Vasile Blaga: PDL are 20% din preferintele electoratului si e pe un trend pozitiv. PNL e in picaj

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 ianuarie 2014, 19:52 Actualitate | Politic

Presedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat miercuri seara ca democrat-liberalii erau cotati in decembrie "in jurul a 20%" din preferintele electoratului si se afla pe un trend crescator.

Invitat la emisiunea "La varf" de la TVR 1, moderata de Mihai Radulescu, Blaga a afirmat ca "PDL este pe un trend pozitiv" si ocupa "in ultimul timp" locul doi in sondajele de opinie. Acesta a citat un astfel de sondaj intern care cota PDL, in decembrie, "in jurul a 20%" din preferintele electoratului, in conditiile in care "PNL e in picaj".

"Un partid caruia multi ii prevesteau un drum ca al PNTCD nu numai ca nu dispare dupa scena politica, dar e si pe un trend crescator", a spus liderul PDL.

Intrebat de moderator de ce nu se merge pe ideea unificarii partidelor de dreapta, Vasile Blaga a spus ca "PDL are experienta lucrurilor bine facute din punct de vedere al unificarilor", in conditiile in care chiar democrat-liberalii sunt rezultatul unei fuziuni intre PD si PLD.

Chestionat despre inregistrarea Partidului Miscarea Populara
si de perspectiva unei plecare a noi democrat-liberali catre noul partid, Vasile Blaga a spus ca nu se simte amenintat.

"Eu am trecut cu TB prin situatii si mai grave, a plecat toata conducerea partidului, in afara de Traian Basescu si de Radu Berceanu. A disparut PD, sau a castigat alegerile? Lucrurile astea sunt de mult fumate pentru PD", a spus el.

La in intrebare a moderatorului, Vasile Blaga a precizat ca nu isi imagineaza o plecare a lui Emil Boc din PDL.

In ceea ce priveste alegerile europarlamentare, pe lista candidatilor democrat-liberali nu se regaseste Elena Basescu, care "nu si-a exprimat dorinta sa candideze pe listele PDL", dar cu siguranta vor figura nume precum Theodor Stolojan, Monica Macovei sau Traian Ungureanu.

In opinia sa, Catalin Predoiu a "crescut enorm" si in acest moment "mai e depasit de doi trei oameni", iar Crin Antonescu nu va ajunge in turul doi al prezidentialelor.

Intrebat cand a vorbit ultima oara cu Traian Basescu, Vasile Blaga a raspuns: "De mult".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2302 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Mai Blaga..... (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 19:57)

    polonyca [utilizator]

    Da-mi voie sa ma indoiesc.....:) Poate un sondaj interior...la voi , in PDL !!!!!!
    • +6 (8 voturi)    
      Minte de se topesc nametii!!! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:12)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Saracul Blaga! ce mesaje disperate da! Acum ca PMP este partid i-a intrat cutitul la os si nu stie cum sa mai minta. Parca disparuse, cum ca a aparut subit!!! Pe el nu-l intereseaza opozitia, cum naiba sa aiba 20% cand ei nici nu mai exista??? Ce-au facut sa creasca, cu ce au incantat electoratul, ca in afara de Elena Udrea nu mai stie niminei nimic, ea este singura din PDL in opozitie si critica guv Ponta!!! Cine mai stie de ei? sa fim seriosi minte prosteste!!
    • +3 (7 voturi)    
      Eu votez PMP sau ce va fi din fuziunea cu FC! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:57)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      PDL e istorie cu Blaga la butoane. Nu vor sa se reformeze. Predoiu e cel care a instituit noile coduri penale cu pedepse mai usoare pentru corupti, etc..Predoiu e mult sub MRU care ii bate pe toti intr-o confruntare electorala. PUNCT!
  • +5 (5 voturi)    
    Problema (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:06)

    Orpheus [utilizator]

    Problema cea mai mare e ca uslamistii nu au nici un fel de opozitie si, din pacate, sansa lor la urmatoarele alegeri e foarte buna, mai ales in conditiile in care nivelul mediu al electoratului este cum este.

    Dreapta din Romania nu reuseste sa ofere o alternativa credibila... poate si din cauza faptului ca o parte din ei (o pseudo-dreapta) face parte din USL.
  • 0 (4 voturi)    
    Haha (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:11)

    ovidiu. [utilizator]

    Ce tara dom'le. Tipic balcanica. Partide minuscule, fara perspective dar cu orgoliu nemasurat, tin captive o tara intreaga cu tot felul de tampenii care nu intereseaza pe nimeni: ba a mea e mai mare, din pricina lui Base.
  • +4 (6 voturi)    
    poate (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:26)

    evoque [utilizator]

    pnl scade si asta poate cu ajutorul lui crin, insa 20% pentru pdl este doar in visele lui blaga. oricum incercarea moarte nu are nu asa domn blaga sau unchiu blaga cum i se spune la bins(beius)
  • +6 (6 voturi)    
    Ce sa puna .... (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:33)

    conul [anonim]

    .....si el ? Ca au sub 10% ? Asta-i adevarul dar isi taia singur craca ! Asa a luat prin procedeul Ponta (ctrl + c & ctrl+v) o cifra din istorie si-a teleportat-o in zilele noastre.
  • +6 (6 voturi)    
    blegutaaa (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:41)

    ca_32 [utilizator]

    io zic sa taci din gura mai bine, esti complet absent din toata scena politica, as zice ca ai fost inteles cu USL sa aduci PDL pe linie moarta sa poata ei sa se destrabaleze. io zic ca mai bine ar disparea PDL cu totul decat sa-l conduci tu, macar sa se poata consolida Miscarea Populara, altfel o sa iasa o varza si numai USL o sa aiba de castigat din confuzia manipulata a votantilor.
  • +6 (6 voturi)    
    PDL (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:42)

    RTK [utilizator]

    Si chiar de ar fi asa, restul de 80% este extrem de mult.
    Din pacate ati dormitat de cand au ajuns astia la putere.
  • 0 (2 voturi)    
    dreapta (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:42)

    obs. [utilizator]

    Unificarea dreptei in acest an electoral eu cred ca ar reprezenta un mare pericol. Obiectivul dreptei ar trebui sa fie strangerea a cat mai multor voturi. Noii veniti pe dreapta trebuie sa stranga voturi nu luand de la pdl. Mai multi candidati ai dreptei la prezidentiale inseamna mai putine voturi pentru psd sau usl (inca nu se stie). Un candidat al usl cu un scor de 30% in primul tur il face vulnerabil in turul doi cu un candidat al dreptei clasat pe locul doi. Desigur plec de la premiza ca ce a fost in 2000 nu se poate repeta (mitul DD a disparut) si ca noii venti vor trece pragul electoral.
  • +2 (4 voturi)    
    Nici Blaga nu crede... (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 21:14)

    Adrian.. [utilizator]

    Astea sunt bancuri bune, triste...

    Bine ca nu e un trend negativ, ca atunci era rau... Ce s-ar face PDL daca ar ajunge la -5% ? :)
  • +2 (2 voturi)    
    si marmota (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 21:46)

    taranistu [utilizator]

    invelea ciocolata, iar cu staniolul facea avioane super usoare dotate cu antigivraj. Pe cuvant.