Maria Grapini: Avem primul om care a zburat in cosmos. Mustim de cultura si de istorie

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2014, 13:43 Actualitate | Politic

Maria Grapini
Foto: Agerpres
Maria Grapini, ministrul delegat pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii, Mediu de Afaceri si Turism, afirma, intr-un interviu acordat postului de televiziune Speranta TV, ca Romania se poate lauda cu primul om care a zburat in cosmos, noteaza Adevarul.ro.

In acest interviu (video aici, la finalul articolului), aceasta isi prezinta un proiect prin care pledeaza pentru promovarea imaginii Romaniei prin valorile sale.

"In proiectul meu foarte drag care l-am lansat anul trecut, imediat ce am venit, Romania promovata prin valori, pentru ca eu cred ca Romania poate sa isi schimbe imaginea, credibilitatea, prin oameni care au reusit in profesiile lor si care au confirmat in tara si in afara. Ei pot sa fie ambasadorii nostri, si atunci am ales, din domeniul culturii, sportului, stiiintei, si le-am dat acest titlu onorific, de ambasador, chiar un pasaport am facut, si ma bucur foarte tare si ii multumesc public dl ministru Corlateanu (Titus Corlatean, n.r.) care a considerat ca aceste personalitati merita chiar un pasaport diplomatic

Ca sa mai fim cunoscuti si altfel, si nu numai printr-o singura disciplina, nu numai prin sport, eu am fost sportiva si iubesc sportul, dar trebuie sa vada ca avem si muzicieni, ca avem si oameni de teatru, ca avem si oameni de stiinta, ca avem si primul om care a zburat in cosmos, lucrurile astea trebuie cunoscute de celelalte natii si sigur pe langa bogatiile naturale si ceea ce ne-a dat Dumnezeu aici pe pamant, specific turismului, de la resurse minerale, balneare, mare, munte, Dunare, Delta, toate, toate, resursa istorica, situri arheologice, suntem asa, mustim de cultura si de istorie
", afirma Maria Grapini, in acest interviu acordat pentru Speranta TV.

Pe de alta parte, tot Maria Grapini respinge, intr-un interviu pentru Adevarul.ro, acuzatiile ca nu ar stapani limba romana si sustine ca a fost olimpica la aceasta disciplina.

In ceea ce priveste modalitatile de relaxare, Grapini joaca table.

"Stimate domn, fiecare isi gaseste un mod prin care se relaxeaza. Pe mine tablele ma relaxeaza, pur si simplu ma relaxeaza. Eu am fost jucatoare de sah, dar la suprasolicitarea pe care o ai intr-un sistem trebuie sa-ti gasesti un mod de echilibru si de relaxare. Pe mine ma relaxeaza jucatul tablelor. Dar joc foarte rar, pentru ca nu am timp", spune ea.

De notat ca moderatorul de la Speranta TV s-a facut remarcat in trecut printr-o gafa memorabila, cand si-a confundat invitatul cu o alta persoana.


Sorin Minea confundat la Speranta TV... de acru_ro

Maria Grapini nu este singurul demnitar roman care face astfel de confuzii atunci cand vine vorba de promovarea imaginii Romaniei. In 2012, Andrei Marga, pe atunci seful Institutului Cultural Roman, pleda pentru imbunatatirea imaginii Romaniei prin intermediul caloriferului, pe care il considera o inventie romaneasca.

"Toate institutele au fost concentrate pe film, arte plastice si muzica. In cazul in care au fost facute bine, este in regula. Apoi pe tot felul de intalniri. Institutele trebuie sa revada conceptul de cultura cu care opereaza, trebuie sa venim la un concept natural de cultura, inclusiv cu filmul. Filmul a facut pasi mari in Romania, muzica, arte plastice, fara dubii, trebuie sa facem loc si stiintelor si tehnologiilor. Dau un exemplu, caloriferul este o inventie transilvana, cati stiu de asta? Calculul zborurilor cosmice, inventarea biospeologiei, sunt si alte lucruri care trebuie etalate", spunea atunci Marga, invitat la Realitatea TV.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

22071 vizualizari

  • +75 (75 voturi)    
    ///// (Luni, 24 februarie 2014, 13:46)

    hmara [utilizator]

    Momentan, mustim de penali.
    • +49 (49 voturi)    
      Grapini este un monument de prostie (Luni, 24 februarie 2014, 14:05)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Sau, luata de val,a vorbit despre tara ei sovietica care are primul om care a zburat in cosmos.
      Nu vom afla niciodata care este pricina.
      Faza cu tablele este antologica.
      Va sa zica avem o situatie zice ea de "suprasolicitare intr-un sistem" . Hmmm.... ce sistem ? E din sistem deci ....nu ma mira fiind asociata cu Felix si el din sistem.
      Si urmeaza cu nonsalanta faza ca trebuie sa te relaxezi dupa suprasolicitare . Joaca table.
      Bun . Dar contiunua si zice ca joaca rar ca nu are timp.
      Deci ori este suprasolicitata orin nu este .Ca daca nu joaca table arata ca nu este .
      Eu cred ca ar trebuii sa joace table si sa ne lase.
      A luat-o razna de tot .
      Sa-i dea Campeanu si ei gr. 1 si insotitor sa aiba cu cine juca table.....
      • +26 (28 voturi)    
        Esti invidios (Luni, 24 februarie 2014, 14:32)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Ca tu n-ai fost olimpic, ca ea ;)
      • +24 (24 voturi)    
        Table (Luni, 24 februarie 2014, 15:50)

        max# [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Pun pariu că la o partidă de table merge și o pungă de semințe atent selecționate...
      • +13 (13 voturi)    
        e lunateca (Luni, 24 februarie 2014, 15:57)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        nu stiti voi, ea a iesit prima in Cosmos, a calatorit pana la Luna si din acest motiv e LUNATECA
    • +40 (40 voturi)    
      si doamna musteste a prostie (Luni, 24 februarie 2014, 14:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      luata contangios de la varan..in fapt ticalosie insumata cu prostie
    • +29 (29 voturi)    
      Si de prosti (Luni, 24 februarie 2014, 14:11)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      si incompetenti...astia in special in politica!
    • +29 (29 voturi)    
      Ministru in Romania (Luni, 24 februarie 2014, 14:16)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Si nu stie cune a fost primul om in cosmos?
      Nici macar nationalitatea lui?

      Romani? Sunteti idioti? Pe asta ati ales-o cu 70%?

      Va mai mirati de ce nu merge nimic in tara? Pai daca este condusa de persoane care nu au un minim de cunostinte elementare ce vreti?

      De la Grapini asteptati masuri complexe de stimulare a IMM-urilor? Haida-de. Sa spuneti merci daca isi aduce aminte unde ii este biroul de ministru... Sau cladirea Guvernului macar...

      Daca tacea parea proasta. Cand a vorbit insa, a confirmat fara dubii.
      • +9 (9 voturi)    
        tipa e idioata (Luni, 24 februarie 2014, 16:21)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        totusi, 70% nu au votat cu USL ci impotriva PDL. La viitoarele alegeri un alt procent important va vota importiva USL sau USD cine o mai fi la putere, asta nu inseamna ca e va place foarte mult de cei cu care vor vota, fie ei PDL, Mis Populara sau orice partid de opozitie va mai apare..
    • +17 (17 voturi)    
      probabil.... (Luni, 24 februarie 2014, 14:18)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      ... că şi l-a luat consilier pe ghiţă funar. ăla tocmai trăncănea, la transilvania TV, că italienii (cu limbă cu tot!) s-ar trage direct din geto-daci, că danemarca se numea, la început, dacia (nu daciana?!:)) că drapelul roşi-galben- albastru este nu de la 1848, ci direct de la daci (unde-o fi pierdut-o pe geta?) şi că marele eminescu a fost şi fizician, făcând înaintea lui einstein cercetări care au dus la teoria relativităţii.
      tral-la-laaaaaaa!...
      • +5 (5 voturi)    
        de fapt (Luni, 24 februarie 2014, 19:57)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        Einstein era roman...
    • +3 (3 voturi)    
      pe care, (Luni, 24 februarie 2014, 19:55)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      din pacate, nu-I putenm trimite in cosmos...
  • +34 (34 voturi)    
    auuuu! (Luni, 24 februarie 2014, 13:51)

    outside_the_wall [utilizator]

    In loc sa promoveze Romania, ne face de ris, spunind niste neadevaruri ridicole. Face parte din acea catergorie care crede ca romanii "au pus coada la pruna". Nu i-ar strica sa puna mina pe o carte, sau daca ii e prea greu, macar sa caute pe Wikipedia.
    • +16 (18 voturi)    
      Speranta TV - televiziunea adventistilor (Luni, 24 februarie 2014, 14:19)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Speranta TV e televiziunea adventistilor de ziua a a7-a...a "pastorului" Mihai Gadea
    • +12 (12 voturi)    
      Esti in eroare (Luni, 24 februarie 2014, 15:39)

      antijeg [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Romanii au pus coada la cireasa de fapt. Iar curba la banana este de la Daci....
  • +29 (31 voturi)    
    Celelalte natii (Luni, 24 februarie 2014, 14:00)

    Daniels22026 [utilizator]

    "... lucrurile astea trebuie cunoscute de celelalte natii".

    Chiar asa. Abia asteapta celelalte natii sa afle cine a inventat roata, caloriferul (lui Marga), stiloul, apa calda si curentul electric.

    Sa-i vezi pe toti ce moaca o sa faca cind o sa auda ca poporul uslamist, asa prost cum e, le-a inventat pe toate! Incredibil! Uslamistii sint mai tari decit Issac Newton.

    Glorie uslamismului eliberator!
    • +4 (4 voturi)    
      stilou (Luni, 24 februarie 2014, 18:32)

      Tankard [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Hahaha, cu stiloul ai nimerit-o, a fost inventat de fosta statie de metrou Semanatoarea.

      Aici un clip cu ce a produs natia noastra:
      http://www.youtube.com/watch?v=-dZGDy45ZeI
      • +5 (5 voturi)    
        Adevarul nu ne face cinste (Luni, 24 februarie 2014, 19:40)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Tankard

        Fa calculele cum vrei tu.

        Toti romanii sintem frati. Literalmente! Daca ne consideram parintii la 500 de ani distanta in timp, toti romanii sintem frati. Dar singele romanesc nu s-a imprastiat doar in Romania. Deci iarasi calculam. Si toti europenii sintem frati, daca ne intoarcem la parinti, suficient de departe in timp.

        Deci singele romanesc s-a imprastiat prin toata lumea. La fel se poate spune despre toate celelalte natii. Deci toate inventiile au fost create de toate popoarele.

        Altceva. Inventiile sint meritul culturii care le-a gazduit si amplificat. Inventiile nu pot fi considerate un merit al nationalitatii creatorului.

        Mai degraba ne-am putea lauda cu inventiile care au aparut strict in cultura romanesca. Nu la Paris sau prin alte capitale europene. Cite inventii ale romanilor avem strict in cultura romanesca? Putine. Foarte putine. Romanii s-au putut dezlantui creator in afara Romaniei si a culturii noastre nationale. Asta-i adevarul. Si nu ne face cinste.
  • +39 (39 voturi)    
    esti praf la cultura (Luni, 24 februarie 2014, 14:00)

    manoman [utilizator]

    mustim, intr-adevar, dar de incultura...

    ///
    • +18 (18 voturi)    
      Aha, acum stiu! Gagarin era roman!!! (Luni, 24 februarie 2014, 14:25)

      czr [utilizator] i-a raspuns lui manoman

      Cred ca i-a descoperit Mariuca niste rude pe la noi.. Ceva unchi, nepoti.. Pe la ASF precis!!

      Eu zic ca deja promite duduia.
      Va fi urmatorul gigel de la cultura.
      • +3 (3 voturi)    
        a spus ca a fost olimpica la romana (Luni, 24 februarie 2014, 19:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui czr

        insa cred ca a vrut sa spuna rusa..
  • +32 (32 voturi)    
    Mustim (Luni, 24 februarie 2014, 14:02)

    nano2k [utilizator]

    Problema e ca "mustim" din '89 incoace, asta e problema.
  • +24 (24 voturi)    
    table, dezacorduri... (Luni, 24 februarie 2014, 14:06)

    levierul [utilizator]

    Chestiile astea vin la pachet. Subcultura, dar cu impresii.
  • +35 (35 voturi)    
    important (Luni, 24 februarie 2014, 14:13)

    Pink Z [anonim]

    nu uitati ca dacii au inventat si retelele wireless..
    • +13 (13 voturi)    
      Exact (Luni, 24 februarie 2014, 15:04)

      Gigell [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      Si, tocmai cand se pregateau sa lansesze si internetu', s-au napustit incultii aia de romani peste ei.
  • +31 (31 voturi)    
    Perplex (Luni, 24 februarie 2014, 14:14)

    JestersTear [utilizator]

    "In proiectul meu foarte drag care l-am lansat anul trecut..."
    Mustim si de greseli gramaticale, din pacate chiar la varf.

    Iar Gagarin nu stiam ca era roman. Multam de info D-na Frapini.
    :-)
    • +20 (20 voturi)    
      Gagarin nu e roman (Luni, 24 februarie 2014, 14:21)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Dar l-a dezgropat Grapini din Rusia si l-a ingropat in curtea Ministerului IMM.
      Asa se explica de ce se lauda cu "avem si primul om care a zburat in cosmos". Stie ea ce stie de la profanarea de morminte...

      Sunt curios. Rusii ce spun despre asta?
    • +11 (11 voturi)    
      Nu ai inteles (Luni, 24 februarie 2014, 15:58)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Grapini e rusoaica infiltrata, s-a deconspirat cu ocazia asta :))
      Vorba cuiva, ce oameni, ce lume...
  • +16 (16 voturi)    
    Țucălari (Luni, 24 februarie 2014, 14:15)

    _florin_ [utilizator]

    Fiarbă vinu-n cupe,
    Spumege țucalul!
  • +19 (19 voturi)    
    Mustim (Luni, 24 februarie 2014, 14:20)

    vasile-roaita [utilizator]

    Musteste guvernul plagiatorului de incompetenti si puscariabili
  • +17 (17 voturi)    
    desigur (Luni, 24 februarie 2014, 14:23)

    zigot [utilizator]

    cu un PM plagiator nu avem cum sa nu MUSTIM de
    ..cultura, mai ales prin oamenii politici, nu dna grafiti?
  • +15 (15 voturi)    
    Pasmanteria, mana-n mana cu plagiatorii+penalii (Luni, 24 februarie 2014, 14:24)

    Plagarus [utilizator]

    Cucoana asta este Crescent agreabila, chiar daca este o turista prin guvernul l'u Moseunache !
  • +14 (14 voturi)    
    huh? (Luni, 24 februarie 2014, 14:30)

    ws [utilizator]

    ce zice membra grupului infractional organizat?

    "ca avem si primul om care a zburat in cosmos"?

    o fi cumparat moastele lui gagarin si nu stim noi.

    asteptam clarificari.

    ws
  • +21 (21 voturi)    
    Dar stai... (Luni, 24 februarie 2014, 14:33)

    mono61 [utilizator]

    ... şi căţeluşa Laika era conservatoare.
  • +19 (19 voturi)    
    Slogan (Luni, 24 februarie 2014, 14:38)

    vasile-roaita [utilizator]

    Asta este sloganul guvernului plagiatorului.
    Noi mustim, nu gindim, nu muncim !
  • +21 (21 voturi)    
    Buuuuuu.... noi culmi ale cunoasterii (Luni, 24 februarie 2014, 14:43)

    Vlad-I [utilizator]

    Distinsa doamna are dreptate, putini pamanteni stiu ca de fapt cucerirea spatiului s-a dat intre Republica Populara Romana si USA, primul om in spatiu fiind Iulian Alexandru Gagarinescu, nascut in Dabuleni, uniunea sovietica abia ca le-am dus noi un spatiu un om pe nume Prunarinski.

    Cucerirea spatiului nu a fost posibila pana cand s-a inventat "caloriferul" pt. ca in spatiu este foarte frig si nu se poate face focul in capsula spatiala.

    A zis Brucan ca " ... sunt destepti"

    Oamenii din USL se uita toata ziua la antene si au ajuns sa nu mai distinga realitatea de fantezie.

    Daca elita tarii isi cunoaste asa de "bine " istoria imaginati-va ce idei zburda in capul electoratului.
  • +10 (10 voturi)    
    Incredibil, n-are certificat de invaliditate!!!! (Luni, 24 februarie 2014, 15:03)

    Alui [utilizator]

    Cum putem accepta asa ceva? Doamna Campeanu, se aude? Doamna Grapini nu merita un certificat de invaliditate gradul 3 ca sotul dumneavoastra? Va rog corectitudine!
  • +14 (14 voturi)    
    Fermentare (Luni, 24 februarie 2014, 15:06)

    Bazil [utilizator]

    Se pare ca mustul cultural al doamnei grapini a fermentat in otet cultural.
  • +12 (12 voturi)    
    :) (Luni, 24 februarie 2014, 15:11)

    Natasa [utilizator]

    Stiti ca doamna a fost olimpica la romana? :)) Nu stie sa scrie, nu stie sa vorbeasca, dar in sinea ei e foarte desteapta! Cineva care e prieten cu gospodina olimpica la romana sa-i spuna sa lase spatiu dupa virgula si dupa punct. Si sa o mai atentioneze ca articolul hotarat la masculin singular nu se pronunta, dar se scrie! Ii joaca feste tableta si scrie "protocolu, partidu" etc.
  • +7 (7 voturi)    
    olimpica? (Luni, 24 februarie 2014, 15:35)

    Codruta N [utilizator]

    Adica a participat la Olimpiada - dar a iesit pe ultimul loc? :D
  • +8 (8 voturi)    
    are dreptate madam (Luni, 24 februarie 2014, 15:52)

    timp tamp [utilizator]

    ea este primul om care a zburat in cosmos, a ajuns pe luna si de atuci a devenit LUNATECA
  • +10 (10 voturi)    
    Ori, ori... (Luni, 24 februarie 2014, 15:58)

    nano2k [utilizator]

    Ori e proasta cu spume, ori e rusoaica.
    • +7 (7 voturi)    
      De ce nu ambele? (Luni, 24 februarie 2014, 17:58)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Nu se exclud, sa stiti...
  • +11 (11 voturi)    
    Mai, voi nu stiti, Grapini e toba de carte (Luni, 24 februarie 2014, 16:06)

    v_sile [utilizator]

    Primul om in spatiu era roman.

    Il chema Ion Gargariliescu si era nascut in Oltenita.

    Ni l-au luat rusii prin anii 50 la Moscova, ca era singurul om cu capul atat de tare incat sa reziste la radiatiile spatiale.
  • +12 (12 voturi)    
    N-ai cu cine, domle! (Luni, 24 februarie 2014, 16:09)

    un-buburuz [utilizator]

    Inca putin si aflam ca primul om in cosmos a fost dac.
  • +7 (9 voturi)    
    D-na Grapini are dreptate (Luni, 24 februarie 2014, 16:24)

    Tescovin [utilizator]

    Poate exprimarea dânsei nu a fost suficient de precisă, dând naștere la comentariile răutăcioase de mai sus. Dar în esență, ce vrea să spună d-na ministru este că România se poate lăuda cu primul cosmonaut român din lume trimis în Cosmos.
    • +3 (3 voturi)    
      Eu sunt precisa (Luni, 24 februarie 2014, 21:43)

      crisic [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      ca ”dansa” e depasita de materia scolara de clasa a IV-a. Generala, dar si in esenta.
      Marmota.
  • +6 (6 voturi)    
    In sfirsit se face dreptate (Luni, 24 februarie 2014, 16:41)

    nomi [utilizator]

    Da domle de cind astept io sa zica cineva chestia asta ca poporu nostru e cel mai priman toate, in cele ce sint sin cele ce miine vor ride la soare.
    Buuun deci avem primu om care a zburat in cosmos.
    Pe locu doi vine Buratino care zboara in luna.
    Pe locu trei se claseaza Baronu de Munchausen calare pe ghiulea.
    Traiasca ministra grappinny care a fost prima la sah, la olimpiada de linba de lemn, a facut sport, da bre ea a facut sportu adica la inventat si are nenumarate calitaturi care o recomanda negresit pentru fotoliu de parlamentar european unde sa duca mai departe flacara nestinsa a acestui popor voiculescian.
    • +1 (3 voturi)    
      dA (Marţi, 25 februarie 2014, 3:05)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui nomi

      Poate nu e cel mai priman ci cel mai primat.
  • +5 (5 voturi)    
    pentru cine-i interesat .... (Luni, 24 februarie 2014, 17:56)

    beyondus [utilizator]

    inregistrarea emisiunii respective se poate urmari online:

    http://www.sperantatv.ro/web/afaceri-si-turism-maria-grapini-si-lucian-cristescu-29-01-2014/

    urmariti dupa minutul 13 daca vreti sa aflati stirea bomba despre primul om care a zburat in cosmos
  • +5 (5 voturi)    
    Cât mai poţi râde de la comentarii (Luni, 24 februarie 2014, 18:45)

    Ionut P. [utilizator]

    Românul are un umor nemaipomenit...
    Multe dintre comentariile de mai sus ar trebui selectate şi puse într-un almanah de umor.
    Prea faine :D
    • +4 (4 voturi)    
      prea ca la (Luni, 24 februarie 2014, 19:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ionut P.

      Tzara !
    • +3 (3 voturi)    
      In doua (Luni, 24 februarie 2014, 21:43)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Ionut P.

      Poate chiar in doua almanahe.
  • +4 (4 voturi)    
    Pana si numele doamnei este o parodie... (Luni, 24 februarie 2014, 22:17)

    minus [utilizator]

    Probabil ca numele vine pe filiera italiana, ar trebui sa se scrie Grappini, cu destule intelesuri in acea limba, de la cele bahice pana la cele.. cu carlig.

    Este adevarat ca esti nevoit sa iti accepti numele de familie, dar cand spui numai enormitați esti chiar caraghios cu un asa nume.
  • +5 (5 voturi)    
    Hi-hi-hi (Luni, 24 februarie 2014, 22:36)

    rad_prostii [utilizator]

    ""In proiectul meu foarte drag care l-am lansat anul trecut,"

    tot din cauza tastaturii sau a mersului in avion, masina, etc. E agramata, ca majoritatea romanilor
  • 0 (0 voturi)    
    >>>>>>>>>> (Marţi, 4 martie 2014, 16:59)

    Invincible [utilizator]

    Primu care a "zburat" in cosmos, a fost Adam. Iar ala a fost roman.