VIDEO Traian Basescu a transmis din nou, la intalnirea cu delegatia FMI, ca nu sustine introducerea accizei suplimentare la benzina si motorina

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 2 februarie 2014, 21:03 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a primit duminica, la Palatul Cotroceni, delegatia comuna a Fondului Monetar International, Comisiei Europene si Bancii Mondiale, seful statului transmitand ca nu sustine introducerea unei accize suplimentare pentru benzina si motorina, deoarece nu o considera necesara. In plus, seful statului s-a aratat nemultumit de faptul ca stocul arieratelor societatilor de stat nu a scazut conform intelegerii dintre Guvern si institutiile financiare internationale.

"In cadrul intrevederii, domnul presedinte Traian Basescu s-a aratat nemultumit ca stocul arieratelor societatilor de stat nu a scazut conform intelegerii dintre Guvernului Romaniei si institutiile financiare internationale si ca nu este luata in calcul o reducere suficienta a deficitului structural, ceea ce poate duce la masuri fiscale suplimentare. Domnul presedinte Traian Basescu a tinut sa sublinieze din nou ca nu sustine introducerea unei accize suplimentare pentru benzina si motorina deoarece nu o considera necesara, cheltuielile bugetare putand fi acoperite fara aplicarea acestei accize", informeaza Administratia Prezidentiala, intr-un comunicat.



Traian Basescu a mai avut o intalnire cu delegatia FMI, CE si BM pe 23 ianuarie, prilej cu care seful statului a reiterat faptul ca nu sustine introducerea accizei la carburanti, mentionand ca nu va bloca deciziile pe care aceste institutii le iau cu Guvernul Romaniei, dar sa nu i se ceara sa semneze ce negociaza ei.

"Desigur, din cauza ineficientei colectarii, noile taxe au fost introduse, nu condamn largirea bazei fiscale, sunt un sustinator al acesteia, dar exagerarile, a pune taxe suplimentare in cazul energiei, in principal, si a carburantilor, in special, o consider o mare greseala, care va afecta si economia, si populatia. Desigur, responsabilitatile sunt ale dvs. si ale Guvernului, dar o asemenea taxa nu va fi in mod public sustinuta de mine, pentru ca nu cred ca aceasta este o solutie rezonabila. Nu blochez deciziile dintre dvs. si Guvern in acest moment, dar sa nu-mi cereti sa semnez ce negociati", a spus Basescu, la acea intalnire.

O misiune a Fondului Monetar International se afla la Bucuresti in perioada 21 ianuarie - 5 februarie, pentru discutii privind prima si a doua evaluare a acordului preventiv cu Romania, care a fost aprobat in 27 septembrie 2013.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3183 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Adevarul e ca pret energie mare = (Duminică, 2 februarie 2014, 21:55)

    UnOarecare [utilizator]

    produse si servicii scumpe
  • +10 (16 voturi)    
    Ne rup ăştia! (Luni, 3 februarie 2014, 8:33)

    Audit [utilizator]

    Fără glumă dar, se pare că fără Băse ar călca aştia în picioare totul pentru partid şi infractorii lor.
    • -2 (6 voturi)    
      da, fara base (Luni, 3 februarie 2014, 11:01)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      ar fi fara base si atat
  • +11 (15 voturi)    
    Acesti asa zisi Bancheri (Luni, 3 februarie 2014, 9:00)

    banateanul. [utilizator]

    Dau credi spuselor unui Plagiator precum, la noi carburantul este cel mai ieftin din Europa, dar nu ia in considerare ca si venitul este cel mai mic !
    • +5 (7 voturi)    
      cu noua acciza! (Luni, 3 februarie 2014, 11:39)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      trec doua tari in spatele nostru. Spania e una. Traiasca Ponta care vrea sa ne aduca pe locul unu, dar nu stim noi sa-l apreciem!
  • +3 (11 voturi)    
    Din pacate..... (Luni, 3 februarie 2014, 9:34)

    polonyca [utilizator]

    ....Base nu mai poate sustine aproape nimic !!! Nici macar pe el insusi in scaunul in care sta acuma !!! Incet si sigur ne transformam in Republica Parlamentara !!! Asta se intampla cu noi.....
    • +11 (15 voturi)    
      Pai da (Luni, 3 februarie 2014, 10:10)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Opozitia ce face? Scrie pe feisbuc.
      Singurul opozant e Base, de aici si presiunea enorma care este pe el.
    • +7 (9 voturi)    
      Nicidcum Polonica (Luni, 3 februarie 2014, 10:47)

      Alistar44 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ne transformam in Dictatura lui Ponta
    • +1 (5 voturi)    
      Este foarte rau (Luni, 3 februarie 2014, 10:58)

      TotJustitiar [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      In codul penal este o infractiune , abuzul de serviciu , sanctionata prin Art. 297 cu inchisoare de la 2 la 7 ani. Cam la acest art. se incadreaza intentiile autorului de matrapazlac.
  • +11 (15 voturi)    
    acciza (Luni, 3 februarie 2014, 10:01)

    tot [utilizator]

    Cred ca se impune ca , cei sapte milioana de votanti usl sa iasa in strada si sa si manifeste adeziunea pentru noua acciza ceruta de partidul lor iubit.Si , desigur contra securistului basescu care ii impiedica sa ajunga in fundul gol de saracie!
    • +7 (9 voturi)    
      Nu vor iesi in strada (Luni, 3 februarie 2014, 10:52)

      TotJustitiar [utilizator] i-a raspuns lui tot

      Cei 7,4 milioane de zombi nu vor iesi in strada . Acesti zombi asteapta firmiturile de la praznicul guvernamental.
  • +4 (6 voturi)    
    Americanii-s de vina!!! (Luni, 3 februarie 2014, 11:02)

    Joiner [utilizator]

    Pai la cat de mitomani sunt USL si PoNTa vor spune in final ca FMI a venit cu ideea ei nici nu se gandeau la o asa "salvare" ...
    Pe cand reforme oameni buni la nimik ??? astea sunt reformele voastre ... numai si numai taxe ???? de un an jumate sunteti la conducere si nu ati facut absolut nimik pentru noi ... cereti-va afara pana nu va dam noi . GATA ! OPRITI-VA!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    nelamurire (Luni, 3 februarie 2014, 14:58)

    liviusmaximus [utilizator]

    taxa asta e o masura social-democrata sau una liberala ?