Cristina Pocora, despre condamnarea lui Fenechiu: O pierdere pentru PNL

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 30 ianuarie 2014, 16:27 Actualitate | Politic

Purtatorul de cuvant al PNL, Cristina Pocora, afirma ca pedeapsa de cinci ani de inchisoare dispusa de Inalta Curte in cazul lui Relu Fenechiu reprezinta o pierdere pentru partid si isi exprima speranta ca acesta "va ramane un apropiat" al liberalilor.

"Liberalii isi mentin punctul de vedere de a nu comenta deciziile instantelor. Din perspectiva umana imi exprim insa regretul ca cineva trece printr-o astfel de experienta. Pentru PNL este o pierdere, Relu Fenechiu fiind un om politic cu experienta si care a pus bazele multor proiecte liberale", a declarat Cristina Pocora, pentru HotNews.ro.

Aceasta a argumentat ca "Relu Fenechiu a fost alaturi de partid si cand PNL a trecut prin vremuri grele de opozitie, si cand trebuie sa-si indeplineasca obiectivele de guvernare".

"Prin activitatea sa la conducerea Ministerului Transporturilor a dat dovada de profesionalism, lucru recunoscut de toata lumea. Ne exprimam speranta ca Relu Fenechiu va trece cu bine prin aceasta incercare in plan personal si va ramane un apropiat PNL", a incheiat aceasta.

Fostul ministru al Transporturilor Relu Fenechiu a fost condamnat definitiv, joi, de Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) la cinci ani de inchisoare cu executare in dosarul "Transformatorul". Fratele liberalului, Lucian Fenechiu, a primit o pedeapsa tot de cinci ani de inchisoare cu executare in acest dosar.

Completul de cinci judecatori, condus de Livia Stanciu, a respins joi recursul lui Relu Fenechiu si a mentinut pedeapsa de 5 ani data anterior de un alt complet de la instanta suprema.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3953 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    Pai sa se duca doamna Cocora la Jilava (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:30)

    denvarel [utilizator]

    Si sa faca putin prozelitism politic ca sa amortizeze pierderea si sa intre din nou PNL-ul pe plus.

    Cum sa fie condamnarea unui hot o pierdere? In toate pozitiile este un castig: pentru societate, pentru pagubiti, pentru viata politica...

    Numai pentru purtatorul de cuvant PNL este o pierdere...
    • +16 (16 voturi)    
      gura pacatoasei adevar graieste... (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:57)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Pai ce-i uneste pe hoti? Pt grupul infractional organizat, pierderea temporara a unui membru de vaza este intr-adevar o "pierdere". La mai multe, as indrazni sa sper! Respect pt DNA si magistratii de la ICCJ!
    • +14 (14 voturi)    
      Fenechiu profesionistul...!!!!! (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:59)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Din stenogramele discutiilor lui Gruia Stoica (proaspat arestat la cererea DNA) rezulta ca Fenechiu cel cinstit era mana in mana cu mafiotii. Cum poti sa spui ca "Prin activitatea sa la conducerea Ministerului Transporturilor a dat dovada de profesionalism, lucru recunoscut de toata lumea."?
      Care "toata lumea" madame Pocora?

      http://www.realitatea.net/gruia-stoica-gruia-stoica_1369513.html?utm_source=BreakingNews-Homepage&utm_medium=Clicks&utm_campaign=trkweb
      • +1 (1 vot)    
        toata lumea buna (Joi, 30 ianuarie 2014, 18:44)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        toata lumea buna l-a apreciat. carabulea, gigi becali, gruia stoica :). cat despre "proiectele liberale" ale dlui fenechiu, chiar nu inteleg la ce se refera dna, "liberala" ca si dl arestat. Dar CRIN, ce zice CRIN ?
    • +9 (9 voturi)    
      in traducere libera (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:10)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Ne pare rau sa te vedem in puscarie, te rog sa ne crezi pe cuvant ca nu am putut face nimic pentru tine, nesimtitii si nerecunoscatorii astia de procurori sunt de vina. Dar ramai apropiat noua, adica tine pentru tine secretele despre coruptii din PNL pe care le stii, chiar daca esti suparat ca nu te-am aparat indeajuns.
  • +17 (25 voturi)    
    Fenechiu fetita de serviciu... (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:31)

    dolomite [utilizator]

    O pierdere pentru PNL si un castig pentru cei 10 colegi de celula carora l-e lipsea o partenera !
    • +9 (11 voturi)    
      minus (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:41)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui dolomite

      pentru gramatica
    • +7 (7 voturi)    
      dar plus... (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:00)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui dolomite

      ... pentru frumosul tablou cu cei 10 colegi tanjind dupa o partenera. E plin de viata, daca inchizi ochii parca-i vezi aievea, parca auzi...
  • +29 (29 voturi)    
    in grupul infractional (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:31)

    mos ion roata [utilizator]

    exista solidaritate.
  • +38 (38 voturi)    
    ha ha (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:33)

    Eugenca [utilizator]

    Eu sper ca liberalii sa ii fie aproape lui Fenechiu, adica cu totii la mititica.
    Cand omul a pasit pe luna s-a spus o vorba care a ajuns celebra: un pas mic pentru om, un pas mare pentru omenire.
    Fenechiu, o pierdere pentru liberali, un castig mare pentru Romania si pentru justitia din Romania.
    La mai mare mai liberalilor puscariabili
  • +32 (32 voturi)    
    Un castig pentru Romania! (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:34)

    pedepsitorul [utilizator]

    O pierdere pentru PNL,
    Un castig pentru Romania!
    • +6 (6 voturi)    
      excelent (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:10)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      excelenta replica! am sa i-o scriu lui madam Pocora pe facebook!
  • +27 (27 voturi)    
    Ce dreq (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:35)

    ovidiu. [utilizator]

    De ce toti politicienii se simt datori sa-si dea cu parerea? Si Ponta face la fel.
    • +10 (10 voturi)    
      Raspuns (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:46)

      Null [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu.

      Pentru ca altceva in mod evident nu fac. :)
  • +22 (22 voturi)    
    pai da... (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:36)

    mache [utilizator]

    ... nu mai aveti bani de nicaieri... nici din transformatoare, nici din petrol...
  • +29 (29 voturi)    
    ... (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:36)

    dragonfly [utilizator]

    a se citi in felul urmator: ne pare rau ca face parnaie ca nu mai poate sa cotizeze la partid din furaciunile facute!
  • +29 (29 voturi)    
    Aceasta "doamna" (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:37)

    Skeptical [utilizator]

    nu regreta, "din perspectiva umana", ca escrocii care impinzesc PNLul si PSDul fura de la gura orfanului si a vaduvei, tilharesc bebelusul de scutece si batrinul de sicriu?

    Ca PNLul si USLul in general ingroapa Romania in furtisaguri si coruptie generalizata?

    Nu regretati asta, "doamna" Pocora?

    Nu v-a mai ramas, asa-zisului Partid National-Liberal, nici un dram de cuviinta, de rusine?

    Nici macar nu va cereti scuze votantului roman ca ati impins pe buyletinele de vot "liberali" care sint tilhari dovediti, escroci cu documente, criminali zburdalnici?

    Unde va este obrazul, daca l-ati avut vreodata??
    • +10 (10 voturi)    
      Mi-ai luat vorba din gura (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:03)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      Bravo!
    • +3 (3 voturi)    
      De ce a regrete? (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:52)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      Ca si ei sunt la fel.. Uita-te si pe comentari: imediat ce unu' din USL e prins, incep evoque si ai lui sa le planga de mila si sa dea cu "Basescu". Asta e "calitatea', mai mult nu se poate.
  • +27 (27 voturi)    
    dovada de profesionalism a lui Fenechiu (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:39)

    zambara [utilizator]

    "Prin activitatea sa la conducerea Ministerului Transporturilor a dat dovada de profesionalism, lucru recunoscut de toata lumea...."

    Ce o fi insemnand la madama asta "toata lumea i-a recunoscut profesionalismul" nu prea stiu. Care o fi toata lumea aia? ca eu n-am auzit pe nimeni.

    Cert e ca cel putin instanta i-a recunoscut un profesionalism...cel de infractor
  • +19 (21 voturi)    
    Satra (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:39)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce nemernici!!! Ce mafie!!!! Se apara ca satra de tigani.
  • +20 (20 voturi)    
    PNL mai pierde un talhar (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:40)

    Ricochet [utilizator]

    Cei ramasi isi exprima, evident, regretul, dar si speranta ca dupa ce iese din puscarie Fenechiu se va intoarce printre ei, pentru a le putea impartasi experienta acumulata si pentru a pune bazele a noi si noi proiecte politice liberale.
    Aferim.
    • +10 (10 voturi)    
      io (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:50)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      zic sa nu mai regrete atata si sa mearga dupa el...
  • +16 (16 voturi)    
    hm (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:40)

    Xorciser [utilizator]

    "Din perspectiva umana imi exprim insa regretul ca cineva trece printr-o astfel de experienta."

    Da, i-a lovit mila fata de infractori... eu ma intreb daca astia constientizeaza vreodata ca milioanele pe care le fura colegii lor de partid pot fi folosite pentru salvarea de vieti, pentru educatie, etc.
  • +17 (17 voturi)    
    .... (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:42)

    TopCat [utilizator]

    "Fenechiu reprezinta o pierdere pentru partid si isi exprima speranta ca acesta "va ramane un apropiat" al liberalilor. "

    bag seamana ca nuputeti respira daca nu aveti un penal in preajma

    PeNaLi! asta inseamna pnl
  • +6 (6 voturi)    
    Ce-nseamna sa fii sluga (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:43)

    OmulNou [utilizator]

    Daca esti sluga credincioasa, stapanul poate sa si omoare pe cineva ca tot trebuie sa-i canti in struna.
  • +10 (10 voturi)    
    Saracutul (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:45)

    Havel [utilizator]

    O batista pentru doamna Pocora....saracutul Relu, baiat bun, cu parinti batrani si bolnavi. Ba nene da nu i-o mai satura Dumnezeu de furat si de mancat rahat.
    Las-o-n spanac ca astia nu mai au nicio limita nu isi dau seama ca sunt penibili cu patetismele astea. Martirul Relu, greu incercatul nostru coleg. 'r-ati ai drq de borfasi cu mafia voastra cu tot.....
  • +12 (12 voturi)    
    In loc de delimitare, lacrimi si suspine... (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:49)

    uluit [utilizator]

    Daca actele de coruptie ale lui Relu Fenechiu sunt "bazele multor proiecte liberale", atunci PNL este compromis total de cei care n-au nimic in comun cu liberalismul si cu partidul istoric. Pacat de suferintele indurate de liberalii autentici, care si-au pierdut viata prin inchisorile comuniste.

    PNL s-a compromis total, din momentul in care s-a aliat cu stanga PSD-ista, pentru a crea partidul "unic" USL-ist.
  • +6 (6 voturi)    
    5 ani, (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:54)

    dezer [utilizator]

    cam putin.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce partid mai este si asta? (Joi, 30 ianuarie 2014, 16:55)

    Nicolas et la biche [utilizator]

    Cum naiba sa fie o pierdere pentru un partid un infractor comun, care s-a bagat mana pana la umar in banii nostri? Ce partid mai este si asta? Dupa mine este un partid de hoti si infractori, daca Fenechiu este o pierdere.
  • +10 (10 voturi)    
    Justitia de la capataiul uselistilor! (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:01)

    hotnewsfil [utilizator]

    In campania electorala, USL promitea : 'justitie pana la capat'.
    De la o zi la alta, isi tin promisiunea, insa un pic mofificata de rezultatele guvernarii lor, in : 'justitia la capataiul nostru'.
    Fata de graba justitiei, ministrii si parlamentarii USL ar trebui sa isi pregateasca geamantanele si sa le puna la usa, sa nu fie luati pe nepregatite.
    Nu e rau sa dea si cateva acatiste si sa se spovedeasca, sa isi recunoasca pacatele, sub patrafirele duhovnicilor, sa isi creeze astfel o sansa de a fi iertati, de justitia divina, pe lumea cealalta.
    Pana una alta, pe lumea asta : 'dura lex sed lex'.
  • +5 (5 voturi)    
    ironia soartei (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:19)

    nicmi [utilizator]

    Sa ajungi tu, nea Transformator, la vila Rahova, pe gerul asta....! Ciudat simt al ironiei si la judecatorii nostri!
    Sa vezi tu ce de prelegeri liberale...la puscarie (o fi si aia pe Strada Libertatii!).
    Si mai simpatic, vad ca membrii fostelor guvernari se muta cu domiciliul dupa gratii si adopta toti vestimentatia, catalog "Zeghedonul".
    Cam ciudata vreme, ati inceput sa inghetati de frig sau de...frica???? Urez o placuta epidemie de dardaiala la urmatorii: Voiculescu, Dragnea.
  • +5 (5 voturi)    
    Proiecte liberale marca Fenechiu: (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:22)

    Razvan_M [utilizator]

    "Tunul", "Ciordeala" si "Manaria".
  • +7 (7 voturi)    
    Probabil aducea multi bani in partid (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:28)

    me_mihai [utilizator]

    Acum aflu ca un puscariabil este o pierdere pentru un partid. Probabil omu' baga bani multi in partid, motiv pentru care a ajuns si ministru sustinut clar de Antonescu. Dar stati fara griji, PNL mai are puscariabili, deci nu-i duceti lipsa lui Fenechiu.
  • +7 (7 voturi)    
    Mare paguba in ciuperci! (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:32)

    Nationalistul [utilizator]

    "Prin activitatea sa la conducerea Ministerului Transporturilor a dat dovada de profesionalism, lucru recunoscut de toata lumea."
    Care toata lumea?
    Eu nu sunt de acord cu dumneavoastra...
  • +3 (3 voturi)    
    A cata pierdere ? (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:46)

    Plagarus [utilizator]

    Numarati bob cu bob 2/3 dintre cei vopsiti liberali sunt PENALI !??
  • +4 (4 voturi)    
    pnl-partid de hoti (Joi, 30 ianuarie 2014, 17:51)

    prenume [utilizator]

    Deci pnl-ul pierde un hot si sufera o pierdere.
    Si hoti si prosti. Bine ca macar sunteti uniti.
  • +1 (1 vot)    
    Marea pierdere liberală (Joi, 30 ianuarie 2014, 19:49)

    Nowhereman [utilizator]

    D-l Fenechiu este în primul rând o MARE pierdere FINANCIARĂ pentru PNL. La câţi bani negri a pompat el in subteranele PNL deja campania electorală a lui Somnorici Paşa este 51% compromisă. Iar grupul de la Iasi n--o sa-l ierte pe El Lider Maximo că n-a rezolvat cazul. Acolo-i durerea. Că de imaginea PNL, de opoziţie liberală la birurile şi taxele puse de Pontănac, liberalii au pierdut de mult interesul pentru aşa ceva şi puţin le pasă. Doar când te uiţi la Chiţoiu şi la ocupaţiile lui în guvern te apucă ruşinea să ai etichetă de liberal pe frunte. Tot înainte băieţi! Deschideţi filială PNL la Jilava.
  • +1 (1 vot)    
    da are dreptate (Joi, 30 ianuarie 2014, 21:49)

    gopo111 [utilizator]

    o pierdere pt pnl , un cistig pt tara