VIDEO Klaus Johannis despre criza din USL: Pe zi ce trece, sansele de iesire pozitiva din acest impas scad. / Nu vreau sa fac scenarii despre intrarea PNL in opozitie cand noi de fapt incercam sa intram la guvernare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2014, 11:19 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Primarul Sibiului, Klaus Johannis, a declarat joi, cu referire la criza fara precedent din USL, ca "pe zi ce trece, sansele de iesire pozitiva din acest impas scad", el adaugand ca "Cred ca se poate vedea daca PSD sau acest USD ar fi dorit o deblocare. (...) Noi ne-am dorit si ne dorim sa intarim prezenta noastra in Guvern si prin asta Guvernul, dar se pare ca exista si alte optiuni in Guvern." Klaus Johannis a adaugat ca "Suntem in criza. Nu este o criza mare, nu se compara cu crizele care apar la vecinii nostri - sper sa se termine repede. Dar suntem intr-o criza. PSD sau USD pe de o parte si PNL nu se inteleg asupra remanierii guvernamentale, suntem in negociere."



Cele mai importante declaratii ale lui Klaus Johannis:


S-a ajuns intr-un impas, nu s-a reusit intrarea pe un fagas un pic mai linistit.

Victor Ponta a dorit sa ocupe cele doua locuri lasate vacante de colegii nostri - premierul a preluat interimar Finantele, iar colegul care s-a ocupat de Energie a preluat ministerul Economiei (Constantin Nita - n.red.).
Pe zi ce trecem, sansele de iesire pozitiva din acest impas scad.

Partidul (PNL - n. red.) si-a dorit sa fiu vicepremier si ministru de interne si eu am acceptat propunerea.

Practic toti cei prezenti, cu cateva abtineri, au votat pentru aceasta propunere. Cred ca se poate vedea daca PSD sau acest USD ar fi dorit o deblocare, ar fi putut nici sa nu intre in blocaj.

Sunt deja doua saptamani de cand noi asteptam sa se faca acea remaniere guvernamentala propusa de noi si se gasesc tot felul de pretexte de ce nu se poate.

Domnul Antonescu poate fi numit orice, numai incapatanat cred ca nu. E un lider foarte bun de partid.

Noi ne-am dorit si ne dorim sa intarim prezenta noastra in Guvern si prin asta Guvernul, dar se pare ca exista si alte optiuni in Guvern.

Nu vreau sa fac scenarii despre intrarea PNL in opozitie cand noi de fapt incercam sa intram la guvernare.

Suntem in criza. Nu este o criza mare, nu se compara cu crizele care apar la vecinii nostri - sper sa se termine repede. Dar suntem intr-o criza. PSD sau USD pe de o parte si PNL nu se inteleg asupra remanierii guvernamentale, suntem in negociere.

Nu exista nimic mai rau pe timp de criza decat sa fii atacat pe la spate, din propriul partid. Toata lumea a inteles cred ca cineva din PNL a gresit profund, prin faptul ca in plina criza si in plina negociere a venit sa ceara schimbarea liderului. Nu cred ca a facut jocul cuiva.

E o chestiune extrem de simpla sa convoci Parlamentul pentru schimbarile din Guvern, dureaza cateva minute, e o formalitate.

Nu s-a discutat de niciun fel sa intram in opozitie, cu cine ne-am alia acolo, cu cine ne imprietenim. Noi suntem acum intr-o negociere pentru guvernare, nu pentru opozitie.

Candidatul nostru este Crin Antonescu si noi consideram ca are sanse foarte mari, va fi presedintele Romaniei cu sau fara USD.

Protocoalele sunt facute pentru cazurile in care oamenii se inteleg. In cazurile in care nu se inteleg, se despart.

Nu cred ca vor fi alegeri anticipate si nici nu este nevoie. Noi avem o criza legata de coalitia care conduce Guvernul, nu avem o criza politica generalizata.

Daca nu ajugem la o intelegere se va relua formarea Guvernului, nu a Parlamentului. Parlamentul este ales. Dar nu cred ca se va ajunge acolo.

Despre Ucraina: Este un lucru extrem de trist, ca intr-o tara vecina cu noi, care de ani de zile aspira la integrarea europeana, sa se ajunga sa moara oameni pe strada. Nu stiu care ar fi solutia. Cred ca sunt oameni acolo care au capacitatea sa gaseasca o solutie.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3843 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    nu stiu.... (Joi, 20 februarie 2014, 11:37)

    translativus [utilizator]

    ....ce inseamna pentru Iohanis, "pe zi ce trecem, sansele de iesire pozitiva din acest impas scad".
    Iesirea "pozitiva" este pentru cine ? Pentru ei probabil ca pentru noi, prostimea platitoare de taxe, in niciun caz.
    Noi, ramane sa platim noile mariri de taxe, spre belsugul si dezmatul lor.

    Cu ei sau fara ei la guvernare, tot jefuiti si mintiti suntem.
    Asa ca, nea Iohanis, canta la alta masa !
  • +10 (10 voturi)    
    Variante: Pe zi ce trece... (Joi, 20 februarie 2014, 11:38)

    Berzelius [utilizator]

    - sansele sa iesiti (de facto) de la guvernare scad
    - sansele sa va umpleti de ridicol cresc
    - sansele sa mai ajuna Crin presedinte se evapora
    - etc.
    (astept si alte propuneri)
    • +1 (5 voturi)    
      imi plac cei care se bucura de ruperea USL (Joi, 20 februarie 2014, 12:14)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      mie imi plac foarte mult cei care se bucura de ruperea USL si iesirea de la guvernare a PNL, sunt foarte haiosi
      acestia, in intelepciunea lor, nu-si dau seama ca urmeaza un guvern USD cu Victor Ponta premier
      "ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se intample"
      ati vrut ruperea USL? bucurati-va de ea!
      • +1 (5 voturi)    
        Perspectiva (Joi, 20 februarie 2014, 12:39)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        Din cate vad tu privesti doar in viitorul foarte apropiat. DEJA avem un guvern USD cu V. Ponta premier. Cu majoritate absoluta in Parlament prevad o iarna viitoare cu un guvern U$D cu Dragnea premier si Victor Ponta presedinte. Atunci sa te tii nenica!!

        Mi-e absolut indiferent ca se rupe USL sau nu. Ma bucur insa ca PNL se umple de ridicol pe secunda ce trece. O merita din plin dupa alte tampenii facute (alianta cu toti borfasii - PSD, PC, UNPR etc., inscriere si promovare deputat pe Gigi Becali, cu partiduletul lui cu tot, si multe altele). Si toate astea pentru BANI si FOLOASE personale, meschine. Pacat! Mare pacat ca ideea de Liberalism a ajuns doar un concept derizoriu, fluturat degeaba.

        N-ai cu cine mah! N-ai cu cine...
        • 0 (0 voturi)    
          vedem la europarlamentare cat de ridicol e PNL (Joi, 20 februarie 2014, 12:54)

          facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

          vedem la europarlamentare daca PNL s-a umplut de ridicol sau nu
          cat despre presedinte PSD, premier PSD din iarna.... ar fi consecinta directa a ruperii USL, de care se pare ca se bucura unii foarte tare, culmea cica "de dreapa"
        • +1 (1 vot)    
          Nu uita de... (Joi, 20 februarie 2014, 12:59)

          triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

          ... relatia dezgustatoare de vasalitate fata de voiculescu. Asa ceva cu adevarat nu se poate ierta.
  • +7 (11 voturi)    
    Guv (Joi, 20 februarie 2014, 11:40)

    MARTORUL [utilizator]

    Domnule Johannis, PNL poate propune, dar nu este singur in alianta si nu poate impune ceva ce restul nu agreaza. Este o alianta, nu sunteti singuri! Cine garanteaza ca parlamentul va fi de acord cu propunerile, restul au majoritatea. Ca atare trebuie sa reveniti cu picioarele pe pamant! Democratia e mai complicata la Buc decat la Sibiu, era mai frumos la Sibiu, erati singur, acum intrati in haita, ca atare haita impune ritmul...
  • +8 (8 voturi)    
    ce trebuie sa mai rosteasca Crin Antonescu (Joi, 20 februarie 2014, 12:06)

    talmaciul.blogspot.ro [utilizator]

    in perioada urmatoare, pentru a deveni credibil:

    1. sustin statul de drept;
    2. sustin cresterea transparentei decizionale;
    3. sustin ridicarea standardelor in materie de integritate in viata publica;
    4. sm gresit in vara anului 2012;
    5. Basescu nu este cel mai mare rau din lume;
    6. sustin parteneriatul special cu Statele Unite ale Americii.
    • 0 (2 voturi)    
      Vise taica, vise! (Joi, 20 februarie 2014, 13:05)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      Nici vorba sa rosteasca asemenea lucruri. Nu doar ca ar suna fals in gura unuia care a participat la lovitura de stat din vara lui 2012 dar si pentru ca voiculescu il va chema la ordine.
      Cel mai probabil luni nu va rosti ci va racni "jos Basescu" cot la cot cu plagiatorul, sub privirea atenta a lui gadea...
    • -1 (1 vot)    
      Veci! (Joi, 20 februarie 2014, 13:11)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      n-o sa-l auzi pe KKrau spunand asa ceva!
      De ce?
      Pentru ca atunci ca interesele sale meschine sunt mai presus de partid si de doctrina liberala.
      Cum care interese?
      De a deveni prezident cu orice pret, fie si dupa incercarea esuata lamentabil ca presedinte interimar. De a-si trage foloase materiale prin asocierea cu puscariasi si puscariabili. Folosesc acest termen dur si va amintesc de cooptarea lui Becali si "ungerea" lui ca parlamentar, doar pentru BANI.
      E suficient?
    • +1 (1 vot)    
      Ce le mai amesteci... (Joi, 20 februarie 2014, 13:17)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      Deci punctele 1-3 si 6 sunt OK. Punctele 4-5 fac parte din aberatiile basiste obisnuite ...
    • +1 (1 vot)    
      modifica 4: base este zeul basistilor (Joi, 20 februarie 2014, 15:02)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      orice zice el este un adevar incontestabil. toate cele 6 puncte nu sunt decat puncte declarate de base pe la tv. mare inspiratie mai aveti....recitati cu ochii inchisi.
  • 0 (0 voturi)    
    Antonescu (Joi, 20 februarie 2014, 17:21)

    coco04 [utilizator]

    va defila in campania prezidentiala cu Johannis la butoniera.Isi vor uni mainile si le vor ridica impreuna dand de inteles ca Antonescu va fi presedinte si Johannis prim-ministru.