Vasile Blaga: Partidul Miscarea Populara a fost creat pentru Elena Udrea / Ginerele meu nu mai are ce cauta in casa mea

de RH     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2014, 12:03 Actualitate | Politic

"Elena Udrea, în sfârșit, își vede visul cu ochii, va fi președinte de partid, că are acum un partid. Încă de la început, această construcție politică a fost făcută pentru ea”, sustine liderul PDL, Vasile Blaga, intr-un interviu pentru Revista 22.  Blaga afirma ca este “necinstit” din partea lui Emil Boc ca s-a inscris in Fundatia Miscarea Populara si ca ar trebui sa-si dea demisia. In privinta ginerelui sau, care castiga contracte cu statul pe banda rulanta pentru firma sa de paza si protectie, Blaga declara ca i-a spus acestuia ca "nu mai are ce cauta in casa mea".

Vasile Blaga este de parere ca acel faimos “adio PDL” spus de presedintele Traian Basescu la doar 1 ora dupa anuntarea rezultatelor de la Conventia Nationala din 2012 se datoreaza tot Elenei Udrea.

“Pentru că nu a ieșit președinte de partid cine dorea d-l președinte. Asta este singura explicație, alta nu există. Pentru că, din punct de vedere al acțiunii politice, nu există nici o explicație. Nici una! Nu ne-am abătut de la calea noastră cu un milimetru. Deci singurul lucru care a provocat acel „adio PDL“ al preşedintelui a fost situația creată prin nealegerea d-nei Udrea ca președinte”.

Desi spune ca nu crede ca Emil Boc va juca la doua capete, adica va ramine in PDL pentru a nu-si pierde mandatul de primar dar va “munci” pentru PMP, Vasile Blaga spune ca ar fi “o chestiune de onoare” sa-si demisia in aceasta situatie.

“Eu nu cred că vom ajunge în situația de a-i exclude din partid, pentru că nu cred că vor juca strâmb. E o chestiune de onoare. Cinstit ar fi din partea lor să-și dea demisia. Eu știu că asta îi costă funcția de primari, dar au ajuns primari cu ajutorul partidului.

Este foarte ciudat să te înscrii într-o fundație care se declară împotriva PDL și să fii membru PDL. Lumea judecă cât de serioși suntem fiecare, cât de demni suntem fiecare, cât de atașați suntem valorilor PDL. Eu în permanență le spun colegilor un lucru, că îmi sunt prieteni, dar mai prieten îmi este PDL, pentru că el l-a făcut și pe Blaga ministru de vreo 3-4 ori, și pe Boc l-a făcut prim-ministru, nu altcineva. O să analizăm în partid toată această situație”.

Intrebat ce are de spus despre faptul ca firma ginerelui sau obtine pe banda rulanta contracte cu statul in plina epoca USL, Blaga declara ca i-a spus acestuia ca “nu mai are ce cauta in casa mea”.

“Ginerii nu ți-i alegi. I-am spus-o foarte clar mai ales după ultima ispravă, cea cu Timișoara, de acum trei săptămâni, când a luat un contract de 200.000 lei pentru pază sau nu știu ce: nu mai are ce căuta în casa mea. Mai mult n-am ce să fac. E căsătorit cu fiica mea, am un nepot foarte reușit, eu nu pot să mă duc mai departe. Știu că e foarte greu ca lumea să mă creadă, asta i-am și spus-o între patru ochi: „poți să-ți dai seama că nimeni nu crede că dacă n-ai fi ginerele meu ai lua contractele respective?“. Ar putea sta în banca lui, că are destul de lucru”.
























9757 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    hmm ... (Marţi, 11 februarie 2014, 12:09)

    coor [utilizator]

    ce judecata infantila !!!
    • +1 (3 voturi)    
      de 200 de mii, petreceti in Miami ! (Marţi, 11 februarie 2014, 12:31)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui coor

      Petrecerile din sufragerie, cu cantare la chitara nu se mai poarta demult!
      • +9 (13 voturi)    
        Tara arde si Blaga se tine de canca-uri (Marţi, 11 februarie 2014, 12:57)

        Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Cine mai crede in spusele lui Blaga? De doi ani tace si daca vorbeste nu spune nimic. A distrus partidul, aproape ca l-a desfiintat si tot cu ochii pe Udrea este! Ca si Vass!!! Nu-i inteleg, au atata treaba, de facut Opozitie mafiei USL...mai nou si mai grav, s-a mai nascut un monstru politic USD si mai periculos cu Voiculescu in umbra, iar Blaga se ocupa de cancan-uri!Asta-i politica, asta-i profesionalism? Pai cum sa fi stat Udrea in acest partid care nu fac enimic, vegeteaza la porunca vamesului? Acum ca a plecat sa continuie lupta cu mafia USD nu-i bine si tot despre ea se vorbeste! Nu mai inteleg nimic, oare astia-s intregi la minte? Tara arde si ei tot pe Udrea au ramas setati?!!!
    • +4 (12 voturi)    
      Acum Blaga minte mai ceva ca Ponta! (Marţi, 11 februarie 2014, 12:48)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui coor

      De data asta Blaga minte mai ceva ca Ponta. PMP este pentru Elena Udrea!! Cat de infantila este declaratia, Doamne!!Adica Basescu familia, toataechipa lui Basescu nu-si doreau acest partid, dar pentru Elene Udrea ce nu fac ei! /// Oare Blaga chiar crede ce spune?
      Ne mai vinde si povestea cu ginerele ca nu ai are ce caut ain casa lui! As, inseamna ca isi reneaga familia? Sa fim seriosi. Incearca sa se scoata cu explicatii infantile si nimic mai mult.
  • -4 (14 voturi)    
    si EBA (Marţi, 11 februarie 2014, 12:14)

    MihaiUngureanu1307527128498 [anonim]

    si pentru Elena Basescu, sa nu uitam de Elena Basescu!
    • +2 (6 voturi)    
      nici macar nu e grav (Marţi, 11 februarie 2014, 12:58)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui MihaiUngureanu1307527128498

      ce parere ai de Guv Romaniei care cauta sa creeze noi functii croite pentru anumiti oameni ??
  • +3 (15 voturi)    
    Huooooooo (Marţi, 11 februarie 2014, 12:24)

    un dac [utilizator]

    Lasa-l mai nene pe ginerica, zi-ne de tine de ce nu ai facut ABSOLUT nimic in ultimii aproape 2 ani si de ce in campania electorala ai fost mai bland decat un bebelus?

    (Cat despre ginerica, practic educatia fetei tale se vede. Ce a vazut in casa, furaciuni si contracte cu statul, asta a cautat si in iubire).
  • +1 (13 voturi)    
    Plotonier majur (Marţi, 11 februarie 2014, 12:24)

    istoriograf [utilizator]

    Iata ce se intampla cand in fruntea unui partid se catara un plotonier majur cu cap patrat, lipsit de orice carisma si inteligenta politica. Tot ce vrea este un locsor caldut si o fonctie colo, in rest nu face nimic. Corabia se scufunda, toti fug sau a fost pusi pe fuga, el isi continua drumul imperturbabil ca si cum nimic nu s-a intamplat. Trebuie sa fi complet orb sa nu vezi ca PDL e oale si ulcele deja sub conducera infantila a acestui functionar lipsit de abilitate, initiativa si viziune. Iar in chestiunea cu ginerele ma este si de o fatarnicie urat mirositoare. Si asa este distrusa dreapta incet-incet, bucata cu bucata iar tara este lasata pe labele comunistilor mafioti.
  • +4 (10 voturi)    
    OK, acum m-am lamurit (Marţi, 11 februarie 2014, 12:30)

    xvlad [utilizator]

    Mi s-a luat o piatra de pe inima. Credeam ca PDL-ul lui Balga nu face opozitie fiind rasplatit de USL cu contracte de la stat.

    Acum pe bune: ce vremuri traim: Blaga se lupta cu Basescu si PMP, PNL-ul se lupta cu PSD-ul. Deci avea dreptate Crin: opozitia e la putere :)))
  • +4 (4 voturi)    
    noa, bine, Blago... :D (Marţi, 11 februarie 2014, 12:44)

    Codruta N [utilizator]

    Cum e cu "sala aia de sport" din Petrani? de la 3 km de sat? si cu "cetatenia de onuare"? >:)

    Pai, la cati bani au umflat rudele, din contracte cu statul, pe vremea cand partidu' lu' Base era la putere, puteti sa va intalniti f. bine si in vreun hotel de lux sau in vreun restaurant, nu-i musai pe acasa :D

    bineee... ca banii au fost umflati tot cu ajutorul Pupezei - care acum, noaaa... a "defectat" :)))
    • 0 (0 voturi)    
      Petrileni (Duminică, 16 februarie 2014, 19:27)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Scuze, Petrileni (comuna Rieni), nu Petrani... graba...
  • +4 (8 voturi)    
    Bine ca a recunoscut, dar ... (Marţi, 11 februarie 2014, 12:45)

    Daniels22026 [utilizator]

    Eu il cred pe domnul Blaga. Dar trebuie sa-si dea demisia. Chiar daca e nevinovat, chiar daca nu e implicat in contractele ginerelui cu statul, si inca statul uslamist. Tot trebuie sa renunte la presedentia partidului.

    Daca tine la PDL mai mult decit la cariera lui, trebuie sa faca gestul de onoare. Nu cred ca il va face,
  • +5 (9 voturi)    
    abia am reusit (Marţi, 11 februarie 2014, 15:27)

    lucyan [utilizator]

    sa ma opresc din plans, auzi la el, ginerele lui nu mai are ce cauta in casa lui... saracul de el, partidul inaintea familiei...
    vorba lui basescu, suntem prea blanzi cu infractorii...
  • -2 (2 voturi)    
    Blaga...stai jos ca obosesti ! (Marţi, 11 februarie 2014, 20:32)

    Joe WhiteTony [anonim]

    Obositor, foarte obositor acest interviu...jurnalista Pora a intors lucrurile pe toate partile fara sa mearga direct la lucrurile dureroase pentru Blaga : 1- ce s-a intamplat la alegerile interne din 23 martie 2013, de ce a refuzat renumararea voturilor ca un bandit care nu vrea sa dea pagubasului portmoneul furat...2-ce s-a intamplat in noaptea de 9 dec. 2012 si cum a negociat cu Dragnea si Ponta sa transfere voturi pentru el si Cezar Preda...3- de ce tine trupa de dame pe langa el in conducere ? din preaplinul de bani ? 4- cati bani a primit de la Predoiu pentru a-l urca pe cai mari ? se vorbeste de vreo 100 de mii de euroi ! 5- de ce jurnalista nu aminteste nimic de prietena sa Macovei ?