Antonescu (fidelul sau sustinator) si Mircea Geoana s-au inteles de minune in sustinerea neamtului ca prim-ministru. Geoana nu mai visa decat la Cotroceni, iar pentru atingerea acestui scop ar fi pus-o si pe soacra-sa prim-ministru! Dar Providenta nu l-a vrut pe Johannis prim, mai ales ca-i sta bine ca primar si face o treaba excelenta la Sibiu. Asa ca Geoana a ... infrant. Acum, se repeta povestea. Dilema mea este: il iubeste Dumnezeu pe Klaus atat demult, incat nu-l lasa sa se murdareasca in noroiul bucurestean, sau are un sustinator (sus-numitul Crin) complet nepriceput?! S-ar putea sa fie ambele ipoteze adevarate...
    • +1 (7 voturi)    
      alta intrebare (Luni, 24 februarie 2014, 18:10)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Eu am o alta intrebare: pentru ce merite deosebite a fost decorat de Germania?
  • +12 (14 voturi)    
    mai interesant este (Luni, 24 februarie 2014, 18:07)

    Frank777 [utilizator]

    anuntul lui Felix varanul securist.
    El anunta ca va face un nou guvern cu Ponta.Nu Ponta cu el.Invers.El cu Ponta.
    Unepereul asociatia profesionala al rezervistilor activi sub acoperire va anunta ca pentru salvarea patriei si stabilitatea pretului la vodca vor servi si ei una mica la guvern.
    Sacalii de ocazie amusineaza.
    Toata lumea vrea sa salveze patria. Toata lumea vrea sa ne faca bine.
    • -4 (6 voturi)    
      mai incearca (Luni, 24 februarie 2014, 18:34)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      cu al, a, ale etc poate pana la urma iti iese!!
  • +15 (15 voturi)    
    USLam sau fara USLam (Luni, 24 februarie 2014, 18:10)

    un domn [utilizator]

    Cetatenii VOR DREPATTE PANA LA CAPAT !
    1 condamnarea lui felix Voiculescu, Natzionalizarea afacerilor lui, recuperarea banilor de la Crescnt
    2 puscarie cu spor adaugat pentru Nastase
    3 puscarie pentru ion Iliescu in problema Mineriadelor si revolutia
    4 Scoaterea PSD ca partid ANTI Romanesc, scoaterea PSD in afara legii
    • -9 (21 voturi)    
      de acord (Luni, 24 februarie 2014, 18:36)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si sa completam lista:
      5. puscarie pentru Traian Basescu
      6. puscarie pentru Vasile Blaga
      7. puscarie pentru Elena Udrea
      8. puscarie pentru Emil Boc
      • +12 (14 voturi)    
        lulică (Luni, 24 februarie 2014, 18:49)

        iradu [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

        Aștia fură și mint de 2 ani și tu reciți tot "jos Basescu". Mai închide latrina 3, mai plimbă-te, ia puțin aer, lulică.
        • -12 (12 voturi)    
          gresit (Luni, 24 februarie 2014, 19:02)

          lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui iradu

          nu toti ce vor puscarie pentru hoti se uita la A3. Daca chiar te intereseaza nu mai am posturile lor din 6 sau 8 februarie si nu ma plang, traiesc foarte bine fara ele
          • +3 (5 voturi)    
            Nu se vede (Luni, 24 februarie 2014, 19:22)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

            Informeaza-te corect totusi, ca sa nu mai aberezi.
            • 0 (4 voturi)    
              intrebari (Luni, 24 februarie 2014, 20:30)

              lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

              ce ti se pare aberant? Ca nu mai am posturile antenelor? Este adevarul - intreaba la Focussat. Ca vreau puscarie pentru toti penalii indiferent de partidul din care fac parte? Scuze dar in acest caz tu aberezi care vezi numai ce vrei. Eu vreau sa plateasca toti hotii si politicienii corupti. Sigur ca este o utopie, dar nu aberez, tu aberezi pentru ca esti partinitor si vezi intr-un singur sens
          • +1 (1 vot)    
            /// (Marţi, 25 februarie 2014, 11:55)

            hmara [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

            Cam tarziu le-ai scos din grila.
            Pana una alta, rezulta ca te-ai delactat cu a3 pana mai daunezi.
            Oricum, bravo, ai avut ceva curaj interior.
            Eu le-am scos din lista mea de vreo 3 ani.
            • 0 (2 voturi)    
              esti prost informat (Marţi, 25 februarie 2014, 15:38)

              lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

              Posturile nu trebuie scoase din grila, ele trebuie comparate unele cu altele si apoi cu realitatea pe care o traim. Asta inseamna sa fii obiectiv. Restul este manipulare
      • +5 (7 voturi)    
        ti am dat + daca ai cum sa realizezi (Luni, 24 februarie 2014, 18:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

        daca nu ai cum..atunci Houston, scuze Kiseleff..we have a problem..intreaba la Hrebe..stie el de unde e replica asta !
      • +1 (3 voturi)    
        /// (Marţi, 25 februarie 2014, 11:53)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

        Daca sunt dovediti, da.
        De-acord cu puscaria.
        Momentan am vazut doar petarde fasaite, aruncate pt de-alde ca tine la a3.
        Pofta buna.
        • 0 (0 voturi)    
          arunci cu vorbe (Marţi, 25 februarie 2014, 15:36)

          lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

          tu, nu eu. Sigur ca trebuie sa plateasca numai hotii dovediti, nu cei carora li se fac dosare la comanda. Sunt convins ca sunt si astfel de cazuri. Nu inteleg de unde acest limbaj la tine pentru ca nu am aruncat petarde si cred ca ai tastat un text deja aprobat de cineva. Asta pentru ca nu pocneste cu ce am scris eu. Eu vreau comdamnarea tuturor hotilor, indiferent de coloratura politica. Nu inteleg ce este gresit in asta
  • +7 (7 voturi)    
    parca (Luni, 24 februarie 2014, 18:14)

    bucurflorin [utilizator]

    vad ca se reface alianta DA. ponta trebuie sa pompeze serios bani la udmr si grupul minoritatilor. altfel, la orice motiune de cenzura, s-ar putea sa se trezeasca demis si psd-ul aruncat in afara guvernarii.

    si basescu nu il va mai numi in vezi PM. Una peste alta, trecand peste circul ieftin, pnl trebuie sa isi faca curatenie in interior si sa realizeze macar in ceasul al 13-lea ca aceasta monstruasa alianta USL, nu trebuia sa se nasca.

    macar pentru echilibrul din parlament (totusi vb de aceiasi indivizi) pnl-ul in opozitie va insemna o respectare mai puternica a statului de drept, macar din punct de vedere al acumularilor electorale. cat de ironica este viata politica in romnia.
  • +6 (6 voturi)    
    [...] (Luni, 24 februarie 2014, 18:15)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    1 USD de "3 lei si douajde bani" :)
  • -11 (13 voturi)    
    pnl plateste scump aroganta (Luni, 24 februarie 2014, 18:19)

    pecereu [utilizator]

    Ponta va castiga alegerile prezidentiale deoarece dreapta e divizata,nu va vota niciodata PNL pentru presedentie ,PDL va avea propriu candidat,PMP va avea propriul candidat Elena Udreaaaaaaa.
    Dreapta e la pamant datorita lui Traiaaaaan Basescuuuuu.
    • +2 (2 voturi)    
      IOHANNIS- BASESCU (Marţi, 25 februarie 2014, 8:01)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui pecereu

      Scuze , dar nu iti impartasesc opinia !
      Noi , romanii santem originali in tot ce facem !
      Chiar din 90 am inceput cu democratia originala [citat dintrun clasic in viata], a urmat asa zisa lovitura de stat din vara lui 2012 cand initiatorii au ajuns perdanti!
      Basescu e in stare sa renasca din cenusa!
      Iar Iohannis le va da multe batai de cap USD-istilor!
  • +4 (8 voturi)    
    Tarantele (Luni, 24 februarie 2014, 18:26)

    eug. [utilizator]

    Tarantele.O despartite regizata.USL-ul va fi si la guvernare si in opozitie.
  • +3 (5 voturi)    
    KLAUS (Luni, 24 februarie 2014, 18:34)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    O personalitate deosebita ,foarte valoroasa pentru evenimente culturale de prim rang din Sibiu.Nu inteleg cum de a intrat in asemenea viespar, personalitatile noastre politice nu inteleg ca disputele zilnice dauneaza Romaniei, iar marea masa este complet indiferenta la asemenea dezbateri.Este nevoie de o schimbare radicala a strategiei de guvernare, prin care sa apara progrese clare in toate domeniile vitale.
    • +1 (3 voturi)    
      Viesparie (Luni, 24 februarie 2014, 18:57)

      rokoz [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Klaus a facut ceea ce multi care au capacitatea de schimba radical nu sunt in stare sa faca: sa lase un loc caldutz din Sibiu pe viesparul de la Bucuresti. Sper sa reusesca sa atraga mai multi omeni ca el si impreuna sa schimbe in bine lucrurile, sa arate ca functionarul public poate fi si alteceva decat capushele care le avem acum instalate pe criteri de nepotism politic.
  • -4 (4 voturi)    
    Antonescu - solutia de dreapta anti-Ponta (Luni, 24 februarie 2014, 18:46)

    Miky60 [utilizator]

    De urgenta, toata dreapta din Romania trebuie sa il urmeze pe domnul Basescu si sa il sustina pe Antonescu ca solutie anti-Ponta!
    • +4 (4 voturi)    
      In nici un caz (Luni, 24 februarie 2014, 19:52)

      vasile-roaita [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      In nici un caz Adormescu nu trebuie sustinut. Nu este nici o diferenta intre Plagiator si Porumbac Pe Ciolhannis m-as gindi sa-l sustin doat daca-si da Porumbacu demisia.
    • +1 (1 vot)    
      /// (Marţi, 25 februarie 2014, 11:58)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      De-acord cu tine in ceea ce priveste Base.
      Cu Somnorila mai asteapta.
  • 0 (2 voturi)    
    campioana muscata de caini la Sibiu (Luni, 24 februarie 2014, 19:31)

    BME [utilizator]

    Dl. Iohannis sa-si faca curat intai in curtea lui, la Sibiu, si apoi sa vina la Bucuresti. Nu e in stare sa administreze Sibiul si vrea toata tara? Se pare ca osul de ros este mai mare la Bucuresti si statutul de vedeta tv ( ca si Bianca Dragusanu) , ii place foarte mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Iohannis (Duminică, 9 martie 2014, 8:11)

    ironworker [utilizator]

    Throw the Kraut Down the Well !

    "Pretinul" cancelaritei poate sa ramana primar la Sibiu. E mai bine asa. Restul cu ascensiuneal in politica mioritica a "neamtului edil si gospodar" e o prostie. Iohanins "don't talk the talk and don't walk the walk". Pe scurt n-are nimic din ce-i trebuie unui politician in 2014 dar strudelull-ul e promovat in continuare cu ambitie si incapatanare.
    - La revedere Iohannis, n-a fost chiar o placere sa ne revedem.