VIDEO Directorul SIE, Teodor Melescanu, despre o posibila candidatura la Presedintie: N-am discutat. Sunt disponibil, daca exista un interes

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:06 Actualitate | Politic

Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Directorul Serviciului de Informatii Externe, Teodor Melescanu, a declarat in emisiunea"Impartial" difuzata de Digi24, raspunzand unei intrenari, ca nu a discutat despre o posibila candidatura la prezidentiale insa, este disponibil in cazul in care exista un interes. Seful SIE a adaugat ca vrea sa se intoarca in politica, dupa aceasta "paranteza deschisa" reprezentata de mandatul la conducerea SIE si ca "ar fi mare pacat" sa nu poata fructifica toate informatiile pe care le-a obtinut in aceasta perioada. Intrebat cum anume sa fructifice aceste informatii, Melescanu a aratat ca acest lucru se poate face "intr-o singura situatie, in care ai o pozitie care iti da autoritate si ai prerogative pe un anumit domeniu".

Teodor Melescanu a explicat, la Digi24, ca inaintea alegerilor din 2012 a fost vorba despre acuzatii "din afara, fara sa existe un argument".

"SIE e considerat de foarte multa lume ca un fel de briceag elevetian cu care poti sa rezolvi orice. Un instrument mic, un cutit, cu care poti sa schimbi suruburi, sa repari o motocicleta, o masina. Din pacate, in momentul in care ai o asemenea imagine, este foarte greu pentru politicieni, pentru publicul larg, sa nu creada ca tu nu poti sa faci si alte lucruri, inclusiv in materie politica", a spus Teodor Melescanu.

El a explicat ca seful SIE este singurul numit politic in aceasta institutie, in timp ce toti ceilalti angajati, incepand cu adjuncti, sunt numiti strict pe criterii de competenta.

"Acest lucru ii face pe toti angajatii SIE sa fie constienti ca singura aparare pentru ei este apararea legii. In al doilea rand, nu au niciun fel de motivatie sa ajute pe unii impotriva altora, pentru ca ei nu fac politica", a spus Teodor Melescanu.

Seful SIE a subliniat ca, atunci cand vine vorba de promovare in cadrul serviciului, criteriile sunt foarte stricte, pe baza de punctaj, astfel incat nimeni nu poate avansa pe baza sprijinului politic.

"Chiar daca ai fost foarte loial unuia in subteran, sa zicem, nu te ajuta cu nimic in cariera. De aceea, din punctul meu de vedere, nu inteleg care ar putea fi motivatia", a spus Teodor Melescanu.

El a explicat ca este singurul din cadrul SIE care tine legatura cu politicienii.



"Mai ales in perioadele electorale sau de mai mare tensiune, unul din principiile fundamentale pe care le-am urmat a fost de a avea contacte cu toata lumea. Nu consider ca trebuie sa dam unora informatii despre altii. Daca sunt necesare in activitatile decidentilor, se transmit tuturor, fara favoritisme sau discriminare", a spus el.

Pe de alta parte, Teodor Melescanu a spus ca se va intoarce in politica, dupa aceasta "paranteza deschisa", cum a numit el mandatul la conducerea SIE: "Imi place, mi se potriveste si as dori sa o exercit in continuare, dar sunt constient ca se va termina la un moment dat sau altul, dar asta nu inseamna ca viata mea s-a terminat. Percep pozitia de director al SIE ca o paranteza in cariera politica, o paranteza deschisa, care oricand imi va da posibilitatea sa revin. Ma gandeam ca ar fi mare pacat sa nu pot fructifica toate informatiile pe care le-am obtinut in aceasta perioada", a spus el.

Intrebat cum anume sa fructifice aceste informatii, Teodor Melescanu a continuat: "Fructificarea se poate face intr-o singura situatie, in care ai o pozitie care iti da autoritate si ai prerogative pe un anumit domeniu, ca e politica de securitate, de aparare, cunosti foarte multi oameni, cunosti foarte multe lucruri care se intampla in spatele scenei. Daca e sa fac o paralela a SIE, ma gandesc la perioada din tinerete cand am jucat polo. Era o diferentiere foarte clara intre ceea ce se intampla la suprafata, spectaculos si frumos, si ceea ce se intampla sub apa, unde se dau picioare, coate. Sunt doua lumi paralele. E foarte important nu sa ai o informatie, dar sa intelegi de ce s-au intamplat anumite lucruri [...] Inteleerea acestor lucruri care la suprafata d emulte ori este greu de inteles, intelegerea acestor lucruri este pentru mine, probabil, cel mai important atu pe care l-as avea in politica".

In plus, spune Teodor Melescanu, "imi doresc sa pot veni in fiecare seara la televiziune si sa fac comentarii, sa-mi exprim opiniile".

Intrebat daca ia in considerare o posibila candidatura la prezidentiale, seful SIE a raspuns: "N-am discutat cu nimeni asemenea chestiuni. Din punctul meu de vedere, sunt disponibil, in cazul in care va exista un interes".























3553 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Gata! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:15)

    JG [utilizator]

    Ne-am saturat de "fosti"!
    Trebuie singe tinar, neinfectat de molima rosie sau de urmasii acesteia.
    • +3 (5 voturi)    
      Corect (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:44)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Dar in cazul asta nu se califica decat Noua Republica si Partidul Verde.
      • +8 (8 voturi)    
        Oricum (Vineri, 17 ianuarie 2014, 14:45)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Nu ar fi mare păcat dacă ar ajunge după gratii ca a folosit informațiile respective, încălcând acordurile de confidențialitate. Carevasazica de asta tinem pe banii noștri clapaugi d-astia, sa folosească in interes personal informații clasificate. Credeam ca statul (la propriu) in asemenea instituții desteapta oamenii sau măcar ii fac mai prudenți la ce vorbesc, sau cumva s-a dus pe copca spionajul românesc de e plin de Moși Teaca burtosi, cu ceapa in gât si cu siguranta de sine a unui șef de post de la sat.
        • +4 (4 voturi)    
          Informatiile folosite in politica externa! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:13)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

          Melescanu se refera la folosirea informatiilor externe, si a vizibilitatii pe care a obtinut-o in atributiile unui Presedinte fata de politica externa!

          Dar ma gadesc ca daca nu se face partas la combinatiile politicienilor penali, si lucreaza dupa etica si buna credinta risca si el vreo suspendare... din prima luna de Prezident!

          Si nu stiu eu daca isi permite sa se lupte cu Pomelnicul lui Dragnea!

          Politic vorbind, are mai multe sanse sa rupa din electoratul de Stanga, dar si de aici foarte putin, oricum nu cred ca ajunge in turul 2, unde Antonescu trezit din somn cu 10 minute inainte, il devanseaza numai cu bancuri si proverbe!
          • +1 (1 vot)    
            Da,da (Vineri, 17 ianuarie 2014, 17:26)

            ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            Si Base a folosit informatii de la servicii ca sa faca misto de unul sau de altul... chiar in declaratii publice.
          • +2 (2 voturi)    
            Si inca ceva (Vineri, 17 ianuarie 2014, 17:45)

            ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            Exista o distinctie clara intre un promovat pe merit profesional si un parasutat numit politic.
            In mod normal angajatii urasc si ascund lucruri de al doilea tip de sefi... si nu am dubiu ca acolo unde exista crema oamenilor inteligenti acest lucru sa nu se intample.
            In plus politica si serviciile secrete sunt doua notiuni antagonice, iar traseismul dintr-una intr-alta nu e vazut cu ochi buni. In politica nu intri decat daca esti santajabil, in servicii nu ai ce cauta daca ai cea mai mica codita. Eu am mari dubii ca personajul in cauza a avut intr-adevar acces la informatii secrete mai ales in conditiile in care se stia ca ocupa o pozitie pe termen limitat.
    • +3 (9 voturi)    
      tot de la SIE? (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:50)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui JG

      MRU? :)
    • -3 (11 voturi)    
      Profesionisti (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:56)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Melescanu este un tip fin si chiar daca din vechea garda de fosti a asigurat o conducere fara poticneli intr-un loc foarte sensibil. Decat experimente cu "singe" tanar precum Claudiu S. prefer un adevarat profesionist precum Melescanu. Nu spune nimeni ca nu poate fi schimbat , dar...inca o data, dar...trebuie avut mare, mare grija pe cine se aduce in loc.
  • +10 (10 voturi)    
    Melescanu sau omul de plastilina (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:46)

    IancuJianu [utilizator]

    Ca se muleaza pe orice...
    Ce sa faca el ca presedinte, cum sa se ia de guler cu borfasii USL, ca-i bate coliva in piept.
  • +12 (12 voturi)    
    super (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:49)

    ampersand [utilizator]

    Exact asta ne mai lipsea, Melescanu presedinte!
  • +11 (11 voturi)    
    De voi nu ma vreti, eu va voi ! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 14:02)

    dan tulceanu [utilizator]

    ""Ma gandeam ca ar fi mare pacat sa nu pot fructifica toate informatiile pe care le-am obtinut in aceasta perioada", a spus el."
    Cel putin ciudat acest porumbel care a iesit din gura lui Mele . A incercat el apoi sa explice, dar gura pacatosului adevar graieste.
    Pacat ca sunt unii oameni care nu isi dau seama cand ar trebui sa se retraga.
    • +2 (2 voturi)    
      nu ar merita demis urgent ? (Vineri, 17 ianuarie 2014, 14:33)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui dan tulceanu

      pentru astfel de declaratie ....
  • -2 (4 voturi)    
    oricum mai bun decat Antenescu... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 14:13)

    ..13 [utilizator]

    Are un defect: vrea sa joace mingia - nu am inteles daca la suprafata sau pe sub apa, ca in polo, - deci se doreste un presedinte jucator...

    Imi pare ca este si peste MRU, dar nu se stie niciodata

    Una peste alta, Melescanu Presedinte este de bine sau de rau?
  • +5 (5 voturi)    
    Ce gluma (Vineri, 17 ianuarie 2014, 14:52)

    KostasP [utilizator]

    Auziti, dar voi cand v-ati nascut de credeti ca mele e bun de presedinte?
  • 0 (2 voturi)    
    Prin "a folosi" (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:38)

    Cristean [utilizator]

    nu cred că a vrut să spună că le face publice sau va șantaja lumea cu ele, ci că va lua decizii ca politician în funcție de lucrurile pe care le știe.
  • +5 (7 voturi)    
    Ma da numa securisti pot fi candidati la Presedint (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:40)

    alex4321 [utilizator]

    Ma da numa securisti pot fi candidati la Presedintie?

    MRU

    Maior

    si acum si Melescanu ????

    Si daca nu sunt ei, candidatul este
    vesnicul masonica Isarescu !

    Nu mai sunt oameni in tara noastra ?
  • +1 (1 vot)    
    Eu il prefer pe... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:16)

    Trojan.H [utilizator]

    Vladimir Vladimirovici direct. Ce sa ne mai incurcam.
  • +1 (5 voturi)    
    Solutia optima! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 23:13)

    hotnewsfil [utilizator]

    Dorinta Domnului Melescanu, de a fi presedintele tarii, este intreasanta, de nivelul altor cateva asemenea dorinte, exprimate de o serie de ofertanti la fel de merituosi.
    Cea mai buna solutie este, insa, alta. Aceasta rezulta din textul ce urmeaza :
    O parte dintre personalitatile politice, intre care si presedintele Traian Basescu, sunt de parere ca, in scopul asigurarii unui echilibru in conducerea tarii, este bine ca presedintele si premierul sa provina din partide diferite.
    Exista, insa, si opinia ca este mai eficient si cu mai putine framantari si controverse, ca cele doua persoane care vor conduce tara -presedintele si premierul- sa faca parte dintr-un singur partid.
    In aceasta a doua solutie, cea mai buna formula este aceea in care presedintele tarii va fi tata-socru- Ilie Sarbu, iar premier sa ramana ginerica Viorel.
    In tara ar fi o liniste mormantala; o armonie senina s-ar difuza in toata tara.
    Ca sa creasca decisiv sansele ca cei doi sa fie agreati de popor, trebue ca PSD sa isi asigure o majoritate de min. 95% in parlament. Aceasta situatie este posibil de realizat cu o conditie : PSD sa renunte la racolari 'cu bucata', si la maruntisuri (regalisti, ecologisti, etc). O solutie en-gros se poate pune in practica prin atragerea tuturor ortodocsilor. Intre masurile (momelile) radicale, una, care sa stranga legatura dintr PSD si biserica, ar fi : sediile PSd sa poarte denumirea de 'Lacasuri' -Lacasul PSD (Lacasul PSD Bucuresti, Lacasul PSD Urlati, etc.).
    Sectiile de votare sa fie denumite, de asemenea Lacasuri(Lacasul sectiei nr..., Lacasul Circumsriptie nr...,etc).
    Faptul ca Sfintia sa Ilie Sarbu-tata-socru a fost preot cu studii inalte va face ca acesta sa fie sustinut, cu frenezie, si de Prea-Fericitul Patriarh Daniel, precum si de intregul Sinod.
  • +3 (3 voturi)    
    Solutia optima! CONTINUARE (Vineri, 17 ianuarie 2014, 23:18)

    hotnewsfil [utilizator]

    In fiecare Lacas PSD, trebue sa se construiasca cate o bisericuta (o constructie, nu o conspiratie in partid), la care sa slujeasca cei mai buni preoti, cei dotati cu cele mai frumoase voci, platiti generos de la buget.
    Aceste biserici sa imparta pomeni zilnic, sa se dea mancare calda sau hrana 'la pachet' - salam si branza de cea mai buna calitate, cozonaci si prajituri, ciocolata, o sticluta cu tarie, etc.).Masa si pachetul sa se dea numai celor care participa zilnic la slujbele religioase. Este scump dar merita! Succesul celor doi candidati- socrul si ginerele este garantat. De asemenea este garantata si participarea, la vot, a cel putin 95% dintre romanii cu drept de vot, acestia votand toti numai PSD.
    Daca se renunta la jumatate din fondurile prevazute pentru autostrazi, se vor putea construi locuinte pentru toti alegatorii PSD, cheltuielile de intretinere a locuintelor urmand a se plati tot de la buget, in urmatorii douazecisicinci de ani.
    Aceasta procedura, putin adaptata, trebue sa fie aplicata si in tote tarile in care locuesc cel putin cincisute de romani.
  • +2 (2 voturi)    
    servicii prezidentiale (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 16:20)

    U_swamp [utilizator]

    Sa fie primit! Sintem perfect antrenati sa avem un al-nu-stiu citelea presedinte securist, kaghebist, ciaist... mi-ar placea o confruntare prezidentiala intre un securist si mossadist, frumos, nu?