VIDEO Antonescu: Ponta nu intelege si nu practica asa cum se cuvine separatia puterilor in stat/ Politica externa nu inseamna o colectie de poze cu mai-marii lumii ca sa o pui pe Facebook

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 februarie 2014, 15:45 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Crin Antonescu, spune ca Victor Ponta nu intelege si nu practica separatia puterilor in stat, adaugand: "Un prim ministru si un partid care cred ca deciziile se iau la partid, se comunica de la Palatul Victoria si se executa la Palatul Parlamentului. Nu, asta nu, niciodata", citeaza Mediafax.

"Avem de-a face, din pacate, cu un partener - si ma refer la Victor Ponta si la partidul pe care domnia sa il conduce - care nu intelege si nu practica asa cum se cuvine separatia puterilor in stat intre Executiv si Legislativ. Un prim ministru si un partid care cred ca deciziile se iau la partid, se comunica de la Palatul Victoria si se executa la Palatul Parlamentului. Nu, asta nu, niciodata! (...) Asta nu s-a intamplat si nu se va intampla cata vreme PNL va fi la putere. Este un principiu fundamental si, daca nu il respectam, atunci chiar nu ne trebuie Parlament", a afirmat Crin Antonescu, duminica, in fata participantilor la Conferinta de alegeri a PNL Hunedoara.

Potrivit acestuia, "Parlamentul este altceva decat cred uneori domnii Ponta si Zgonea, impreuna si separat".

"Intr-un atac populist de o mare gravitate la adresa ideii de democratie, Traian Basescu, Emil Boc si PDL au facut un tapaj intreg in Romania pentru desfiintarea uneia dintre Camere, pentru reducerea Parlamentului, pentru ca, de fapt, nu puteau sa spuna ceea ce isi doreau: sa nu mai avem Parlament deloc. Ei bine, ne-am luptat, am infiinatat USL, am impiedicat acest lucru, dar l-am impiedicat pentru a apara Parlamentul, pentru a avea Parlamentul, pentru a folosi democratic Parlamentul. Parlamentul este altceva decat cred uneori domnii Ponta si Zgonea, impreuna si separat", a spus Antonescu.

Antonescu: Politica externa nu inseamna o colectie de poze cu mai-marii lumii ca sa o pui pe Facebook

Crin Antonescu a criticat politica externa dusa de seful statului, "cu puternice accente de subordonare", dar si cea "palida, inconsecventa" a Guvernului, adaugand: "Politica externa nu inseamna o colectie de poze cu mai-marii lumii ca sa ti-o pui pe Facebook".

"Politica externa avem, dar este fie cu puternice accente de subordonare pe mize electorale jenante, cazul presedintelui, fie palida, inconsecventa, cazul Guvernului. Politica externa nu insemna o colectie de poze cu mai-marii lumii ca sa ti-o pui pe Facebook. Politica externa nu inseamna sa te joci cu resursele tarii ca sa fie multumit nu stiu ce lobby-ist sau consultant influent. Politica externa inseamna principii, coerenta, atitudine, forta. Politica externa inseamna sa ai un cuvant de spus si Romania trebuie sa aiba un cuvant de spus, mai ales in conjunctura actuala si in conjunctura previzibila in aceasta parte a lumii", a sustinut liderul PNL, potrivit Mediafax.

El a mai spus ca "Romania are nevoie in mod fundamental de o politica externa coerenta, activa si ofensiva".

"Este important sa stim ca Romania in politica externa ar trebui sa fie vital interesata si nu pasiva de realitatea ca administratia americana, oricare va fi ea, sa continue sa acorde o atentie majora relatiei cu Uniunea Europeana. Ar fi catastrofal pentru Romania ca politica externa a Washingtonului sa considere la un moment dat Europa un teritoriu indepartat, excentric si asemanator cu un muzeu. Este vital pentru noi ca tocmai acest parteneriat sa il punem in valoare si este vital pentru noi ca in interiorul Uniunii Europene unde trebuie sa spunem ceva, nu doar sa luam notite dupa dictare, in interiorul Uniunii Europene ideea parteneriatului economic, comercial, de investitii si de buna seama de securitate intre tarile din Uniunea Europeana si Statele Unite sa se intareasca, nu sa fie socotita o data banala si care este asigurata pana la sfarsitul vietii noastre", a adaugat Antonescu.

Duminica, la Sala Sporturilor din Deva are loc Conferinta Teritoriala PNL Hunedoara pentru alegerea presedintelui si a noii echipe de conducere. Pentru sefia PNL Hunedoara singurul candidat este Mircea Molot, care vrea sa obtina al doilea mandat.

La Conferinta teritoriala de alegeri participa 1.200 de delegati din toate organizatiile PNL din judetul Hunedoara.
























3738 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Esti Deplorabil!!! (Duminică, 23 februarie 2014, 16:01)

    romania_curata [utilizator]

    Mai Adormitule, tu si acum in ceasul al 13-lea pui la indoiala un Referendum??? Asa de scurta sa fie memoria ROMANILOR incat sa uite ce tampenii ati facut voi cei din usl in ''parlament'' atat in vara lui 2012-vara loviturii de stat esutate, cat si in martea neagra???
    • +7 (7 voturi)    
      se apropie latzul ..... (Duminică, 23 februarie 2014, 17:34)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      si normal ca incepe sa transpire iar cit despre lovitura de stat sl nu stie, n-a vazut , n-a fost acolo ...

      o sa raspunzi penal in solidar cu mincinosul
    • -6 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 23 februarie 2014, 18:13)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      lovitura de stat....ma umfla rasul cand va aud.
  • +11 (17 voturi)    
    More hering (Duminică, 23 februarie 2014, 16:02)

    vulpescu [utilizator]

    Pai se vedea cu ochiul liber din 2012 . V-au trebuit doi ani sa va dati seama? Mincati mai mult hering.
  • +5 (5 voturi)    
    adormitule (Duminică, 23 februarie 2014, 16:43)

    marmarin [utilizator]

    ti-a convenit in 2014 cand erai ligatorul principal al lui felix.Acum te dai mare democrat. Lupul schimba parul dar naravul ba. Nu-ti mai pasa de separatia puterilor cand era vorba sa ajungi presedinte prin lovitura de stat. Sper ca si tu si ponta sa iesiti cat mai repede pe usa din dos si sa nu mai murdariti spatiul public. Nu te mai compara tu cu Boc si Basescu ca nu le ajungi nici la degetul mic de la piciorul stang.
  • +5 (5 voturi)    
    Dimpotrivă (Duminică, 23 februarie 2014, 16:52)

    Encounter [utilizator]

    Băse si cu ai lui au propus atunci (iar noi am votat) Parlament unicameral tocmai pentru ca un Parlament (miliardo-cameral chiar) e inutil daca deciziile sa iau la partid fara sa se in in considerare ce vrea sau ce are nevoie votantul. (ce are nevoie e mai important decât ce vrea bizonul votant)
  • +2 (2 voturi)    
    crin draga (Duminică, 23 februarie 2014, 16:55)

    pecereu [utilizator]

    Noi vrem cu rusii nu cu tine,esti prea mic sa intelegi asta.
    Jos UE
  • +5 (5 voturi)    
    ce vina are bidonul? (Duminică, 23 februarie 2014, 17:05)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    macar bidonul are o menire.

    "Alianţa lui Crin Antonescu cu Felix Motanul, cu turnătorul Securităţii, cu gestionarul firmei Crescent, cu proprietarul Antenelor cele mizerabil famate ar trebui să deschidă ochii, acum, în ceasul al doisprezecelea, şi ultimilor suporteri liberali oneşti. Adică al celor ce cred în doctrina liberală, trădată abject de bidonul gol Antonescu” (Mircea Cărtărescu)
  • +5 (5 voturi)    
    niciodata nu e prea tarziu (Duminică, 23 februarie 2014, 17:07)

    v64 [utilizator]

    good morning, cacaraule !!!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    un om ciudat (Duminică, 23 februarie 2014, 17:14)

    Wladislav [utilizator]

    Un om ciudat care pare ca nu gandeste de doua ori intainte de a rosti ceva. Un om periculos, pentru ca amesteca sensuri, respinge ceea ce sustinea cu putin timp inainte si viceversa. Un om care nu intelege democratia si cu atat mai putin rolul partidelor politice, sublimand doar asertiunea unui singur partid (sau persoana - a sa).
    Este, desigur campanie electorala, dar omul nostru nu poate eluda trecutul apropiat, cand umar-la-umar cu penali si securisti si turnatori dovediti cerea desfiintarea unor institutii cruciale pentru democratia unei tari.
    Poate crezandu-se renascut asemeni pasarii Phoenix, omul nostru nu isi da seama ca jumatate din membrii biroului PNL sunt urmariti penal.
    Hotararile luate impreuna de PSD, PNL, PC si UNPR sunt aplicate de guvern si parlament. Nu poti sa te separi, peste noapte, si sa arati cu degetul la ceilalti.
    Rusanu, Chitoiu, Fenechiu, Campeanu, Barbu, Vosganian (imi cer scuze daca i-am uitat pe ceilalti) au reprezentat floarea, varful de lance al PNL la guvernare. Cu ce drept poate veni liderul lor, cel care i-a pus sau a incuviintat sa fie pusi, sa ne spuna ca PNL este singurul partid care face democratia, economia si statul de drept in Romania?
    • +1 (1 vot)    
      adagă pe berbecalii (Duminică, 23 februarie 2014, 19:39)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Wladislav

      Ai uitat pe cel mai mare OM politic LIMERAL la pușcărie azi, berbecali
      Ai uitat și limberalul secu' SRS, care se îndreaptă spre libertatea de la jilava,
      Și mai sunt câțiva deputați, primari care sunt în libertate prin pușcării..., cam asta a înțeles repetentu' din liberalism... să se bucure de liberalismul pușcăriilor
  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Duminică, 23 februarie 2014, 17:19)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Ati impiedicat deci aplicarea unei vointe a poporului exprimata prin referendum si tu o treci la capitolul realizare...Frumos. Ce sa zic?
    Si mai spui că ești liberal. Da, dar unul mai comunist.
    Bratianu cred ca ti-ar trage palme. Palme? Ce spun eu...Pumni nu palme.
    Te anut stimabile ca Romania va avea in cativa ani tot Parlament Unicameral. Romania nu are nevoie de bicameralism. Si de fapt nu a avut niciodată. Dar tot timpul s-au gasit inteligenti ca tine sa spuna poporului ca este mai bine asa ca bla, bla, bla,
  • +2 (2 voturi)    
    nu va mai bateti capul (Duminică, 23 februarie 2014, 17:31)

    zarzache [utilizator]

    Au decis de mult ca se despart.(pe surse)
  • +4 (4 voturi)    
    ce-ati facut, ma? (Duminică, 23 februarie 2014, 17:35)

    Reshape [utilizator]

    Pai tocmai te-ai autodenuntat. Pentru reducerea numarului de parlamentari exista un referendum. Voi recunoasteti deschis ca nu vreti sa aplicati acel referendum si inca mai sinteti in libertate??
    Te toooot zbati ca pestele pe uscat doar-doar o sa gasesti niste prosti sa te creada cum ca ce nemernic e Ponta, de parca pina acum nu v-ati tinut de mina. Impaca-te cu ideea ca nu numai ca n-o sa devii niciodata presedintele Romaniei dar colegii de partid se pregatesc deja sa te mazileasca.
    Dar stii care e adevarata problema? Ai tai te vor trimite la colt pentru ca le-ai taiat accesul la ciolan si nu pentru ca esti o paiata buna de nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    QED (Duminică, 23 februarie 2014, 17:42)

    Kor [utilizator]

    QED
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Duminică, 23 februarie 2014, 18:55)

    Ionutzelu [utilizator]

    Că veni vorba de poze... Pe Ghiţă ciobanu' l-a concediat compania de telefonie pentru poza cu viorel premieru'... Tony Blair pariez că e privit cu dojană pentru faza cu Obama... Nu cred că mai pupă poze cu personalităţi domnu' premier..
  • -1 (1 vot)    
    un pronostic! (Duminică, 23 februarie 2014, 19:12)

    caja [utilizator]

    Domnii KKRau si Dottore se vor certa tot anul , dar

    Doamna cea Blonda , va castiga alegerile prezidentiale!

    La anul pe vremea aceasta se va intalni cu doamna din Germania si cu doamna din Ukraina!


    Cine e de acord cu aceasta ipoteza ?
  • 0 (0 voturi)    
    acum blonda știe... (Duminică, 23 februarie 2014, 19:55)

    timp tamp [utilizator]

    Că Norvegia are rege, nu sunt sigur dacă antenescu s-a înțărcat de la latrine...
  • 0 (0 voturi)    
    Bunadimineata ,te-ai trezit ?,te-ai dezmeticit ? (Duminică, 23 februarie 2014, 23:00)

    andreesanu [utilizator]

    Mai Antonescule ,cit rau ai facut tu PNL si tarii asteia nu-ar trebui sa te ierte niciodata romanii.
    V-a tunat si v-ati adunat toti necoptii la minte + hahalere,lichele,puscariabili si la unison ati promis marea cu sarea,ce-a iesit dupa 20 de luni de guvernare USL ???,un rahat cu mot !!!,asta-i munca voastra.
    Neispravitul de Ponta ii impins in fata de sleahta celor care nu s-au capatuit pina acum,iar tu i-ai facut cartile
    si esti mai vinovat ca el finca tu ai facut-o cu premeditare,pe Ponta nu l-a dus capul si poate sa faca pe prostul .
    Chestia cu separarea puterilor in stat este cusuta cu ata de martisor ,doar de fantezia prostilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Mitoman ca ponta (Luni, 24 februarie 2014, 3:58)

    Wanheda [utilizator]

    Si mai incoerent decat puonta. Astia doi se merita unul pe altul. Tot inainte spre infrangerea finala tovarasci.