Valeriu Zgonea: Daca Iohannis vrea sa intre in Guvern, trebuie sa respecte legislatia; trebuie sa-si dea demisia din functia de primar in momentul cand depune juramantul

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 februarie 2014, 14:32 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat sambata, la Oradea, ca daca prim-vicepresedintele PNL, Klaus Iohannis, vrea sa intre in guvernul Ponta trebuie sa respecte legislatia, transmite Agerpres. "Eu le-am spus ca unde-i lege nu-i tocmeala. Legislatia nu se poate schimba cum se schimba pe vremuri pentru dl Ciorbea. Daca dl Iohannis, prim-vicepresedintele PNL, vrea sa intre in guvernul Victor Ponta, trebuie sa respecte legislatia nationala pe care eu o sustin", a precizat Zgonea.

El a subliniat ca trebuie tinut cont si de Agentia Nationala de Integritate.

"Domnia sa trebuie sa-si dea demisia din functia de primar in momentul cand depune juramantul. (...) Daca se doreste sa devina si vicepremier al Guvernului atunci trebuie o noua angajare a raspunderii in fata Parlamentului, adica un nou vot de incredere. Aceste discutii vor fi in cadrul USL, asa cum a precizat si premierul Victorul Ponta", a spus Zgonea.

El nu a dorit sa comenteze nominalizarile facute de PNL pentru Ministerul de Finante, Ministerul Economiei si Ministerul Sanatatii, punctand ca acestea se vor discuta in sedinta USL.

Citeste si:
























1087 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Cum asa? (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 14:42)

    Andradda [utilizator]

    Nu poate marele Plagiator sa dea o OUG care sa rezolve problema?
    Sigur ca poate. Dar nici prin gand nu-i trece!
    Stie el de ce!
    Stie si Dragnea!
    Chiar si Antonescu stie!
    )))))
  • +8 (8 voturi)    
    Ha,ha (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 14:48)

    catalin72 [utilizator]

    Ce tare,Zgonea campionul respectarii legii si a nesiluirii ei in functie de interesele penalilor !
    Sa intelegem ca Iohannis e singurul in incompatibilitate ? Parca Viorel zicea de vreo 1000 de primari si voia sa rastoarne tara pt ei ! Hm,poate Zgonea nu era pe faza atunci ...
    • 0 (0 voturi)    
      Diferența între conflicte de interese și incompati (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 19:23)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui catalin72

      Una dintre cele mai frecvente probleme care se manifestă atât în sistemul administrativ, cât şi în mass media este confuzia care se creează între conflictul de interese și incompatibilităţi. Dacă pentru existența unui conflict de interese persoanele publice trebuie să ia o decizie care să influențeze un interes personal, pentru a se afla într-o situație de incompatibilitate un oficial public nu trebuie să ia nicio decizie, fiind suficient faptul că ocupă concomitent două sau mai multe funcții al căror cumul este interzis de lege.
      INCONPATIBILITATILE PENTRU FUNCTIA DE PRIMAR sunt specificate în LEGEA 161/2003.
      ARTICOLUL 87 prevede că primarul nu poate ocupa(concomitent, simultan si in acelasi timp) următoarele funcţii sau calități:
      - ministru, secretar de stat, subsecretar de stat sau o altă funcţie asimilată acestora;
      - orice alte funcţii publicesau activităţi remunerate, în ţară sau în străinătate,cu excepţia funcţiei de cadru didactic sau a funcţiilor în cadrul unor asociaţii, fundaţii sau alte organizaţii neguvernamentale.
      IN CONCLUZIE: Domnul Klaus Johannis trebuie sa se decida pana luni, 10 februarie, daca accepta functia de MINISTRU sau daca vrea sa ramana PRIMAR! Legile in vigoare nu prevad posibilitatea "conservarii" functiei de PRIMAR, prin numirea unui interimar pe perioada exercitarii functiei de MINISTRU !
  • +6 (6 voturi)    
    Atata coordonare doar la uslasi e posibil (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 15:00)

    ty [utilizator]

    "sa-si dea demisia din functia de primar in momentul cand depune juramantul"
    • 0 (0 voturi)    
      Si aia din Sibiu? (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 18:41)

      Ciribanstula [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Sa si aleaga alt primar!
      Da cine plateste alegerie?
      Aste e intrebarea!
      • 0 (0 voturi)    
        INTOTDEAUNA PLATESC ALEGATORII! (Duminică, 9 februarie 2014, 3:09)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Ciribanstula

        Si acesta este un drept castigat cu multa truda, lacrimi si sange! FREEDOM IS NOT FREE!
  • +6 (6 voturi)    
    exact in acelasi moment. (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 15:01)

    nash pandelica [utilizator]

    semneaza juramantul si demisia, simultan.
    demisia cu stanga, sa fie intr'un cea bun.

    injineru' de zgonea, shaf la legislative, stie cum e cu legile.
    ce nu stie este ca are 30 de zile de gratie, tot prin lege.
    asa a facut dragnea parca.
    dupa vreo doua zile la interne, a vazut ca era mai bine la alicsandria.

    hai iohanis, organizeaza alegeri exemplare !
    sa crape dragnea de ciuda :)))
  • +4 (4 voturi)    
    Momentul (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 15:44)

    Bazil [utilizator]

    In momentul in care depune juramantul, o mana o tine pe biblie sau constitutie, cealalta in aer, cu ochii citeste iar cu gura rosteste juramantul. Desigur, mai sunt organe ce pot fi folosite in acel moment la depunerea demisiei.
  • +6 (6 voturi)    
    Zgonea si legislatia, strungul si lebada ! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 15:49)

    Plagarus [utilizator]

    Tov. asta pe stil nou/vechi vorbeste de respectarea legislatiei ?
    Un film cu prosti gen Zgonea , dar cu " doctorul " in prim plan :
    reporter ( subiect RMG )
    - "pai si acum inteleg ca sustineti proiectul nu ?"
    Ponta
    - "sigur, in calitate de PM sunt dator, bla-bla"
    reporter
    - "deci o sa il votati in parlament ? "
    Ponta
    - "a, nu, in Parlament nu o sa votez pentru, o sa ma abtin"
    reporter
    - "pai de ce sa va abtineti, nu ati spus ca il sustineti ?! "
    Ponta
    - "in calitate de PM il sustin, ca parlamentar nu, i-am promis sotiei "
    reporter
    - "a, da, sotia parca zicea la un moment dat ca se leaga cu lanturi acolo, etc, este in continuare impotriva proiectului ? "
    Ponta
    - "da, ea e impotriva si acum de asta nici nu pot sa il sustin in calitate de parlamentar, i-am promis"
  • +4 (4 voturi)    
    ipocrizie (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 17:42)

    tot [utilizator]

    Este unul , chiuariu , condamnat penal si membru al parlamentului.Ala chiar e indreptatit sa stea acolo , nu?Doar in parlament nu ajunge oricine!