Partidul Miscarea Populara acuza modul in care premierul a tratat operatiunea de salvare a victimelor accidentului din Apuseni: Ceea ce ati facut, dle Ponta, este echivalentul fugii de la locul accidentului sau al omorului din culpa

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:08 Actualitate | Politic

Partidul Miscarea Populara isi manifesta, intr-o scrisoare deschisa adresata premierului Victor Ponta, "revolta si consternarea fata de modul complet inuman, lipsit de minima responsabilitate, pana la limita indiferentei criminale", cu care seful Guvernului a tratat procesul de salvare a victimelor accidentului aviatic din Muntii Apuseni. "Dorim ca cei vinovati, incepand cu dumneavoastra, sa plateasca pentru vietile Aurei Ion si a lui Adrian Iovan. Comportamentul dumneavoastra nu arata doar un dispret profund pentru viata concetatenilor sai, ci si o veritabila mostra de inconstienta si cinism criminal", sustine PMP in scrisoare.

Redam integral scrisoarea deschisa transmisa de Partidul Miscarea Populara premierului Victor Ponta:

SCRISOARE DESCHISA ADRESATA PREMIERULUI ROMANIEI,
VICTOR-VIOREL PONTA


Domnule Prim-ministru,

Partidul Miscarea Populara isi manifesta nu indignarea, ci revolta si consternarea fata de modul complet inuman, lipsit de minima responsabilitate, pana la limita indiferentei criminale, cu care ati tratat procesul de salvare a victimelor accidentului aviatic din Muntii Apuseni.

Ultimele dezvaluiri in acest caz arata ca, in timp ce o biata fata isi dadea sufletul, inghetata in creierii muntilor, dumneavoastra petreceati alaturi de alti membri marcanti ai Guvernului si ai PSD. Optiunea dumneavoastra, domnule Ponta, de a merge la restaurant in acele momente dramatice, lasand, astfel, de izbeliste o operatiune de salvare, fara cap si coada, nu poate fi justificata prin nimic uman.

De cat cinism este nevoie ca, in timp ce sapte romani agonizau de ore bune langa un avion umanitar avariat, unii raniti grav, dumneavoastra sa beti, sa mancati si sa radeti pe infundate la un restaurant? Toate acestea, in conditiile in care, pur si simplu, nu ati putut rata prezenta in studioul unei televiziuni, desi institutiile statului nu aveau o minima coordonare. Mai mult, ati anuntat, in cadrul aceleiasi emisiuni, ca cei aflati in avionul prabusit fusesera deja gasiti, lucru de natura sa incurce si mai mult actiunile anarhice de salvare.

S-a spus de multe ori ca teleguvernati. Nu stiam exact ce faceti cand nu alergati dintr-un studio de televiziune intr-altul. Acum am aflat. Va trageti sufletul la restaurante, abandonand oameni care isi dau sufletul.

Stim ca orice demers, oricat de legitim ar fi, care sa duca la demiterea sau demisia dumneavoastra este sortit esecului. Nu aveti alt obiectiv, alt gand, decat mentinerea in functia pe care ati dobandit-o, dupa ani de minciuna si apel la ura. Stim ca nu aveti mustrari de constiinta pentru ca ati lasat fara coordonare institutii aflate in soc organizatoric. Singura dumneavoastra preocupare este sa va acoperiti urmele care ar dovedi ca prin prezenta dumneavoastra in fruntea operatiunilor de salvare, deznodamantul accidentului ar fi fost altul. Asa se explica de ce ati scos din raportul oficial informatiile care indica faptul ca aeronava fusese localizata de catre Ministerul Apararii Nationale.

Ceea ce ati facut, domnule Victor-Viorel Ponta, este echivalentul fugii de la locul accidentului sau al omorului din culpa.

Aceasta nu este o interventie politica, nu mai avem de-a face cu o dezbatere pe teme politice. Nu dorim sa castigam nimic, nu este in intentia noastra sa politizam un eveniment tragic. Este vorba doar despre viata, despre dreptate si despre revolta. Dorim ca cei vinovati, incepand cu dumneavoastra, sa plateasca pentru vietile Aurei Ion si a lui Adrian Iovan. Comportamentul dumneavoastra nu arata doar un dispret profund pentru viata concetatenilor sai, ci si o veritabila mostra de inconstienta si cinism criminal.

Doi oameni au murit cu zile, domnule prim-ministru, in timp ce dumneavoastra va savurati vinul, va mestecati linistit fructele proaspete de mare si va mandreati, conform martorilor, cum le-ati tras-o unora si altora.

In final, am o singura intrebare pentru dumneavoastra. Sunteti multumit cand va uitati in oglinda, aveti acelasi zambet satisfacut pe care il afisati la fiecare aparitie publica si care, presupun, ca il arborati si la acea cina neagra de taina cu jurnalistii acreditati la PSD?

Eugen Tomac,
Presedinte Partidul Miscarea Populara





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2472 vizualizari

  • -7 (27 voturi)    
    m-au convins! (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:16)

    nellino [utilizator]

    abia astept sa ii votez in 2016!
    si in 2020!
  • +27 (39 voturi)    
    In sfarsit !!!!! (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:19)

    polonyca [utilizator]

    Iata ca insfarsit , cineva spune lucrurilor pe nume , pune degetul pe rana !!! Ar fi ceva de neiertat ca sa trecem cu vedera aceasta......magarie !!! Aui murit oameni , si nu orice fel de oameni !! In speta asta totul e in ceata si fara nicio logica !! Nu avem raspunsuri la intrebari pe viata si oe moarte !!! Cu asa ceva nu se glumeste nici daca, intre timp , apare viscolul sau mai stiu eu ce alte perdele de fum !!! Aceasta magarie politica care a avut costuri de vieti omenesti , tre sa primeasca raspunsuri, tre sa avem vinovati palpabili , persoana fizice , indifferent de functiile lor politice !!!
    • -13 (19 voturi)    
      hilar, mai sinteti multi hazosi? (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:25)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Auzi, tu? Nu am putut sa-ti dau minus sau plus comentariului matale, dar "m-am ris" copios... Recomand hotniusului sa introduca si o apreciere cu un emoticon specific hilarului...
      • +17 (19 voturi)    
        pai... (Duminică, 26 ianuarie 2014, 18:18)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        ca sa te "mai razi" un pic...
        HG Nr. 1489 din 9 septembrie 2004
        Art. 1
        (1) Comitetul National pentru Situatii de Urgenta, denumit in continuare Comitet National, se constituie si functioneaza, potrivit legii, ca organism interministerial de management, sub conducerea nemijlocita a ministrului administratiei si internelor si in coordonarea primului-ministru, in cadrul Sistemului National de Management al Situatiilor de Urgenta.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu ştiu dacă (Luni, 27 ianuarie 2014, 8:08)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        suntem mulţi sau puţini dar, cert este un fapt: suntem mul mai deştepţi.
        Dacă nu poţi vedea o reaşlitate zilnică - fuga de responsabilitate, lipsa implicării datorată atât neştiinţei cât şi faptul că au altă agendă decât cea a poporului, minciuna, copy / paste - ul, oarece probleme medicale ce ţin de narcisism, mitomanie,
        Eu mă uit la avizierul blocului şi văd întreţinerea dblă, mă uit pe stradă şi văd un oraş părăsit, mă uit la tv şi văd un om pe toate canalele care nu spune nimic. E jale!
    • +17 (21 voturi)    
      Astept raspuns (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:51)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      in fata procurorilor. Rog procuratura sa faca procesul public. Complicitatea la crima se pedepseste, chiar si in Romania. Rusine Ponta, DEMISIA de onoare! Dar ce spun eu...are Ponta onoare?
      • -7 (7 voturi)    
        si mai multi hazosi (Duminică, 26 ianuarie 2014, 21:45)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        E la misto, presupun...
  • -9 (13 voturi)    
    .... (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:21)

    tirolez [utilizator]

    ce surpriza, exista PMP. Si n-o spun cu ironie, cineva care nu urmareste stirile nici nu stie ca exista, nu au deloc vizibilitate, nu au reactii.
    Nu mai zic de MRU, alta speranta a dreptei, care in 90% din interventii vorbeste doar despre participarea sa sau a partidului sau la alegeri si se milogeste de PDL sa-i dea si lui un loc.
  • -10 (14 voturi)    
    in locul cucului, iese acum timpitul (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:22)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    No, imbecilul asta mai lipse din peisaj. Tare l-as face coordonatorul situatiei de urgenta cind al mare ar pati ceva...
  • +16 (20 voturi)    
    Suscriu 100% (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:26)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Romania a avut de la plecarea Regelui la conducerea ei multi primministrii. Dar nici unul atata de incompetent și de imoral ca Victor-Viorel Ponta.
    In ceea ce priveste perioada 1990-2014 ei bine Nastase si elevul său au fost cele mai mari nenorociri ale Romaniei. Una este acolo unde merita. Cealalta este inca pe val, dar un val care o va duce, cu siguranta, tot in acelasi loc.
    Si el...Victor stie asta.Stiu si alții care îl folosesc și mai știu și unii care îi vor da într-o zi lovitura de grație, de altfel binemeritata.
    Cât despre tata socru...povestea este luuuungă foarte lungă.
  • +16 (22 voturi)    
    ce cauta (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:34)

    clarice [utilizator]

    Presa de dreapta la masa cu Ponta??????
    Tradatorilor.
  • +23 (33 voturi)    
    in fine.....opozitia, (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:38)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    isi face simtita prezenta pe esichierul politic.......asa baieti, dati-le in cap la mincinosi, hoti si tradatori ai intereselor nationale...trebuie dezvaluite toate matrapazlacurile astora..dau 3% la pensionari si cedeaza 400 mil. $ la kazahi., mareste acciza cu 7 eurocenti/l.benzina...bravos guvern de lichele....hai ca ati stat destul,la tomberoane cu voi.
    • -1 (5 voturi)    
      o mai fi ramas vrun CAP? (Duminică, 26 ianuarie 2014, 21:48)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Da, da, de trei ori da! Tomac presedinte! Niciun pas inapoi! Sustinere totala!
  • +15 (19 voturi)    
    tb sa afle si "prostimea" (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:43)

    pragmatism [utilizator]

    Cine va publica aceasta scrisoare??? Cateva site-uri si publicatii ... iar mesajul NU va ajunge si la "prostime"!!! Oricum, bravo, PMP!!!!
  • +17 (21 voturi)    
    Mda (Duminică, 26 ianuarie 2014, 16:47)

    robertto_ [utilizator]

    Partidul miscarea populara ar trebui sa fie mai activ si sa isi adune fortele ca sa ne ofere o alternativa la vot ca sa scapam de uslamisti ca pdl nu mai conteza momentan ei nu fac decat sa se certe intre ei pe functiile de conducere!
  • +8 (10 voturi)    
    Aceasta scrisoare (Duminică, 26 ianuarie 2014, 19:53)

    Kepler [utilizator]

    este f buna. Ponta sigur va ajunge unde ii este locul, adica la puscarie.
    • +5 (7 voturi)    
      Ponta este deja acolo ... (Duminică, 26 ianuarie 2014, 20:26)

      getodacul [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Ponta este deja la puscarie ... sau .. stai! ah, nu! Ala era Parlament. Ma rog, tot aia.
  • -4 (6 voturi)    
    astept mai mult de la MP; solutii, nu gargara (Duminică, 26 ianuarie 2014, 20:08)

    Gheorghescu [utilizator]

    mie mi se pare demagogic mesajul. Si nu poate spune nimeni ca il iubesc pe Tonta. Dar Poanta nu e vinovat pentru ce s-a intamplat in Apuseni. El este, fie-mi permis acest joc de cuvinte, pur si simplu iresponsabil pentru ce s-a intamplat in Apuseni si pentru ce se intampla in tara asta
    I-as intreba pe Tomac si pe semnatarii scrisorii, ei ce au facut in seara cand au murit Iovan si Aura Ion? N-au mai mancat si au tinut doliu?
    Hai sa mai lasam demagogia! Ca si USL-ul din opozitie avea acelasi discurs. Pe mine ma deranjeaza ca dreapta din opozitie are aceeasi gargara ca USL-ul din opozitie.
    Ce s-a inteles din tragedie? Ce trebuie schimbat? Daca maine cade un avion in acelasi loc, ce se intampla? Ce solutii are MP despre ce ar trebui facut sa nu se mai intample o asemenea tragedie?
    • +5 (5 voturi)    
      Revizuieste-ti principiile morale (Luni, 27 ianuarie 2014, 2:07)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

      ca's defecte, rau. Un sfat prietenesc.
      "Comitetul National pentru Situatii de Urgenta, denumit in continuare Comitet National, se constituie si functioneaza, potrivit legii, ca organism interministerial de management, sub conducerea nemijlocita a ministrului administratiei si internelor si in coordonarea primului-ministru, in cadrul Sistemului National de Management al Situatiilor de Urgenta."

      Explica-mi cum coordona Mitomanul Psihopat de la restaurant printre aburii alcoolului...operatiunea.
      Tu doar stii sa pui semn de egalitate intre Coordonator si oameni care nu au fraiele puterii. WROOOONG.