Ilie Sarbu: Referendumul pentru Constitutie va avea loc intr-o singura zi

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 3 februarie 2014, 12:19 Actualitate | Politic

Referendumul pentru modificarea Constitutiei va fi organizat intr-o singura zi, a declarat la RFI liderul senatorilor PSD, Ilie Sarbu. El precizeaza insa ca "in Parlament se mai pot schimba lucrurile".

Ilie Sarbu declara ca "s-a convenit asupra unei singure zile si va avea loc odata cu alegerile europarlamentare. Au fost discutii pro si contra, ca intotdeauna si atunci s-a ajuns la concluzia ca cei care sunt interesati, cei care doresc pot sa vina intr-o zi. Asta nu inseamna ca nu s-ar putea schimba lucrurile in Parlament, venind altii cu alte argumente. Cred eu ca de asta a si ramas putin neclara sau neexplicata 100% decizia. In Parlament se mai pot schimba lucrurile, ati vazut ca de-a lungul timpului au mai fost decizii care au infirmat deciziile Guvernului, ale USL-ului, sunt dezbateri, oamenii vin cu argumente, din teren lucrurile se vad de multe ori altfel".

Citeste in intregime pe RFI.ro.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2026 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    eu zic (Luni, 3 februarie 2014, 12:29)

    clarice [utilizator]

    Sa-l faceti intr-o saptamana,parlamentul vostru de hoti poate fura oricat,poate sa faca tot ce vrea.
    Chiar asa ce va mai incurcati cu referendum da-ti o ordonanta de urgenta.
  • +14 (14 voturi)    
    poate (Luni, 3 februarie 2014, 12:36)

    coax [utilizator]

    sa dureze si 365 de zile pe an, eu nu voi vota asa ceva!
  • +13 (13 voturi)    
    pentru mine e totuna (Luni, 3 februarie 2014, 12:48)

    mos ion roata [utilizator]

    in varianta asta nu votez constitutia intr-o zi,in cealalta nu o votam in doua.
  • +5 (9 voturi)    
    Nu voi vota Constitutia (Luni, 3 februarie 2014, 13:04)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    In varianta Antonescu, voi merge la vot dar voi spune NU
    Apropos: sper ca de data asta nu mai stati acasa.
    • +8 (8 voturi)    
      Daca (Luni, 3 februarie 2014, 13:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      Intra dragnea la Brutarie....atunci sectiile de votare vor fi frecventabile.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce castigi daca mergi la referendum? (Luni, 3 februarie 2014, 14:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      Castiga doar uslasii.
  • +3 (3 voturi)    
    criminalii sunt la putere (Luni, 3 februarie 2014, 14:09)

    domnuldefier [utilizator]

    criminalii sunt la putere si fac legile; corect, ce rost mai are o cheltuiala cand zarurile sunt deja aruncate de pe vremea cand acest domn a inchis usile Catedralei din Timisoara ca sa nu intre manifestantii in care se tragea! v-ati ridicat pe cadavre! este cutremurator!
  • +2 (2 voturi)    
    care constitutie (Luni, 3 februarie 2014, 14:38)

    vizirul [utilizator]

    vor sa supuna la referendum acesti impostori? pe care au pritocit-o dupa bunul lor plac si interese meschine?
    nu au frica de nimic si nici rusine, nemernicii!
  • +1 (1 vot)    
    rabdare (Luni, 3 februarie 2014, 14:55)

    liviusmaximus [utilizator]

    o sa inventeze buletinul de vot comun...?
  • 0 (0 voturi)    
    nu (Luni, 3 februarie 2014, 16:28)

    Cobra_Ro [utilizator]

    nu