VIDEO Victor Ponta: Crin Antonescu a luat deja decizia de a candida la prezidentiale din opozitie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2014, 16:19 Actualitate | Politic

Victor Ponta si Crin Antonescu
Foto: AGERPRES
Premierul Victor Ponta a afirmat joi ca liderul PNL, Crin Antonescu, a luat deja decizia de a candida la alegerile prezidentiale din opozitie, fara a-si asuma raspunderea guvernarii.

Crin Antonescu "a decis sa candideze la prezidentiale fara a-si asuma raspunderea guvernarii pana atunci", a spus Ponta, precizand ca poate intelege acest lucru "la nivel politic, nu si personal".

Primul ministru s-a declarat dezamagit de aceasta presupusa decizie, dar a sustinut in continuare ca nu se pune problema unui candidat al PSD la alegerile prezidentiale.

Victor Ponta a declarat ca toti membrii PSD doresc sa mentina USL-ul spera ca "liberalii sa ia decizia inteleapta pana luni si sa ramana alaturi de noi".



El a reafirmat ca vrea sa-l numeasca ministru pa Klaus Iohannis, "dansul nu vrea".

Intrebat de ce nu este potrivit Iohannis pentru postul de ministru de Interne si vicepremier cu atributii pe Finante, Ponta a raspuns: "Numai dvs. sunteti singurii din aceasta lume care tot nu intelegeti ca este foarte bun si ca vreau sa il numesc, si dansul nu vrea. Nu stiu de ce tot continuati sa ziceti ca nu e bun, eu zic ca e bun si ca vreau sa il numesc azi. Vrea ministru de Interne, il numesc ministru de Interne, vrea viceprim-ministru de Finante, il numesc viceprim-ministru de Finante".

Premierul a subliniat ca sustine propunerile liberalilor atata vreme cat ele se fac prin restructurarea guvernului.

"Am, ca si altii, convingerea ca domnul Antonescu a luat practic decizia de a merge singur si de a fi un candidat din opozitiei, pentru ca pana aum candidatii la Prezidentiale care au candidat din opozitie au castigat", a spus Ponta, dupa ce a participat la reuniunea informala a PSD de la hotel Rin.

Anterior, surse politice declarau, pentru agentia Mediafax, ca Ponta le-a spus, joi, social-democratilor reuniti la hotelul Rin, ca liderul PNL Crin Antonescu "si-a facut niste calcule si va candida la Presedintie din partea opozitiei".

Potrivit acestor surse, in interiorul reuniunii PSD s-a tinut un singur discurs, de catre Victor Ponta, in timpul caruia au fost proiectate imagini de la Congresul PSD din urma cu patru ani, cand actualul presedinte al formatiunii a preluat functia.

Ponta le-a spus social-democratiilor ca "in mare, Crin Antonescu si-a facut niste calcule si va candida la Presedintie din partea opozitiei", au mai declarat sursele.

"Lucrurile stau asa, si acum sa vedem ce facem", le-a mai spus Ponta social-democratilor.

Presedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, a declarat inaintea reuniunii ca liderii PSD, PC si UNPR nu s-au intrunit ca sa petreaca, ci pentru a face un bilant al celor patru ani de cand Ponta a fost ales presedinte, dar si pentru a discuta despre viitorul USL.

Liderii social-democrati de la centru si din teritoriu s-au reunit, joi, la hotelul Rin din Capitala, urmand sa discute, informal, alaturi de reprezentanti ai UNPR si PC, despre viitorul USL.

Reuniunea este prilejuita de implinirea a patru ani de cand presedintele PSD Victor Ponta a fost ales in aceasta functie de catre Congresul Partidului.

Presedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, a declarat inaintea reuniunii ca liderii PSD, PC si UNPR nu s-au intrunit ca sa petreaca, ci pentru a face un bilant al celor patru ani de cand Ponta a fost ales presedinte, dar si pentru a discuta despre viitorul USL.

"Da, suntem cele trei partide PSD, PC si UNPR. Noi initial am hotarat sa ne vedem pentru ca azi sunt patru ani de la Congres, congresul din 20 februarie 2010. Ulterior ne-am gandit sa vina si colegii din PC si UNPR, practic e un fel de intalnire de bilant si sunt discutii despre europarlamentare si alte discutii pana la urma, ca nu putem sa fim copii, sa ne gandim ca azi nu vom discuta situatia din USL", a precizat Dragnea.

El a aratat ca nu stie daca in cursul reuniunii se vor lua si decizii, intrucat intalnirea este una informala, nu statutara.
























9422 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Raspunderea e penala... (Joi, 20 februarie 2014, 16:24)

    czr [utilizator]

    Si le apartine ambilor in procente egale.
    • +1 (1 vot)    
      si-au facut calculele "baietii" (Joi, 20 februarie 2014, 18:29)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui czr

      ca vom avea de ales intre ilici si vadim.
    • +4 (4 voturi)    
      SE INCAIERA SI PIERD AMANDOI! (Joi, 20 februarie 2014, 19:09)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui czr

      Atat Ponta cat si Antonescu nu vor castiga prezidentialele pentru ca mizeriile pe care le-au facut vor deveni publice in urmatoarele luni si vor da cu batul la DNA.
      PNL il va arunca pe Antonescu din functia de lider datorita plecarii de la guvernare si a scorului mic pe care il va face la europarlamentare.
      Ponta nu va fi candidat ci probabil Oprescu care va pierde cu siguranta in fata candidatului dreptei, Mihai Razvan Ungureanu.
      • +1 (1 vot)    
        E doar teatru! (Joi, 20 februarie 2014, 20:40)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        La sfarsi, vor rade iar impreuna!
        Teatru ieftin, pentru ghertoiul lipit cu extremitatile superioare de latrine!
        Eu prefer ca nici pe cele inferioare sa nu le apropii de sursa aia de intoxicare!
        Ii las in plata Domnului!
  • +21 (21 voturi)    
    MincinosulMincinosilor PONTA (Joi, 20 februarie 2014, 16:29)

    MihneaR [utilizator]

    Cum poate spuner ca Antonescu ar prefera sa candideze din partea opozitiei decat cu sustinerea USL ?!
    PENIBIL
    • +10 (10 voturi)    
      poate ca asta este miscarea (Joi, 20 februarie 2014, 16:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      i'a spus lui crineata, la o cafea.
      ca, la dottore, mai vine unul, altul, la o cafea.
      cum a fost si cu actualul detinator al ministerului public, fostul coleg, car inainte da a fi numit, mergea la dottore, la o cafea.

      acum, lasand deoparte cum a aflat el, dl. p.m. al tzarii, si gandind oblu, n'ar fi o ideie rea.
      adica, sa candideze din opozitie, cu sustinerea dreptei, iar usd sa'i puna un contracandidat de paie, in asa fel incat, in aparenta, antonescu sa fie alesul dretptei, la fel cum a fost si tariceanu, p.m. de dreapta :)
      caci, este clar cum ca, psd si pnl, lucreaza mai bine cand unul e la putere sia celalat in opozitie.
      normal, penele va face o opozitie constructive, cum fac si ungurii, cum a facut si pesede pe vremea lui tarliceanu.

      praf in ochii fraierilor.

      usd, mai mult ca sigur ca este viitorul nume al unui mare partid, nu alianta.
      iar pnl si pdl vor face dreapta, in concordie cu stanga, pentru binele si propasirea natiei. :)

      deci, rex tschoaba, stapanul usd, este de stanga,
      nu e cu base, cum se zvonea. :))
    • +11 (11 voturi)    
      Jmekeria lui Rica Ginerica este asa: (Joi, 20 februarie 2014, 17:01)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      Nu se pune problema unui candidat PSD la prezidentiale.Va fi de la USD.
      Sau "independent" sustinut de USD.
      Tristul tovaras doctor Oprescu. Franaru.
      USD nu isi va asuma nici o gresala de guvernare USL guvernarea fiind USL si greselile fiind ale liberalilor .USD nu il cunoaste pe USL.
      Rica Ginerica viclean copil de casa la Nastasa este dirijat de cercuri oculte.Care nu vorbesc limbile oficiale EU.
  • +10 (10 voturi)    
    oamenii sunt impuscati de lunetisti in kiev. (Joi, 20 februarie 2014, 16:35)

    ouyang [utilizator]

    mascaricii se joaca de-a oamenii mari. politica de gainari marunti. declaratii bombastice, care mai de care, cine sa stea pe bara galbena din curtea blocului.
  • +11 (11 voturi)    
    Dar... (Joi, 20 februarie 2014, 16:36)

    Soljenitin [utilizator]

    Deputatul ponta ce parere are?
  • +11 (11 voturi)    
    Cate minciuni ? (Joi, 20 februarie 2014, 16:39)

    OmulNou [utilizator]

    As vrea ca Ponta sa-mi explice clar cate minciuni a bagat doar in astea cateva fraze, pentru ca vad vreo 4 cu usurinta, poate sunt mai multe.
  • +4 (8 voturi)    
    Anotnescu joaca rational (Joi, 20 februarie 2014, 16:41)

    demaGOGU [utilizator]

    este in interesul sau (electoral) sa paraseasca USL si o va face

    restul e cancan
    • +3 (5 voturi)    
      antonescu (Joi, 20 februarie 2014, 17:19)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      antonescu e-n ceata, ca de obicei. pina la urma va candida neamtul, fiindca crin e prea lenes pentru asa ceva. pe neamt l-as vota cu doua maini, citat din catalin voicu.
      • +1 (1 vot)    
        Cred ca ai concretizat ! (Joi, 20 februarie 2014, 17:52)

        NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

        Singurul merit al lui Antonescu este ca a scos in public pe sas; sasul este optiunea castigatoare a dreptei la prezidentiale, spre ciuda USD-ului.
  • +7 (11 voturi)    
    Tovarashu Antonescu (Joi, 20 februarie 2014, 16:42)

    Ciribanstula [utilizator]

    Vezi ba fraiere cu cine ai stat in echipa?
    Si ziceai ca impreuna o sa faceti si o sa dregeti!
    Mi e scarba de intreaga clasa politica din Romania!
    Comunistii au fost copii cuminti pe linga voi!
    Se intoarce impuscatu in mormant ba cind aude ce ispravi mai faceti!Nici macar lui nu i-au venit ideile aste macabre!
  • +9 (9 voturi)    
    clacam pe urmele Ukrainei cu asa iresponsabili, (Joi, 20 februarie 2014, 16:58)

    cixx [utilizator]

    Cu asa lideri ignoranti, plini de ei, dezinteresati de tara si interesati doar de sporirea averilor lor si a apropiatilor lor, de stilul de viata de huzur nu suntem prea departe de situatia Ukrainei. Ceausescu, Iliescu ne-a artat in trecut ca si noi pute trece pri aceeasi situatie.
  • +11 (11 voturi)    
    iote-te Bibicule, chiar asa?... (Joi, 20 februarie 2014, 17:01)

    ..13 [utilizator]

    Se aduna hoarta PSD - nu miroase prea bine pentru Ponta! PSdistii vor sange si acesta cred ca va veni nu numai de la PNL-ul slabit si extenuat dar si din interiorul partidului...

    Orice vor decide Ponta si Antonescu amandoi sunt vinovati de ceea ce se intampla acum in tara.

    Amandoi maestrii au contribuit la realizarea unui proiect de Constitutie numai bun de aruncat la cosul de gunoi...

    Cei doi distrug putine resurse financiare ale tarii prin alocari ciudate sau prin actiuni fara sens - vezi referendumul de suspendare al Presedintelui...
  • +6 (6 voturi)    
    .... (Joi, 20 februarie 2014, 17:13)

    un oarecare [utilizator]

    un fel de a pregati terenul pentru candidat la prezidentiale al PSD :). chiar ma gandea oare e posibil sa se ajunga la prezidentiale si PSD sa nu incerce nici macar sa isi puna om si acolo? mai ponta mai ....
    Deja ii pregatesti tu terenul lui Somnorila.... in afara guvernarii.
    Sper sa pleci curand si tu dupa el...
  • 0 (2 voturi)    
    Este singura sansa.... (Joi, 20 februarie 2014, 17:33)

    Johanis [utilizator]

    sa ajunga presedinte. In niciuna din celelalte situatii nu are sansa sa ajunga presedinte, numai candidand din partea opozitiei!
  • +3 (3 voturi)    
    tot p-acolo (Joi, 20 februarie 2014, 17:49)

    Nonverba [utilizator]

    Si Medvedev face scenarii pentru ucrainieni. E firesc cand te-ai format sub influenta acelorasi medii comuniste sa vorbesti pentru altii si sa aberezi incontinent desi toata lumea stie ce hahalera esti.
    In alta ordine de idei, deciziile lui Antonescu nu mai au nici o valoare morala sau politica, el fiind jumulit de respectabilitate precum ponta de credibilitate. Poftim versuri.
  • +3 (3 voturi)    
    adormit (Joi, 20 februarie 2014, 17:54)

    elwis [utilizator]

    cit de ...poti sa fii sa stai linga un mitoman si sa crezi ca tie nu ti se va intimpla/
  • +4 (4 voturi)    
    ce mincinos (Joi, 20 februarie 2014, 18:30)

    mihaiff [utilizator]

    cica ”nu vom lua decizii”..... minicinosul mincinosilor ponta asta...
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta ets un HITLER ! (Joi, 20 februarie 2014, 19:25)

    SRA [utilizator]

    Neo fascisti reuniti sub sigla USD si-au declarat unanimitatea fascismului ca dictatura partid de stat, HITLER model de baza in ROMANIA !

    Nazsmul s-a exprimat si prin divizarea unei parti a Natiuni contra altei peti prin Datoriille la banci ! Este exact precum HITLER incuaja si diviza NATIUNEA contra Evreiilor !

    PONTA este HITLER !
  • +1 (1 vot)    
    Solutia (Joi, 20 februarie 2014, 20:48)

    rokoz [utilizator]

    Daca PNL alege sa mearga in opozitie, o dreapta unita sub o alianta (PNL+PDL+MP+altii) ar putea avea o sansa mare cu MRU prezidentiabil, Klaus prim-ministru, Antonescu+Basescu+Blaga trasi in linia a doua (ministri, vice-premieri, presedinti de camera).

    De ce?
    MRU este tanar si nu este implicat in atatea scandaluri precum Antonescu, Basescu si Blaga. Deasemenea nu este foarte certaret insa cu sprijinul celor din linia 2 ar trebuie sa fie in stare sa fie un presedinte bun.
    Klaus este un bun gospodar, a dovedid ani la rand in Sibiu ca este o solutie foarte buna.

    Idea ar fi ca alianta de dreapta sa scoata la inaintare oameni credibili, sa dovedeasca faptul ca vor o schimbare de generatii.

    Da, se poate! (Yes, we can!)
  • +1 (1 vot)    
    :( (Joi, 20 februarie 2014, 21:11)

    Natasa [utilizator]

    Priviti cu atentie poza de mai sus! inclusiv fizionomia, ranjetul, privirea celor doi spun multe despre ei. Am ajuns sa fim condusi de niste specimene cu IQ de copii prosti, dar cu tupeu si stomac tare ca sa inghita rahatul pe care se cocoata la putere. Si am ajuns aici pentru ca le permitem. Iar daca am iesi in strada, probabil ar fi ca in Ucraina pentru ca au de aparat multi bani si de protejat multi hoti!
  • +1 (1 vot)    
    Stofa de presedinte! (Vineri, 21 februarie 2014, 10:59)

    hotnewsfil [utilizator]

    Criteriul principal care trebue sa caracterizeze orice angajat, la stat sau in domeniul privat, este eficienta muncii (inclusiv calitatea acesteia).
    Presedintele tarii, ales de popor, devine 'angajat la stat'. Si in cazul lui, criteriul principal de apreciere este eficienta muncii lui.
    Este bine ca presedintele sa aiba si staif, sa fie 'salon', sa fie un artist al codului manierelor elegante, sa vorbeasca perfect (din familie) vreo trei, patru limbi de circulatie internationala, sa fie 'om citit', sa aiba cunostiinte temeinice in muzica, in sculptura, in pictura, in istoria generala a omenirii, in istoria religiilor, sa vorbeasca 'din varful buzelor subtiri', sa fie un teoretician al artei diplomatiei, etc., etc.
    Toate acestea l-ar face foarte agreabil pe presedintele unei tari, atat in fata co-nationalilor sai cat si in fata strainatatii.
    Toate bune si frumoase dar criteriul principal ramane 'eficienta' acestuia, chiar daca presedintele este mai 'din popor', mai 'din topor' (unii ar zice 'mai mitocan').
    Traian Basescu nu are steif, nu sta prea bine cu arta prezentarii si a reprezentarii. CHIAR STA CAM PROST.
    Dar,Traian Basescu are calitatea pe care nu o au alti pretendenti la functia de presedinte. El este extrem de eficient, este, cum ii spun unii, 'un animal politic perfect'. Ca sa ii distingem bine aceasta calitate majora, trebue sa il comparam cu cei ce se pregatesc, cu surle si trambite, sa fie presedinte, la alegerile din toamna, sau chiar mai devreme, daca Feix va reusi.
    Este Basescu atat de valoros incat sa ii iertam gafele, recunoscute, cele mai multe, si de el?
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta si atarnatorii!!!Crin si constitutia (Vineri, 21 februarie 2014, 19:38)

    MirceaIo [utilizator]

    Ponta isi va apara penalii singur!!!! dar va fi laudat de Badea!!! Voiculescu Dan atarna ca o piatra de moara de USL. E batalie la iesit din USL!? Marele "atarnator" Dan Voiculescu, "profesorul", tatuca USL nu mai are de cine sa atarne!??? Poate se gaseste vreun streang pentru el!!!