Titus Corlatean anunta ca inaltul oficial SUA nu se va intalni cu Victor Ponta pentru ca programul premierului era facut de multa vreme, asa incat, din motive obiective, acel program nu a putut fi schimbat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2014, 16:50 Actualitate | Politic

Titus Corlatean
Foto: Agerpres
Subsecretarul de stat american Victoria Nuland incepe vineri o vizita de doua zile la Bucuresti, pentru a discuta cu inalti responsabili din Guvernul roman si cu membri ai societatii civile despre eforturile de consolidare a statului de drept, informeaza Departamentul de Stat al SUA. Inaltul oficial american are programata o intalnire la Cotroceni, iar din partea Guvernului urmeaza sa discute cu ministrul de Externe Titus Corlatean, nu si cu premierul Victor Ponta, potrivit declaratiilor sefului diplomatiei de la Bucuresti.

"Este agenda pe care o face partea americana, stiu ca este o intalnire cu ministrul de Externe, inteleg ca este o intalnire la Cotroceni. In ceea ce priveste premierul, am discutat cu domnul prim-ministru de acum doua zile, atunci cand aceasta vizita a fost anuntata. Programul premierului era facut de multa vreme, asa incat, din motive obiective, acel program nu a putut fi schimbat si am tot mandatul premierului sa pot discuta orice fel de aspect pe care si partea americana si partea romana le considera necesare", a aratat Titus Corlatean, citat de Agerpres.

Victoria Nuland, asistentul pentru afaceri europene si eurasiatice al Secretarului de Stat John Kerry, va face o vizita in Romania in perioada 10-11 ianuarie, pentru discutii referitoare la statul de drept, a informat Departamentul de Stat american intr-un comunicat de presa. Este a doua vizita a unui inalt oficial american in Romania in urma unei crize politice, dupa cea efectuata de Philip Gordon, predecesorul Victoriei Nuland, in august 2012, dupa referendumul de suspendare a presedintelui.

Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, a declarat miercuri seara ca vizita delegatiei SUA la Bucuresti, condusa de subsecretarul de stat Victoria Nuland, este una binevenita si va constitui o ocazie de a se discuta "eventuale chestiuni care trebuie clarificate": "Este o vizita pe care eu o calific ca binevenita, cred ca este extrem de oportun sa discutam si vom discuta cu siguranta in primul rand aspectele legate de parteneriatul strategic, care este un parteneriat ce reprezinta cheia de bolta a politicii externe romanesti. Vom discuta cu siguranta si aspecte regionale, exista mare interes. Si vom discuta cu siguranta toate aspectele care vor fi de interes pentru ambele parti. Am vazut chestiunea cu statul de drept, este o vizita binevenita pentru a avea acest dialog si a clarifica eventuale chestiuni care trebuie clarificate. Eu cred ca dupa perioada aceasta si mai agitata in care s-a facut extrem de multa politica, este bine sa discutam direct, si nu prin intermediul presei si apreciez exact vizita, care ne va da prilejul sa discutam direct si pentru a vedea exact unde ne aflam."

Potrivit acestuia, angajamentul Romaniei pentru statul de drept, pentru democratie ramane unul extrem de solid, la fel ca si Parteneriatul strategic romano-american: "Sunt mize mari, extrem de importante in care Romania este un aliat fidel al SUA si daca avem acest fundament solid, cred ca putem discuta si clarifica si aspecte care pot parea mai sensibile la un anumit moment."

La randul sau, senatorul PSD Mircea Geoana, fost ambasador al Romaniei in Statele Unite, considera ca vizita la Bucuresti a inaltului oficial american va fi utila pentru relatiile bilaterale: "Cred ca e un lucru bun, un alt demnitar american viziteaza Bucurestiul, Europa. Si cred ca in cele din urma va fi o vizita utila pentru relatiile bilaterale. (...) Eu prefer o discutie franca intre parteneri si aliati decat soapte pe la colturi. (...) La Bucuresti vom discuta probleme cu adevarat serioase si adevarat profunde ale relatiei noastre" a declarat Mircea Geoana miercuri.

Dupa vizita la Bucuresti, pe 12 ianuarie subsecretarul de stat american se va afla la Paris, dupa cum informeaza Departamentul de Stat.























7445 vizualizari

  • +72 (74 voturi)    
    Ponta are program...ha ha ha!!! (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:08)

    EagleEye [utilizator]

    Hopa,Victoras!Oare de ce nu se intalneste doamna si cu tine?Nici nu te baga in seama!
    I-auzi la ei:programul premierului era facut de multa vreme, asa incat, din motive obiective, acel program nu a putut fi schimbat.Imi vine sa rad,sunteti foarte-foarte penibili.Ce program are Mickey Mouse?Vineri Antena 3 si Realitatea TV,sambata Romania TV si TVR?
    Ai vrea tu,Victoras o intalnire si dupa aia niste poze pe FB,dar n-ai cu cine...
    • +32 (34 voturi)    
      Are inca un doctorat de copiat (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:31)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      A invatat ca mai bine il lasa pe american cu o banuiala decat cu o certitudine!
      • -15 (17 voturi)    
        Nuland chemata de Basescu sa-l urecheze pe Ponta (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:23)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Ponta nu se intilneste cu Nuland pentru ca aceasta a fost chemata de Basescu

        Nuland a fost chemata de Basescu sa-l traga de urechi pe Ponta deoarece premierul a zis ca Nastase a fost condamnat la inchisoare la ordinele sefului statului, ceea ce este perfect adevarat.
        • +5 (5 voturi)    
          Aberatie marca A3 (Joi, 9 ianuarie 2014, 21:18)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Propovaduita de gadea ? Sau badea ? Care sunteti Breh?
          • +2 (2 voturi)    
            Organizatie (Vineri, 10 ianuarie 2014, 0:26)

            sebagain [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Foarte bine face.Sa nu se arate la fata.Ii este si rusine sa-i stranga mana.Este si lipsa de respect , este si confirmarea faptului ca a incalcat regulile cele mai simple ale organizarii statale. Che guevara de Romania nu se dezminte desi ar fi bine sa ponteze prezenta. USL e un grup i. organizat.In Parlament, cei mai multi sunt de la ei. Au furat tara asta pana acum si mai vor sa o fure si de aici inainte.Sunt in stare sa de-a foc la toata tara regiunea si UE insasi.
        • +3 (3 voturi)    
          ??!! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 0:41)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Nu stiu de ce ai luat atitea minusuri. Eu ti l-am acordat din greseala, din instinct.

          Dar tu ai oarecum dreptate. Ponta cere sa fie luat de urechi, uslamistii majoritari cer sa fie umiliti, iar puterile europene si mondiale se achita de datorie. Va urecheaza.

          Cind va reveniti??!! Cind? Vreti sa intram cu tancurile peste voi?! Mai bine cedati voi. Hotii merg la puscarie. Asta-i tot ce vi se cere. Hotii nostri, ai vostri, ai italienilor si bulgarilor, ai grecilor si ai portughezilor. E chiar asa greu de inteles??!!
        • +1 (1 vot)    
          Ai si argumente (Vineri, 10 ianuarie 2014, 10:08)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          sau numai delirul paranoic de la A3. Nastase a fost condamnat la inchisoare pentru infractiuni de drept comun. Si acesta e inceputul. Prin pozitia pe care a ocupat-o infractorul nastase a produs prjudicii uriase de care va trebui sa dea seama. Cat despre faptul ca basescu cheama un oficial american e un semn grozav, daca ar fi asa, deoarece inseamna ca are o putere foarte mare in America. Plus influenta totala asupra lui Merkel inseamna ca Basescu e defapt marele lider mondial- desi am dori ca acesta sa fie Roman de data asta e doar o gluma.
    • +30 (32 voturi)    
      super (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:34)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      neintalnindu-se cu Ponta, distinsa doamna il decredibilizeaza in fata opiniei internationale.
      arata intregii lumi ca singurii parteneri de dialog in Romania sunt Basescu si Corlatean!
      Wait, what???
    • +43 (45 voturi)    
      Yeah right (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:43)

      Adriana10 [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      Avea program... Nu putea sa dea ochii cu americanca, pt. ca nu stia ce sa-i spuna. Ca a distrus statul de drept in Romania?
      Mai bine da bir cu fugitii, ca un las ce este...
      • +8 (10 voturi)    
        normal (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:15)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Adriana10

        acum nu-i mai fura atributiile presedintelui in politica externa.
        in locul lui base l-as reclama la CCR ca este el obligat sa se intalneasca cu americanii cand trebuia sa se duca plagiatorul :)
        ata nesimtire la un om nu mi-a fost dat sa vad.
        mi-e mila de copii lui care or sa ramana cu eticheta de copii unui mincinos. copii lui or sa se rusineze peste ani de zile cand au sa inteleaga cat de mitoman era tata-llor.
        acest ponta nici copii nu stie sa-i creasca.de mici li sunt spuse numai minciuni. cum poata sa dea asemenea exemplu copiilor lui? nu-l doare cand minte si fuge ca un las de raspundere in fiecare zi?
    • +40 (42 voturi)    
      hehehehe...bietul plagiator. (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:47)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      Va aduceti aminte ca, ori in liceu, ori in facultate, in fiecare clasa (grupa) existau anumite persoane care nu erau invitate niciodata la chefuri, petreceri, ceaiuri, pt ca pur si simplu erau de nesuportat.( Ori se imbatau, ori erau nespalate, ori necioplite, mincinoase, barfitoare),
      Ei bine, acele persoane tot timpul spuneau ca chiar de-ar fi fost invitate nu s-ar fi dus pt ca au avut altceva , mai bun, de facut.
      Exact asa face acum Plagiatorul.
      USA nu l-a invitat la "petrecere" iar Plagiatorul si-a scos repede slugile la inaintare (Frunda , Corlateanu) sa declare ca el n-are timp pt asa ceva
      .....
      O sa aflam, maine, ca Plagiatorul a avut programata o intalnire cu Felix, cu Dragnea sau cu Sova sau a avut programata o prezenta la Gadea in studiou si bineinteles ca asemenea program nu poate fi dat peste cap pt prezenta la Bucuresti a unei amarate reprezentante a Casei Albe!
      ))))))
    • +28 (30 voturi)    
      pai... (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:47)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      intalnirea cu ponta probabil nici nu este pe agenda vizitei, dar, pentru a salva o astfel de situatie, pentru imagine si ca sa-si dea o nota de importanta,arunca fumigena....programul "era facut de multa vreme, asa incat, din motive obiective, acel program nu a putut fi schimbat "...
      • +17 (19 voturi)    
        Si nu numai! (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:06)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        Situatia actuala l-a obligat pe Plagiator sa recunoasca faptul ca aceasta vizita nu este una de protocol, una programata din timp, ci este vorba de o vizita fortata de imprejurari, mai bine zis, de declaratiile si de actiunile abjecte, recente, ale Plagiatorului, in domeniul justitiei si al statului de drept.
        Acolo e buba mare!
        Practic, doamna Nuland e trimisa de Casa Alba la Bucuresti, asa cum inspectoratul scolar ar trimite un control la o gradinita sau o scoala, cand apar probleme grave de conduita.
    • +13 (15 voturi)    
      Da da (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:05)

      Ciribanstula [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      Si marmota ...........................
      cum era aia ca nu mi aduc aminte!

      Avem un PM de aceeasi valoare cu bancnota din Botswana!

      Daca vin astia sa il traga de urechi ca nu face ce zice are programul incarcat!

      Vai si amar..................
    • +15 (17 voturi)    
      Are.. ce stiti voi (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:24)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      Campionatul de Curse de Trotinete,
      Joaca cu cornete dupa bloc de vineri seara..
    • -6 (8 voturi)    
      Super, (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:44)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      nu i-a chemat Ponta,deci de ce sa se intalneasca cu ei,lasa ca se intalnesc cu Marele Demis,poate mai scheauna putin si se plange ls stapan.
  • +40 (42 voturi)    
    Pai, tonta se va (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:11)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    intalni doar cu Ghita!
    Nici de semafor nu este bun, cu toate ca este mare si... inutil!
  • +47 (49 voturi)    
    paguba in ciuperci (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:13)

    un domn [utilizator]

    sa vada doamna un plagiator la fata nu cred ca era fericita...in plus..dottore a spus adio la Cotroceni..US stie cu cine se va vota, de altfel era si normal...Dottore se duce la Soci sa se dea cu sania cu nea nelu..
    • +35 (37 voturi)    
      Tare! (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:20)

      EagleEye [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Tare faza cu Soci si sania!Dar Ponta si acolo o sa fie copilot!
      • +28 (30 voturi)    
        pai numai asta stie (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:23)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

        sa fie copilot/Aeroflot/....
  • +38 (40 voturi)    
    ciudat (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:15)

    dum_i [utilizator]

    De ce anunta asta ministrul de externe si nu viorel sau unul din zecile lui de consilieri?
    • +21 (23 voturi)    
      pai... (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:35)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Pai cind l-ai mai vazut pe Ponta sa-si asume ceva? El e cu gura, altii cu scosul castanelor din foc.
    • +16 (18 voturi)    
      pentru ca lui i'a dat mandatu' ! (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      e un mandat transferabil, nu ca al lui bonbonel, uninominal :))

      are program incarcat, agenda de p.m.:)
      • +21 (23 voturi)    
        pe surse (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:58)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        se pare ca n'a avut acorudl varanului, fiind programat la o shuieta cu gadea la acea ora.
  • +36 (38 voturi)    
    Asta e un pumn... (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:17)

    polonyca [utilizator]

    ...in barba pt ......fostul PM Victor ponta !!! Doamne ajuta.....poate scapan de derbadeu !!!!
    • +19 (21 voturi)    
      Pumnuri la infinit (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:38)

      EagleEye [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Atatea pumnuri a primit pana acum,dar e asa de prost ca nici asa nu-si da seama.
      Eu zic sa facem un ring si sa-l bagam acolo impreuna cu Basescu.Vezi atunci pumnuri direct in fata primite de la Basescu.Numai asa putem sa-l terminam.
      • +5 (9 voturi)    
        intrebare: (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:14)

        Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

        nu sunt, de fapt, "pumne" pumnurile aia ?! :)
        • 0 (4 voturi)    
          da, da, (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:57)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Gambeta

          buna asta cu pumnele, un pumn, doua pumne..
      • +9 (11 voturi)    
        asa e el... (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:31)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

        e o vorba care spune ca prostu', hotu' si curva nu au rusine. Politicienii nostrii ne arata zilnic ca asa e!
  • +23 (25 voturi)    
    probabil (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:17)

    demaGOGU [utilizator]

    "s-a" ajuns la concluzia ca asta este mai bun incasator decat plagitorul.
  • +37 (39 voturi)    
    Dottorel e cufurit (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:19)

    Wanheda [utilizator]

    Nu are tupeu sa se priveasca fata-n fata cu oameni onorabili, el e obisnuit cu glolanashii lui de scara de bloc.
    • +25 (27 voturi)    
      Neeeh! (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:34)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Oamenii adevarati nu vor sa se intalneasca cu olteanul golan, mardeiasul si poate, criminalul lui Panait!
  • +29 (31 voturi)    
    cucoana a venit sa discute de coruptia (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:20)

    lucadd [utilizator]

    care va roade pana la os stimabili politicieni nu sa intareasca relatiile bilaterale ale limbii de lemn pe care o dezvoltati fara incetare in "colonie".

    De fapt ce incearca poate tovarasii sa mascheze, desi pote fi o speculatie, este faptul ca, cucoana din State nu vrea sa se intalneasca fatis nu VVP pentru ai dezavua politica. O face insa cu TB ca sa ii usture rau :p.
    • +25 (27 voturi)    
      io l as delega pe Mazeta (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      sa ii spuna la Doamna cum e cu Statul De Drept, simt ca Mazeta ar avea ceva de spus...
      • +18 (20 voturi)    
        Spune mereu acelasi lucru... (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:35)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Hehe!
        Atat il duce mintea, atata scrie!
  • +32 (34 voturi)    
    mare program (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:20)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    O intalnire de afaceri la antena3 sau rtv :))
    • +21 (23 voturi)    
      noooo (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      felix e ranit in orgoliu si aripa..deja se gandeste ce cellula sa se decoreze in Rahova pentru el...sa nu cumva sa aiba calu RCS (face alergie la RCS) si..din astea..chestii organizatorice...asa ca Dottore nu incape in agenda lui Felix ..in perioada asta !
  • +24 (26 voturi)    
    Explicabil (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:23)

    AlinBarna [utilizator]

    Domnul premier isi daduse geaca "de poze pe FB" la spalat si nu era sigur ca se usuca la timp pentru a onora cum se cuvine intalnirea...;) http://alinbarna.wordpress.com/2014/01/08/cand-pleci-in-vizita-ca-demnitar-nu-te-imbraci-ca-un-sofer-de-basculanta-parerea-mea/
  • +30 (32 voturi)    
    curajul lui Ponta (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:24)

    edif [utilizator]

    Ponta are curaj doar in studioul Antena 3
  • +22 (24 voturi)    
    ceva (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:27)

    guitarist2 [utilizator]

    jos basescu! ca nu a zis nimeni inca
    • +25 (27 voturi)    
      vine cavaleria USLamista (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui guitarist2

      imediat..deja bocancii lui evoque,finutza,mazeta se aud pe net !
    • +26 (28 voturi)    
      Bine punctat (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:46)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui guitarist2

      Pana la momentul asta nu au aparut minusuri, semn ca postacii USL sunt la sedinta de instruire...
      • +15 (17 voturi)    
        Le-a pierit graiul... (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:35)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        La asemenea stire le trebuie un instructaj serios, ca nu prea mai e nimic de dat la intors...
        Ce sa spuna ? Ca Ponta e la jacuzzi si n-are timp ?!
        • +12 (14 voturi)    
          sau se dau si ei cu sania la Soci ? (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:40)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          a platit Dottore o minivacanta la postaci..Putin in fapt ii primeste GRATIS dar Dottore a spus ca el a dat banu..ca la USLam..la nimeni !
  • +19 (21 voturi)    
    Tipic (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:28)

    Gabu [utilizator]

    Scuza copy-paste. S-a mai folosit. Da 'vezi a nu mute americanii Deveselu la tine pe casa.
  • 0 (12 voturi)    
    cum asa ....? (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:32)

    adrian8 [utilizator]

    pai nu venea tanti asta doar ca sa il ia la palme pe ponta ... ? eu asa am inteles de pe hn ....
    • +7 (9 voturi)    
      Ai inteles bine... (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      si de frica Poanta al tau s-a ascuns sub pat. L-a trimis pe Corlatean la palme..

      Un sfat: nu mai fa pe prostu', ca nu ai de ce... Esti "ok" fara sa te prefaci.
  • -17 (25 voturi)    
    Dincolo de vina Plagiatorului evidenta (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:42)

    alex4321 [utilizator]

    Dincolo de vina Plagiatorului, evidenta,
    in ceea ce priveste gratierea infractorilor (proiectul de lege a gratierii si amnistierii e facut pentru Infractorul Nastase si alti cativa)

    Mi se pare normal ca un prim-ministru al unei tari sa
    nu aiba "intotdeauna timp" sa-l primeasca pe adjunctul-adjunctului-ministrului-de-externe al altei tari mai ales cand ultimul isi anunta vizita de pe o zi pe alta

    Adjunctul-adjunctului-ministrului-de-externe trebuie
    primit de adjunctul-adjunctului-ministrului-de-externe
    Punct!

    Indiferent cat de mica-mare e tara noastra fata de cealalta tara: e o chestie de minim respect si bun simt din partea ambelor parti.

    Sa nu uitam ca presedintele american "n-a avut timp" nici el timp sa-l primeasca pe presedintele Romaniei, desi acesta anuntase vizita cu 3 luni inainte, caz nemaintalnit in relatiile a doua tari "egale si partenere" (presedintele a fost primit doar de vice-presedinte, in SUA etc...)....
    • +10 (14 voturi)    
      E doar adjunctul pentru Europa (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:41)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Cand o avea Romania un adjunct al ministrului de externe pentru probleme cu America de Nord, atunci acela se va prezenta la intalnire. Pana una-alta, d-na Nuland este emisarul SUA si, daca este primita la Cotroceni, cred ca are destula greutate ca sa merite 1 ora din "pretiosul timp" al lui Ponta...

      Dar Ponta simte ca n-are cum s-o dea la intors si se da "lovit", cam asa cum fac liceenii cand n-au invatat si chiulesc pretinzand ca sunt bolnavi.
      • -3 (7 voturi)    
        Hai ma lasa vrajeala (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:02)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Hai ma lasa vrajeala

        Poate sa zica si Corlateanu ca "Iks-ulescu" e "adjunctul pentru America de Nord" si sa se intalneasca acest Domn Iks-ulescu cu aceasta D-na Nul-escu: adica adjunctul-adjunctului cu adjunctul-adjunctului cum e si normal....

        Te faci ca nu vezi ca ai nostri de la putere, fie Plagiator fie Marinar, se comporta ca niste slugi care pupa papucul sultanului

        Dar sa mearga Seful CSM si Ministrul Justitiei si sa dea raportul pe la Ambasade cum ti se pare?

        Pai nici in evul mediu nu dadea Raportul : Mana dreapta a lui Stefan cel mare sau a lui Mihai Viteazul nici macar la Pasa de la Vidin ....d-apoi la trimisul Sultanului in Tarile Romane.
        • +2 (2 voturi)    
          Mai alexe.. (Vineri, 10 ianuarie 2014, 5:38)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          ...mana dreapta a lui Stefanel cel Mare.. nu se ducea nicaieri, avea alte treburi de facut. Nu stiu cea stanga. Nu prea imi dau eu seama de unde stii tu cum si cui se dadeau "rapoartele" in "evul mediu", dar cu siguranta Regii, Imparatii etc. isi faceau de obicei "treaba" prin trimisi/insarcinati.

          Mie mi se pare ok ca CSM-ul si Ministrul Justitiei sa mearga la fiecare ambasada si sa dea raportul, atata timp cat Romania este condusa si guvernata de hoti.

          Cand o sa avem si noi un guvern normal si un parlament care sa nu mai protejeze hotii si hotiile, atunci nu o sa mai fie nevoie sa mearga seful CSM si Ministrul Justitiei pe la ambasade. Tu vrei sa le fure banii astora din Occident si sa nu dea socoteala pentru ce fac. Pai atunci sa nu mai ceara bani de la ei si sa se retraga din UE si gata.. se rezolva problema. Fac aliante strategice cu Belarusul.

          Voi in loc sa vedeti cauza, va luati de efect. Iar efectul e dat de prostia celor care i-au pus in fruntea bucatelor pe acesti hoti.
          • -2 (2 voturi)    
            Dupa logica ta stramba (Vineri, 10 ianuarie 2014, 6:39)

            alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Dupa logica ta stramba
            daca intamplator sau nu, la putere au ajuns niste hoti la noi...

            tu ai vrea sa dispara Romania
            ca tara si sa devina un fel de
            gubernie ruseasca sau americana
            sau ce-o fi sa fie...

            Adica daca Ceausescu era dictator trebuiau chemati rusii "sa ne scape" cum a facut Ilici. nu?


            Apoi care "Bani din Occident" care s-ar revarsa pe-aici?

            Daca noi cotizam la UE mai mult decat am luat inapoi?

            Sau nu stii nici macar atata lucru? Si te iei dupa lozincilei "unor analisti"?

            Sau n-ai aflat nici cum cara pe gratis Austriecii Petrolul nostru....vandut pe nimic d eInfratorul Nastase?

            Sau cum Enel-ul, Eon-ul etc...pun pretul la curent cum dicteaza muschii lor via UE

            Sau cum mareste pretul la apa Apa Nova?

            La gaz (desi e gazul nostru) asijderea: pretul e mare "de bursa internationala"
            sa se bucure OMV-ul desi mai avem si Romgaz-ul

            Cat despre aur 6% si gaze de sist 3.5% redevente .. buna afacere nu? Tu ti-ai vinde casa cu 6% din valoarea ei la schimb cu cianuri si substante cancerigene?

            Si-atunci, te-auzi ce zici?


            Apoi te-ntreb de final?

            Daca Occidentul pe care-l lauzi nu tolereaza Hotii, cum de pe Hotii pe-ai nostrii i-au tolerat 23 de ani?

            Sau cum de s-au ales si ei din afacerile astea "cu cate ceva" de pe la noi?

            Mai exact, "cu ceva" Petrol, Gaze, Apa, Cupru, Aur, Gaze de Sist, Hidrocentrale, Nuclearelectrica, Distributia de curent apa, gaze, telefoane, pamant, paduri etc..etc..

            luate toate la preturi de nimic?

            Ce zici?

            E bine asa? Ca cei bogati sa-i mai si fure pe cei mai saraci din UE (dupa venitul mediu)
            • +1 (1 vot)    
              Banii din Occident.. (Vineri, 10 ianuarie 2014, 14:48)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

              ...care nu se revarsa pentru noi, ca populatie, dar se revarsa pentru ei in buzunarele lor.

              Nu i-a obligat nimeni sa vanda pe nimic petrolul si altele. Nu cei din Occident sunt de vina, ci cei care au luat spagile si le-au vandut pe nimic.

              Pe hotii nostri nu i-au tolerat 23 de ani... De cand am intrat in UE si NATO au inceput sa ne traga de urechi. Ne-au pus niste conditii, pe care noi ni le-am asumat si .. dupa cum vezi alesii nostri nu le resepcta.

              Dupa logica ta, sa faca astia de la putere ce vor, nimeni sa nu le ceara socoteala, sa fie dictatura, dar sa fii tu mandru ca esi "liber" ca natie. Nu esti nene alexe. Nu ai fost niciodata si nici nu o sa se intample asta. Depinz de alte mari puteri, indiferent care or fi acele puteri.
    • +7 (11 voturi)    
      Iar dezinformezi (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      "Preşedintele Traian Băsescu s-a întâlnit, marţi (13 Septembrie 2011), cu liderul de la Casa Albă, Barack Obama. Întâlnirea a durat circa 30 de minute, iar la dialogul dintre cei doi a asistat şi vicepreşedintele american, Joe Biden.
      După discuţia cu Biden, ce a urmat întâlnirii cu Obama, Băsescu a asistat la semnarea de către secretarul de Stat, Hillary Clinton, şi de către ministrul român al Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, a acordului privind găzduirea pe teritoriul României a componentelor terestre ale scutului american antirachetă." (de pe http://www.realitatea.net)
      Vezi ca ala care s-a dus in USA intre 21 şi 23 octombrie 2013 si nu s-a intalnit cu Obama a fost Ponta. E drept ca a dat mana cu Obama in Africa de sud. Dupa asa un istoric eveniment sa se mai intalneasca Ponta cu un asistent. E ocupat. Stinge becurile la Tg. Jiu.
      • -4 (8 voturi)    
        "s-a intalnit" nu e "o vizita oficiala" (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:56)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        "s-a intalnit" nu e "o vizita oficiala"

        nu mai dezinforma..

        si Ponta "s-a intalnit cu Obama" in Africa de Sud"...

        etc...
        • +1 (1 vot)    
          pai... (Joi, 9 ianuarie 2014, 21:22)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          nu ofi....Basescu era in trecere prin SUA si ce si-o fi zis el...."hai sa vad ce mai face Obama"...si uite-asa "intalnirea"....
          • -2 (4 voturi)    
            Degeaba faci pe prostul (Vineri, 10 ianuarie 2014, 3:08)

            alex-1234 [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

            Degeaba faci pe prostul

            ca nu prostesti pe nimeni decat pe tine

            Oficial a fost primit de VicePresedintele SUA

            Neoficial s-a intalnit...
            • 0 (0 voturi)    
              Cum tu vorbesti de ponta (Vineri, 10 ianuarie 2014, 14:46)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui alex-1234

              iti dau dreptate. Acu cica fuge de o asistenta. Asta da personalitate politica.
    • +7 (9 voturi)    
      Asa e, un pigmeu din china (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:17)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      doar poate beneficia de toata atentia pinguinului.
    • +3 (3 voturi)    
      Inca nu s-a vindecat! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 0:36)

      Primula [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Ehei, as fi crezut si eu asta, daca nu l-as fi vazut zambind ca un clovn, in vreme ce se fotografia cu Ghita Ciobanul! Alta trebuie sa fie cauza, cred ca inca il mai ustura de la urechelile anterioare...
  • +18 (20 voturi)    
    e plecat la oi.... (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:43)

    timp tamp [utilizator]

    Lui Ponta si daciana le-a plecut la Ghita cibanu si 3 zile pe sptamana merg la munte sa pasca si sa mulga oile, se specializeaza pe meseria de cioban, sa aiba unde sa lucreze curand, curand, . . dupa ce vor fi alungati din BUCURESTI !!!
  • +14 (16 voturi)    
    hahahahahahahahahahahahahaha ! (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:44)

    nash pandelica [utilizator]

    ha ha ha !
  • +20 (22 voturi)    
    si cum? (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:46)

    ampersand [utilizator]

    O sa fim privati de placerea de-a savura o poza cu domnul Ponta luand masa cu doamna Nuland?
    • -1 (1 vot)    
      masa? (Joi, 9 ianuarie 2014, 22:00)

      silviust [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      În cazul în care s-ar fi întâlnit cu doamna Nuland, Ponta n-ar fi luat masa, ci cu totul altceva (deşi are tot 4 litere şi începe tot cu 'm').
  • +27 (29 voturi)    
    IMPORTANT - Pentru paparazzi (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:52)

    Ion B [utilizator]

    Va rog din suflet, daca se poate, urmariti ceas-de-ceas programul PM-ului in astea doua zile.
    Trebuie ca are intalniri mult, mult mai importante...

    Va multumesc.

    Ion

    PS
    Dumnezeule, ce palma peste ceafa a primit Viorel!!!!
    Hai Vio, o gluma, ceva "sa ne radem" si noi putin?!?
    • +9 (11 voturi)    
      Nu-l căina, (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:50)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      are ceafa mai mult decât groasa...
  • +16 (18 voturi)    
    Da mai bine in poza cu Ghita ciobanul ! (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:52)

    Plagarus [utilizator]

    " Doctorul " o fi mers la inmormantarea unui enorias-contribuabil, sau poate este la raliul Dakar !
  • +26 (28 voturi)    
    agenda pm-ului e goala. (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:57)

    ouyang [utilizator]

    check: http://gov.ro/ro/prim-ministrul/agenda
    • +11 (13 voturi)    
      Și tu acuma (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:39)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      ...e goală agenda:)))

      Ție nu ți s-a intamplat vreodată când știai că vă dă lucrare de control sau că nu ai notă la mate și te scoate la tablă să spui...mama (sau poate bunicuța că ea e mai clementă) mi-e rău cred că am roșu în gît, pot să stau azi acasă!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Corlateanu e sluga? (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:11)

    MihneaR [utilizator]

    De ce nu iese Ponta sa annte asta? De ce raspunde Corlateanu?
    Asta trebuie sa faca un ministru de externe?!
    • -2 (4 voturi)    
      Nici Corlateabnu n-ar trebui sa raspunda (Joi, 9 ianuarie 2014, 21:01)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      Nici Corlateabnu n-ar trebui sa raspunda !

      Omologul Doamnei Nul-escu e Adjunctul-Adjunctului

      lui Corlateanu daca n-ai inteles ce functie are d-na....

      Omolog la omolog : asa e corect in diplomatie daca nu esti sluga cum e Marinarul si Plagiatorul.
      • 0 (0 voturi)    
        Se scrie... (Vineri, 10 ianuarie 2014, 23:01)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        ..."cum sunt"...

        Omolog la omolog s-o face cand o sa avem tari apropiate ca putere economica, militara etc... Pana una alta, suntem unde suntem.

        Da', daca tot bati campii pe-aici, Poanta ar fi trebuit sa-si asume aceasta "omolog la omolog" teorie si sa anunte ca el nu se intalneste ca este sub demnitatea lui etc, ce tot spui tu pe-aici.. Asa ca nici macar asta nu a putut face.
  • +12 (14 voturi)    
    Normal (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:12)

    OmulNou [utilizator]

    Ca daca avea intalnire cu Ponta ii punea niste intrebari incomode la care Ponta n-ar fi putut sa raspunda, sau ar fi raspuns cu minciuni, asa cum ne-a obisnuit cu personalitatea lui dubla.
  • +13 (15 voturi)    
    Ponta (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:16)

    MihailNica [anonim]

    E cam groasa dacă nu te-a trecut pe lista de întâlniri !
  • +12 (14 voturi)    
    Cred ca e mult mai grav! (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:17)

    un dac [utilizator]

    Nu cred ca americanii nu vor sa se vada cu Ponta, oricat de magulitor ar fi pentru noi, cei care-l uram pe Ponta. In fapt, asta este o teza a la Tapalaga, americanii au si ei de multe ori agende stabilite de companiile puternice (vezi vizita lui ponta in SUA), nu de respectarea statului de drept.

    Dar ce cred ca face Ponta acum, in an electoral, este mult mai grav. Arata, mai ales pentru spalatii pe creier, ca nu stam in genunchi in fata nimanui, ca s-a terminat epoca in care Basescu vindea tara, ca USL-ul va reda demnitatea poporului roman etc.

    Iar Corlatean nu prea are ce face la intalnire, poate ar fi trebuit Antonescu, Zgonea, musai Ponta si cu ministrul Justitiei, doar este despre statul de drept intalnirea, nu despre politica externa.
  • +15 (17 voturi)    
    cred ca ati inteles gresit (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:25)

    uzu [utilizator]

    cred ca domnii care comenteaza aici au inteles gresit: Ponta nu vrea sa se intalneasca cu ea pentru ca ii e frica. il baga pe Corlatean la inaintare . Acuma e el macho, ca adica noi nu putem schimba programul premierului dupa cum vin americanii dar adevarul e ca daca americanii zic "drepti" ponta sau oricare alt primministru roman, va sta drepti. asa e ordinea mondiala la ora asta si e bine sa ne stim lungul nasului.
    deci sa vedem ce iese. probabil americanii n-au fost clari iar corlatean pregateste alibiurile ...
  • +13 (15 voturi)    
    strugurii`s acri (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:39)

    zapciu [utilizator]

    Dl. ponta e ocupat , inaugureaza un WC public la Pascani , nu putea sa lipseasca si de aceea, cu regret, dar nu o poate primi pe madam Nuland.
    E de rasul curcilor ,astia ne cred pe toti poporu` antena 3 spalat pe creier, sa-i spui orice baliverne! Eu cred ca nu l-a chemat nimeni ca daca il chema s-ar fi dus in limba. E clar ca americanii i-au dat rosu lu ponta ,asa in vazul lumii. D-na Nulland sta doua zile la Bucuresti si n-a vrut sa-l primeasca nici macar cinci minute ,ca Merkel. Sa fie clar pentru toata lumea!. Dealtfel de vreo doua zile ponta s-a ascuns ca sobolanul nu stie nimeni ce face.Ne-a scutit de fata lui la televizor.Doar l-a pus pe Frunda sa zica ca americanii e rai si ca noi nu suntem colonie. Ca daca il primea si pe el cineva americanii erau cei mai buni de pe pamant....
  • +15 (17 voturi)    
    curiozitate (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:46)

    Allexander [utilizator]

    Intrebare: care e programul oficial al dl. dr. V V Ponta? Inteleg ca nu are timp pentru Victoria Nuland dar, totusi, cu ce se ocupa in acel timp?
  • +16 (18 voturi)    
    n'are timp! (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:51)

    Landser [utilizator]

    E plecat cu gunoiu'!
  • +6 (8 voturi)    
    Comparatie nepotrivita (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:47)

    Filon [utilizator]

    Nu-l mai trimiteti pe ponta la Ghita, este o jignire pentru cel din urma. Daca ponta ar fi un gospodar ca Ghita, Romania era mai ceva cum este Jina lui Ghita. Acesta in afara reclamei, cred ca este un bun cioban si gospodar in Jina, ca orice ardelean la casa lui, nu sta toata ziua la televiziuni ci la coada oilor si munceste nu minte. Ca pretuire, din postrea lui pe blog, cred ca-si iubeste ami mult oile decat pe "carlanul" ponta.
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta adolescentul (Joi, 9 ianuarie 2014, 22:05)

    Vlad-I [utilizator]

    Iresponsabilul vesel, nu poate gasi in agenda lui pe 2-3 luni o intalnire care in termeni obiectivi sa mai importanta, sa spuna ca in ziua X cand vine inaltul demnitar, nu poate anula o sedinta de guvern sau o aparitie la antene chiar este ceva deplasat.
  • +5 (5 voturi)    
    Kaput Victoras, premierul malpraxis ! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 6:29)

    Plagarus [utilizator]

    Deputaţii majorităţii conduse de liderii USL au căutat efectiv, printr-un vot nocturn şi clandestin, să transforme democraţia românească in statu nascendi, o democraţie oricum foarte precară, într-o combinaţie de stat autoritar, mafiot, feudal şi oligarhic.
    Sustrăgându-se controlului justiţiei, ale cărei instituţii s-au văzut vidate de putere, aceşti inşi cocoţaţi în vârful politicii dâmboviţene atentaseră nu doar la Codul Penal, ci şi la principiile sacrosancte ale celei mai elementare echităţi, constituindu-se într-o elită intangibilă, situată deasupra legilor.
    La un an de la validarea lor, prin alegeri, la cârmă, sute de parlamentari ajunşi în Parlament în special în baza opoziţiei lor faţă de opţiunile economice ale guvernului precedent, de centru-dreapta, şi a apartenenţei lor la stânga USL-istă, reîmpărţiseră prin lege societatea românească.
    Elita, deţinând întreaga putere a decis să se despartă de prostimea de „rumâni”, de oameni prevăzuţi a decădea din calitatea de cetăţeni liberi şi a fi transformaţi pe viitor cu precădere într-un soi de „vecini”, de şerbi, de robi şi de iobagi moderni.
  • +4 (4 voturi)    
    Programul A3 (Vineri, 10 ianuarie 2014, 10:04)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Nu a permis lui ponta sa se intalneasca cu oficialul american.