Traian Basescu a lasat la Zidul Plangerii un bilet cu o dorinta: Dorinta din 2009 mi s-a implinit

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2014, 18:56 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a vizitat, luni, Mormantul Sfant si Zidul Plangerii din Ierusalim, unde a lasat un bilet cu o dorinta, el spunand ca dorinta pe care a lasat-o scrisa in 2009 i s-a indeplinit, relateaza Mediafax.

Presedintele Basescu a vizitat, in cursul dupa-amiezii, Mormantul Sfant din Ierusalim.

Apoi el s-a deplasat la Zidul Plangerii, unde a depus un bilet, cu o dorinta.

Intrebat de presa daca dorinta pe care o scrisese in biletul pus in 2009 la Zidul Plangerii i s-a indeplinit, presedintele a raspuns afirmativ.

Traian Basescu a vizitat si in 2009 asezamantul BOR din Ierusalim, Mormantul Sfant si Zidul Plangerii, unde a introdus un biletel pe care a scris o dorinta.

Zidul Plangerii se afla in Vechiul Oras al Ierusalimului, in partea de vest a Muntelui Templului, fiind un vestigiu al zidului antic care inconjura curtea Templului iudeu din Ierusalim, si, dupa distrugerea acestuia, este considerat principalul loc sacru al iudaismului.

Zidul Plangerii este, de secole, un loc de rugaciune si principalul loc de pelerinaj pentru evrei, cea mai veche mentionare despre atasamentul evreilor fata de zid datand din secolul al IV-lea.

Practica de a lasa rugaciuni scrise in crapaturile Zidului este foarte cunoscuta, mai mult de un milion de mesaje fiind depuse anual. De asemenea, a devenit deja o traditie ca demnitarii straini care viziteaza Israelul sa lase un mesaj.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2531 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    am nimerit-o, nu? (Luni, 20 ianuarie 2014, 19:05)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Si Coana Chirita exulta in provincie:
    "Iata-ma-s ispravniceasa!
    Dorul meu s-a implinit.
    Ce vis (bis) frumos si fericit!
    M-am facut cea mai aleasa
    si tot neamul mi-am marit.
    Ce vis (bis) frumos si fericit!
    Toata lumea mi se-nchina,
    Caci aice eu domnesc,
    si din oricare pricina
    Eu intai ma folosesc.
    Pastravi buni si caprioare,
    Capatane de zahar,
    Juvaeruri, bani, odoare...
    Toate le primesc in dar!
    Iata-ma-s ispravniceasa!"
    • +8 (18 voturi)    
      nu (Luni, 20 ianuarie 2014, 19:14)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      nu.
    • +9 (19 voturi)    
      Ei ce sa spun. (Luni, 20 ianuarie 2014, 19:15)

      TheTrinitY [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Te-ai gasit !
      Multi, prea multi sunteti voi astia responsabili cu manipularea antenelor. Va fi greu, dar va vom starpi ! Promisiune solemna!
      Aveti ceva "Basescu" alarm activat, unde apare numele, nu mai conteaza ca e de bine sau de rau, hop si voi postacii dezinformatori.

      Stiu ca iti faci hara-kiri ca te-am prins cu matza-n sac, dar asta este .. noi basistii "ie diesteptzi !" !

      Punct.

      Doresc, oricare ar fi ea, sa i se indeplineasca dorinta "OMULUI BASESCU" !
    • +3 (9 voturi)    
      ? ! (Luni, 20 ianuarie 2014, 20:13)

      ofsenita [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Nu!
    • +2 (8 voturi)    
      adrieneeee (Luni, 20 ianuarie 2014, 20:37)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      adriene nici nu stii, cat de mic incepi sa fii :)
    • -1 (3 voturi)    
      nu (Luni, 20 ianuarie 2014, 21:20)

      Humpty Dumpty [anonim] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      nu
  • 0 (8 voturi)    
    hehe! :))))))))) (Luni, 20 ianuarie 2014, 20:56)

    Codruta N [utilizator]

    uselistii - pe la vrajitoare, pedistii - la zid... ce potriveala!!
    Sa li se implineasca la toti, dupa sufletul lor... si de 1000 de ori dupa sufletul lor!! :P
    • +2 (4 voturi)    
      re-hehe...!!! :))))))))))))) (Luni, 20 ianuarie 2014, 22:59)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Inteleg, din minusurile pe care le-ati dat, ca NU vreti ca uselistilor si pedistilor "sa li se implineasca dupa sufletul lor"... oti fi stiind voi ceva-cevaaa... :P
  • -1 (7 voturi)    
    Dorinta lui cea mare? (Luni, 20 ianuarie 2014, 22:15)

    popescu_dtru [utilizator]

    Sa-si ia inca 300 de hectare. Prietenii sai din Tara Sfanta l-au asigurat de tot sprijinul, daca plange putin la Zid (doar are experienta in plans).
    • -1 (5 voturi)    
      Ntz! Udrea presedinte, el prim ministru....... (Marţi, 21 ianuarie 2014, 0:47)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Asta viseaza noaptea, asta viseaza ziua.
  • 0 (6 voturi)    
    Poate si-a dorit sa aduca in justitie Varanul (Luni, 20 ianuarie 2014, 22:23)

    Fane Babanu [utilizator]

    Nu o sa mai doarma la noapte plagiatorii&co din cauza ca si-a pus Basescu o dorinta la zidul plangerii. Lasati omul in pace. E vorba de protocol.
  • 0 (8 voturi)    
    hai acasa, presedinte... (Luni, 20 ianuarie 2014, 23:28)

    U_swamp [utilizator]

    Hai, nomen odiosum, lasa plingerea, ca poti plinge si fara zidul de la Rusalim! Ajunge sa te uiti la catarg sau la dragul de Stolo sa izbucnesti in lacrimi... Hai in tara ca s-a intimplat un accident aviatic si oricum, conducerea statului Israel e ocupata cu delegatia premierului Canadei...