Presedintele Traian Basescu saluta evolutia din Ucraina: Renuntarea la accente sau actiuni extremiste sau nationaliste ar contribui la obtinerea consensului national

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 23 februarie 2014, 15:15 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a transmis un mesaj, duminica, privind situatia din Ucraina, in care saluta incetarea violentelor si face apel la la toti liderii politici din Ucraina sa manifeste calm, retinere, pragmatism si prudenta, disponibilitate maxima la dialog si flexibilitate.

Mesajul presedintelui cu privire la situatia din Ucraina:


Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, saluta cele mai recente evolutii din criza interna profunda traversata de Ucraina in ultimele luni. Incetarea violentelor, renuntarea la reprimarea in forta si excesiva a protestelor cetatenilor ucraineni sunt preconditii pentru revenirea la un climat de liniste, necesar lansarii unui proces politic amplu de stabilizare interna a tarii.

Domnul presedinte Traian Basescu face apel la toti liderii politici din Ucraina sa manifeste calm, retinere, pragmatism si prudenta, disponibilitate maxima la dialog si flexibilitate pentru obtinerea unui amplu consens absolut necesar pentru iesirea tarii din criza, stabilizarea climatului intern si redresarea economiei. Renuntarea la accente sau actiuni extremiste sau nationaliste ar contribui, de asemenea, la obtinerea consensului national.

Ca stat vecin si membru Uniunii Europene si al Organizatiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), Romania sustine independenta si integritatea teritoriala a Ucrainei, care trebuie urmarite si garantate de catre intreaga clasa politica ucraineana si de catre comunitatea internationala.

Luand in considerare informatiile existente in prezent, redresarea economiei Ucrainei prin asistenta comunitatii internationale este unul dintre principalele obiective pe termen scurt si mediu, alaturi de asigurarea stabilitatii politice si sociale. Respectarea deplina a drepturilor fundamentale si a valorilor democratice trebuie sa guverneze deplin evolutiile din Ucraina in perioada urmatoare.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2565 vizualizari

  • -12 (20 voturi)    
    Bai nea Base... (Duminică, 23 februarie 2014, 15:41)

    Costin1968 [utilizator]

    ...mai importanta e secesiunea Plagiatorus Maximus versus Cacaraus ...aia ruptura...aia despartire...ramane Crinul... singur...
    sa vezi Olimpiada Ciolaniada, Curcaniada...mai tare ca la Soci...Competitia ASF viteza...Ministri Liberali...Calin Tariceanu Intai Prim Adjunct Principal a lui Plagiatore si Crin in opozitia opozitiei(Ponta Sabado Domingo Dottore ) Madam Duminica (Domingo ) la Justitie...he,he,he...Scuteste-ne, nene cu Ucraina ta !!!ACUM VETI AFLA ADEVARUL DESPRE DEVIANTUL ANTONESCU DE LA GADEA !!!!!
    • +11 (11 voturi)    
      bai... (Duminică, 23 februarie 2014, 17:40)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

      esti smintit!
    • +9 (11 voturi)    
      Sper ca e panarama de A3 (Duminică, 23 februarie 2014, 17:51)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

      Asa o combinatie de Romania Mare, PUNR, Antena 3 si blogg da bayetzash jmeker rar am vazut.
      • -2 (14 voturi)    
        Nu ma uit la Antena 3 ... (Duminică, 23 februarie 2014, 19:17)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui ac

        ...nici platit...plus ca sunt basist notoriu...n-am votat cu ILIESCU niciodata...iar pe Vadim Tudor il consider un om lipsit complet de caracter...sau altfel spus, avand character marsav...lingau...blog...hai te rog...nu sunt semidoctul Ciutacu...dar ia observa tu , in legatura cu Ucraina, atitudinea prostovanilor nostril conducatoriPonta si Antonescu...Mari Boieri, Mari Caractere....Si citeste mai multa beletristica...Cultura te va ajuta sa faci...DIFERENTA...
    • +2 (2 voturi)    
      Krokodilul Chichiricios (Duminică, 23 februarie 2014, 20:00)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

      Krokodile duhnesti de la o posta.

      PS. Acest individ a fost demascat de mult timp. Este un psd-ist de duzina, pe numele lui Stefan Kovacs, care e platit de ani de zile sa faca agitatie si propaganda pe internet.
  • -3 (13 voturi)    
    ukraina (Duminică, 23 februarie 2014, 16:47)

    pecereu [utilizator]

    Cred ca e foarte atent la Ianukovici,cum fuge la cine cere ajutor, stim noi de ce.
  • -2 (12 voturi)    
    fix pix (Duminică, 23 februarie 2014, 18:25)

    rollotoma [utilizator]

    Noul Parlament, "democratec" si "iuropean" a abrogat legea privind drepturile lingvistice ale minoritatilor (inclusiv ale romanilor).
    • -2 (2 voturi)    
      alo (Duminică, 23 februarie 2014, 20:03)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui rollotoma

      Păi ce bă, uselistule, Băsescu este pus să apere interesele românilor?
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Duminică, 23 februarie 2014, 20:52)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui rollotoma

      AU
      CHIAR ASA! AU INCEPUT BINE ! EXACT CUM II STIU PE UKRAINENII ACESTIA! VAI! MAI RAI CA UNGURII!
      VA BENE!
  • 0 (10 voturi)    
    Sa rezolvam problemele noastre (Duminică, 23 februarie 2014, 18:52)

    Koczka [utilizator]

    si dupa aia sa dam sfaturi altora. Personal cred ca e cam prematur sa ne dam cu parerea avand in vedere ca opozitia din Ucraina nu a respectat acordul de armistitiu semnat si garantat de 3 ministrii de externe din UE. Faptul ca Federatia Rusa nu s-a exprimat acordul fata de acest acord si nu recunoaste noua putere poate insemna ca lucrurile nu s-au transat inca.
    • -3 (5 voturi)    
      NENEA (Duminică, 23 februarie 2014, 20:54)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      BASE SE BAGA IN SEAMA! CA SA FIE PE POST!
      ASTA E O PIFTIE PT CINE MA VREA! POT SI EU SA AM O PARERE DE SPRE ALEGERILE DIN CONGO-BRAZAVILLE!?
      ALO ! HOTMEWS?
      DATI STIREA!?
  • 0 (0 voturi)    
    Slava Ukraini! (Duminică, 23 februarie 2014, 20:03)

    Trojan.H [utilizator]

    Geroyam slava!
  • +1 (1 vot)    
    O batalie, dar urmeaza " razboiul " ? (Luni, 24 februarie 2014, 8:33)

    Plagarus [utilizator]

    Dnipropetrovsk Oblast
    Its population (as of 2004) is 3,493,062 constitutes 5.3% of the overall Ukrainian population.
    As of the 2001 census, the ethnic groups within the Dnipropetrovsk Oblast are:[4]
    Ukrainians – 79.3%,
    Russians – 17.6%,
    Belarusians – 0.8%,
    Jews – 0.4%,
    Armenians – 0.3%,
    Azeris – 0.2%,
    Moldavians – 0.12%,
    Gypsies – 0.11%,
    Tatars – 0.11%,
    Germans – 0.11%,
    Other – 0.95%;
  • +1 (1 vot)    
    nu e prea bun mesajul (Luni, 24 februarie 2014, 12:43)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dl Basescu e bine ca saluta pacificarea situatiei pe acolo,da putea si el sa faca o mentiune,ca nu e de acord cu abrogarea legii cu limbile minoritatilor.
    Cine sa aiba grija de romanii din Tinutul Herta,de reprezinta 91% din populatie?
    Si de restul romanilor din Raionul Cernauti (Bucovina de Nord pe romaneste)?
    Pai cand a luat URSS Bucovina de Nord,acolo erau cam 50% romani,acum nu mai sunt nici 10%.
    Mai e si partea de Sud a Basarabiei (numita Bugeac pe romaneste,nu stiu cate raione is pe acolo,in actuala organizare a Ucrainei) si acolo sunt multi romani.
    Plus,a dat un lider dement a extremei drepte,care se pare ca a dat multi din "demonstranti pasnici" o declaratie,in timp ce avea un Kalashnikov in mana,ca "o sa lupte cu jidanii si rusii pana la moarte".
    Pai cate eforturi a facut Romania sa aibe o relatie buna cu Israelul,putea sa mentioneze,ca Romania nu e de acord cu ultra-nationalismul si anti-semitismul anumitor lideri implicati in protestele din Ucraina.Mai bagam un plus la relatia cu Israelul.