Presedintele CJ Constanta, Nicusor Constantinescu, a plecat joi, alaturi de sotie, in SUA

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 ianuarie 2014, 13:54 Actualitate | Politic

Nicusor Constantinescu (arhiva)
Foto: Agerpres
Presedintele Consiliului Judetean (CJ) Constanta, Nicusor Constantinescu, a plecat joi din Romania, impreuna cu sotia sa, pentru a se interna la spitalul Stanford din California - SUA, au declarat, pentru Agerpres, reprezentanti ai forului judetean. Nicusor Constantinescu este urmarit penal de procurorii DNA.

Potrivit acestora, Constantinescu a fost reprogramat pentru a se putea trata la prestigioasa unitate medicala.

"In cazul in care tratamentele medicale nu vor fi finalizate pana pe 30 ianuarie, in conditiile in care starea sa de sanatate este grava si necesita tratament de urgenta, avocatul va solicita o prelungire a perioadei in care Nicusor Constantinescu are ridicata interdictia de a parasi tara", afirma sursele citate.

Pe 17 ianuarie, magistratii Judecatoriei Constanta au respins cererea presedintelui CJ Constanta, Nicusor Constantinescu, de ridicare a interdictiei de a parasi tara timp de 30 de zile, decizia fiind definitiva.

Plangerea formulata de Constantinescu impotriva interdictiei impuse de procurorii DNA a fost considerata nefondata de catre judecatori.

Presedintele CJ Constanta poate insa parasi tara pana pe 30 ianuarie, procurorii DNA inlaturand restrictia pentru o perioada de 15 zile, la solicitarea acestuia, deoarece intentiona sa plece in SUA pentru a-si putea trata afectiunile medicale pe care le are.

Pe 15 ianuarie, presedintele CJ Constanta a fost ridicat din parcarea sediului CJ de catre procurorii DNA si dus la sediul Directiei Nationale Anticoruptie - Serviciul teritorial Constanta pentru a fi instiintat cu privire la invinuirile care i se aduc.

Potrivit DNA, din rezolutia de incepere a urmaririi penale intocmita de procurori rezulta ca exista date si indicii temeinice potrivit carora invinuitul Constantinescu si-a indeplinit in mod defectuos atributiile de serviciu care decurgeau din calitatea de presedinte al CJ Constanta, in sensul ca a dispus efectuarea unor plati nelegale in valoare totala de peste 5 milioane de euro.























6333 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    intrebare pt. usl-isti (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:59)

    Razvan_M [utilizator]

    De ce se trateaza Nicusor Constantinescu in SUA? De ce nu in jud. Constanta?
    • +3 (3 voturi)    
      pt ca acolo dna (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:57)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      nu are jurisdictie :), a tras clapa autoritatilor
  • -6 (8 voturi)    
    ooh, (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:01)

    evoque [utilizator]

    ce stire de senzatie, parca nu se stia ca pleaca, ce mai pierdeti vremea cu bagatele din astea?! sau trebuie intretinuta masinaria???
  • +3 (3 voturi)    
    caldura mare (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:18)

    GeorgeT [utilizator]

    Caldura mare iti doresc, pentru totdeauna, domnule baron.
  • +1 (1 vot)    
    da... (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:18)

    blitsw [utilizator]

    La Stan(d)ford se duce sa se trateze, cu siguranta
  • +3 (3 voturi)    
    Copacabana (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:26)

    Rasmus [utilizator]

    Adio Nicușor, ai câștigat!
  • +8 (8 voturi)    
    pai tratamentul de (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:37)

    lucyan [utilizator]

    n-am nimic, da tot ma doare, dureaza si ani de zile... pana la prescrierea ... medicilor....
  • +2 (2 voturi)    
    n-am cuvinte (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:56)

    Berzelius [utilizator]

    Sunt mut in fata incompetentei unora.
    O sa-l mai gasiti si pe asta la "sfantu' asteapta".

    Halal!
  • +3 (3 voturi)    
    cum adică?! (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:04)

    barbu007 [utilizator]

    instanţa dispune (interzice), iar procurorii "indispun"?!? care procurori, cei de la constanţa - ăia care nu se îndurau să-l salte, şi au primit ajutoare de la bucureşti?
    la chestia asta nu se sesizează inspecţia judiciară a CSM? mai ales că, iată, se pregăteşte şi gigi becali.
  • +2 (2 voturi)    
    vizibil afectat de boala (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:23)

    Ar3s [utilizator]

    Nicusor Constantinescu ureaza SANATATE! tuturor romanilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Puneti-ii si sare pe coada !!! (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:42)

    andreesanu [utilizator]

    Noua metoda a penalilor si a USL lor de a scapa de
    puscarie.
    Macar plecati toti : parlamentari,guvernanti,politruci de trei parale ,poate se mai curata tara asta de jigodii,lichele ,hoti si haimanale.
  • +5 (5 voturi)    
    ?!? (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:26)

    DT34 [utilizator]

    Cum naiba se intimpla ca astia se imbolnavesc exact cand trebuie sa fie judecati?
    Asta a ajuns asa ceva foarte normal pentru romani. Ne-am obisnuit atit de mult cu chestia asta ca nici nu ne mai miram.
    Ala plagiaza, nici nu-i pasa, si nimeni nici nu face nimic...si uite asa merge Romania condusa de mafioti, mincinosi, lenesi, analfabeti, manelisti, si majoritatea niste imbecili care nici macar nu stiu sa vorbeasca.
    Si ne mai miram de ce nu vor astia sa ne primeasca in Schengen.
    Na ca m-am enervat iar...
  • +1 (1 vot)    
    insanatosire grabnica (Joi, 23 ianuarie 2014, 19:32)

    liviusmaximus [utilizator]

    te asteptam cu drag. si bloggerul nastase intreaba de tine mereu.