Sebastian Ghita, despre declaratia critica la adresa SUA a consilierului premierului Ponta, Gyorgy Frunda: Bate campii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2014, 19:52 Actualitate | Politic

Deputatul PSD Sebastian Ghita, considerat un apropiat al lui Victor Ponta, afirma ca Gyorgy Frunda, consilier al primului ministru, "bate campii" prin declaratiile critice la adresa Statelor Unite ale Americii, in contextul vizitei in Romania a Victoriei Nuland, asistentul pentru afaceri europene si eurasiatice al Secretarului de Stat John Kerry.

"Cred ca domnul Frunda bate campii. Nu vreau sa-l jignesc si sa spun ca a fost o declaratie idioata, dar cuvantul neinspirat este mult prea bland. Statele Unite reprezinta cel mai important partener strategic al Romaniei. Dezvoltarea economica a Romaniei in conditii de siguranta si stabilitate depinde de acest parteneriat strategic cu Statele Unite ale Americii. Domnul Frunda n-a realizat ca declaratiile sale vor fi folosite ca propaganda anti-Guvern", a declarat Sebastian Ghita, citat pe site-ul televiziunii de stiri Romania TV, pe care o controleaza.

Reactia sa vine dupa ce Gyorgy Frunda a declarat ca simte o atitudine de superioritate din partea SUA, referindu-se la anuntul vizitei secretarului de stat adjunct american in Romania, Victoria Nuland, care si-a anuntat sosirea la Bucuresti (perioada 10-11 ianuarie) pentru a discuta despre functionarea statului de drept.

"Eu cred ca directia occidentala Romaniei este incontestabila si ca relatiile privilegiate pe care Romania le are cu SUA nu pot suferi de pe urma unor declaratii generate de consilieri fara relevanta reala. Astfel de intalniri, intre factori de decizie din administratia americana si factori de decizie din administratia din Romania vizeaza aspecte importante, precum cooperarea economica si dezvoltarea unor parteneriate pragmatice, precum si teme de interes pentru investitiile economice americane in crestere, din Romania", a mai spus Sebastian Ghita, pentru Romania TV.

Frunda, cunoscut pentru numeroase amendamente depuse la legea de functionare a ANI (ca senator UDMR), care au redus drastic competentele institutiei, a acuzat "un aer de superioritate" din partea SUA, "ca si cum ar vorbi dirigintele cu elevii".

"E normal, traim intr-o lumea globalizata, facem parte din sisteme strategice de aparare, dar ce ar fi daca spunem ca am merge noi in SUA sa verificam situatia condamnarilor la moarte, care contravine tuturor conventiilor internationale sau ca mergem sa verificam decizia Parlamentului (adunarii statale - n.red) din Colorado, de la 1 ianuarie, de a admite marijuana. (...) Nu e aroganta, dar arata o anumita superioritate a Unchiului Sam. Uncle Sam, who is the best and the strongest, Big Uncle Sam (Unchiul Sam, care e cel mai bun si mai puternic - n.red.)", adaugase Gyorgy Frunda, pentru Ziare.com.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3261 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Nu stiu de ce sunt sigur (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:11)

    potaissa [utilizator]

    ca Ponta si toata slahta neocomunista de la PSD va termina violat la Poarta Alba .
  • -15 (17 voturi)    
    șocant (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:16)

    Mazeta [utilizator]

    Am ajuns la concluzia că Băsescu și Ponta sunt de fapt mari patrioți români, făcând împreună un joc diplomatic complex pentru a-i zăpăci atât pe americani cât și pe ruși. Cine ar fi crezut?!
    • +7 (7 voturi)    
      In articol e vorba .. (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:40)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...de cateii lu' Poanta. Dar tu ai dreptate: niste basisti nenorociti cu totii!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce-i pasa ungurului de Romania (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:21)

    TreiClase [utilizator]

    Un membru al unui partid care se prostitueaza politic (functii contra vot). Ce interes are el sa apere Romania, cand electoratul lui este anti-romanesc
  • +14 (16 voturi)    
    Latratorii Plagiatorului (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:28)

    Andradda [utilizator]

    Dottore ponta iar nu-si asuma nimic.
    El ii lasa pe latratorii de serviciu sa faca circ si se face ca n-aude nu vede.
    Un circ abject.
    Casa Alba cred ca nu e doar scarbita de Plagiator dar e de-a dreptul uimita de infantilismul sau politic.
  • +6 (6 voturi)    
    Frunda si USA (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:48)

    solar [utilizator]

    Consilierul dr. Gyorgy Frunda marele roman( ungurizat si viceversa) stie foarte bine ce spune si ce face!! Este mai mult decat stravezie vechiul procedeu de a descuraja pe orice cale apropierea ROMANIEI de SUA!! OMUL se da si peste cap si face cele mai teribile tumbe doar, doar va reusi sa intoarca fata romanilor de la SUA!! Sunt ardelean roman, stiu ungureste si aud zilnic comentarile si strambaturile uguresti la adresa SUA pe tema apropierii dintre noi si marele stat al democratiei mondiale. Pana mai ieri alaltaieri , ungurii pe care-i cunosc eu se dadeau mari haveri(prieteni) cu americanii si se bateau cu caramida in piept cu pilele lor din SUA> Acum au devenit mari carcotasi la adresa USA. Un fost coleg de serviciu , cu fata aflata in post la West POINT de peste 10 ani, uraste de moarte pe Basescu pe motiv ca e prea...dat cu americanii !!"Americanii astia isi vara coada peste tot. Sa ne lase pe noi in pace aici in Europa noastra'- cam asa suna si rasuna vorbele lor.
    Deci , intr-un astfel de modus vivendi ne invarte si dr. Frunda i pe noi astia "olahi". Nu e de inteles deci marele consiliu pontac cu dom doctor FRUNDA?
  • +4 (4 voturi)    
    De ce si l-a tras Ponta consilier? (Joi, 9 ianuarie 2014, 21:02)

    Maniu [utilizator]

    nu avea destule lepre din nationalitatea proprie? Sau, precum se vede, fratia intru gangstereala este mai tare ca orice!
  • +4 (4 voturi)    
    Eliberarea (Joi, 9 ianuarie 2014, 23:19)

    Daniels22026 [utilizator]

    Coruptia isi intinde labele peste Europa democratica. Inamicii Europei Unite in principii sint chiar printre noi, romani, unguri, italieni, spanioli, bulgari, eic.

    Problema noastra nu este nationalitatea, ci hotia europeana. Treaba noastra nationala, a romanilor si ungurilor din Romania, e sa eliberam de sub coruptia romano-ungureasca.

    Pe ei fratlor! Sa punem justitia pe ei!
  • +4 (4 voturi)    
    paradoxal (Vineri, 10 ianuarie 2014, 0:04)

    rezis [utilizator]

    si frunda si ghita au vorbit cu voie de la stapinire...sa nu ne imaginam ca fac astia ce vor! cui foloseste? inca nu stim deoarece cu comunistii asa a fost intotdeauna: abia peste vreun an iti dai seama de ce au facut ceva anume....intre timp imaginea romaniei in lume e facuta tandari....