Victor Ponta: Rusia e un foarte mare vecin. Nu putem sa consideram ca ne foloseste la ceva sa-l ostilizam

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 10 februarie 2014, 4:20 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a acordat un interviu pentru TVR la Jocurile Olimpice de la Soci, in care afirma ca Rusia "e un foarte mare vecin pe care nu putem sa-l ignoram, sau nu putem sa consideram ca ne foloseste la ceva sa-l ostilizam". Prezent la deschiderea Jocurilor Olimpice de Iarna, primul-ministru a spus ca atunci "cand vezi 24 de sportivi care au curajul sa se bata cu cei mai buni sportivi din lume, nu pot decat sa-i felicit, sa le urez succes si sa spun ca suntem mandri de ei".

Primul ministru a comentat şi nominalizările PNL pentru Guvern: "Am văzut propunerile făcute de colegii liberali. Sunt oameni de valoare, în frunte cu domnul Iohannis, pe care nu doar că îl doresc în Guvern, dar cred că ar aduce un plus Guvernului".

"Celelalte decizii tehnice, cum vom proceda în continuare le vom lua în ţară, împreună, cu calm şi cu gândul cum e mai bine pentru sarcina principală a Guvernului de a-şi continua programul pe trend pozitiv al României. Restul, celelalte lucruri, acasă. (…) Am o relaţie foarte bună cu domnul Iohannis. Ne cunoaştem de ceva timp. Cred că ar fi un mare câştig pentru Guvern. Exact poziţiile, astea sunt lucrurile pe care o să le discutăm la conducerea coaliţiei", a mai spus Victor Ponta.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2296 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Victoras (Luni, 10 februarie 2014, 4:30)

    Airwaves [utilizator]

    Victoras, que passo? Te-a mangaiat pe crestet tatuca Putin? Harashooo!
    • +11 (13 voturi)    
      Ponta, Primul Vecin al Rusiei! (Luni, 10 februarie 2014, 9:29)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      De cand PM se ocupa de Politica Externa ?

      Chiar nu a observat nimeni ca romanii prezenti in Rusia, erau in doliu ?
  • +7 (13 voturi)    
    Cum toata lumea stie (Luni, 10 februarie 2014, 4:49)

    Kepler [utilizator]

    ca minte in continuu, nu am nici un motiv sa-l cred.
    Mai mult, daca situatia se amelioreaza, va fi evident din cauza lui Iohannis.
  • +10 (14 voturi)    
    "ponta pupa poala popii !" (Luni, 10 februarie 2014, 4:56)

    gica43 [utilizator]

    Ar trebui sa recunoastem ca noi,ca tara, cam mereu am fost "slugi".Oricum mi se pare preferabil sa fim cea a americanilor in loc sa fim a rusilor.
  • +15 (21 voturi)    
    Ca si Franta (Luni, 10 februarie 2014, 5:24)

    Mari.an [utilizator]

    Rusia ne e la fel de vecina ca si Franta, daca te uiti pe harta... Poanta e totusi ca rosu la rosu trage ;)
    • +9 (11 voturi)    
      nu stii? (Luni, 10 februarie 2014, 9:26)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Mari.an

      rusia se invecineaza cu cine vrea ea.
    • 0 (2 voturi)    
      daca te-ai interesa putin (Luni, 10 februarie 2014, 11:28)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui Mari.an

      ai stii ca in Ucraina inca nu a plecat armata rosie si nu cred ca rusii se impiedica de Moldova... asa ca poti spune ca sunt chiar vecini...
  • -12 (12 voturi)    
    eterna (Luni, 10 februarie 2014, 7:17)

    evoque [utilizator]

    politica externa romaneasca "capu' plecat sabia nu il taie". presedintele stie cel mai bine, asa ai si scaunul asigurat si bani de mosie.
    • +11 (13 voturi)    
      Cu o mica mare diferenta (Luni, 10 februarie 2014, 10:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Basescu s-a "inchinat" la americani, Ponta la rusi.
      Americanii, ca si "prieten" al lor te forteaza sa ai stat de drept, justitie independenta, economie puternica, pe cind rusii iti dau gaz ieftin contra indoctrinare, manipulare, stat bazat pe pile, cunostinte si relatii.
      • -2 (4 voturi)    
        dar (Luni, 10 februarie 2014, 12:37)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        de ce trebuie sa te inchini? Americanii dupa razboi au cedat romania rusilor, cu prietenie si constienti de statul de drept comunist, corect?
        Basescu nu are mari merite in raportul cu americanii, daca imi aduc aminte a indeplinit doar o formalitate.
        Ideea era alta si anume aia cu inclinatul, o natie care se inclina nu merita sa fie considerata natie. Iar eu urasc indivizii care se pleaca in fata unor expresii.
        • 0 (0 voturi)    
          Inchinatul ala era la figurat (Miercuri, 12 februarie 2014, 14:36)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ca nu platim nimanui tribut, nu ne face nimeni legile. In ziua de azi cam trebuie sa fii parte a unei aliante. Ori cu rusi, ori cu chinezii, ori cu UE, ori cu americanii. Mai sunt si exceptii, gen Elvetia, da' ca sa rezisti ca putere neutra iti trebuie in primul rind cetateni de o anumita calitate, economie de o anumita valoare, politicieni de o anumita tinuta.

          Altfel te vezi inafara oricaror jocuri de impartire a cascavalului. De aia am intgrat in NATO si UE, ca sa fim la adapostul unor aliante puternice, ca altfel, la ce armata avem, vin aia din transnistria si ne cuceresc in doua zile. Timop in care armata noastra sta in cazarmi ca nu poate merge pe ceata.
    • +7 (7 voturi)    
      Ca de obicei (Luni, 10 februarie 2014, 10:47)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Nu lipsesti niciodata de la stirile cu acest subiect.
  • +7 (7 voturi)    
    Pontochio te anunt ca (Luni, 10 februarie 2014, 7:30)

    UnOarecare [utilizator]

    nici sa stam pasivi nu ne foloseste la nimic!
  • +8 (10 voturi)    
    normal ca la tvr (Luni, 10 februarie 2014, 7:59)

    dandra [utilizator]

    Tv publica a tuturor cumunistilor sau era tuturor romanilor? Ponta, mic sclav al bolsevicilor, marioneta lui ilici si al lui puton. Cim aleg unii in viata sa se prostitueze politic pt bani.
  • +11 (13 voturi)    
    OSTILIZĂM ? (Luni, 10 februarie 2014, 8:43)

    pointless man [utilizator]

    Cînd a fost Rusia ne-ostilă, cu oricine, nu neapărat cu noi ? La ´77 cînd drept mulțumire că i-am ajutat ne rășluiră sudul Basarabiei ? Și cînd am protestat ne-au amenințat pe față ? Cînd s-a ”împrietenit” cu Hitler în intenția clară de a-i înfige un cuțit în spate ? Cînd a atacat Japonia după ce aceasta lăsase să curgă ajutorul american spre Vladivostok deși era aliata nemților (atac în cursul căruia au omorît cu sînge rece ”numai” vreo 20.000 de civili care fugeau din Sahalin) ?

    Nu uitați niciodată fraza cheie din manualul cadeților de acum 100 de ani: „Rusia nu este un stat comercial sau agrar, ci unul armat, iar vocația ei e să stîrnească groaza în lume.”
  • +5 (7 voturi)    
    Ponta si poporul rus (Luni, 10 februarie 2014, 8:44)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ponta si poporul rus
    libertate ne-au adus

    Ponta si poporul rus
    libertate ne-au adus
  • +10 (10 voturi)    
    A fost binecuvantat de Chiril,gluma de premier ? (Luni, 10 februarie 2014, 8:53)

    Plagarus [utilizator]

    Cu un guvern de fameni profesionali , cinstitii gropari ai democratiei romanesti & intaiul " doctor " Viorel Victor copyloteaza plangind si suspina dupa banii rusesti, nefiind in stare sa faca proiecte pt. fondurile europene ( 40 miliarde si decontam 32 milioane / luna !!)
    • +3 (3 voturi)    
      Nici macar aia 32 mil (Luni, 10 februarie 2014, 10:56)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ce poti cere unor incompetenti. Ei se pricep numai la minciuni si sifonat banii din bugetul tarii.
      Si astia /// striga tot contra ce li se impotrivesc!
  • +7 (9 voturi)    
    poate ne spune plagiatorul (Luni, 10 februarie 2014, 10:00)

    mos ion roata [utilizator]

    unde este granita noastra cu Rusia ....sau pregateste el ceva cu tatuca Putin?
    • +5 (7 voturi)    
      granita comuna (Luni, 10 februarie 2014, 10:14)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      daca ponta & co isi fac vrerea, granita noastra comuna va fi exact asa, comuna. adica rusia se va invecina prieteneste cu ungaria serbia si bulgaria.
  • -5 (7 voturi)    
    Participarea Premierului la Soci (Luni, 10 februarie 2014, 10:54)

    Theros [utilizator]

    ma uit cu surprindere la comentariile lipsite de cele mai elementare cunostinte istorice, diplomatice si aberatii care se fac de neca -nimeni despre actiuni de anvergura pe care le intreprinde premierul victor ponta, care nu urmareste foloase financiare ca basescu de la gazprom, lukoil etc. sunt dovezi clare in acest sens. participarea premierului victor ponta la deschiderea jocurilor olimpice de la soci este o actiune salutara , de autentica diplomatie, intreprinsa de o maniera dechisa si cu rezultate concrete pentru viitoare relatii economice intre doua state vecine, care nu neaparat trebuie sa aiba si granite comune!!! trebuie sa fii orb sa nu vezi ce face ungaria carte a luat zece miliarde $ , fara dobanda. aproximativ acceasi suma a luat bulgaria , finlanda , serbia etc.
    nu sunt uselist si condam orice incalcarea a suveranitatii tarii , a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului , amestecul in justitie, dar salut abordarea pragmatica , dechisa si in interesul tarii a premierului victor ponta , fata de acest
    pericol pentru romania care se numeste basescu si clica lui!!!!!
    • +5 (7 voturi)    
      la una din actiunile de anvergura (Luni, 10 februarie 2014, 12:00)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      a premierului ponta l-am vazut pe Putin cum ii facea semn sa circule precum faceau militienii de la circulatie.In alta actiune l-am vazut cum a fost asezat la masa in spatele ultimilor invitati de la Olimpiada. Intradevar actiune salutara,de autentica diplomatie din partea organizatorilor.In traducere: tu ce cauti pe aici mincinosule si plagiatorule!
    • +2 (2 voturi)    
      ca sa vezi!!!!! (Luni, 10 februarie 2014, 18:42)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Zi zau sa te credm ca nu maninci USL pe paine !!!! Avem parte (ca asa santem noi norocosi !!!! ) numai de politicieni autentici ca dottore si comentatori la fel de autentici ce isi sorb priceperea de la haznalele lui Voiculescu !!!!!!! Santeti mai periculosi pentru tara de o mie de ori mai mult si dovediti asta cu prisosinta !!!!
    • +1 (1 vot)    
      asa (Luni, 10 februarie 2014, 20:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      delir nationa comunist ca la matale n-am mai auzit de pe vremea criminalului analfabet ceasca, probabil ai fost criogenizat de atunci pina acum.