Elena Udrea: Nu vrem sa facem alianta cu PNL-ul pana nu se pozitioneaza ferm in opozitie

de Gabriel Pop     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2014, 9:49 Actualitate | Politic

Miscarea Populara la Bacau
Foto: Hotnews
“Nu vrem sa facem o alianta cu PNL-ul, pana nu se pozitioneaza cu fermitate in opozitie. Oricum, in acest moment nu ne intereseaza soarta USL-ului. Ne este  egal daca USL-ul dispare sau nu”, a declarat, miercuri, la Bacau, Elena Udrea. Partidul Miscarea Populara si-a lansat, la Bacau, “Pactul pentru Moldova”, un proiect de dezvoltare pentru ca regiunea Nord-Est  “sa piarda statutul de cea mai saraca regiune din Europa”.

Proiectul prezentat de catre conducerea centrala in fata  reprezentantilor din judetele Moldovei si a massmediei, include perspective optimiste de dezvoltare pe infrastructura, agricultura, industrie, politici fiscale. Proiectul, prezentat ca o solutie pentru iesirea din saracie a Moldovei, nu a produs foarte multe discutii, in cadrul conferintei de presa, in afara unor aprecieri mai colorate din partea conducerii PMP: “Moldova e cu felinarul rosu in regiunile Europei”, a explicat Teodor Baconski.

Intrebata cum un simplu membru de partid – cum s-a autointitulat – are opiniile cele mai ferme si mai articulate in cadrul partidului, Elena Udrea a raspuns: “Pentru ca sa critici uniunea de guvernamant nu trebuie sa ai o neaparat functie”. De precizat ca atat presedintele Eugen Tomac cat si Daniel Funeriu au tinut sa apare pozitia Elenei Udrea in cadru partidului: “Este o onoare pentru noi ca doamna Udrea, unul dintre cei mai puternici politicieni din tara, face parte din Miscarea noastra”, a declarat Eugen Tomac. Udrea nu a dorit sa raspunda précis la intrebarea daca va candida sau nu la alegerile din PMP din luna martie.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2154 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    nu ca ar cont foarte mult.... (Joi, 20 februarie 2014, 9:54)

    minos [utilizator]

    ...dar cea mai saraca regiune din UE este in Bulgaria.
    Apoi pe cine ar interesa alianta cu un partid fara electorat si cu Udrea sefa?
    • -2 (4 voturi)    
      Crin este terminat politic (Joi, 20 februarie 2014, 11:45)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Paza buna pazeste primejdia rea, in sensul ca Elena Udrea dar si PMP nu mai au incredere in Antonescu si pe buna dreptate.
      A tradat miseleste drepata, si-a batut joc de liberalii cu principii, a transformat partidul in carpa baronilor PSD si iata unde s-a ajuns!
      La experienta politica a Elenei Udrea nu isi permite sa riste cu un Crin instabil, imprevizibil si neserios.
      A avut candva increderea multa, dar tradatorii dupa cum stim nu sunt apreciati si se cam fuge de ei. USL a fost cel mai mare rau al tarii, USD urmeaza sa fie si mai mare rau pentru noi. Dezastrul s-a declansat si datorita lui Crin si trebuie sa plateasca.
      PMP este pe val, Elena Udrea creste partidul simtitor, zilnic inaugureaza sedii prin tara. Azi Giurgiu, maine Pitesti, poimaine Dolj, Olt......si asa! Succes! Avem nevoie de ei, sunt alternativa la USL, USD, PDL Blaga care a tradat si asta! Vai de ei!!!
      • 0 (2 voturi)    
        haha! (Joi, 20 februarie 2014, 14:44)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Si CUI ii trebuie "increderea" uneia ca Udrea??

        Daca Udrea (altfel, traseista de felul ei) "nu are incredere" in Antonescu, asta nu poate decat sa fie un "plus" pentru el! >:)
  • +9 (13 voturi)    
    whore (Joi, 20 februarie 2014, 9:54)

    GeorgeT [utilizator]

    O luam de la cap cu aliantele si cu linsul osului bitch.
    Stiti ca prostimea nu are pe cine alege, toti sunteti corupti pina in maduva oaselor.
    • -13 (13 voturi)    
      Neanderthalian pe site... (Joi, 20 februarie 2014, 10:24)

      Joe WhiteTony [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

      Cuvantul dragalas in limba engleza folosit de tine cu mare noblete il poti adresa cu toata increderea tuturor fiintelor de sex feminin din neamul propriu : cu siguranta e mult mai nimerit, iar necazul tau e ca ai aflat de mult timp asta ! Adios, ugly man !
      • +7 (7 voturi)    
        Pretenas (Joi, 20 februarie 2014, 10:50)

        Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

        Ce e pretenash, ti-a dat partidul malaiul sa fii activ pe forum-uri? :))
        • -5 (7 voturi)    
          @ Pretenas ? Hmmm... (Joi, 20 februarie 2014, 11:18)

          Joe WhiteTony [anonim] i-a raspuns lui Airwaves

          Drumul spre Auschwitz e simplu : i iei spre Polonia si mai intrebi : cuptoarele sunt pregatite pentru cei 7,4 milioane de romani " isteti " precum curcile care se uita in crengi...Africa are nevoie de sapun !!!
          • +1 (5 voturi)    
            :)) (Joi, 20 februarie 2014, 12:19)

            Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

            Hai ca esti "dashtept", pupate-ar Lucifer de activist de partid. Sau oi fi tu, Udreo?
    • +4 (6 voturi)    
      Speranta moare ultima.. (Joi, 20 februarie 2014, 11:02)

      czr [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Dar oare ce se intampla cand moare si ultima sperata?

      Nici nu s-a nacut bine MPR si deja vorbeste de alianta cu PNL?!?
      Care PNL? Cu Antonescu, Fenechiu, Becali, Chitoiu, Patriciu, Silaghi, M Campeanu, etc, etc?
      Daca ar fi venit acest mesaj din PDL as fi inteles..
      Dar asa, sa incepi o constructie cu compromisuri incceptabile si nocive pentru tara..?! Sa poti sterge cu buretele atat de repede si atat de brusc toate ordinariile facute de PNL in cardasie cu PSD, fara sa plateasca deloc PNL-ul pentru ce-au facut ?
      Si fara sa le ceri macar ca inainte de a discuta cu ei sa se reformeze?
      Mi se pare total inacceptabil si mai ales mi se pare distrugator de speranta.

      Iata si motivul pentru care Papahagi a facut un pas in spate.. Si probabil vor mai face si altii..

      Pacat ca dupa atatia ani cu atatea experiente triste nu s-a invatat nimic nici macar acolo unde aveam o umbra de sperata..

      De la cine sa mai speram ceva?
      Cat timp trebuie sa mai asteptam?
      • +2 (2 voturi)    
        MPR si mai cum? (Joi, 20 februarie 2014, 15:16)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui czr

        cine face alianta cu un partid fara electorat??? opozitia este pdl, care oricum nu se ocupa cu opozitia.
  • +13 (15 voturi)    
    deci (Joi, 20 februarie 2014, 9:56)

    lmc [utilizator]

    guys (@ PMP), toate erau bune si frumoase pana a aparut "Doamna EU".
    Iar am ramas fara optiune pt. alegerile urmatoare.
    Si ce ma enerveaza cu adevarat la "Doamna EU" este bagatul in fata, ca la rand la supermarket.
    • -6 (6 voturi)    
      Deci (Joi, 20 februarie 2014, 10:18)

      Miscarea Focul Dacic [utilizator] i-a raspuns lui lmc

      Ca sa ma convingi spunem trei motive intemeiate, argumentate pentru care nu-ti place doamna EU.
      • +2 (4 voturi)    
        Zic eu (Joi, 20 februarie 2014, 11:09)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

        A facut parte din guvernul Boc.Cel care a taiat pensiile si salariile.
        Are de dat explicatii cu un credit si un teren disparute dubios prin cesiune catre un individ din anturaj
        Afacerea Gala Bute cu Rudel Obreja.
        Odata ce este necesar va incepe campania anti PMP bazata tocmai pe vulnerabilitatile oamenilor care vorbesc in numele partidului.
      • +2 (2 voturi)    
        raspund (Joi, 20 februarie 2014, 11:38)

        lmc [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

        Vad ca insisti cu intrebarea asta si la alte comentarii;
        deci, comentariul meu nu s-a vrut o listare exhaustiva a calitatilor/defectelor profesionale ale doamnei EU. Am punctat doar starea de iritare si respingere pe care mi-o provoaca atitudinea dumneaei. Si atitudinea e f. importanta in politica si leadership.
      • +1 (1 vot)    
        da-mi un singur argument ca sa -mi placa EU (Joi, 20 februarie 2014, 15:17)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

        poseta?
  • +8 (8 voturi)    
    Aliante (Joi, 20 februarie 2014, 9:57)

    Airwaves [utilizator]

    Aham, aliante, aliante si iarasi aliante. Mai lasati-ne , bre, cu aliantele voastre ca am vazut cum sta treaba cu aliatul asta!
  • +10 (14 voturi)    
    de parca (Joi, 20 februarie 2014, 10:03)

    evoque [utilizator]

    toata tara este proasta numai tu esti desteapta.Se vede de pe marte cat de disperati sunteti dupa pnl.
    cand cineva a spus ca oportunismul si spiritul de turma sunt caracteristicile fundamentale a natiei romane a avut perfecta dreptate.
    • +1 (3 voturi)    
      PAI (Joi, 20 februarie 2014, 11:08)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      CAND A FOST SEFA DEZVOLTARII IN GUVERN DE CE NU A APLICAT ACESTE PLANURI!?
  • -11 (15 voturi)    
    Spre presedintia PMP si a Romaniei... (Joi, 20 februarie 2014, 10:03)

    Joe WhiteTony [anonim]

    Intr-adevar, Moldova lui Stefan este una dintre regiunile cele mai putin dezvoltate ale Romaniei, iar " Pactul pentru Moldova ", necesitatea aplicarii lui, ar trebui inteles nu numai de presa, dar si de ultimul ceatean al zonei...de ce Elena Udrea iese mereu " in fata " si cuvantul sau este pe toate agentiile de stiri ? Mai simplu nu se poate raspunde decat ca ea reprezinta de cativa ani o voce radicala si extrem de competenta impotriva anomaliilor care se intampla in viata politica a tarii, a incompetetei si a talhariilor care se produc la nivelul USL...daca va candida la presedintia PMP ? Normal, mai mult decat firesc si nu numai atat : ea va fi candidatul noului partid la presedintia Romaniei, o candidatura cu sanse reale !!!
    • +10 (14 voturi)    
      Atentiune !!! (Joi, 20 februarie 2014, 10:15)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

      Daca blonda devine candidatul oficial al PMP la prezidentiale.....in mod sigur EU nu mai votez PMP !!! Hai , injurati-ma...:)
    • +6 (8 voturi)    
      yes sir (Joi, 20 februarie 2014, 10:23)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

      spre un viitor luminos inainte, de ce sa se opreasca la presedentia Romaniei, de ce sa nu vrea sa fie competenta presedinta mondiala a asociatiei de inavutire fara scrupule gold diggers?! toti pareristii vocali sunt "voci extrem de competente".
      • -1 (5 voturi)    
        Centura... (Joi, 20 februarie 2014, 11:20)

        Joe WhiteTony [anonim] i-a raspuns lui ember

        La presedintia mondiala e mami tau cel centurist...ca intregul staff feminin din neamul tau...
  • +12 (14 voturi)    
    Ahaaa... (Joi, 20 februarie 2014, 10:03)

    triciupa [utilizator]

    ... dar daca se plaseaza "ferm" in opozitie (recte daca psd-ul il dau afara de la ciolan), atunci pnl-ul e bun, cu cacarau cu tot!
    Nu mai conteaza participarea la lovitura de stat din 2012, uitam de anti-americanismul si anti-europenismul ridicol al lui antonescu, iertam contrele aplicate justitiei, ignoram puzderia de penali oplositi prin guvern, ne facem ca nu vedem escrocheria numita asf, ce mai, daca ajunge in opozitie cacarau e bun de insuratoare, nu-i asa?
    Ei bine cucoana, cu asta m-ai pierdut de musteriu.
    • +2 (4 voturi)    
      sarman naiv! (Joi, 20 februarie 2014, 10:26)

      epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      cand politica practica cea mai veche meserie din lume, ai impresia ca practicantele ei sunt venite de la scoala de maici?!
      Uite o mostra din intelepciunea boborului: "fa-te frate cu dracu pana treci puntea"
      Mama lui de popor lipsit de consecventa si coloana vertebrala!
  • +5 (11 voturi)    
    Cine-i fiinta asta? (Joi, 20 februarie 2014, 10:11)

    Alius [utilizator]

    Care face si desface aliante cu cine vrea, pune conditii, da atestate morale etc. A intrebat-o Antenescu pe doamna cumva?
    • -6 (6 voturi)    
      Mda. (Joi, 20 februarie 2014, 10:21)

      Miscarea Focul Dacic [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      Domnule sau doamna Alius ai cumva trei motive temeinice, argumentate, pentru a fi imptriva lui Elena Udrea? Daca da, spune-le.
      • +3 (5 voturi)    
        3 motive (Joi, 20 februarie 2014, 11:20)

        OZN [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

        1. A facut pulbere organizatia PDL Bucuresti
        2. Este acorata in mafia lui Pinalti
        3. Tocmai ce a dat o lovitura de gratie PMP prin sustinerea lui Marin Anton (vezi Rafo, vezi lovitura de stat din iulie 2012, vezi martea neagra, vezi inchiderea supermarketurilor).
        Mai vreti motive?
        • +1 (3 voturi)    
          Da am. (Joi, 20 februarie 2014, 15:52)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui OZN

          1 - Ceea ce a facut cu alegerile pentru primaria capitalei este de neiertat. Trebuia sa-si dea demisia. Nu l-a lasat nici pe Cristian Preda sa candideze.

          2 - Daca esti, trebuie sa folosesc un cuvand mare ca nu am de ales, patriot si vrei ceva bun pentru tara, stai macar in spate si nu mai comentezi, nu mai apari in fata toata ziua de parca esti cine stie ce reprezentant al multimilor. Ceea ce face ea este egoism si profita de slabiciunile lui Basescu pentru ea, ca sa-si satisfaca propriile orgolii.

          Astea sunt de ajuns, stiind si ce imagine si popularitate are "doamna" Udrea in randul populatiei. Nu au luat-o pe Macovei si o iau pe Udrea. Si de ce vorbeste ea, care ese un simplu membru de partid, in numele conducerii, de ce trebuie sa apara de fiecare data in jurul celor mai importante nume din acest partid? Inca o data, prostia si domnia se platesc...
  • 0 (2 voturi)    
    . (Joi, 20 februarie 2014, 10:14)

    tirolez [utilizator]

    Presupunand ca ar face, ar castiga etc. De ce nu s-ar intampla din nou ce s-a intamplat de atatea ori? PNL se aliaza cu PSD.
  • +3 (5 voturi)    
    Felinarul rosu (Joi, 20 februarie 2014, 10:16)

    Frank777 [utilizator]

    Exprimarea elaborata a lui Baconshi genereaza idea de bordel.Ce vrea sa spuna Baconschi?
    Udrea unul dintre cei mai puternici oameni politici o sa va ingroape partidul.
    Nu sunt acolo ministrii din guvernul Boc "cel care a taiat pensiile si salariile" ?
    Pai cu astia vreti sa castigati alegerile ?
    Nu se poate cu astia. Sunt vulnerabili.
    Trebuie ca partidul sa fie reprezentat nu de "un alt fel de PDL" ci chiar de" un alt fel de partid".
    Adica cel putin un partid caruia sa nu poti sa-i spui : A taiat pensiile si salariile ".
    Se joaca Ponta cu PMP. Stie ca nu reprezinta nici un pericol atata timp cat sunt acolo politicieni compromisi in guvernerea PDL.Cea care a taiat pensiile si salariile.
  • +2 (4 voturi)    
    A invitat PNL (Joi, 20 februarie 2014, 10:18)

    Frank777 [utilizator]

    PMP ul sa intre intr-o alianta ?
    De ce ii refuza Udrea ?
    Chiar inainte sa fie invitata? E ridicol.
    Poate sa spuna ca nu vrea nici la guvernare ca si asa nu i-a invitat nimeni.
  • +6 (8 voturi)    
    Ups, cate apropouri! (Joi, 20 februarie 2014, 10:22)

    corvus coraX [utilizator]

    Vai doama Udrea dar ce cuvinte urate folositi! Cum adica sa se pozitioneze?! Peneleaua este pe pozitie mereu cand e vorba de adulmecat ciolanul...
  • +8 (10 voturi)    
    Adica ... (Joi, 20 februarie 2014, 10:24)

    A_Radu [utilizator]

    O mana de intelectuali veritabili, cu studii serioase si un inalt nivel de competenta si morala au pus bazele acestui partid , PMP ... gen Funeriu, Papahagi, etc ... tocmai pentru a fi ceva nou, neatins de cancerul politic de pana acum , o alternativa adevarat ... si apoi vine cucoana asta pe care n-o recomanda absolut nimic, nici inteligenta sclipitoare, nici tinuta morala, absolut nimic ... si-i da pe toti la o parte ca sa se puna ea si gasca ei la butoane, jalnic .... Iar acum se apuca ea sa faca si sa desfaca aliante cu partiduletul ei predat la cheie de adevaratii fondatori ....
    A fost scurt drumul PMP in politica romaneasca ... cu aceeasi oameni nu poti convinge oricat de mult s-ar revopsi ...
    • 0 (2 voturi)    
      perfect (Joi, 20 februarie 2014, 11:53)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      spus! De acord. Ura si la gara. Neeeext ... party
  • +2 (4 voturi)    
    Postacii ei! (Joi, 20 februarie 2014, 10:48)

    cornelll [utilizator]

    Dupa comentarii si voturi pare ca aSTA are firma de postaci a la USL. PMP, de n-o scoate-ti din partid va faceți vinovați moral
  • +4 (8 voturi)    
    Like (Joi, 20 februarie 2014, 10:49)

    Airwaves [utilizator]

    Ce imi place la comentariile de pe aici e ca lumea nu mai pune botul la prostiile astora. Acum, daca ar aparea si un partid "adevarat", care sa nu includa niciun un gunoi din actuala clasa politica, cred, cu tarie, ca Romania ar avea o sansa sa iasa din rahat.

    In mod cert, PMP nu va fi o optiune pentru mine. Mai ales dupa afirmatia lu' madam care saliveaza dupa PNL. PMP-ul si-a dat arama pe fata din start! Nu mai avem nevoie de cumetrii, pardon, aliante pentru ciolan. Sa furati voi toti, sa faceti burta mare si sa va prostituati de la un partid la altul cum vrea muschiul vostru.
  • +5 (9 voturi)    
    Nu ştiu cum se face, dar (Joi, 20 februarie 2014, 11:04)

    capitan [utilizator]

    În fotografie, mărul ca şi siglă a partitului se aşează pe capul fiecărui personaj, de parcă ar fi un turban :)))
    Dacă se fotografia un pic de mai jos, era perfect !!
    • +1 (5 voturi)    
      Neee (Joi, 20 februarie 2014, 11:24)

      Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      Neee, nu sunt turbane, sunt aurele lor de ingerasi neprihaniti intr-ale politicii. E simbolul puritatii lor si a interesului fata de iobag, pardon, cetetean.

      Sa ii anunte cineva pe astia de la PMP ca au uitat sa adauge viermele pe minunata sigla.
  • +1 (1 vot)    
    te faci frate cu dracul (Joi, 20 februarie 2014, 13:47)

    canichon [utilizator]

    pana treci puntea. Ma intreb, presupunand ca am trai intr-o lume aproape ideala daca aceasta ar mai fi valabil. Omul insa este un "zoon politikon". Mai ales romanii, care se pricep la toate. Nu dau verdicte doamnei Udrea, nu-i sunt admirator, nici anti-fan...poate e un pion important, poate nu, dar cineva trebuie sa ia haturile acestui car, numit PMP, sa-l poarte prin drumul cu hartoape si mocirla romanesc, si sa-l duca spre destinatie, adica spre institutiile consolidate ale unui stat democratic...numai cu filosofi sau calugari/calugarite ar esua,probabil lamentabil in interminabile contradictii si posibile orgolii "de catedra"...e doar nevoie sa se pastreze echilibrul intre si prin intelepciunea filosofica si intentii corecte si actiune corecta, in practica. Nimeni nu e perfect, toti suntem perfectibili. Unii mai greu, alti mai usor.
  • 0 (2 voturi)    
    pai, sa NU se alieze!! (Joi, 20 februarie 2014, 14:52)

    Codruta N [utilizator]

    ASTA ii mai lipsea PNL, o alianta cu PMP (sau cu orice alt partid de sorginte fesenista)!
    Si, mai ales, sa se alieze cu una ca Udrea! :P
    Doar daca n-ar vrea sa dispara DE TOT!

    Ma gandesc ca madam Sacâz nu vrea altceva decat sa bage strambe la adresa PNL... adica sa dea de inteles neadevaruri (cum ca s-ar putea alia cu ei) ca sa-i compromita... >:)
  • +1 (3 voturi)    
    care nu vrem? mata esti la chestia aia populara (Joi, 20 februarie 2014, 15:13)

    jackalphonse [utilizator]

    nu vrem. dar voi faceti opozitie?