Catalin Predoiu: Codurile sunt bune, legea punerii lor in aplicare, modificata pe sest in 2013, este proasta

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2014, 16:25 Actualitate | Politic

Catalin Predoiu
Foto: HotNews / DP
Primvicepresedintele PDL Catalin Predoiu ii cere din nou premierului Victor Ponta sa amane intrarea in vigoare a noilor coduri si ii transmite acestuia ca aceste acte normative sunt bune, "dar legea punerii lor in aplicare este proasta".

"Domnule Victor Ponta, da, aveti dreptate, codurile sunt bune, dar legea punerii lor in aplicare este proasta. Este vorba despre acea lege, pe care ati modificat-o pe sest in Camera Deputatilor, inaintea vacantei de vara din anul 2013!", afirma Catalin Predoiu, pe contul lui de Facebook.

Acesta ii solicita primului ministru sa dea "urgent o ordonanta prin care sa scoateti toate modificarile care slabesc institutiile statului!".

"Si inca o data, va cer sa amanati intrarea in vigoare a codurilor pentru ca din sistem lipsesc 150 de judecatori si 350 de grefieri si se va bloca tot sistemul!", incheie acesta.

Joi, sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, afrimase ca "art 140 (legat de interceptarea telefoanelor) a fost modificat ultima data prin legea de punere in aplicare a Codului de Procedura Penala, care a aparut in luna august 2013".

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2392 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    QED (Vineri, 31 ianuarie 2014, 16:38)

    UnOarecare [utilizator]

    Daca mai avea cineva vreun dubiu!
    • +4 (4 voturi)    
      ai perfecta dreptate. omul e dus rau (Vineri, 31 ianuarie 2014, 16:51)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      ....
    • +3 (3 voturi)    
      Garantat Blaga (Vineri, 31 ianuarie 2014, 17:07)

      Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Un om sustinut de Blaga, nu poate primi votul meu!
    • +3 (3 voturi)    
      Acest predoiu.... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 17:18)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      ...a pierdut startul...din start!
  • +6 (6 voturi)    
    "Modificate pe sest" (Vineri, 31 ianuarie 2014, 16:43)

    Johanis [utilizator]

    Pai cum altfel? Asa se guverneaza, pe sest! Asa PM, asa guvern! Totusi, se pare, ca tot guzganul rozaliu conduce tarisoara asta! exact ca-n guvernarea nastase! Diabolica minte are acest individ!
  • +5 (5 voturi)    
    Opriți timpul! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 16:45)

    Viceversa [utilizator]

    Târziu, prea târziu.
  • +6 (6 voturi)    
    Cam tarziu precizarea... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 16:48)

    abisala [utilizator]

    Atunci cand nimic nu mai poate fi facut :(. O fi intamplator, n-o fi intamplator... cert e ca au stat toti super linistiti si de doua zile s-au trezit. Nice.
    • +10 (10 voturi)    
      pai domnu' catalin... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 17:03)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      abia acum spui (pe facebook) ce nu-i in regula ? nu cumva faci parte din "sest" ?
  • +4 (4 voturi)    
    Da' in vara lui 2013, ce-ai facut? (Vineri, 31 ianuarie 2014, 17:24)

    Andradda [utilizator]

    De ce n-ai sesizat atunci modificarile facute de USL "pe sest"?
    Ai dormit la umbra contractelor cu statul, la fel ca seful tau -Blaga, al carui ginere "infuleca" milioane de euro din contracte cu statul USL-amist!
    Nu vei avea nicio sansa la prezidentiale, dle Predoiu!
    Esti terminat deja!
    Probabil ca "echipa Blaga" asta si urmareste. Un candidat PDL, de ochii lumii, ca sa imparta voturile dreptei si sa castige in continuare USL-amul.
    Blaga si familia lui, o duc de 10 ori mai bine acum, sub guvernarea USL-amista, decat pe vremea cand era PDL la guvernare!
  • +1 (3 voturi)    
    art. 140 (Vineri, 31 ianuarie 2014, 17:31)

    invalidprotocol [utilizator]

    Art 140 a fost modificat in august 2013, insa doar s-a adaugat un alineat in plus, in care se specifica ca o eventuala persoana vatamata poate fi interceptata cu acordul acesteia (si a judecatorului). Detalii aici (cautare dupa 140): http://legeaz.net/text-integral/legea-255-2013-punerea-aplicare-noul-cod-de-procedura-penala

    De ce Hotnews specifica ca articolul a fost modificat in 2013 ... dar nu spune si ce s-a modificat exact? Ca doar s-a adaugat ceva in plus la final, nu e ceva substantial.

    Articolul 140 din legea 135 din 2010 (promulgata deja de presedinte, pe care guvernul si-a asumat raspunderea etc...) incepe cu "Supravegherea tehnică poate fi dispusă IN CURSUL URMARIRII PENALE, pe o durată de cel mult 30 de zile...". Asta e varianta initiala si nu s-a schimbat de atunci.

    Adica pentru interceptari trebuie sa incepi urmarirea penala, ceea ce insa inseamna ca trebuie sa-l anunti pe cel pe care vrei sa-l interceptezi. Eu cel putin asta am inteles.
    • +1 (1 vot)    
      Ma gandesc ca... (Vineri, 31 ianuarie 2014, 19:20)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

      ...daca nu spune DOAR atunci se poate si in afara urmaririi penale respectiv si pe o perioada mai mare?
  • +1 (1 vot)    
    intre inceperea urmaririi penale (Vineri, 31 ianuarie 2014, 17:40)

    Hor [utilizator]

    si anuntarea subiectului ca este urmarit penal, trec citeva saptamini!