​Articol actualizat

Radu Stroe, PNL: Referendumul pentru revizuirea Constitutiei va fi organizat odata cu europarlamentarele

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2014, 10:06 Actualitate | Politic

Radu Stroe
Foto: AGERPRES
 documente
(13 Ian 2014) PDF, 350KB
Ora 11:43 Senatorul PSD Ilie Sarbu a declarat luni ca referendumul pentru revizuirea Constitutiei si alegerile europarlamentare vor avea loc pe 24 si 25 mai, transmite B1TV.
Ora 10:47
Ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, a confirmat luni, inainte de sedinta conducerii USL, ca referendumul pentru revizuirea Constitutiei va fi organizat concomitent cu alegerile europarlamentare, cel mai probabil pe parcursul a doua zile, transmite Agerpres. Surse din USL au declarat pentru Mediafax ca decizia organizarii simultane, in luna mai, a fost luata duminica seara intr-o sedinta restransa a conducerii USL. Practic, daca propunerile de modificare a Constitutiei vor trece la vot (vezi propunerile in documentul atasat), noul presedinte ales in decembrie 2014 va avea puterile mult diminuate fata de actualul moment, iar pozitia PSD va fi intarita, pentru ca una dintre noile prevederi constitutionale arata ca "presedintele il desemneaza drept candidat pentru functia de prim-ministru pe reprezentantul propus de partidul politic, respectiv de alianta politica participante la alegeri care au obtinut cel mai mare numar de mandate parlamentare".

Articolul 93 din proiectul legislativ privind modificarea Constitutiei:

Alineatul (1) al articolului 103 din Constitutie se modifica si va avea urmatorul cuprins:
  • Presedintele il desemneaza drept candidat pentru functia de prim-ministru pe reprezentantul propus de partidul politic, respectiv de alianta politica participante la alegeri care au obtinut cel mai mare numar de mandate parlamentare, potrivit rezultatului oficial al alegerilor. In cazul in care exista mai multe formatiuni politice care au participat la alegeri si care au obtinut acelasi numar de mandate, Presedintele il desemneaza drept candidat pentru functia de prim-ministru pe reprezentantul propus de partidul politic, respectiv alianta politica participante la alegeri, care au obtinut cel mai mare numar de voturi, potrivit rezultatului oficial al alegerilor
Daca referendumul pentru modificarea Constitutiei va avea loc in vara anului 2014, atunci pragul de participare pentru validare este de 50% plus unul dintre alegatorii inscrisi pe listele de vot.

Intrebat daca referendumul pentru revizuirea Constitutiei va fi organizat la aceeasi data cu europarlamentarele, Stroe a raspuns: "Da, asa este".

El a adaugat ca referendumul ar putea avea loc pe parcursul a doua zile.

Ministrul a mai precizat ca in protocolul USL se va mentiona numele candidatului aliantei la alegerile prezidentiale, precum si cel al premierului.

B1TV anunta luni dimineata ca liderii USL vor sa comaseze alegerile europarlamentare cu referendumul pentru revizuirea Constitutiei, o decizie in aceasta privinta urmand sa fie anuntata la finalul sedintei de luni a USL. Totodata, surse din USL au declarat pentru Mediafax ca referendumul pentru revizuirea Constitutiei ar urma sa se desfasoare pe doua zile, cu prag de validare de 50%. Decizia organizarii simultane, in luna mai, a fost luata duminica seara, intr-o sedinta restransa, informala.

Liderii USL Victor Ponta si Crin Antonescu urmeaza sa anunte oficial aceste decizii in cursul zilei de luni, intr-o conferinta de presa sustinuta in comun, imediat dupa sedinta oficiala a USL, convocata pentru ora 11:00.

Liderii USL au discutat, duminica seara, in cadrul unei intrevederi in format restrans, despre candidatura la alegerile europarlamentare pe liste comune, precum si despre gradul in care protocolul USL va suferi modificari, au declarat, pentru Mediafax, surse din USL.

In cadrul discutiilor la care au luat parte premierul Victor Ponta, alaturi de vicepremierul Liviu Dragnea, dar si Crin Antonescu insotit de Radu Stroe si Eduard Hellvig, a fost ridicat subiectul candidaturii pe liste comune la europarlamentare de catre liderii PSD. In schimb, liberalii au cerut ragaz de o saptamana pentru a oferi un raspuns clar si oficial al PNL, daca sustine aceasta varianta.

Totodata, liderii USL au abordat subiectul modificarilor propuse de PNL la protocolul USL. Crin Antonescu a cerut ca discutiile sa vizeze clar doar completarea acordului politic, dar nu si renegocierea ponderilor guvernamentale, au precizat sursele citate. De altfel, pe marginea modificarilor aduse protocolului USL se va discuta si luni dimineata, intr-o reuniune oficiala a celor doua partide.

De asemenea, liderii USL au mai discutat pe marginea calendarului privind modificarea Constitutiei, a pasilor pentru corectarea Legii descentralizarii, declarata neconstitutionala de Curtea Constitutionala, precum si asupra viitoarelor modificari aduse Codului penal si legilor integritatii.

Alegerile prezidentiale din acest an ar urma sa fie organizate "undeva in luna noiembrie", astfel incat noul presedinte sa isi poata incepe activitatea imediat dupa 21 decembrie, cand expira mandatul prezidenial al lui Traian Basescu, a declarat liderul PSD, premierul Victor Ponta.

Revenim cu informatii























6137 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Ar trebui de fapt sa boicotam alegerile total! (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:28)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ar trebui sa votam pe buletinul pentru europarlamentare si sa refuzam buletinul pentru Constitutie. Daca vrem sa anulam buletinul pentru Constitutie, inseamna ca le facem cvorumul.Si au grija membrii comisiei sa ne semneze ca prezenti la votarea Constitutiiei dupa ce plecam.
    Cel mai bine, boicotam alegerile pentru ca sunt o data cu referendumul pentru Constitutie si nu au nicio legatura una cu alta!!!
    • +7 (9 voturi)    
      Da !!!!!! (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:57)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Da pt asta.....ar tre sa iesim la vot ....IN MASA !!!!!
      • +4 (4 voturi)    
        Ba !!!! (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:54)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        De fapt...ar trebui sa nu iesim la vot.....IN MASA !!!!

        Boicotul asupra tuturor alegerilor ar demonstra "alesilor neamului" ca ne-am saturat de marsevia sistemului si ca nu mai suntem dispusi sa ii validam prin votul nostru, oricat de putini am iesi la vot.

        Trebuie sa constientizam faptul ca daca ii vom revota, rautatile si magariile pe care le suportam acum vor continua si se vor agrava.
        Deja isi fac planul pentru dezmembrarea tarii prin asazisa regionalizare si vor reusi aceasta tradare in urmatorii trei ani.

        De noi depinde daca Romania va mai exista iar aceasta se va afla imediat dupa ce tradatorii, cu ajutorul prostimii, vor reusi sa modifice Constitutia.
        • +1 (1 vot)    
          vrea sa spuna... (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:26)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          ... ca, daca lumea nu iese la vot, AU ei grija sa completeze buletinele de vot si pentru cei care lipsesc >:)
          • 0 (0 voturi)    
            am inteles dar...... (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:07)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            ......la o prezenta la vot de sub 10 %, mascaricii, indiferent cat ar fura, nu mai au nicio legitimitate.

            Oricum, daca magaria cu modificarea constitutiei la va reusi, putem sa ne luam adio de la Romania.

            Pana acum ne-am demonstrat ca cei mai mari dusmani ai nostri, noi suntem !
      • +1 (7 voturi)    
        Noua Constitutie va fi respinsa la scor! (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:57)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Rulez de mai multa vreme sondajul urmator care indica precis ca noua Constitutie va fi respinsa la scor indiferent de prezenta la vot.

        Veti aproba la referendum noua Constitutie a Romaniei?

        DA --- 6.09 %
        NU --- 91.39 %
        Alt raspuns --- 2.52 %

        Sursa: http://pdp11.byethost12.com/constitutie.php

        Referendumul este asadar nu doar inutil pentru USL dar va lucra impotriva lui Ponta si Antonescu.
        • 0 (0 voturi)    
          pericol mare! (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:19)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Daca un partid de extrema dreapta capata 21 mandate si fiecare din alte partide sub 21, reiese ca fascistul devine AUTOMAT premier? [in timp ce ceilalti nu reusesc sa faca coalitie anti]
          Sau daca un partid neo-comunist -alde Ponta- ia destule mandate ne scoate din NATO?
          Ospiciu curat.....
      • +5 (5 voturi)    
        Sa schimbam Guvernul intai! (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:59)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Nu putem noi vota, cate voturi poate fura Dragnea!

        Iti baga cateva Cimitire pe listele de vot si se voteaza si Constitutia iar referundumul pentru scaderea numarului de Parlamentari o sa se transforme in legitimarea cresterii acestora...

        Mafia se regrupeaza, si se tine de tara asta, pentru ca stie sa manipuleze voturile si distrugand liderii unui popor il subjugi total!
      • -7 (11 voturi)    
        să nu ne grăbim (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:00)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Stați să vedem ce zice Președintele, dacă trebuie să mergem la vot sau nu.
        • +4 (4 voturi)    
          Taci ba draq din gura! (Luni, 13 ianuarie 2014, 13:55)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Asa s-au bucurat si de venirea Comunistilor toti prosti!

          Tu nu intelegi ca daca Basescu zice
          - La lupta! iese revolutie in toata tara?

          Tu cum crezi ca atatea milioane l-au votat pe Basescu, si acum cand il porcaiesc mafiotii USL nimeni... chiar nimeni nu ii ia apararea?

          Romanii sufera cu Ponta la Putere, dar semnalele socio-econimice prevestesc o revolutie si nu exista in Romania un Lider mai puternic decat Presedintele Basescu!

          Sper sa gresesc, dar lipseste scanteia!
      • +3 (5 voturi)    
        Viitoarea Constitutie face inutile prezidentialele (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:04)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        "Unele scenarii pentru 2014 pe care noua Constitutie a fost proiectata sa le deserveasca:
        Sursa: blogul lui Ion Iliescu:
        http://ioniliescu.wordpress.com/2013/05/11/giulio-andreotti/#comment-17393

        1) Victor Ponta iese presedinte.
        Daca acesta numeste prim ministru pe cineva din PSD atunci PNL-ul, cel mai probabil, reuseste sa se coalizeze cu alte partide si respinge premierul lui Ponta caz in care primul ministru este desemnat automat de PNL si validat la parlament.

        2) Crin Antonescu ajunge sef al statului.
        Personajul in cauza si-a vazut visul cu ochii. Se poate duce linistit la culcare. Primul ministru va fi cineva de la PSD (Victor Ponta cel mai probabil).

        In ambele situatii, (1) si (2), Ponta, respectiv Antonescu nu poseda putere aproape deloc in pozitia de presedinte dar au din aceea de lider al PSD, respectiv PNL.

        3) Altcineva devine presedinte.
        Cistigatorul va fi marginalizat, noua Constitutia neoferindu-i nici o forta atita vreme cit nu e seful PSD sau PNL.

        Concluzie:
        Pe linga faptul ca transforma Romania intr-o republica parlamentara, o tara unde adevaratul lider, primul-ministru, este ales prin jocuri de culise si aservit puternic parlamentului care oricind il poate inlatura, noua Constitutie da putere mare partidului clasat pe locul doi sa santajeze, cu respingerea premierului, formatiunea politica aflata in frunte. Nu voi vota asemenea lege."
        • -1 (1 vot)    
          pai unde scrie... (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:30)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ... ca, la prezidentialele din toamna asta, cine e ales trebuie sa numeasca un alt prim ministru?
          Ramane acela care e - validat de Parlament. Iar ca sa candideze la presedintie, oricum Ponta trebuie sa-si dea demisia cu cateva luni bune inainte - ceea ce nu cred ca le convine >:)
    • +9 (13 voturi)    
      Pe asta se bazeaza si comunistii! (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:59)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Sunt inoculati ca trebuie sa le/o traga "dusmanilor de clasa" si asa vor face!
      Orice incercare de a le explica rational, nu va avea success!
      De ce?!
      Asta este nivelul intellectual si de civilizatie al romanilor!
      Comportament de taratoare!
    • +10 (12 voturi)    
      Se poate vota doar la europarlamentare (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:06)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Recomand să luați doar buletinele de europarlamentare, și să avertizați comisia că o să verificați dacă ați fost trecut ca votant și la referendum. În felul ăsta votați europarlamentarul și boicotați doar referendumul.

      La referendumul propus de T Băsescu în 2009 au fost 2 semnături diferite. Toți din familie am luat doar buletinul pentru 300 de parlamentari; la bicameral vs unicameral nu am votat pentru că nu înțelegeam avantajele și am vrut să nu facem cvorumul.
    • -2 (14 voturi)    
      Boicoteaza. Cine nu te lasa ? (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:11)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Stai acasa, nu vota pe nimeni. Este dreptul tau.
    • +3 (3 voturi)    
      Constitutia borfasilor !!! (Luni, 13 ianuarie 2014, 13:04)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Cititi tampenia asta: "Presedintele il desemneaza drept candidat pentru functia de prim-ministru pe reprezentantul propus de partidul politic, respectiv de alianta politica participante la alegeri care au obtinut cel mai mare numar de mandate parlamentare, potrivit rezultatului oficial al alegerilor."

      OK, sa presupunem ca USL obtine, in 2016, 40%, (cu toate ca nu cred ca vor depasi 20%), alte doua partide obtin 29%, respectiv 24%. In conditiile noi USL trebuie sa numeasca primul ministru si sa faca guvernul cu toate ca nu au majoritate !!! Cititi si va cruciti de cata inteligenta emana scumpii nostri guvernanti! Si dupa aia tipa ca Base nu-i lasa sa...fure, pardon, sa "guverneze"!!!
    • 0 (0 voturi)    
      doua zile? (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:21)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      alegeri europarlamentare nu pot fi pe doua zile! Ele trebuie sa fie simultane in toate tarile UE.
      In cealalata zi se voteaza doar pt. referendum?
      Oricum, BOICOT, BOICOT, BOICOT si ochii pe alde Dragnea.
  • +20 (22 voturi)    
    Adio democratie! (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:46)

    Sandman [utilizator]

    Mother Rusia, here we come!
  • -21 (25 voturi)    
    anacronic (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:51)

    demaGOGU [utilizator]

    mai mult de 50% dintre "romanii" cu drept de vot sunt in pribegie, de unde aduni participare de 50%?!?

    CCR, in intelepciunea ei insondabila, a inteles ca 30%=50% din numarul celor prezenti fizic pe teritoriul cunoscut sub numele de Romania
    • +16 (16 voturi)    
      Gogule (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:15)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cvorumul de 30% devine legal dupa 14 Decembrie 2014.
    • +9 (9 voturi)    
      Din pribegie (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:21)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Am fost la absolut toate alegerile din 2004 si pana azi, deci din anul in care am plecat din tara. Dupa parerea Dvs, merit sa intru sau nu la cvorum si pe ce motive?
      • -6 (10 voturi)    
        nu (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:33)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        nu ati mancat salam cu soia.
        • +1 (1 vot)    
          Nu (Luni, 13 ianuarie 2014, 22:31)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          Eu am avut mancare. Dar parintii mei acum bolnavi au facut foamea. Am stat la cozi copil fiind si de la 5 dimineata, pe frig. La una din cozi macekarul a spus ca nu sunt cap de locuitor si deci nu imi da.

          Deci nu am mancat salam cu soia dar ai mei nu au mancat si au facut foamea.
        • +1 (1 vot)    
          Si inca ceva (Luni, 13 ianuarie 2014, 23:38)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          Pe considerentul mentionat de Dvs nu ar trebui considerati nici tinerii nascuti in Romania dupa 1989 indiferent daca traiesc sau nu in Romania. Nici ei nu au mancat salam cu soia.
  • +19 (19 voturi)    
    Alt referendum (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:55)

    Goe_de_Romania [utilizator]

    In prezent avem rezultatele precedentului referendum care specifica un numar de parlamentari, dar totusi NU se aplica. Ce rost are sa facem altul pana nu il aplicam pe cel care a fost validat?
    • -10 (16 voturi)    
      acel (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:16)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Goe_de_Romania

      referendum a avut rol consultativ

      in cazul constitutiei este obligatoriu
    • +6 (6 voturi)    
      ABSOLUT CORECT !!! (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:01)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Goe_de_Romania

      In "democratia parlamentara", vointa demos-ului este luata in seama doar daca le convine "alesilor neamului".
      De aici se vede cat de democratic este acest sistem politic mafiot.
      Cand ii auzi ca ei sunt reprezentantii vointei alegatorilor, te apuca greata !

      Oare ne vom trezi la timp, inainte ca escrocii sa ne lase fata tara ?
  • +11 (11 voturi)    
    astia chiar cred ca fac ce vor? (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:25)

    csv74ro [utilizator]

    hai sa facem un referendum daca sa folosim zidul de la Targoviste si pentru cine! Asa nu se mai poate!
  • +16 (16 voturi)    
    ! (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:32)

    melcul_naravas [utilizator]

    Nu voi mai participa la niciun referendum pana ce nu se va aplica razultatul celuilalt referendum - singurul validat de CCR-referitor la 300 de parlamentari.
  • +11 (13 voturi)    
    Boicotati referendumul! (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:40)

    ticbis [utilizator]

    Eu intentionam sa ma duc la vot pentru alegerile europarlamentare.
    Dar daca bolsevicii baga referendumul pentru modificarea constitutiei in acelasi timp cu europarlamentarele, atunci voi sta linistit acasa. Nici prin cap nu-mi trece sa le fac cvorum pentru porcariile pe care vor sa le bage in constitutie.
    Este singura modalitate pe care o am la dispozitie pentru a incerca sa blochez adoptarea unei constitutii antidemocratice si antieuropene.
    Este singura mea sansa pentru a nu condamna viitorul copilulului meu la mizeria morala in care am fost obligat sa traiesc in ultimii 24 de ani.
    Este ultima mea speranta pentru o Romanie civilizata si democratica.

    Pentru toti romanii cinstiti si demni, pentru toti cei care viseaza inca la o altfel de Romanie: NU VA DUCETI LA VOT!
    Chiar daca doriti sa va exprimati votul pentru europarlamentari, buletinul de vot pentru referendum nu trebuie sa ajunga in urne; nici cu DA, nici cu NU si nici NESTAMPILAT. Mototoliti-l si bagati-l in buzunar, nu-l bagati in urne!!!
    Altfel, o noapte neagra si lunga se va asterne asupra Romaniei pentru urmatorii 10-15 ani!
    • -1 (3 voturi)    
      Daca nu votezi (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:27)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      asta si vor uselei sa te tina in casa
      • +4 (4 voturi)    
        Gresit! (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:46)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Pe USL nu-i intereseaza cine castiga la europarlamentare; oricum vor lua cele mai multe mandate. Bizonii vor vota cum au facut-o si pana acum, deci vor fi alesi europarlamentari USL votati si cu 100 de voturi!
        Miza este referendumul la constitutie, este bataia pestelui pentru bolsevicii care pun la cale indobitocirea Romaniei si iesirea acesteia din UE.
        Miza comunistilor nu este cate voturi de DA, de NU sau ANULATE vor fi numarate, pentru ei este important ca peste 50% dintre romani sa fie suficient de spalati pe creier ca sa se prezinte la vot si sa voteze orice le trece prin cap. Lor le trebuie doar cvorum de peste 50% de prezenta la vot, restul e deja rezolvat!
        Eu unul nu voi vota; nici prin cap nu-mi trece sa fac jocul unor bolsevici ordinari!
        Ai inteles?
    • +2 (2 voturi)    
      au ei, de rezerva... :D (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:34)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      Gata pregatite... si stampilate ;)
  • +10 (10 voturi)    
    Tactica USL (Luni, 13 ianuarie 2014, 11:48)

    OmulNou [utilizator]

    Deci daca nu pot obtine presedintia, USL-ul il va slabi pe acesta modificand constitutia, ca sa nu mai aiba nevoie de presedinte pentru a-si promulga legile care-i scapa pe marii corupti de puscarie. Ce gandire malefica!
  • +3 (3 voturi)    
    Dictatura (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:06)

    Trojan.H [utilizator]

    O data cu votarea acestei Constitutii propusa de mafia prorusa va fi instaurata si dictatura. Nu mai conteaza ce se va intimpla la alegerile prezidentiale. Pe undeva e bine ca lucrurile se lamuresc mai repede.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce text se voteaza? (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:08)

    EllySt [utilizator]

    Din cate imi amintesc toate termenele pentru pregatirea textului modificarilor au fost depasite de mai multe ori. Comisia de la Venetia a atras atentia ca trebuie o dezbatere larga si transparenta pentru ca sunt propuse modificari importante.
    Sunt convinsa ca, in stilul romanesc, modificarile vor fi facute pana in noaptea de 23/24 mai sau poate chiar dupa ce se supune la vot (in drum spre publicarea in Monitorul Oficial). Avem experienta unor OUG sau HG care au fost modificate dupa ce au fost aprobate.
  • +1 (3 voturi)    
    e cu dus si intors (Luni, 13 ianuarie 2014, 12:27)

    Vuck [utilizator]

    Daca se boicoteaza votarea Contitutiei prin neparticiparea la alegerile europarlamentare atunci USL-ul va obtine 90% din mandatele europarlamentare.
    Nici un partid nu va mai sustine boicotarea in aceste conditii.
    • +3 (3 voturi)    
      Gresit! (Luni, 13 ianuarie 2014, 13:05)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

      Numarul total de eroparlamentari romani este de 30, din toate partidele politice. Deci sunt cam 7-8 europarlamentari din partea partidelor mai mari si cate 2-3 din randul celor mai mici. Parlamentul UE are un total de cca 800 de europarlamentari, deci ponderea romanilor este nesemnificativa. Miza alegerilor europarlamentare pentru partidele politice din Romania este strict simbolica, de orgoliu international. Nimic mai mult!
      Adevarata miza este insa puterea pe care o detin in Romania si modalitatea prin care pot fura linistiti fara a fi condamnati la puscarie.
      Deci si noi romanii trebuie sa intelegem corect, sa boicotam referendumul chiar daca la europarlamentare vor fi alesi 25 usl-isti si doar 5 din celelalte partide cu adevarat democratice!
      Ai inteles?
      • +1 (3 voturi)    
        am inteles (Luni, 13 ianuarie 2014, 14:45)

        Vuck [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Ce n-ai inteles tu este faptul ca daca ies 25 de europarlamentari USL , occidentul o sa spuna ca "dragoste cu de-a sila nu se poate" si ca daca romanilor le place un stat condus de hoti atunci asta merita si n-au de ce sa-si mai bata capul.
        Eventula o sa ne si ajuta sa iesim din UE si sa ne ducem alaturi de Rusia acolo unde ne vrea si Ponta.
        • +2 (2 voturi)    
          Sa-ti explic (Luni, 13 ianuarie 2014, 16:13)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

          Daca ies 25 de europarlamentari USL, la nivelul politicilor UE nu conteaza; nici la vot si nici ca influenta. Merkel, Barroso, Schulz, Reding si ceilalti lideri europeni vor sta cu ochii pe Romania ca pe butelie si vor sanctiona toate derapajele antidemocratice.
          Dar daca la un referendum romanii vor vota o constitutie care permite penalilor si borfasilor sa fure in voie, fara frica de puscarie, toti acesti lideri europeni vor fi legati de maini si de picioare. Asta pentru ca exista niste norme ale tratatelor de aderare la Uniunea Europeana care interzic oficialilor UE sa impuna intr-o tara sau alta legi si reguli care incalca constitutia tarii respective.
          Asta e miza USL-ului; daca constitutia va fi votata de romani in forma propusa, te asigur ca niciun oficial UE nu-si va mai permite sa critice coruptia si abuzurile ce vor urma. Pentru ca toate astea vor fi acoperite de prevederile noii constitutii.
          In cel mai nefericit caz, Romania va fi exclusa din UE; dar deja USL-ul pregateste terenul pentru aliantele cu Rusia si China.
          Cei care vor suporta consecintele vor fi romanii: eu, tu, copilul meu si copilul tau!
          Va urma o noapte lunga si intunecata pentru Romania de cel putin 10-15 ani.
          Asta iti doresti tu pentru neamul tau si pentru familia ta?
    • +2 (2 voturi)    
      oricum, cu tot boicotul, (Luni, 13 ianuarie 2014, 14:40)

      Vasilena [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

      psd va avea acelaşi număr de europarlamentari, dacă nu mai mulţi.
      Este sigur că vor reduce din pix numărul alegătorilor, deci se va reduce şi numărul europarlamentarilor, dar fiindcă prezenţa morţilor lui Dragnea va asigura supremaţia psd, ei vor fi aleşii
    • 0 (0 voturi)    
      ai DOUA buletine (Luni, 13 ianuarie 2014, 18:25)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

      doua sectii de votare DEOSEBITE si doua liste deosebite. Voteaza la euro (numai intr-o zi, nu e legal altfel) si gata.
  • +3 (3 voturi)    
    Referendum (Luni, 13 ianuarie 2014, 14:14)

    Vasilena [utilizator]

    Eu cred că vor avea mintea diabolică de a face o singură listă pentru europarlamentare şi pentru referendum, adică primeşti la pachet buletinele de vot pentru ambele acţiuni. În acest caz, este bine să nu ne prezentăm la vot.
    Pe de altă parte, ei au la dispoziţie datele personale de la ultimele alegeri, pot falsifica uşor semnăturile. DNA nu mai are putere, chiar dacă d-na Kovesi e sefă, ea e subordonată lui Niţu.
    Apoi, vor umbla la numărul persoanelor cu drept de vot. Cu siguranţă, vom fi mai puţini de 18 milioane, cifra va fi în jur de 15 milioane cetăţeni cu drept de vot.
    Deja schimbă Legea electorală, se va strecura un rând undeva că au drept de vot doar cetăţenii care locuiesc constant în ţară.
  • +4 (4 voturi)    
    circul de stat (Luni, 13 ianuarie 2014, 15:50)

    liviusmaximus [utilizator]

    Referendumul trecut (cel din 2012) a costat 30 mil EUR. Doar organizarea, fara cheltuielile partidelor, facute si ele din bani publici. Cu acestea se ajunge la dublul sumei. Acest nou referendum cat va fi ? Daca mai facem inca unul in toamna odata cu prezidentialele (foarte probabil si el), rezulta un total de 4-500 mil eur aruncati in vant, doar pt a-si dovedi unii altora ca poporul e prost si ramane cum stabilesc ei. In 2012 Antonescu spunea ca daca nu este demis base, el iese din viata publica. Vedem ca este inca acolo. La fel si ponta cu asumarea raspunderii in parlament. Legea a picat, dar raspunderea si-o asuma poporul, ca-i prost si merge la vot la orice alegeri le-or mai trece lor prin cap sa mai faca...Recesamantul ala la care nu stim nici azi rezultatul, cat o mai fi costat ? Acum vom fi 15 sau 18 mil pe listele electorale ? Cei emigrati vor fi pre liste sau nu ? Circus maximus !
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare: (Marţi, 14 ianuarie 2014, 9:05)

    Fisherman [utilizator]

    In Romania a vota nu este obligatoriu.
    Pot sa votez pentru Europarlamentare sau pentru Referendumul pt. Modificarea Constitutiei sau pentru amandoua.
    Deoarece vorbim despre doua scrutinuri diferite atunci vor exista Liste Electorale de Circumscriptie diferite ?
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare: (Marţi, 14 ianuarie 2014, 9:05)

    Fisherman [utilizator]

    In Romania a vota nu este obligatoriu.
    Pot sa votez pentru Europarlamentare sau pentru Referendumul pt. Modificarea Constitutiei sau pentru amandoua.
    Deoarece vorbim despre doua scrutinuri diferite atunci vor exista Liste Electorale de Circumscriptie diferite ?