Camera Deputatilor: Comisia juridica a adoptat initiativa PNL de abrogare a articolului 276 din Codul penal

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2014, 20:03 Actualitate | Politic

Comisia juridica din Camera Deputatilor a adoptat marti initiativa PNL care prevedea abrogarea articolului 276 din Codul penal privind limitarea libertatii de exprimare, scrie Agerpres.

Deputatul PNL Theodor Nicolescu a explicat, in dezbaterile din Comisia juridica, ca propunerea legislativa de modificare a art. 276 din Codul penal este una convenita in toate grupurile politice.

"Este o indreptare a unei scapari din Codul penal, cred ca trebuie sa dam in continuare maxima siguranta libertatii de exprimare prin presa si din acest motiv grupul PNL impreuna cu celelalte grupuri care il sustin solicita sa adoptam acest proiect de lege. In conformitate cu dispozitiile articolului 276, din punctul nostru de vedere s-ar limita libertatea de exprimare a celor care vor sa discute aspecte de interes public", a spus Nicolescu.

Art. 276 din Codul penal prevedea: "Fapta persoanei care, pe durata unei proceduri judiciare in curs, face declaratii publice nereale referitoare la savarsirea, de catre judecator sau de organele de urmarire penala, a unei infractiuni sau a unei abateri disciplinare grave legate de instrumentarea respectivei cauze, in scopul de a le influenta sau intimida, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda".























1958 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Articolul era corect (Marţi, 11 februarie 2014, 20:07)

    Un cititor [utilizator]

    Nu vad scaparea nedemocratica.
    • +3 (3 voturi)    
      Evident ca nu e! (Marţi, 11 februarie 2014, 21:50)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Articolul spune foarte clar: " face declaratii publice nereale". Deci daca spui prostii, fara sa aduci dovezi, ai incurcat-o. Daca ai si dovezi, atunci nu patesti nimic. Deci clar ca nu e nimic nedemocratic sau o limitare a libertatii de exprimare.
    • 0 (0 voturi)    
      nu era corect... (Miercuri, 12 februarie 2014, 15:27)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      se referea la declaratii publice nereale, ori in romania asta este la ordinea zilei, ce vrei, sa plateasca toata lumea amenzi?
      oare cum ar arata romania fara minciuna si hotie?
      nici sa visez nu mai pot, cred ca numai un sistem autoritar ar putea restabili acest lucru in romania!
  • +5 (5 voturi)    
    nu bun (Marţi, 11 februarie 2014, 20:14)

    ggna [utilizator]

    ce faceti PNL-istilor...o sa va porcaie A3, fara nici o grije..vorba aia: pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti!
  • +5 (5 voturi)    
    peneleu de penaleu (Marţi, 11 februarie 2014, 20:15)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    dupa ce si-au exprimat sprijinul pentru infractori, Psihocrin Triantenescu si peneleii sai sustin in continuare atacurile cu iz de rahat, neargumentate la persoana Justitiei si-a magistratilor care lupta contra grupului infractional organizat transpartinic.

    votati Psihocrin Triantenescu si veti avea parte de Romania nebunului simtz!
  • +6 (6 voturi)    
    ce sa zicem... (Marţi, 11 februarie 2014, 20:15)

    romania_curata [utilizator]

    ...s-aveti soarta pntcd-ului, atat voi cat si hidra usl-ista, iar in acea ipostaza va lasam sa tipati din toti rarunchii ce si cat vreti....
  • +3 (3 voturi)    
    Astia scot 276 ca sa poata (Marţi, 11 februarie 2014, 21:14)

    UnOarecare [utilizator]

    influenta Pontochio si Varanul justitia cu declaratii sau facaturi la Latrina3