Nicusor Constantinescu (PSD): Procurorii fac ce vor in Romania, nu conteaza ca e USL la guvernare. Ar trebui desfiintat DNA

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:03 Actualitate | Politic

Presedintele Consiliului Judetean Constanta, Nicusor Constantinescu, a afirmat miercuri ca Directia Nationala Anticoruptie ar trebui desfiintata, declanrandu-se nemultumit ca procurorii "fac ce vor in Romania, nu conteaza ca e USL la guvernare".

"De ce sunt tratat ca un animal, ca un criminal? Am fost bruscat. Fac ce vor in Romania, nu conteaza ca e USL la guvernare. Ar trebui desfiintat DNA. M-au luat din parcare ca pe un hot, ca pe un animal (...) De cate ori am fost citat legal m-am prezentat cu avocat si am castigat toate procesele", a mai Constantinescu, citat de Mediafax. El a facut aceste declaratii dupa ce a iesit din sediul DNA, unde fusese adus cu mandat de aducere.

Acesta a acuzat DNA ca este o "politie politica" si nu se considera vinovat de nimic, in conditiile in care un consiliu judetean este un "parlament care voteaza legile" la nivel local, iar daca acestea sunt ilegale, sunt atacate de prefect in instante: "Sa vina DNA, politia politica, si sa conduca ei Romania. Un Consiliu Judetean este parlamnentul care voteaza legile. Daca CJ voteaza ceva ilegal, atunci prefectul ataca in instanta si suspenda hotararea. Aceste hotarari (cele vizate de ancheta DNA-n.r.) nu au fost atacate de prefect si au aviz de legalitate. Ce treaba are DNA sa verifice activitatea unui consiliul judetean?", a declarat Constantinescu.

Presedintele CJ Constanta este nemultumit si de implicarea procurorilor de la Bucuresti in acest caz: "Ce cautau aia de la Bucuresti cu masini cu girofar sa ma ia pe mine ca pe un infractor din parcare. Constantenii m-au ales ca pe in infractor? E jignitor ce s-a intamplat".

Nicusor Constantinescu este urmarit penal pentru abuz in serviciu si nu poate parasi tara.

Acesta este cercetat penal alaturi de alte persoane pentru modul in care au fost aprobate si facute mai multe plati din bani  publici.

Nicusor Constantinescu se afla la cel de-al treilea mandat de presedinte al Consiliului Judetean Constanta, castigand alegerile din iunie 2012 cu peste 60 la suta din voturi.

Nicusor Constantinescu, in varsta de 47 de ani, a intrat in politica in anul 2000, cand a candidat pentru functia de consilier local, fiind in echipa cu Radu Mazare, care avea sa castige Primaria.

Patru ani mai tarziu, Constantinescu a devenit presedinte al Consiliului Judetean din partea PSD, functie pe care avea sa o pastreze si in 2008, dar si in 2012, cand a fost reales.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4286 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    uslinosii (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:06)

    FPop2013 [utilizator]

    Ce specimen. Asa sunt uslinosii, cu sleahta lor de mazete nerusinate. Sa nu o uitam si pe tanti Finutza-Maimutza :))) Care cica e obiectiva,, aiurea...USLinosii sunt cam hoti de felul lor, se pricep la furat, dar spre deosebire de altii, nu vor sa fie anchetati.
    • +12 (12 voturi)    
      niciun hot,..... (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 22:33)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      ....escroc sau tradator nu doreste sa fie anchetat si o buna perioada de timp chiar le-a reusit marsevia dar vine o vreme, vine o vama.....!
      In ceea ce priveste desfiintarea DNA, mai degraba ar trebui desfintate CJ-urile.
  • +32 (32 voturi)    
    fara sa vrea spune multe (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:10)

    edif [utilizator]

    procurorilor ar trebui sa le fie frica de USL, asta e gandirea lor.
    Bravo DNA, sunteti singura noastra sansa de a curata putin societatea
    • -26 (26 voturi)    
      are dreptate Nicusor (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:41)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui edif

      Traian Băsescu nu poate apăra simultan DNA, ANI și serviciile secrete, dar nici nu-și poate permite să le cedeze inamicilor. În locul lui, eu aș desființa DNA și ANI și m-aș concentra pe servicii.
      • +20 (20 voturi)    
        mazeto (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 22:07)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        in locul tau as rari postarile si as incerca sa screm ceva inteligent , nu caterinca ieftina. Eu inteleg ca tu te crezi vreun spirit sofisticat dar... :) .
      • +11 (11 voturi)    
        Te visezi (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 22:07)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        presedinte discret?
  • +26 (26 voturi)    
    pai mai acesta in oricare alt stat (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:11)

    mnicku [utilizator]

    daca refuzai sa te prezinti la procuratura erai pus la pamint si cu catusele pe maini in secunda 2 . Crezi ca in alt stat Politistul sta la negocieri cu tine ?? te inseli .
    Ce ai facut acolo se numeste comportament infantil

    e imbucurator faptul ca inca mai sint magistrati care nu se lasa intimidati si care pina vor iesi la pensie dau cu voi de pamint
  • +19 (19 voturi)    
    Se strange latul (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:13)

    Andradda [utilizator]

    Usl-amistii sunt din ce in ce mai disperati
    ))))))
  • +23 (23 voturi)    
    vai de noi (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:13)

    Guest2131 [utilizator]

    "Nu conteaza ca e USL la putere", "Ar trebui desfiintat DNA-ul" baiatu' asta vorbeste serios? Bai gogule, la cate matrapazlacuri ai facut tu si cu ai tai (indiferent de culoare - rosii, galbeni sau portocalii) ar trebui sa infundati puscariile, nu doar sa dati cu subsemnatul la DNA.
    Nu meritai sa se aia de tine sa intri in masina... Halal tara, halal reprezentanti !!!
    • +2 (2 voturi)    
      vai de noi (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 22:18)

      Guest2131 [utilizator] i-a raspuns lui Guest2131

      sa se roage aia*
    • +4 (4 voturi)    
      din pacate (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 23:06)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Guest2131

      tot gogul psd-ist -uslamist gandeste asa. Cand nu va mai fi Presedintele Basescu sa-i traga de maneca astia sunt in stare sa desfiinteze tot. Ne mananca dictatura.
  • +13 (13 voturi)    
    of of (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:13)

    tudorica [utilizator]

    Pe grobianul asta l-au gasit brusc simtirile.
  • +23 (23 voturi)    
    o problema cu greutate... (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:17)

    minus [utilizator]

    Procurorii "fac ce vor in Romania, nu conteaza ca e USL la guvernare".

    Un asa zis om politic, remarcat prin greutatea sa si prin locul de odihna bahica, se plange ca procurorii fac ce vor, fara sa raspunda la semnalele guvernarii.

    Ce pot sa zic? Este o dovada ca daca ai 150 kilograme, nu creierul atarna greu....
  • +7 (7 voturi)    
    gura pacatosului (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:20)

    zigot [utilizator]

    adevar graieste
    daca el recunoaste ca este animal oare ce cred oamenii din preajma lui( nu din punct de vedere politic sau infractional)
  • +15 (15 voturi)    
    Asta e justitia "libera"... (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:24)

    Alius [utilizator]

    ...pe care Poanta si ai lui o tot promit: cand e USL-ul la putere, procurorii sa nu faca nimic. Macar cand si cat sunt cei de la USL la putere..

    Partea proasta e ca astfel de gandire e sustinuta de "oameni" ca evoque, gogu, vrajitoru' din os si muuuuulti altii ca ei in tara asta.
    • +1 (1 vot)    
      nu sint... (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 23:04)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      nu sint ei atit de multi, dar sint eficienti, pt ca merg toti la vot, nu stau acasa si nu sint mofturosi...
  • +12 (12 voturi)    
    Nicusor (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:27)

    Adrian1 [utilizator]

    Nicusor la brutarie =)) urmeaza Varanul, cu termen pe 5 februarie.
  • +9 (9 voturi)    
    logica juridica (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:30)

    rodrigue [utilizator]

    Daca prefectul nu ataca hotaririle cj- nimeni,nicio institutie, niciun for,nicio instanta,nicio persoana fizica sau juridica nu are dreptul sa verifice legalitatea respectivelor hotarari. Cum prefectul e de-al nostru, Imunitatea mea e inatacabila in veci.
  • +22 (22 voturi)    
    De ce ar conta ca e USL la putere? (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:30)

    CristiC. [utilizator]

    Bai analfabetule! Tu ai auzit de separarea puterilor in stat? Ce declaratie de la un presedinte de consiliu judetean. Incredibil! Ai 8 clase mai animalule? Ca probabil d-aia te-au tratat asa.
  • +27 (27 voturi)    
    Uitati-va bine (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:30)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Priviti-l pe acest individ. este creatia noastra. Intr-o societate normala astfel de oameni nu ajung sa conduca nici macar un taxi daramite un oras.
  • +10 (10 voturi)    
    am vazut (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:43)

    Adrian1 [utilizator]

    tocmai am vazut si eu imaginile de la retinerea lui Nicusor. A fost ca porcul la taiere. Din pacate (inca) nu s-a savarsit taierea. Dar eu am incredere in DNA si ICCJ. La brutarie cu leprele!
  • +5 (5 voturi)    
    .... (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 21:54)

    CristiRu [utilizator]

    nea Nicusor, tu nu esti deloc vinovat asta vor stabili judecatorii, dar te-ai "ingrasat" mai repede decat altii si de aceea te-au arestat .... cred ca ai ars foarte multe calorii "muncind" din greu....... de arati asa bine "facut"
    Romanilor le va fi mai bine cand exemplare ca acest individ nu vor mai exista ... BANII PUBLICI CEA MAI BUNA " AFACERE" PENTRU HANDICAPATI.!!!
  • +11 (11 voturi)    
    pai vorba lui Times New Roman (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 22:23)

    moka [utilizator]

    mai bine-l rostogoleau pana la DNA
    • 0 (0 voturi)    
      :-) (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 23:06)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      :-))))
    • +2 (2 voturi)    
      Eventual in somn (Joi, 16 ianuarie 2014, 0:16)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ca are tendinta de a adormi in intersectii.
      Ma intreb un oarecare ce patea daca ar fi facut asa ceva (sa adoarma in masina la intersectie asteptand schimbarea culorii la semafor de beat ce era).
  • +2 (2 voturi)    
    Raspunsurile unui oarecare in anulŭ lumeĭ 7523 (Joi, 16 ianuarie 2014, 0:03)

    UnOarecare [utilizator]

    date animalului Nicusor Constantinescu (Pamflet trist)
    1.
    "De ce sunt tratat ca un animal, ca un criminal?"
    -Pentru ca asta esti, toata lumea in Cta stie asta.
    2.
    "(procurorii) Fac ce vor in Romania, nu conteaza ca e USL la guvernare."
    -Bravo, tocmai ai descris independenta justitiei! Felicitari si multumiri ca ne trezesti speranta!
    3.
    "M-au luat din parcare ca pe un hot, ca pe un animal "
    -Asa, si? Escrocheriile cu impaduririle date firmelor voastre nu sunt hotii? Restituirile date cui trebuie sau pe spaga nu sunt hotii? Acapararea RAJA e altceva? Etc, etc, etc..cred ca 99% din contractele de prestari servicii sau cumparare semnate de Mazare&N.Constantinescu+clica lor ascund o hotie. Si numai un animal turbat ar ajuta la uciderea vietii economice din tot judetul dintr-o lacomie oarba ca a voastra!
    4.
    "Constantenii m-au ales ca pe un infractor?"
    -Bineinteles, doar ai atatia colegi in Parlament ca exemplu! Vedea-va-s pe toti in puscarie! Si nu pe mizilicuri de 2-3 ani si nu cu suspendari kkcioase! Daca in secolul XX cel mai mare rau al Romaniei a fost Rusia/URSS, in secolul XXI ati fost voi!
  • +4 (4 voturi)    
    asta a vorbit.. (Joi, 16 ianuarie 2014, 0:14)

    akillies [utilizator]

    ..exact ca un mafiot!
    Adica a si scos porumbelul pe gura..
    Deci a spus-o pe fata :USL cred ca
    justitia trebuie subordonata politicii - a venit USL la putere, procurorii trebuie sa stea in banca lor, "sa nu faca ce vor ei..".adica sa nu se asigure ca legea e respectata de toti romanii, mai ales de parlamentari..
    si astia sunt aia care ziceau ca procurorii sunt ai lui Basescu..
    Astia sunt ticalosii care au fost alesi de "70%" din romani..!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Gresit, nu mai perpetuati minciuna USL! (Joi, 16 ianuarie 2014, 1:35)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Ticalosii au fost alesi de exact 25% dintre alegatori si au obtinut 67% din parlamentari.
  • -3 (3 voturi)    
    o institutie (Joi, 16 ianuarie 2014, 1:03)

    evoque [utilizator]

    ar trebui sa functioneze dupa anumite reguli, insa influentele liderilor locali in cazul acesta este greu de probat. NC are un consiliu in spate si sunt convins ca nu este atat de prost incat banii alocati sa nu fie "aprobati" in CJ.
    Procurorii insa sunt suspectibili in acest caz de prostie si mai ales de lipsa intelegerii functionarii uneor institutii. Cum functioneaza acestea si cum sunt influentate este alta discutie, discutie in care intra si modul in care presedintele a influentat acordarea creditului pentru fiica cea mare.
    Nu desfiintarea DNA este solutia, nici discutiile sforaitoare cu privire la justitie.
    Justitia in romania o sa functioneze in momentul in care procurorul si/sau judecatorul raspund penal si financiar atunci cand gresesc. Din acel moment vorbim de justitie pana atunci procurorii si judecatorii vor executa ordinele politicienilor sau a celor vremelnic aflati in functie.
  • +2 (2 voturi)    
    Doua mandate maxim! (Joi, 16 ianuarie 2014, 1:29)

    MihaiDumitru [anonim]

    Limitarea prin lege la maxim doua, a numarului de mandate pentru funtia de primar sau presedinte de judet ar fi o solutie buna si legala de a scapa de clanurile de politicieni, dedulciti la banul statului. Poate hotnews,ro sa faca o campanie in acest sens? ( Asa este de exemplu la New York!)