Mihai-Razvan Ungureanu: USL nu are un candidat viabil la prezidentiale. Organizarea referendumului odata cu europarlamentarele confirma disperarea USL

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2014, 18:27 Actualitate | Politic

Presedintele Partidului Forta Civica, Mihai-Razvan Ungureanu, considera ca organizarea referendumului in acelasi timp cu alegerile europarlamentare confirma "disperarea" USL odata cu apropierea alegerilor prezidentiale, tema europeana fiind "ingropata si subordonata bataliilor politice interne".

"Decizia de comasare a europarlamentarelor cu referendumul pentru modificarea Constitutiei a fost luata exclusiv de liderii USL, inainte ca proiectul final de revizuire al Constitutiei sa fie gata si trimis Comisiei de la Venetia. Este deplorabil cum chestiunile importante pentru tara sunt hotarate de partidele la putere, in functie de agenda unor interese obscure. USL trece printr-o criza majora - nu au un candidat viabil la prezidentiale", a declarat Mihai-Razvan Ungureanu, potrivit unui comunicat citat de Agerpres.

In opinia sa, decizia organizarii referendumului pentru modificarea Constitutiei in aceeasi zi cu alegerile europarlamentare a fost luata in contextul in care exista tot mai multe voci in interiorul USL care refuza candidatura lui Antonescu la prezidentiale.

"Atributiile unui presedinte, conform actualei Constitutii, nu pot fi date pe mana unui personaj politic precum Antonescu. Din acest punct de vedere, concluzia este una si aceeasi pentru toti, doar interesele difera. USL duce lipsa unui candidat viabil la alegerile prezidentiale si, pe oricare varianta ar merge, vor pierde. Organizarea referendumului cu prag de 50% odata cu alegerile europarlamentare va fi un esec total, date fiind participarea scazuta la acest gen de alegeri si varianta de constitutie pe care o va propune USL", sustine Ungureanu.

El este de parere ca rezultatul referendumului va hotari soarta candidaturii lui Antonescu la prezidentiale. "Daca referendumul nu va trece, sansele ca Antonescu sa mai fie sustinut de USL la prezidentiale scad considerabil. Va fi totodata greu pentru PSD si PNL sa vina cu un alt candidat comun. Adoptarea noii Constitutii prin referendum cu prag de 30% inaintea alegerilor prezidentiale a fost concesia luata la nivel USL pentru sustinerea lui Antonescu la alegerile prezidentiale", a incheiat presedintele Fortei Civice.























1871 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Mare noroc pe tine. (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:01)

    eduart [utilizator]

    Pai acuma e momentul tau Razvane ,trage tare si vei fi presedinte,numai tu ai sanse ,bine ca ti-ai dat seama la timp,sa nu pierzi ocazia caci nu te mai intalnesti cu alta.
    • 0 (2 voturi)    
      MRU va fi Presedinte! E clar!!! (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:14)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui eduart

      Hai MRU!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Absolut relativ (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:23)

    ipolitic [utilizator]

    Io zic că pragul ăsta de 50 la sută, 30 la sută,
    sau orișicît la sută e prostie. Trebuia sa pună
    direct 7,4 milioane.
    • 0 (2 voturi)    
      direct 7,4 milioane prezenti cu DA (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:39)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      direct din pixu' lu' Dragnea. Felicitarile, masa si dansul pentru milionarii respectivi le organizeaza baronii sub bagheta lui Vanghelie.
  • +11 (15 voturi)    
    Sa .. (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:30)

    nic1 [utilizator]

    .... asteptam miercuri decizia tribunalului Bucuresti cu inscrierea PMP, poate se trezesc si cei din opozitie sa iasa la BATAIE.Bafta
  • +9 (13 voturi)    
    Mai MRU-ule..... (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:35)

    polonyca [utilizator]

    Asta te incalzeste pe tine , ca sobolanii nu au un candidat viabil ????!!!! Mai bine ati face voi ordine in curtea voastra , pe drt , ca , deocamdata.....acolo sunteti varza toti !!! Deocamdata sunteti victim sigure......asta ar tre sa fie problema ta !!!!
    • +3 (3 voturi)    
      .... (Luni, 13 ianuarie 2014, 19:41)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      si cine au un candidat viabil? opozitia? are impresia ca el?! scuze, dar a facut si face jalnic opozitie. Si are reactii doar pe teme legate de candidaturi, ciolan, adica.
    • +1 (1 vot)    
      corect! :) (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:46)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      asadar: Mudava presedinte!
      Slogan de campanie: “Rog poporul român să stea cu mâinile şi picioarele depărtate să-l pătrund cu energia mea”.
  • +1 (1 vot)    
    Maimuta contra Homo Sapiens (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:04)

    Daniels22026 [utilizator]

    MRU are dreptate. USL-ul poate candida si cu o maimuta, tot cistiga prezidentialele. Dar de multe ori realitatea ne-a contrazis pe toti, ne-a uimit.

    Cred intr-o campanie prezidentiala a lui MRU foarte cuminte. Fara atacuri directe la USL. Fara sperante bombastice si fara promisiuni populiste. Fara vorbe mari si fara circ. Vreau o campanie prezidentiala echilibrata si cuminte, serioasa si decenta din partea lui MRU.
  • +4 (4 voturi)    
    cu tristete constat (Luni, 13 ianuarie 2014, 20:44)

    josusl [utilizator]

    ... ca mai degraba opozitia nu reuseste sa-si gaseasca un candidat viabil la prezidentiale, si ca asta ma aduce pe mine la disperare. In fine, acum cutitu'i la os, poate le vine si lor mintea cea de pe urma.
  • 0 (4 voturi)    
    M.R. Ungureanu (Luni, 13 ianuarie 2014, 21:02)

    adrian88000 [utilizator]

    viitorul Presedinte al Romaniei ! Succes !
  • +2 (4 voturi)    
    Miorita si Biroul Oval (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:02)

    Clop [utilizator]

    Astept un eseu din partea dreptei la jocul politic de rugby din Romania.

    Sper inca la un reviriment al dreptei in Romania
    (centru si centru-dreapta) si la o primavara fierbinte si in forta!

    Cu lideri de opinie jucatori si care stiu sa contracareze offside-ul din topor al uslamistilor.
  • -1 (1 vot)    
    In campania din 2012 (Marţi, 14 ianuarie 2014, 11:22)

    canichon [utilizator]

    atat de putin pe cat am urmarit-o, in buna parte datorita non-combatului PDL, sau B Vlaga(pardon) V Blaga, MRU mi s-a parut ca lupta cu adevarat, nu simuleaza...