Traian Basescu a lasat la Zidul Plangerii un bilet cu o dorinta: Dorinta din 2009 mi s-a implinit

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2014, 18:56 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a vizitat, luni, Mormantul Sfant si Zidul Plangerii din Ierusalim, unde a lasat un bilet cu o dorinta, el spunand ca dorinta pe care a lasat-o scrisa in 2009 i s-a indeplinit, relateaza Mediafax.

Presedintele Basescu a vizitat, in cursul dupa-amiezii, Mormantul Sfant din Ierusalim.

Apoi el s-a deplasat la Zidul Plangerii, unde a depus un bilet, cu o dorinta.

Intrebat de presa daca dorinta pe care o scrisese in biletul pus in 2009 la Zidul Plangerii i s-a indeplinit, presedintele a raspuns afirmativ.

Traian Basescu a vizitat si in 2009 asezamantul BOR din Ierusalim, Mormantul Sfant si Zidul Plangerii, unde a introdus un biletel pe care a scris o dorinta.

Zidul Plangerii se afla in Vechiul Oras al Ierusalimului, in partea de vest a Muntelui Templului, fiind un vestigiu al zidului antic care inconjura curtea Templului iudeu din Ierusalim, si, dupa distrugerea acestuia, este considerat principalul loc sacru al iudaismului.

Zidul Plangerii este, de secole, un loc de rugaciune si principalul loc de pelerinaj pentru evrei, cea mai veche mentionare despre atasamentul evreilor fata de zid datand din secolul al IV-lea.

Practica de a lasa rugaciuni scrise in crapaturile Zidului este foarte cunoscuta, mai mult de un milion de mesaje fiind depuse anual. De asemenea, a devenit deja o traditie ca demnitarii straini care viziteaza Israelul sa lase un mesaj.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2535 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    am nimerit-o, nu? (Luni, 20 ianuarie 2014, 19:05)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Si Coana Chirita exulta in provincie:
    "Iata-ma-s ispravniceasa!
    Dorul meu s-a implinit.
    Ce vis (bis) frumos si fericit!
    M-am facut cea mai aleasa
    si tot neamul mi-am marit.
    Ce vis (bis) frumos si fericit!
    Toata lumea mi se-nchina,
    Caci aice eu domnesc,
    si din oricare pricina
    Eu intai ma folosesc.
    Pastravi buni si caprioare,
    Capatane de zahar,
    Juvaeruri, bani, odoare...
    Toate le primesc in dar!
    Iata-ma-s ispravniceasa!"
    • +8 (18 voturi)    
      nu (Luni, 20 ianuarie 2014, 19:14)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      nu.
    • +9 (19 voturi)    
      Ei ce sa spun. (Luni, 20 ianuarie 2014, 19:15)

      TheTrinitY [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Te-ai gasit !
      Multi, prea multi sunteti voi astia responsabili cu manipularea antenelor. Va fi greu, dar va vom starpi ! Promisiune solemna!
      Aveti ceva "Basescu" alarm activat, unde apare numele, nu mai conteaza ca e de bine sau de rau, hop si voi postacii dezinformatori.

      Stiu ca iti faci hara-kiri ca te-am prins cu matza-n sac, dar asta este .. noi basistii "ie diesteptzi !" !

      Punct.

      Doresc, oricare ar fi ea, sa i se indeplineasca dorinta "OMULUI BASESCU" !
    • +3 (9 voturi)    
      ? ! (Luni, 20 ianuarie 2014, 20:13)

      ofsenita [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Nu!
    • +2 (8 voturi)    
      adrieneeee (Luni, 20 ianuarie 2014, 20:37)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      adriene nici nu stii, cat de mic incepi sa fii :)
    • -1 (3 voturi)    
      nu (Luni, 20 ianuarie 2014, 21:20)

      Humpty Dumpty [anonim] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      nu
  • 0 (8 voturi)    
    hehe! :))))))))) (Luni, 20 ianuarie 2014, 20:56)

    Codruta N [utilizator]

    uselistii - pe la vrajitoare, pedistii - la zid... ce potriveala!!
    Sa li se implineasca la toti, dupa sufletul lor... si de 1000 de ori dupa sufletul lor!! :P
    • +2 (4 voturi)    
      re-hehe...!!! :))))))))))))) (Luni, 20 ianuarie 2014, 22:59)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Inteleg, din minusurile pe care le-ati dat, ca NU vreti ca uselistilor si pedistilor "sa li se implineasca dupa sufletul lor"... oti fi stiind voi ceva-cevaaa... :P
  • -1 (7 voturi)    
    Dorinta lui cea mare? (Luni, 20 ianuarie 2014, 22:15)

    popescu_dtru [utilizator]

    Sa-si ia inca 300 de hectare. Prietenii sai din Tara Sfanta l-au asigurat de tot sprijinul, daca plange putin la Zid (doar are experienta in plans).
    • -1 (5 voturi)    
      Ntz! Udrea presedinte, el prim ministru....... (Marţi, 21 ianuarie 2014, 0:47)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Asta viseaza noaptea, asta viseaza ziua.
  • 0 (6 voturi)    
    Poate si-a dorit sa aduca in justitie Varanul (Luni, 20 ianuarie 2014, 22:23)

    Fane Babanu [utilizator]

    Nu o sa mai doarma la noapte plagiatorii&co din cauza ca si-a pus Basescu o dorinta la zidul plangerii. Lasati omul in pace. E vorba de protocol.
  • 0 (8 voturi)    
    hai acasa, presedinte... (Luni, 20 ianuarie 2014, 23:28)

    U_swamp [utilizator]

    Hai, nomen odiosum, lasa plingerea, ca poti plinge si fara zidul de la Rusalim! Ajunge sa te uiti la catarg sau la dragul de Stolo sa izbucnesti in lacrimi... Hai in tara ca s-a intimplat un accident aviatic si oricum, conducerea statului Israel e ocupata cu delegatia premierului Canadei...