Andrei Plesu, reactie dura la disparitia lui Victor Ponta in timpul vizitei Victoriei Nuland: Ce s-a intamplat e dincolo de indignare, e ceva suprarealist. Nu are nici cea mai mica idee despre interesele lui reale si rolul pe care il are, nu are idee de interesele tarii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2014, 22:02 Actualitate | Politic

Andrei Plesu
Foto: HotNews.ro / DP
Andrei Plesu a comentat dur, luni seara, intr-o interventie telefonica la B1 Tv, disparitia lui Victor Ponta pentru cateva zile, in perioada vizitei la Bucuresti a Victoriei Nuland, asistentul pentru afaceri europene si eurasiatice al Secretarului de Stat american: "Ce s-a intamplat e dincolo de indignare si analiza, e ceva suprarealist. Victor Ponta nu are nici cea mai mica idee despre interesele lui reale si rolul pe care il are, nu are idee de interesele tarii".

Andrei Plesu a vorbit si despre inventarea "stigmatului basist": "Spui basist, prin asta incriminezi milioane de oameni din aceasta tara. Ideea de a inventa un nou stigmat - basist - de care abuzezi, cum abuzau comunistii de burghez, exploatator si asa mai departe arata o mediocritate deprimanta."


"A doua perplexitate a mea e legata de comunicarea balmajita din jurul lui (Victor Ponta - n.red.), daca un consilier, un ministru, spun ca nu stiu unde se afla primul ministru", a mai spus Andrei Plesu, adaugand ca "Sa ai impresia ca daca pleaca Basescu totul intra in norme... e o lipsa e inteligenta."

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

24350 vizualizari

  • +115 (127 voturi)    
    NEVOIA DE NORMALITATE (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:15)

    zapciu [utilizator]

    Dl. Andrei Plesu ramane un reper in tara asta. Ma bucur ca nu tace asa cum din pacate o fac multi altii .Eu pe Andrei Plesu l-asi caracteriza doar atat: e cel mai normal om pe care il cunosc !
    • -65 (77 voturi)    
      Hmmm (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:54)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui zapciu

      Unii comenteaza altfel despre acest ''eveniment'':
      -''Vizita la Bucureşti a subsecretarului Nuland a avut câteva scopuri precise. În primul rând, administraţia Obama a dorit să-şi exprime nemulţumirea faţă de apropierea „excesivă” a guvernului USL de China. Victoria Nuland este un negociator dur şi este cunoscută pentru stilul agresiv prin care îi „sparge psihic”” pe cei care nu doresc să îndeplinească ordinele venite de la Înalta Poartă. Decizia strategilor PSD de a evita cu orice preţ o întâlnire personală Nuland-Ponta, fie şi cu preţul unui incident diplomatic, a fost înţeleaptă, deoarece premierul român nu este pregătit pentru o confruntare directă cu unul dintre cei mai duri negociatori ai Departamentului de Stat.''
      • +46 (50 voturi)    
        vorbe fara acoperire, doar sa-l perii pe Ponta (Marţi, 14 ianuarie 2014, 0:38)

        MihneaR [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        .
      • +14 (16 voturi)    
        pentru Hmmmm (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:03)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Te indoiesti si tu de ceea ce citezi ? Corect !
        ( daca ticul tau verbal semnifica o indoiala si nu o hamaiala ).
      • +14 (16 voturi)    
        pai... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:24)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        ... nu este pregatit nici pentru a fi PM in amarata asta de tara, atunci!
      • +14 (14 voturi)    
        OK (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:58)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        In acest caz de ce nu l-au trimis de nemilosul Mircea Badea in negocieri ?
      • +9 (11 voturi)    
        pai, (Marţi, 14 ianuarie 2014, 11:32)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        pt. ce e pregatit d-nul PM?
      • +9 (11 voturi)    
        Pai Ponta nu e pregatit decit pentru Gidea (Marţi, 14 ianuarie 2014, 13:15)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Daca-l scoti de la Antene si IRealitati deja se bilbiie. Si... sa inteleg ca Corlatean e mai capabil sa infrunte pe "unul dintre cei mai duri negociatori ai Departamentului de Stat"???
        pai asha barbat adevarat avem noi in fruntea guvernului, de da bir cu fugitii cum vine orice femeie sa discute cu guvernul?!?

        Si chiar asha sa fi fost, putea sa inventeze o gripa, o raceala, o indigestie. Da' nu sa dispara precum un scolar care fuge de extemporal...
      • +3 (7 voturi)    
        esti de tot rasul :))) (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:00)

        aka_ady [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Cred ca si daca vroiai nu ai fi scris o asa de mare prostie...esti de tot rasul mister :))
        • 0 (0 voturi)    
          Hmmm (Vineri, 17 ianuarie 2014, 1:06)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui aka_ady

          Vad ca toti sustinatorii basescului sunt agramati si scriu cu =vroiai=...:)))
          Sau poate ca scrie acelasi (saracul, cata munca) dar semneaza diferit?!:)
      • +1 (3 voturi)    
        argument slab! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 17:54)

        mucenic [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Cand stii opinia ta este justa dece nu incerci sa te bati si alegi sa dai bir cu fugiti?
        • 0 (0 voturi)    
          Hmmm (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 2:04)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

          Nu este opinia mea...este un citat.
          Intrebarea este doar daca este adevarat ce se scrie acolo...
          • +1 (3 voturi)    
            Pe aia unii cum il cheama? (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 11:32)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            MRSmrs?
            • 0 (0 voturi)    
              Hmmm (Joi, 16 ianuarie 2014, 0:54)

              MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ty

              Ai dat un raspuns de copil de gradinita...
              Cauta si vei gasi...
              Daca era opinia mea, mi-o asumam si o sustineam.
              Poate ca tu nu ai curajul opiniei si-i banuiesti si pe altii de asta.
              • 0 (0 voturi)    
                Inteligenta ta (Joi, 16 ianuarie 2014, 15:00)

                ty [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

                raspunzi unor copii de gradinita. Ai dat in mintea copiilor?
                • 0 (0 voturi)    
                  Hmmm (Vineri, 17 ianuarie 2014, 1:08)

                  MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ty

                  Sa taspunzi unor copii de gradinita nu este o rusine...rusine este sa te bagi in gasca/grupul lor si sa te comporti ca ei.:))
                  • 0 (0 voturi)    
                    MRSmrs (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:53)

                    ty [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

                    Rusine este atunci cand nu ai replica la o intrebare caree iti este adresata sa vii cu texte de genul "Ai dat un raspuns de copil de gradinita..." E drept ca este valabil doar pentru cei cu 7 ani de acasa.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Hmmm (Luni, 20 ianuarie 2014, 0:16)

                      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ty

                      ''Pe aia unii cum il cheama? MRSmrs?''
                      Ce vrei sa-ti raspund la o asemenea ''intrebare''?
                      Mai ia un citat:
                      -""A doua misiune a doamnei Nuland a fost frânarea avântului unionist al preşedintelui Băsescu. Aşa cum am mai scris în repetate rânduri, elita politică de la Washington nu este un monolit, iar Traian Băsescu are proasta obişnuinţă să fie receptiv la sugestiile grupărilor radicale (neoconservatori, „clanul Clinton”, etc.), ignorând viziunea pragmatică a administraţiei Obama. Victoria Nuland a venit la Bucureşti pentru a-i explica în termeni duri şi clari că Băsescu trebuie să se ocupe de „problema Ponta” şi nu de scheme geopolitice care pot dinamita regiunea şi nu corespund intereselor administraţiei Obama. Judecând după declaraţiile preşedintelui, el nu a înţeles sau nu a dorit să înţeleagă mesajul transmis. Se pare că Băsescu, după ce a fost luat la palme de diplomaţia germană, insistă ca diplomaţia americană să repete procedura.""
    • -31 (35 voturi)    
      Cu toata consideratia (Marţi, 14 ianuarie 2014, 7:29)

      danbaloiu [utilizator] i-a raspuns lui zapciu

      pentru omul de cultura Andrei Plesu, nu cred ca implicarea sa in treburile politice ale tarii este prea fericita. Pur si simplu nu cred ca e asta vocatia lui.
      • +16 (16 voturi)    
        Dar o părere (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:55)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        îi permiteți să aibă?
        Și poate vă aduceți aminte că a creat niște instituții în țara asta pe vremea implicării lui in treburile politice. Doar că a fost silit să se retragă de derbedeii care conduc România de 24 de ani și pe care am impresia că-i considerați potriviți pentru aceste funcții.
      • +14 (14 voturi)    
        PAI, (Marţi, 14 ianuarie 2014, 11:36)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        domnule Dan, aici nu e vorba de vocatie ci de normalitate; cum mai remarca cineva, prea multi au vocatia tacerii obediente in tara asta!
      • +15 (15 voturi)    
        i-auzi la el (Marţi, 14 ianuarie 2014, 11:43)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        Deci o interventie telefonica la o emisiune inseamna implicare in treburile politice ?
        Daca Plesu ( si prin Plesu nu ma refer strict la persoana sa ci la o categorie mica de oameni de cultura pentru care este un model ) trebuie sa se tina deoparte, cine trebuie sa se implice ? Doar sfertodoctii, politrucii si securistii resapati ?
      • +6 (6 voturi)    
        pai normal (Marţi, 14 ianuarie 2014, 12:07)

        Filip_ [anonim] i-a raspuns lui danbaloiu

        daca te chemau pe tine in direct, te abtineai de la orice comentarii, nu? ca e clar ca nu e vocatia ta.

        e, vezi cat de ridicol esti?
      • +10 (10 voturi)    
        Banuiesc ca doar analfabetii (Marţi, 14 ianuarie 2014, 12:23)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        au voie, in mentalitatea unora, a se implica in treburile tarii. A3 desfasoara o vasta actiune de imbecilizare a populatiei asa ca o voce ca a lui Plesu face evident nota discordanta. Si Plesu este elegant cand spune ca atitudinea denota mediocritate, ea denota primitivism si saracie intelectuala majora.
      • +5 (5 voturi)    
        Cu tot atata consideatie! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 17:58)

        mucenic [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        pentru omul politic Victor Ponta, nu cred ca implicarea sa in treburile politice ale tarii este prea fericita. Pur si simplu nu cred ca e asta vocatia lui.Uite ce s-a intamplat cu profesoul lui!
    • +31 (31 voturi)    
      Dacă nici părerea dlui Pleşu (Marţi, 14 ianuarie 2014, 8:41)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui zapciu

      nu îi dă de gândit lui Ponta, e grav. Analiza făcută, cuvintele spuse m-au uns la suflet. Când aud oameni de genul acesta, chiar numai şi pentru 5 minute, mă încarc pozitiv. Ponta care, conform afirmaţiilor sale e dependent de TV, poate sta 24 / 24 pe sticlă că tot nu spune nimic.
      Stimate domn Ponta, ascultă-l pe dl. Pleşu, citeşte-i opiniile şi .... gândeşte!!!
      În tot acest nou context creat, mă declar băsist fără nici o reţinere.
      • +2 (2 voturi)    
        S-ar putea (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 16:43)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Audit

        ca Ponta sa nu fie capabil sa gandeasca in stilul lui Andrei Plesu si nici sa inteleaga ce spune acesta.
        El este capabil sa urmeze indicatiile in cel mai pur stil comunist ale lui Ion Iliescu si ale lui Adrian Nastase . Desi trebuie sa recunosc ca Iliescu n-a afirmat ca Nastase e detinut politic.
  • -97 (119 voturi)    
    hehe (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:18)

    Mazeta [utilizator]

    Are dreptate Pleșu. În mod normal ar trebui să zicem om-care-din-naivitate-sau-din-interes-luptă-în-mod-ridicol-pentru-ceea-ce-el-afirmă-a-fi-stat-de-drept-deși-noi-știm-că-sunt-interesele-unui-grup-restrâns-de-mafioți-securiști. Așa ar trebui să spunem de fiecare dată. Dar este mai simplu băsist.
    • +57 (59 voturi)    
      Chiar asa? (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:22)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De ce este o naivitate sa lupti pentru statul de drept sau alte principia moderne? Oare nu exista tari mai civilizate decit alte tari?

      Chiar crezi ca romanii nu pot sa atinga un grad mult mai inalt de civilizatie?
      • +25 (27 voturi)    
        cind o sa va (Marţi, 14 ianuarie 2014, 8:22)

        asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        invatati minte? nu le mai raspundeti!!!ei asta vor,din asta traiesc,sunt platiti la accesari,va atrag in polemici idioate si fara bun-simt !ignorati-i!e valabil pentru toti cei care comunica pe forumuri sau situri:cind dovediti reaua credinta a unui postac,"dati-"i IGNORE,n-aveti cum sa-i schimbati mentalitatea!sa latre singuri,unul la altul!
      • +5 (5 voturi)    
        Gresit :) (Marţi, 14 ianuarie 2014, 14:00)

        Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Portiunea cheie este "deși-noi-știm-că" ... Probabil prin "noi" se refera la personalitatile sale multiple :).
    • +45 (47 voturi)    
      mda (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:24)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asa se vede de pe locul unde este un grup mult mai mare de mafioti-sekuristi.
      70% ! :))
    • +37 (45 voturi)    
      era normal (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:48)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu se putea sa nu-si spuna parerea cumparata cineva care e total pe aratura
    • +6 (38 voturi)    
      Ups ca ai dat cu nuca in perete. (Marţi, 14 ianuarie 2014, 0:27)

      Florin J. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Face zgomot si doar atat.

      Adevarul va iesi la iveala dar nu de aceea ca persoane cum sunte-ti dv. posteaza fara a furniza un context si fara a furniza dovezi.

      Eu personal sunt dezamagit si de Basescu pentru ca a promis ca va face din lupta anticoruptie o problema de securitate nationala plus cateva alte promisiuni pe care nu le-a respectat.
      Asta ar fi insemnat o mobilizare nationala mult mai serioasa decat ce se intampla acum. Si ma refer la prinderea tuturor coruptilor indiferent de culoarea politica.
      "Inmuierea" lui dupa investire nu face decat sa arate ca a fost si e partinitor, fiindca prin neactiune i-a lasat pe ai lui sa-si faca de cap.

      Dar totusi nu a sarit calul cum a facut USL-ul calcand legile in picioare cu o nesimtire dincolo de orice inchipuire, mai ales pentru contextul actual cand Romania se presupune ca trebuie sa se manifeste ca un membru al Uniunii Europene.

      Opinia mea este ca vina pentru aceasta schimbare de directie a Romaniei (mai catre est) este in primul rand vina lui Basescu, fiindca a avut puterea sa-i struneasca pe ai lui si nu a facut-o lasand hoitarii sa preia puterea.

      Deci stimate domn daca vrei sa faci opozitie adevarata, marseaza pe argumente credibile (ca se pot gasi daca nu esti lenes) daca vrei sa capeti oarece reputatie si lumea sa te bage in seama.
      • +31 (35 voturi)    
        interesant (Marţi, 14 ianuarie 2014, 2:31)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Florin J.

        Ai dreptate, intr-o mare masura.

        Cu argumentele. Unde nu ai dreptate este sa te iei in gura cu mazeta, cunoscut de toata lumea ca postac platit. Adica nu are opinii personale. :)
        • +5 (11 voturi)    
          lol (Marţi, 14 ianuarie 2014, 8:01)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

          eu nu cred ca este platit, doar e convins ca noaptea e zi si ziua e noapte. S-a uitat prea mult la Antena 3 :)

          Daca securist inseamna mai nou sa aderi la valorile apreciate de UE si SUA iar luptator pentru libertate si democratie inseamna sa fii la unison cu Antena 3 condusa de un domn cu acte de la CNSAS (caci nici macar Rusia sau China nu au aparut in spatiul public sustinand masurile politice ale USL) atunci poate ca felul asta de securist nu e chiar rau. Doar ca cuvantul este ...nepotrivit, anterior insemnand altceva.
    • +19 (19 voturi)    
      dude (Marţi, 14 ianuarie 2014, 2:38)

      lars [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu chiar te distrezi, asa-i? :D
    • +2 (4 voturi)    
      Asa e (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:04)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      S-au rescris infractiunile si gradele de comparatie:Acela care ia o data un credit (o suma de bani pe care se obliga sa o inapoieze de la o banca) e mult mai mafiot decat unul care fura de trei ori abuzand de functia lui.
    • +9 (11 voturi)    
      Hmmmm , hehe, etc. (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:04)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Astia de unde posteaza ? De la balamuc ?
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 17 ianuarie 2014, 1:10)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        De la balamuc este doar cel care hahaie mereu la tv.:))
    • +2 (2 voturi)    
      daca te-ai fi oprit la timp! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 18:02)

      mucenic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca te-ai fi oprit dupa prima propoztie, fara alte comentarii, puteai si matale sa devii filozof!
  • -17 (25 voturi)    
    morile de vant (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:27)

    mihail nica [utilizator]

    va luptati cu morile de vant//
  • +46 (52 voturi)    
    Chapeau bas ... (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:28)

    Herodot [utilizator]

    ... Domnule Plesu ...
  • +62 (68 voturi)    
    Experimentul timpit (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:29)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sint uimit de milioanele de uslamisti, majoritatea pensionari si bugetari, mediocrii si rau intentionati.

    Milioanele de uslamisti n-au epuizat experimentul lipsei de respect fata de memorie, logica si principii. Asemenea conexiune parsiva intre politicieni si puterea politica, consimtita liber, este o experienta de pionierat.

    Ramine sa tinem minte perioada asta unica. Uslamismul trebuie descris detaliat. In final USL-ul se va sparge. Electoratul uslamist se va diviza si el. Cred ca injuraturile o sa curga puhoi, grobian. Banuiesc ca uslamismul o sa sfirseasca in rusine generala, nationala si internationala, atit politicienii cit si sustinatorii.
  • +62 (66 voturi)    
    Romania este rinocerizata (ionesciana) (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:30)

    Clop [utilizator]

    Domnule Plesu,

    Bucurestiul are si mai multa nevoie de D-voastra.

    Dincolo de reactiile editorialiste sau telefonice - in direct - la o televiziune, este imperios necesara si o reactie de strada a elitelor legitime, atunci cand tinerii romani ies la proteste, iar D-voastra sunteti aici, impreuna cu noi, in cetate.

    Fara sustinerea dura si fatisa a liderilor consacrati din societatea romaneasca, liderii autentici, in foarte scurt timp, iremediabil, vom ajunge totalmente sub bocancul uselist.

    *De pilda, domnul Aligica are perfecta dreptate.
    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-16368128-solutie-elitele-legitime-scot-lumea-strada.htm
    • +31 (31 voturi)    
      Este rinocerizata (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:33)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Nu prea se potriveste expresia sustinere dura. Nu de duritate este nevoie, mai ales ca recunosti ca Romania e deja rinocerizata.

      Mai degraba e nevoie de curaj si imaginatie. Asa combatem dezamagirea si pesimismul. Dar te inteleg. Si eu mai intru in starea de rinocerizare. Uslamismul ne influenteaza negativ pe toti. Scoate la suprafata ceea ce este mai urit si mai rau in noi.

      Ar trebui sa ne sustinem reciproc stari sufletesti pozitive, ca sa evitam rinocerizarea de tip uslamist. Ar trebui sa fim mai puternici sufleteste.
    • +3 (5 voturi)    
      Care ionesciana? (Marţi, 14 ianuarie 2014, 13:20)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Iliescu n-ar fi fugit vrodata din calea unui secretar de stat american. In cel mai rau caz inventa o indigestie, da' nu disparea in felul asta.

      Astia-s mai rai decit comunistii. aia, de bine de rau, avea niste reguli dupa care se ghidau, oarece reguli de conduita, scoala diplomatica cit incape. Si in plus, aveau scoala facuta pe bune. Ponta e doar un biet golanas de cartier care-a fentat toate examenele de-a lungul vietii si care de dovedeste incapabil sa conduca si-o asociatie de locatari.
  • +42 (42 voturi)    
    "lipsa de inteligenta" - Da' cine a spus... (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:31)

    Ion B [utilizator]

    ca acesti guvernanti au vre-o urma de inteligenta sau de interes national??
    Cei mai multi sunt niste smecherasi care s-au invartit si pe baza unor relatii au ajuns in pozitii de conducere.
    Prea putini pe merit, cei mai multi pentru ca "au fost colegi", sau se cunosc nevestele, sau pentru ca sunt vecini...
    • +23 (23 voturi)    
      ei sunt mai mult (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      otzi, in limbajul lor, invatzat in cartierul garii, sau pela coltul blocului, sau in ferentari.

      otzul este un zmecheras, un fel de doctorul mitica oparescu, cartierul primaverii sau doctorul tonta, cartierul garii de nord, educat pe peroane.

      are IQ ceva peste 90, este vocal, are vorbele la el, le mai tzine si in gura,
      da bine la latrine si oteveuri.
      un glumetz, un jovial, cu mult soric pe fatza. uneori, chiar lipsit de par. pe fatza
      exceleaza prin tupeu si dorinta sa...faca pe toti din jur.
  • +55 (57 voturi)    
    jos ponta! (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:32)

    dkz [utilizator]

    nu sunt basist, sunt anti-pontist.
    • +27 (33 voturi)    
      hehe (Marţi, 14 ianuarie 2014, 2:13)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dkz

      eu sunt basist si sunt mandru de asta
    • +11 (13 voturi)    
      Daca... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 9:47)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui dkz

      "AntiPontist" + "Basist" = TARA NORMALA!
    • +3 (5 voturi)    
      Fara comunisti resapati in socialisti si liberali (Marţi, 14 ianuarie 2014, 16:26)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui dkz

      Din istoria noastra recenta, am fost pe rand:
      - Golan (vezi kiliescu '90)
      - Emil-ist (sustinut alternativa impotriva lui kiliescu '96)
      - Autoexilat (ca n-am mai avut timp sa astept schimbarile pe care societatea romaneasca n-a fost instare sa le produca)
      - Basist (ca mi-a dat speranta unei alternative reale)

      Pot spune c-am fost "orice"... dar, in primul rand, sunt un om liber!
  • +54 (56 voturi)    
    in sfarsit (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:33)

    tenere [utilizator]

    o personalitate reactioneaza si bine face desi destul de tarziu

    imi aduc aminte ca dupa '92 erau mult mai multi cei care faceau acest lucru si ieseau in fata, se vede clar ca in epoca actuala prezenta elitelor este mult diminuata

    are dreptate plesu, trebuie sustinut si el si presedintele pentru ca altfel ramanem fara alternative

    si atentie la vot in primavara, comunistii nu trebuie sa aiba nici o sansa
  • +30 (40 voturi)    
    70% (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:48)

    adriann_l [utilizator]

    dar 70% dintre romani nu se intersecteaza cu inteligenta...ei voteaza ca romanii...
    • +30 (32 voturi)    
      de unde tot scoateti procentul asta? (Marţi, 14 ianuarie 2014, 0:44)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui adriann_l

      Ca au 70% pondere in parlament, nu ma indoiesc. Dupa redistribuire!

      Conform datelor oficiale ale alegerilor, USL la CD 58.6 %, la Senat 60%. Din totalul de participanti, adica la vreo 4.5 milioane de romanasi.

      De unde pana unde 4.5/18 e 70%?

      Ura si la gara!
      • +21 (23 voturi)    
        CORECT (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:50)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Absolut corect!
      • +3 (7 voturi)    
        X% (Marţi, 14 ianuarie 2014, 9:13)

        adriann_l [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Daca vrem sa fim optimisti, gasim cifre, nu-i problema. Din pacate, ne pacalim singuri crezand ca cei care nu vin la vot sunt mult mai diferiti decat cei care vin la vot. Eu am trecut de faza asta.
      • +4 (6 voturi)    
        Ba asa este... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 12:47)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Nu participi, esti de partea castigatorului. Nu te intereseaza si nu participi, inseamna ca ai votat opentru castigatorul final. Nu-i mai scuzati pe neparticipanti...si ei fac påarte din retrograzii care au votat 70%.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru Europiu (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 9:46)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Felicitari pentru comentariu. Cei ce vin cu astfel de afirmatii , ca cea a lui Adrian_i fac mult rau ( constient sau inconstient ).Nu trebuie sa fim acum defetisti , sa stam acasa , sa ne demobilizam. Dimpotriva !
    • +17 (19 voturi)    
      pai... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:27)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui adriann_l

      sunt 60% din circa 40% din electorat, ceeace, si am mai spus asta, a insemnat (la vremea aceea!), in jur de 4.3 milioane....cu tot cu ...ai lui Dragnea...atentie la aceast mesaj subliminal al usl care incearca sa genereze indoieli de genul "cum sa te pui cu atatia", " cum sa mergi impotriva curentului", sau daca vreti, "ce-i o picatura intr-un ocean"...au fost....4.3 milioane de sustinatori....au fost...
      • +1 (3 voturi)    
        Cei care nu vin... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 12:48)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        ...sunt de acord cu orice...deci fac parte din sustinatorii castigatorilor.
        • -1 (3 voturi)    
          In aceeasi logica... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 16:36)

          uluit [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          "Cei care nu vin..." Poate ca, nu au avut o alternativa reala. Stiind ca, alegerile oricum le vor castiga cei care "trebuie", prin metodele "omologate" de USL, de fraudare a voturilor (vezi Dragnea) s-au resemnat sa mai spere si n-au mai dorit sa participe la o mascarada de mimare a democratiei.

          PS - este o speculatie sustinuta de experientele reale! Ti-am demonstrat ca, neparticipantii n-au sustinut astfel castigatorii.
          • 0 (2 voturi)    
            Argumentul... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 19:58)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui uluit

            ...nu ma convinge. Chiar si mersul si votatul in alb e mai bun decat nemersul. IAr asta cu iesitul lui cine trebuie e o legenda...iata cum basescu a castigat in 2009 pe mana diasporei...si eu am fost printre ei...iata ca diaspora, acele cateva mii de voturi poate face o diferenta. Nu cred ca cineva aranjase pentru unul sau altul dintre candidati...era, fie Geoana, fie Basescu. La vreo 50.000 diferenta. Deci...
            PS. Eu tot ii consider si pe neparticipanti vinovati morali pentru accederea la putere a unora pe mana unei minoritati.
          • 0 (0 voturi)    
            pentru uluit (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 9:50)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui uluit

            Argumentul "Dragnea" e mai corect sa fie folosit invers. Adica ,acum le tremura chilotii la cei care se mai gandesc sa fraudeze.
            Deci frauda va fi mult mai mica. Hai la vot !
    • +1 (1 vot)    
      pentru un litru de ulei si o gamela de 5 litrii (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:05)

      aka_ady [utilizator] i-a raspuns lui adriann_l

      pai nu voteaza pe moca :))
  • +21 (23 voturi)    
    da, copy-paste (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:51)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    seamana cu babuinul cocotat in copac de frica leilor.
  • +28 (30 voturi)    
    Multumesc lui Dumnezeu... (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:05)

    solar [utilizator]

    Tocmai am citit articolul "bomba" al domnului ANDREI PLESUN!!
    Multumesc lui Dumnezeu ca ,in sfarsit s-a produs miracolul pe care mi l-am dorit: mintile cele mai luminate dintre noi, oamenii carora le soarbem intelepciunea si clarviziunea SUNT ALATURI DE NOI. Recapat din nou speranta, recastig iarasi incredere in noi, in mine, in puterea razelor de lumina si de discernamant venite sa strapunga anume un intuneric atat de dens cum ,iata -se prefigureaza in tara noastra. M-am simtit foarte singur si invins chiar si-n strigatele mele articulate dupa putinta putina cata mi-e data de la domnul, dar nu ma mai simt. Nu ma mai voi simti . Voi asculta cuvantul incurajator cu care si altii ca mine, sunt sigur de-acum, vom stii mai hotarat sa rupem catusele minciunii in care si cu care nu se poate trai liber cum ne dorim.
    === ===== === ===
    Frunda si USA (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:48)
    Consilierul dr. Gyorgy Frunda marele roman( ungurizat si viceversa)

    În cadrul articolului Victor Ponta ii ureaza "La multi ani", pe Facebook, lui Titus Corlatean
    Incredibil!!!!! (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 16:21)
    Ca tipul asta, PONTA,este total lipsit de cei 7 ani de-acasa stiam demult
  • +23 (25 voturi)    
    mai mult! (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:08)

    corvus coraX [utilizator]

    nu are idee nici măcar cât e de idiot!
  • -46 (54 voturi)    
    plesu (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:08)

    Theros [utilizator]

    Daca taceai "filozof ramaneai". Tu care ai fost o catastrofa de ministru de externe, un mancau si un profitor, care habar nu ai cu ce se manaca DIPLOMATIA , vii si NE DAI LECTII!! Stai pseudofilozofule in banca ta , alaturi de oameni de teapa ta, lingai adevarati ca liceanu, patapevici ungureanu etc.. Esti departe de a avea inteligenta si priceperea d-lui Prim Ministru VICTOR PONTA!!!
    • +25 (27 voturi)    
      E foarte bine ca pe cei enumerati de tine... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      ..i-ai pus la categoria " lingai". Ca sa stim ce oameni adevarati sunt "ceilalti", in frunte cu "dl Prim Ministru VICTOR PONTA!!!"

      Cat de departe este Plesu de inteligenta domnului plagiator sef.. cat de departe.. Ei, aici nu te poate contrazice nimeni, nici macar Poanta.

      Apropo de Poanta, tu esti ma? Ca nu vad atunci in numele cui vorbesti de "lectiile" date de Plesu.
    • +27 (29 voturi)    
      HAHAHA! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:25)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Ultima fraza a fost foarte haioasa.
      Deviza voastra, si asta vorbind serios "Noi nu gandim, noi muncim" se poate imprima pe fruntea dumneavoastrea.
      Comunismul asta stie sa faca, si in trecut ca si in prezent nu a stiut decit sa-si distruga intelectualii si adversarii politici.
      Nu inteleg, de unde aveti aceasta ura?
    • +27 (31 voturi)    
      Iarta-ne! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:40)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Hai iarta-ne pe toti! Te rugam!

      Recunoastem ca sintem basisti si ca traim din bani publici, furnizati de pensionari si bugetari. Mintim toata ziua, in frunte cu Andrei Plesu. Nu avem printre noi valori intelectuale de inaltimea premierului. Ne pricepem doar la furat si injurat.

      Ne ierti? Daca ne ierti, o lasam balta cu statul de drept si justitia independenta. Facem pace si nu mai intra nimeni la puscarie. Vrei? Batem laba frateste? Cintam si imnul national, daca vrei!
    • +25 (25 voturi)    
      Hmm ... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:41)

      Florin J. [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      cred ca prefer persoane precum dl Plesu sau precum sunt cei din lista pe care tocmai ai enumerat-o, decat niste mascarici tzafnosi precum cei ca Ponta, Antonescu, s.a.m.d. - tagma nociva din USL. Fiindca pe langa ei mai sunt pe acolo dar si aiurea naivi care mai cred ca la nivelul acesta de constiinta, pe care omenirea il are acum, democratia socialista ar putea functiona.

      Vise doar vise ...

      Desteptati-va mai oameni buni si nu va mai tine-ti capetele in "nisipul" celor precum Ponta si ai lui, ca sunteti jalnici ca fiinte inteligente presupuse a fi deasupra speciilor necuvantatoare.

      Aveti capacitatea de a judeca si a cuvanta ? Atunci folositi-o cu folos. In caz contrar tacerea e mai buna fiindca da prilej de introspectie. Si abia apoi puteti trece la faza cu informarea din mai multe surse ca sa puteti compara ce spun si unii si ceilalti.

      Noi romanii ne laudam ca suntem un popor inteligent. Haideti sa demonstram asta fiind nepartinitori si avand in vedere interesul tuturor pe termen lung. Trebuie sa facem astfel ca Romania sa nu dispara de pe harta niciodata. Nu vedeti ca ne pleaca cei mai buni fiindca aici pierd vremea. Ce sanse avem noi ca tara sa existam si peste 100 de ani daca toata floarea ne pleaca si da apoi roadele altora ?

      Romania e mostenirea pe care ne dorim sa o lasam copiilor nostri.
      Daca nu mai avem ce lasa, asta inseamna ca nu am facut indeajuns pentru a demonstra ca ii iubim.

      Si atunci...?

      Ce rost mai are sa facem umbra pamantului !!! ?

      Un citat preluat din Despre Dragoste a lui Octavian Paler ilustreaza cum nu se poate mai bine unde nu trebuie sa ajungem:

      "Fara dragoste suntem orfani de toate, fara pasiune suntem ca o moara de vant spanzurata in vid!"

      Si mai zic eu:

      Fara dragoste parintele nu mai e parinte si copilul copil,
      Doar singuratici, ratacitori peste o lume fara sens si bucurie,
      Rude de carne reciclabila in masinaria ecosistemului planetar.
    • +18 (20 voturi)    
      deh (Marţi, 14 ianuarie 2014, 2:16)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti
  • +23 (25 voturi)    
    Stimaţi intelectuali români, (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:20)

    Kute [utilizator]

    ştim că elitele româneşti sunt sublime şi în curs de refacere, dar chiar lipsesc cu desăvârşire? De ce nu vă exprimaţi clar şi apăsat? Aţi "dispărut", v-aţi "dat la fund" ca să nu vă contaminaţi. Era cineva care făcuse un apel către lichele, erau alţii care propagau cultura românilor peste mări şi zări, scriitori aspiranţi la glorie universală. Chiar nu vă pasă?!
  • -33 (37 voturi)    
    Pe sleau (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:29)

    Rusine [utilizator]

    > vreau sa fiu foarte succint. Sunt liberal (liberal adevarat, nu Cacarau&co). Dar sunt roman inainte de toate, un roman liber, nicidecum unul colonizat asa cum se vrea a transforma Romania.
    > Insa un premier al tarii mele e un premier, ca eu unul il fac terci e dreptul meu, in tara mea, insa sa stam drepti ca trage un fas unul care oricum nu da doi bani pe noi, care nu stie exact care ne este capitala, care trimite un directoras, la urma urmei, un omolog maxim din centrala MAE si asta ca o mare favoare, ca vine dansa sa ne verifice ca pe niste prosti, ceea ce in mare parte santem, iar premierul tarii mele sa stea drepti, asta e prea de tot. Si asa santem niste slugi care, cum ne cheama un portar de la ambasada SUA sau GB, facem coada sa luam instructiuni . Eu unul cred ca trebuie sa se inteleaga ca nu suntem doar slugi si tradatori, ca avem legi, ca avem istorie si ca poate, cu ajutorul Lui Dumnezeu, vom deveni ceea ce au dorit inaintasii nostri.
    • +30 (32 voturi)    
      cu atat mai mult! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 0:52)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Rusine

      Daca ar fi dorit sa arate verticalitate Puslamaua Plagiatoare (pe care nici intre ochi nu l-as scuipa, ar fi pacat de asa risipa) tocmai ca ar fi stat in Bucale si ar fi comunicat, in mod oficial, ca nu este o problema de rangul lui. Si atunci as fi zis si eu, bai, omule, individul are c...e.

      Dar nu are, deloc, si nu e prima data cand arata lucrul asta. Despre asta vorbim noi aici, nu despre statul drepti.

      In plus: iti amintesc ardoarea cu care, la Consiliul Europei din vara lui 2012, incerca sa dea mana cu cine apuca, si-l lasau cu fata-n soare. Ti-as mai aminti ce moaca de retardat spasit avea la intalnirea cu Barroso. Inca o data: n-are sange in instalatie, pe mine personal nu ma reprezinta, e un gunoi uman, un hot intelectual, un mascarici, o paiata sau, cum ar zice americanii, he's essentially a fraud.
    • +28 (30 voturi)    
      Nu intelegi (Marţi, 14 ianuarie 2014, 2:08)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Rusine

      Te-ai nascut prea tirziu mai frate roman. Esti alegator majoritar. Reprezinti exact forta diabolica de care ne temem cumplit, chiar daca ne opunem voua curajosi.

      Tu intelegi oare ca intre Romania uslamista, majoritara, si lumea civilizata, noi alegem lumea civilizata? Tu intelegi cita teama trezesti, tu impreuna cu cei 8 milioane de uslamisti?

      In lumea ta uslamista, traiesti o viziune anacronica. Traiesti Romania trecutului, a salbaticiei si inapoierii, a izolarii si mizeriei. Sintem frati doar de limba romana si cam atit. Ma simt mult mai apropiat de straini din toata lumea, pe care i-am cunoscut si ne-am respectat reciproc, in ciuda diferentelor culturale. Cum iti inchipui ca visul meu ar putea fi vreodata sa traiesc numai si numai alaturi de uslamisti? Cum iti inchipui ca locul copiilor nostri este in solidaritatea uslamista?

      N-ai sa intelegi niciodata.
    • +10 (12 voturi)    
      Gresit !!! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 2:16)

      Florin J. [utilizator] i-a raspuns lui Rusine

      Cum sa nu dea doi bani ?
      Daca era asa atunci ne ignorau complet fiindca nu prezentam interes.

      Este tocmai pe dos.

      Vor avea grija ca toti banii investiti la noi sa de roade cu un randament rezonabil fiindca altfel ii iau la rost ai lor, ceea ce la noi nu prea se intampla la un nivel suficient de ridicat. Ma refer la "luatul la rost" si la "randament" nu neaparat in aceasta ordine.

      Deci e vorba de interes nu de dragoste.
      La noi in tara se pune problema in mod afectiv. Mai isi aduce aminte careva de sintagma "Dragoste de tara" ? Sau e "overrated" cum zic anglosaxonii in diverse alte probleme.
      Parerea mea este ca intern dragostea de tara nu e un sentiment depasit sau supraapreciat, ci e un fenomen/sentiment real pe care il poti simti numai atunci cand pleci aiurea.
      Cei care au plecat il resimt acut si dezradacinarea se intampla doar fizic nu si in suflet. Are oarecum legatura cu noi, cu copii nostri, cu starea de a fi roman verde, deschis la suflet, prietenos, destept, descurcaret, milos si cu speranta in suflet.

      Chiar daca nu vrem sa le recunoastem integral findca pe langa cele spuse mai suntem si mandri, mai bine spus pe romaneste - "bine înfipți", totusi realitatea e asta.
      Si asta ne deosebeste pe noi romanii de restul lumii. Unii cred ca pot profita de asa zisele slabiciuni dar asta e doar o situatie temporara. Asa zisele slabiciuni sunt putere mai multa decat orice in lumea asta. Ce ne trebuie noua ca sa readucem normalitatea acasa, in tara este aceea de a fi ...

      SI MAI BINE îNFIPȚI !
  • -32 (36 voturi)    
    foarte aiurea ponta asta (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:35)

    woe [utilizator]

    eu daca eram prim ministru criticat in tara mea de un functionar de rang 2 al sua, o invitam la o intalnire la Otopeni cu un subordonat, functionar de rang 2 de la min. transporturilor, care sa ii inmaneze biletul de avion.
    Din pacate, o sa mai treaca ceva timp pana o sa i creasca oaie oricarui prim-ministru roman.
    • +24 (24 voturi)    
      Stiai ca? (Marţi, 14 ianuarie 2014, 2:30)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui woe

      Ai sa rizi. In tara uslamismului, unul ca tine are ceva sanse sa ajunga premier. Dar asta ti-ar cauza grav la sanatate.

      Ai repeta soarta lui Ceausescu. Nu ma refer la anii lui de politica, si nici la diabetul sau. Ci la ultimul film in care a fost protagonist de Craciun.

      Roaga-te sa nu ajungi premier. O sa traiesti mai mult si mai bine. Si cu toate organele la locul lor.

      Apropo, stiai ca cel mai important organ sexual e totusi creierul? Si ca e foarte indicat sa gasesti creierului intrebuintari multiple? Cica mintea creste toata viata, daca te feresti de majoritatea electorala.
    • -8 (8 voturi)    
      Critica (Marţi, 14 ianuarie 2014, 11:21)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui woe

      Doamna Nuland nici macar nu a venit pentru a-l critica pe Ponta. Sau a transmite ceva mesaje "criptate". E doar propaganda basista de doi bani. Daca aveau o intrunire programata probabil ca cei doi se intalneau, sa fim seriosi. Toata povestea asta cu Ponta ascuns sub pat e ridicola.

      Uite cum incerca domnul Basescu sa o atraga in ceva declaratii, doar, doar o spune doamna Nuland ca Ponta este "de porc":

      "Sper ca micile neintelegeri sa nu afecteze esenta relatiilor noastre", i-a transmis Traian Basescu, iar Victoria Nuland a raspuns ca se afla in Romania "pentru a celebra 10 ani de apartenenta la NATO, pentru a vorbi despre tot ceea ce am facut impreuna si despre cum mergem mai departe".

      Pe sistemul ... "care neintelegeri prietene? rafuiala ta cu Ponta pe justitie nu inseamna ca SUA au o problema cu Romania".

      Oricum cand va veni noul ambasador trebuie neaparat informat legat de mizeria cu invitarea "presei" pro-basiste la masa rotunda si excluderea tuturor celorlalti. Din interese pur economice Gitenstein a lasat in urma o serie de functionari care au partiprix-uri in politica interna din Romania.
      • +7 (7 voturi)    
        Ce nu pricepi (Marţi, 14 ianuarie 2014, 12:51)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ...este ca presa "anti-basista" neinvitata este presa fostilor securisti, cripto-comunisti si alte asemenea. Cu astia SUA nu mai vor sa aiba de-a face. Pe ei ii exclud. E si normal. ce sa auda sau sa se informeze de la ei? De "flota", "mihaileanu", "eba", "videanu"? Sau sa auda ca nastase e detinut politic??? Pai asta nu e presa, sunt masini de propaganda de sorginte comunista.
      • +1 (1 vot)    
        Doamna Nuland (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 11:44)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        s-a intalnit cu presa romana si nu au fost invitati cei de la antena 3? Lasa bre ca le cunostea parerea ca doar au scris lui Obama.
  • +31 (31 voturi)    
    stimabililor! (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:50)

    MirceaA [utilizator]

    apelativul "basist" imi face deja cinste, cand ma uit in jurul meu. Exact ca citatul din Ion Creanga, "stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jurul meu, imi fac curaj"
    • +19 (21 voturi)    
      un citat potrivit! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:02)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      "Nu cunosc nimic mai exasperant decat harnicia unui prost!"
      ANDREI PLESU
    • +6 (8 voturi)    
      pai... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:35)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      de curaj n-ar fi problema, da' mie-mi creste inima!
  • +26 (28 voturi)    
    domnule Plesu (Marţi, 14 ianuarie 2014, 0:59)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    scrieti/ziceti frumos si de bun simt, dar va consider bolnav de naivitate.

    Pontanocchio are o foarte bine conturata idee despre cine este (sunt?! pemeul, deputatul, sotul Dacianei blablabla) si care sunt interesele lui (lor). Cat despre interesele Romaniei, il doare exact in fund.

    numitul Victor-Viorel Ponta este anti-romanUL. Nu anti-roman. anti-romanUL.
  • +19 (21 voturi)    
    pericol (Marţi, 14 ianuarie 2014, 1:18)

    Eir [utilizator]

    Imi este foarte frica de repercursiunile unui posibil referendum validat. Asta ar insemna ca romanii intradevar nu mai au pic de descernamant civic si ca isi merita soarta,
    Sper ca pana in mai sa reusim sa ne trezim la realitate si sa nu permitem infaptuirea unui asemen abuz
  • +23 (25 voturi)    
    Crad ca Domnul Andrei Plesu... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 2:19)

    Lucky1 [utilizator]

    ...a facut un efort supraomenesc cand a scris, prea mult-chiar si cateva cuvinte, despre aceasta nulitate patenta numita Ponta Victor-Viorel.
    Daca iei doar numele individului si, fara sa-l cunosti cum arata, iti sugereaza un clapon lipsit de substanta, imberb pana la adanci batraneti si la minte si la apucaturi, un caraghios care iti provoaca greata.

    Acest individ nu poate primi o caracterizare, cum poti caracteriza un zero?! Inconjurat, cum altfel, de alte nulitati.

    Daca ar fi numai atat n-ar fi chiar asa de rau, dar ce este mai tragic este ca orice atinge acest individ - ajuns Prim-Ministru - si liota ce-l inconjoara, asemeni unui abur otravitor, usuca si omoara, deopotriva oameni batrani si tineri, lucruri si principii, legi si idei.
  • +12 (14 voturi)    
    Succes fratilor! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 3:41)

    Maria_G [utilizator]

    Romania iese din UE.
    • +19 (21 voturi)    
      N-ar fi o problema ca iese.. (Marţi, 14 ianuarie 2014, 4:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Maria_G

      Problema e ca iese din motivele pe care le vedem cu totii: sa poata ei fura cat mai mult.
    • +2 (2 voturi)    
      nu ar fi o idee rea.... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 15:14)

      aka_ady [utilizator] i-a raspuns lui Maria_G

      din pacate nu prea este posibil...doar daca ne scoate plagiatorul cu forta...pai imediat adio plimbat liber prin UE, adio bani de muls..etc.
      sper ca macar atunci cei 70% de adormiti din tara asta sa se trezeasca..ar fi o lectie buna pentru generatiile viitoare.
  • +10 (10 voturi)    
    D-l Plesu are dreptate (Marţi, 14 ianuarie 2014, 9:41)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    D-l Plesu are dreptate
    Dar lipsa de educatie si pregatire profesionala,
    a indivizilor creeati de statul socialist-comunist,
    permite escrocilor sa domine, cu sprijinul asistatilor majoritari,
    intreaga societate !
  • +12 (12 voturi)    
    Domnule Plesu! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 9:52)

    Sani [utilizator]

    Ati spus d-voastra ca, atunci cand erati ministru de externe ati propus sa aveti 5 minute in fiecare zi la TV nationala.

    Ce bine ar fi fost daca ati fi reusit!
    Rinocerii insa au stiut ca nu este bine pentru ei.

    Domnule Plesu, nu doriti totusi sa faceti echipa cu Liiceanu & Isarescu si sa candidati ca o echipa Presedintie - Ministru de externe - Prim ministru?

    Chiar daca nu castigati, veti aduce discutiile pe alt nivel, veti "subtia" neantul USL....veti uni dreapta, veti deveni niste repere!

    Daca nu d-voastra, atunci CINE?
    • -2 (4 voturi)    
      Mesaj pentru redactia Hotnews (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:09)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Ce-ar fi sa puneti semnul de aprobare (degetul in sus) SUS,si semnul de dezaprobare (degetul in jos) JOS.Asa ar fi natural si intuitiv!
      Ce-ar fi sa zicem JOS BASESCU noi cei care simpatizam cu el?!
  • +6 (8 voturi)    
    the aftermath (Marţi, 14 ianuarie 2014, 10:23)

    Wladislav [utilizator]

    Asa cum USL si peste 65% din electorat numara zilele care au mai ramas pana la desfiintarea totala a independentei justitiei, a bunului simt si inteligentei, tot asa minoritatea "basista", adica a celor care critica USL si se exprima pe bloguri si site-uri de ziare online, va trebui sa numere aceleasi zile pana cand ceea ce sustine nu va mai conta chiar deloc.
    Indraznesc sa afirm ca vizita dnei Nuland va ramane in istorie, pentru mult timp, singura deplasare a unui oficial SUA in Romania pentru a-si exprima un punct de vedere.
    In rest, pregatiti-va de iarna...Va fi "fff" lunga.
    • +5 (5 voturi)    
      pai... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 12:41)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Wladislav

      draga domnule.... ramane exact cum spuneam mai sus...evitand exprimarea in procente, ceea ce ati scris ar suna cam asa:"Asa cum USL si cei 4.3 milioane de sustinatori din electorat numara zilele...." unde 4.3 milioane reprezinta ce a fost, inclusiv frauda, recunoscuta deja de doi dintre cei implicati in proces....
  • +3 (3 voturi)    
    Stima, dle Plesu! (Marţi, 14 ianuarie 2014, 17:48)

    AlisCuPar [utilizator]

    Articole, ca acesta, ar trebui sa scrieti din ce in ce mai multe si, din ce in ce mai multi intelectuali care-si dau seama de pericolul numit USL ar trebui sa le dea "bobarnace" acestor comunistoizi.