Draftul MCV: Parlamentul Romaniei a limitat accesul publicului si ONG-urilor la dezbaterile pentru revizuirea Constitutiei

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 21 ianuarie 2014, 15:12 Actualitate | Politic

Publicul si organizatiile non-guvernamentale (ONG) au avut doar acces limitat la dezbaterile din Comisia parlamentara de revizuire a Constititutiei Romaniei, constata expertii Comisiei Europene, in draftul Raportului privind Mecanismul de Cooperare si Verificare pe Justitie.

"Procesul (de revizuire a Constitutiei - n.r.) a fost dominat de lucrul in Parlament, cu oportunitati limitate pentru ONG-uri si public de a se implica in dezbatere in termeni de a vedea cum varietatea de idei avansata ar putea fi tradusa in prevederile constitutionale. (...) De asemenea, (procesul de revizuire - n.r.) trebuie sa fie supus unei consultari largi a partilor interesate, precum si a Comisiei de la Venetia", se arata in proiectul de Raport MCV obtinut de HotNews.ro.

Comisia Europeana mai subliniaza ca revizuirea Constitutiei trebuie sa respecte principiile statului de drept si ale separatiei puterilor in stat.

"Comisia Europeana le-a mentionat in cateva ocazii autoritatilor romane ca procesul de reforma constitutionala trebuie sa fie transparent si sa fie condus in deplina respectare a valorilor care stau la baza Uniunii Europene, inclusiv , in mod particular, a statul de drept si a separatiei puterilor in stat", se mai precizeaza in draftul de Raport MCV.

In context, Comisia Europeana constata ca procesul de revizuire a Constitutiei Romaniei a fost "caracterizat de o lipsa de claritate" in ceea ce priveste pasii urmatori, dupa ce Curtea Constitutionala a decis ca noul prag de validare a referendumului pentru revizuire, redus de la 50% la 30%, se va aplica abia din decembrie 2014.

"Drept consecinta, intregul proces de revizuire a fost pus pe hold, inclusiv discutiile cu Comisia de la Venetia asupra unui nou proiect. De atunci, procesul se caracterizeaza printr-o lipsa de claritate privind urmatorii pasi probabili, si daca intarzierea va permite o dezbatere publica mai larga. Se pare ca procesul din Parlament ar putea incepe in urmatoarele saptamani", mentioneaza expertii europeni.

De asemenea, Comisia Europeana retine ca nu este clar daca vor fi incluse in proiectul de revizuire a Constitutiei o serie de comentarii facute de Consiliul Superior al Magistraturii, care si-a exprimat ingrijorarea fata de unele prevederi ale draftului constitutional, privind sistemul judiciar.

"In iunie 2013, intr-o faza relativ tarzie in acest proces, CSM a fost invitat la dezbaterile Comisiei comune a Senatului si Camerei Deputatilor asupra revizuirii Constitutiei. CSM a profitat de ocazie sa-si exprime ingrijorarile privind anumite noi articole din draftul de amendare a Constitutiei, referitoare la sistemul judiciar. Nu este clar daca aceste comentarii vor fi retinute in viitoarele proiecte", se mai arata in draftul Raportului MCV.

Expertii europeni mai remarca si faptul ca autoritatile romane au dat asigurari ca viitorul proiect d erevizuire a Constitutiei va fi supus consultarii cu Comisia de la Venetia si Comisia Europeana.

Premierul Victor Ponta a anuntat ca referendumul pentru adoptarea revizuirii Constitutiei se va tine odata cu alegerile europarlamentare din mai 2014.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2509 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Draftul MCV:...... (Marţi, 21 ianuarie 2014, 15:54)

    translativus [utilizator]

    ...." Parlamentul Romaniei a limitat accesul publicului si ONG-urilor la dezbaterile pentru revizuirea Constitutiei" !

    Este normal ca Parlamentul Romaniei sa faca asemenea magarii ! Asta este "democratia parlamentara" !
    Ei isi fac legi si aduc modificari la constitutie spre beneficiul lor.
    Romania este pentru ei doar prada de furat.
    • -1 (7 voturi)    
      nu e normal (Marţi, 21 ianuarie 2014, 16:35)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      dar tot tu votezi da sau nu ... asta daca ai minim de spirit civic sa te duci la votare si sa te interesezi inainte despre ceea ce votezi .
      • +10 (12 voturi)    
        vreti sa spuneti..... (Marţi, 21 ianuarie 2014, 16:58)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        ....ca nu este bine dar in acest sistem politic ticalos, este normal ceea ce se intampla.

        Chestia cu "spiritul civic" a fost valabila la referendum-ul despre 300 de inutili si o singura camera de dezmat.
        Ce s-a intamplat cu rezultatul valid al vointei poporului liber exprimata ?
        S-au sters la c...r cu ea, pentru ca nu era in interesul lor.

        Asta este marea escrocherie numita "democratie parlamentara". Un mare gunoi !
        • 0 (0 voturi)    
          diferenta este (Marţi, 21 ianuarie 2014, 20:00)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          ca , constitutia nu se aplica daca se voteaza NU .
          este decizional .

          ps. daca democratia parlamentara e o escrocherie ... atunci ce e bun ? dictatura unui om ?

          orice sistem e intr-un fel sau altul escrocherie ..trebuie ales cel mai bun din rele ..din pacate .
          • +1 (1 vot)    
            in niciun caz dictatura...... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 9:11)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            .....unuia sau a mai multor oameni ci dictatura legii.
            De aceea propun administrarea statului prin contract, ca sistem politic, singura posibilitate pentru ajungerea la o Meritocratie sanatoasa, in slujba cetateanului.

            Cand veti constientiza faptul ca statul nu este altceva decat un PRESTATOR DE SERVICII CATRE CETATEAN, atunci veti intelege cat de perfida este "democratia parlamentara" din care lipseste tocmai democratia !
      • +5 (5 voturi)    
        Dupa ce te documentezi ai 3 posibilitati: (Marţi, 21 ianuarie 2014, 19:10)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        votezi pentru, votezi contra sau nu te prezinti la vot. Parlamentarii au 4 posibilitati: voteaza pentru, voteaza contra, se abtin, chiulesc. Ei sunt mai speciali. Au si imunitate.
        • 0 (2 voturi)    
          nu (Marţi, 21 ianuarie 2014, 19:56)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ty

          sa nu te prezinti nu e varianta .

          e lipsa de interes , deci nu ai dreptul sa comentezi dupa .
          • +1 (1 vot)    
            si daca te prezinti...... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 9:21)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            .....si rezultatul valid al votului nu este luat in seama, ce drepturi mai ai ?

            Dupa magaria cu rezultatul la referendum-ul specificat mai sus, ce va face sa credeti ca de data aceasta, daca rezultatul va fi impotriva lor, vor tine cont de el ? Nimic nu ii obliga !

            In schimb, daca ar fi un absenteism de peste 90%, vor intelege cat de groasa este situatia si ca ei nu mai reprezinta pe nimeni.
            De asemenea, cetateanul va constientiza adevarata lui forta si abia atunci va intelege ce inseamna democratia (puterea poporului), putand apoi sa treaca la desfiintarea acestui sistem politic ticalos.
            • 0 (0 voturi)    
              nu e chair asa ... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 10:24)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

              nu se poate ignora rezultatul votului .. constitutia se aplica doar prin acest vot afirmativ .

              daca votezi NU si majoritatea voteaza DA atunci nu ai ce sa pretinzi .. la fel si invers .

              daca nu te duci la vot , inseaman ca nu iti pasa .... atat .. si tot se va trece pana la urma pentru ca se va micsora pragul pe motiv ca lumea nu e interesata de aceste aspecte , si trebuie sa treaca macar prin cei interesati .

              si niciodata nu o sa transformi absenteismul in NU , pentru ca majoritatea celor absenti , chiar nu sunt interesati de aspectele respective .
              • 0 (0 voturi)    
                Nu ma prezinti la vot (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 12:56)

                ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                pentru ca nu imi pasa sau pentru ca eu consider ca cea ce sunt chemat sa votez este o porcarie si cei care m-au chemat la vot nu ma reprezinta. Este dreptul meu sa-i sanctionez cum consider eu ca e mai eficient pe cei ce m-au chemat la vot. Asa cum este dreptul meu sa comentez oricare ar fi pozitia mea la vot.
              • 0 (0 voturi)    
                mi-ar placea..... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 14:00)

                translativus [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                .... sa fie asa cum sspuneti dvs dar realitatea va contrazice.
                Escrocherimea politicianista ne-a demonstrat ca nu are nicio limita in telul ei de a stapani nepedepsita.

                Totusi, cum ramane cu rezulttatul la referendum-ul cu tema celor 300 de inutili si o ssingura camera de dezmat ?
                Ar trebui sa ne invatam minte odata!
  • +9 (9 voturi)    
    romania tv (Marţi, 21 ianuarie 2014, 17:35)

    clarice [utilizator]

    Ia cititi voi pe site la romania tv si va cruciti.
    Raportul MCV il lauda pe Primul Ministru.
    Si voi il criticati pai se poate asa ceva?
    Legat de MCV chiar credeti ca le pasa uslasilor poate sa scrie orice ei tot la rusia se gandesc.
    • -3 (3 voturi)    
      Ha ha ha (Marţi, 21 ianuarie 2014, 19:35)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui clarice

      http://www.romaniatv.net/surse-guvernul-ponta-dat-ca-exemplu-pozitiv-in-raportul-mcv-pentru-educa-ie-sanatate-administratie_121657.html
      • +5 (5 voturi)    
        e tipic pentru "presa independenta" (Marţi, 21 ianuarie 2014, 20:22)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        o parte expune negativele (si doar negativele)
        cealalta pozitivele (si doar pozitivele) .
  • +9 (9 voturi)    
    in noua constitutie (Marţi, 21 ianuarie 2014, 19:30)

    ofsenita [utilizator]

    Trebuie introdus obligatoriu:

    - 300 parlamentati si o singura camera,
    - maxim doua mandate pentru o persoana aleasa in orice pozitie - presedinte, primar, parlamentar etc.

    Sustineti cele de mai sus!