Cezar Preda a demisionat din functiile din PDL: Ma pot lupta cu Ponta, Udrea, dar nu cu colegii mei

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2014, 11:39 Actualitate | Politic

Cezar Preda (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Deputatul PDL Cezar Preda a anuntat, miercuri, ca demisioneaza din functiile de vicepresedinte al PDL la nivel national si de presedinte al PDL Buzau, spunand ca a luat decizia dupa ce a fost criticat in partid pentru afirmatiile sale potrivit carora "PDL a creat un monstru numit USL", relateaza Mediafax.

Anterior, surse democrat-liberale au declarat ca seputatul PDL Cezar Preda va demisiona din functiile de vicepresedinte la nivel central al PDL si de presedinte al organizatiei Buzau a formatiunii.

Prim-vicepresedintele PDL Buzau, Raul Florescu, a declarat, miercuri, pentru Mediafax, ca a discutat cu Cezar Preda despre o eventuala demisie a acestuia din functiile detinute in partid, dar ca "nu este nimic oficial".

"Nu e nimic oficial. Am discutat aseara cu Cezar Preda si a ramas stabilit ca vorbim si astazi. Probabil va lua decizia finala, insa eu nu am fost instiintat si nu putem spune prea multe in lipsa unei decizii si a expunerii unor motive", a declarat Raul Florescu.

El a mai spus ca o demisie a lui Cezar Preda din functiile detinute in PDL "o pierdere".

"Ar  fi o pierdere pentru judetul Buzau. De cel putin un an de zile niciun parlamentar din Buzau nu a iesit cu o declaratie, cu o conferinta de presa. Cezar Preda e singura voce calificata a opozitiei, si nu numai. Dansul este o voce destul de sonora, destul de acida cand trebuie sa fie.  Este o pierdere, in ultima perioada a fost singura voce care a facut opozitie", a declarat prim-vicepresedintele PDL Buzau.























4051 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    aiureli (Miercuri, 5 februarie 2014, 11:48)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Preda Cezar nu a mai castigat alegeri din 2004....El este tractat de Blaga pentru ca-i sprijina actiunile de minare a unitatii opozitiei....acesti oameni facservicii permanente USL
    • +2 (4 voturi)    
      Omul vrea PD-PNL (Miercuri, 5 februarie 2014, 13:23)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui Cobra_Ro

      Nu va lasati inselati. Cezar Preda vrea sa spuna ca este de vina TB si Boc ca s-au despartit de liberali si astfel s-a creat "monstrul USL". Ce daca Tariceanu trimitea biletele justitiei, ce le trebuia lor reforme si bataie de cap? Ar fi vrut sa fie o guvernare linistita alturi de PNL, fara prea mari reforme, ca doar ce ajunsesera si ei la putere si puteau sa fure linistiti, prin rotatie. PSD, apoi PD-PNL, apoi iar PSD, samd si umflau toti buzunarele. El ar vrea ca PDL sa atace cu toate puterile PMP si sa construiasca alaturi de PNL o alianta de dreapta. Cel mai probabil veti vedea in curand ca, fie trece la PNL, fie strange un grup in PDL si forteaza apropierea de PNL.
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 februarie 2014, 11:51)

    tirolez [utilizator]

    Niciun parlamentar pdl de buzau? Dar restul au iesit cu declaratii?
  • +1 (11 voturi)    
    Inca un dinzaur...... (Miercuri, 5 februarie 2014, 12:04)

    gica43 [utilizator]

    Cezar Preda nu reprezinta o paguba nici macar pentru pdl.Sigur ar fi o mare paguba intrarea lui in PMP.
    • 0 (2 voturi)    
      CEZAR PREDA,un castig pt. miscarea populara.... (Miercuri, 5 februarie 2014, 16:51)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      sa speram ca asa va fi......este un om politic cu multa experienta, stie sa puncteze cand trebuie si unde este necesar.
  • -2 (10 voturi)    
    Politician incomod (Miercuri, 5 februarie 2014, 12:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cezar Preda cam incurca socotelile colegilor de partid. Omul asta spune ce crede, critica uslamismul, nu prea tine cont de interesele financiare ale colegilor din partid.

    Cezar Preda trebuie eliminat. Sau si mai bine ar fi sa se elimine singur. Macar daca si-ar tine gura. Dar nu poti sa te bazezi pe Cezar Preda. E riscant, lipsit de solidaritate fata de afacerile colegilor.
  • +2 (14 voturi)    
    Minte, este las! (Miercuri, 5 februarie 2014, 12:14)

    Cristiann80 [utilizator]

    Cezar Preda este un las, un perdant de felul lui, un gargaragiu. Nu pun pret pe declaratiile sale, sunt doar de fatada. Pregateste terenul pentru altceva, o sa vedeti. Simte ca PDL Blaga cade si nu mai are sanse, a mirosit asta si isi pregateste dupa miros alt locusor caldut de und epoate prospera linistit. Tinand cont ca este un politician cu state vechi, minte cu usurinta. Sigur este nemultumit de Blaga si tot ceea ce face cu partidul. Dar, in numele unei colegialitati, evita sa declare public adevarul. Important este ca nu-l credem noi. Electoratul de centru-drepata este educat, cu studii, emancipat si imposibil de manipulat in comparatie cu cei care sustine USL.
    • -2 (4 voturi)    
      Educat, cu studii.... (Miercuri, 5 februarie 2014, 13:23)

      rila.iepurila [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Imposibil de manipulat in comparatie cu cei "care" sustine USL...Care studii?? Scoala generala seral la fara frecventa??
    • -1 (3 voturi)    
      ieri il vroiai in PiMP (Miercuri, 5 februarie 2014, 14:17)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      ca e om politic cu experienta.
      A dormit prost duduia blonda si s-a razgandit?

      "Desi nu-mi place de Cezar P. deoarece a vorbit gura fara el de multe ori la adresa d-lui Basescu, sper sa vina in proiectul PMP. Nu are performante cand vb de electorat, dar are expierenta ca politician."