Predoiu: Ponta este "un executant al baronilor USL", un demn urmas al lui Nastase. Prin noile coduri se da un continuu atac la justitie

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2014, 22:28 Actualitate | Politic

Catalin Predoiu
Foto: Agerpres
Prim-vicepresedintele PDL Catalin Predoiu a declarat, sambata, la Brasov, ca prin legea de aplicare a Codului de Procedura Penala "se da un continuu atac la justitie facut de infractori care comanda aceste lovituri prin intermediul unor marionete politice, maimutoi de tipul Ponta si Antonescu", informeaza Mediafax.

Predoiu a spus, intr-o conferinta de presa, ca premierul Victor Ponta este "un executant al baronilor USL, un demn urmas al lui Adrian Nastase, chiar daca l-a tradat" si ca prin legea de punere in aplicare a Codului de Procedura Penala se da un continuu atac la justitie.

"Ce-am facut noi a fost un lucru bun, pana a pus Ponta mana pe ele (codurile penale - n.r.) si le-a stricat asa cum strica tot ce atinge. In august nici domnul Boc nu era la guvernare, nici domnul Blaga sau Predoiu, noi eram in opozitie. Eu consider ca tot ce se intampla negativ legat de aceste coduri penale, in ceea ce priveste cladirile institutiilor statului, se datoreaza modificarilor din 2013. Au schimbat ce am facut noi, la ordinul baronilor USL. Ponta a actionat ca un executant al baronilor USL si din acest motiv cred ca este un demn urmas al lui Adrian Nastase, chiar daca l-a tradat", a declarat Predoiu.

El a mai spus ca "cei care sunt astazi la Palatul Victoria sunt niste netoti si ar trebui cat mai repede aruncati de acolo".

"De ce credeti ca USL a insistat atat de mult sa plece PDL-ul de la guvernare inainte de alegeri? Uitati-va ce a fost in vara lui 2012 si acum constatam ce este in vara lui 2013. Nu strigau ca ei vara nu dorm, ca n-au somn? Asta fac ei vara. Un atac la justitie facut de infractori care comanda aceste lovituri prin intermediul unor marionete politice, maimutoi de tipul Victor Ponta si Crin Antonescu", a spus Predoiu la Brasov, unde a avut loc sedinta Colegiului Director largit al PDL.























2178 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    las ca si tu dormi in papucii statului (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 22:49)

    mnicku [utilizator]

    si nici cu tine nu imi e rusine. Ai avut tot timpul si functia necesara sa faci ordine la justitie ...dar se vede ca nu poti pt ca nu stii ce sa faci
  • +10 (12 voturi)    
    da....ai dreptate, dar..... (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 23:10)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    nu ai pus treurile la punct cand erai ministru........acum ce facem , chemam iar UE in ajutor.?......la asa divizare a dreptei , o sa devenim un stat condus de hoarde mafiote.....cred ca o sa ne excluda din UE.
    • +4 (8 voturi)    
      sa vedem (Duminică, 2 februarie 2014, 0:45)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Tot e bine ca macar s-au trezit acum cand au concurenta serioasa. Pana acum era liniste si pace.

      Pana la urma cred ca e bine sa fie doua partide de dreapta, ca sa-i stranga atat pe cei care il apreciaza pe Basescu cat si pe cei care nu-l sufera dar vor alternativa la USL.

      Important e sa faca amandoua opozitie USL-ului, nu sa taca cum a facut PDL-ul pana acum. Dar nu sunt foarte optimist cu PDL-ul. Cum ziceam, sa vedem.
  • 0 (14 voturi)    
    Cui i se adreseaza domnul Predoiu?! (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 23:32)

    GRANDFATHER [anonim]

    Ca "publicul" pdl-ist a "emigrat" si sala-i goala! Don' Predoiu, opriti amplificarea, stingeti lumina si duceti-va acasa! E tot ce va mai ramas de facut! Nu va faceti griji, nici "emigrantii" nu vor face nici o branza si nu va luati dupa gogosile cu "doua cifre" pe care le "vinde" madam Udrea! E disperata si isi face curaj singura! A, sa nu uit: treziti-l si pe don' caporal Blaga si anuntati-l ca "spectacolul" s-a terminat! Ole-ole-ole-ole, PDL nu mae e!
  • +9 (9 voturi)    
    lol (Duminică, 2 februarie 2014, 0:07)

    Adrian1 [utilizator]

    lol, pana acum deunazi spunea ca sunt bune. si eu credeam ca Basescu are ceva cu el, dar vad ca a avut dreptate.
  • +1 (1 vot)    
    ok (Duminică, 2 februarie 2014, 9:48)

    Xorciser [utilizator]

    Nu inteleg ce modificari a adus USL codurilor facute in mandatul lui Predoiu (Codul Penal si Codul de Procedura Penala).

    As fi interesat sa aud explicatii de la dl Predoiu in acest sens- s-ar clarifica multe lucruri.
    • +1 (1 vot)    
      SUNT DEJA PUBLICE (Duminică, 2 februarie 2014, 12:45)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      Si se gasesc pe toate "drumurile" din cyberspatiu!