Noua deputati PC, printre care si ministrul Grapini, i-au solicitat ministrului Justitiei detalii despre dosarele persoanelor 'expuse politic'

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 7 ianuarie 2014, 20:33 Actualitate | Politic

Maria Grapini
Foto: Agerpres
Noua deputati din partea Partidului Conservator, printre care si ministrul delegat pentru IMM si Turism Maria Grapini, au semnat un document adresat ministrului Justitiei, Robert Cazanciuc, in care ii solicita acestuia informatii despre dosarele in care sunt cercetate persoane "expuse politic", invocand, printre altele, existenta senzatiei la nivelul opiniei publice ca parchetele nationale instrumenteaza dosare penale "in functie de interesul politic pe care il genereaza persoana cercetata penal". Intr-un raspuns al ministerului vizat se arata ca furnizarea informatiilor solicitate este imposibila din cauza caracterului nepublic al cauzelor penale dar fi pentru ca "persoanele expuse politic" nu reprezinta un criteriu de individualizare in cadrul datelor detinute de Parchetul General.

Publicatia Redesteptarea scrie marti ca, in calitate de deputat de Timis al Partidului Conservator, ministrul Maria Grapini a avut in cursul anului trecut o singura interpelare, inregistrata la Camera Deputatilor pe data de 10 septembrie 2013. Interpelarea este semnata de Vicentiu-Mircea Irimie, Maria Grapini, Claudiu-Andrei Tanasescu, Ion Dinita, Vasile-Catalin Dragusanu, Ioan Moldovan, Aurelian Ionescu, Constantin Avram si Gheorghe Coman, presedinte al PC Buzau, cercetat penal de DNA pentru savarsirea infractiunii de folosire a influentei de catre o persoana care detine o functie de conducere intr-o formatiune politica in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite.

  • Deputatii PC invoca faptul ca practica actuala utilizata demonstreaza ca orice persoana expusa politic poate fi subiectul unui dosar penal
Semnatarii sustin, in interpelare, ca in ultima perioada apar in presa din ce in ce mai multe informatii privind faptul ca demnitari sau fosti demnitari sunt cercetati in diferite dosare penale pentru fapte grave de coruptie savarsite in urma cu mai multi ani si aflate, astfel, la limita prescriptiei.

Plecand de aici, deputatii conservatori adauga ca in ultima perioada "s-a creat in randul opiniei publice senzatia ca parchetele nationale (Parchetul General, DNA, DIICOT) instrumenteaza dosarele penale cu care au fost investite in functie de interesul politic pe care il genereaza persoana cercetata penal, practica actuala utilizata demonstrand ca orice persoana expusa politic poate fi subiectul unui dosar penal".

In acest context, cei noua deputati ii cer ministrului Justitiei sa raspunda, verbal si scris, la 3 intrebari:

"1. Care este stocul de dosare mai vechi de un an de la data inceperii urmaririi penale dosare aflate pe rolul parchetelor nationale (Parchetul General, DNA, DIICOT), avand ca subiecti persoane expuse politic?
2. Care este stocul de dosare mai vechi de un an de la data sesizarii, dosare aflate pe rolul parchetelor nationale (Parchetul General, DNA, DIICOT), avand ca subiecti persoane expuse politic?
3. Care sunt masurile luate de sefii parchetelor si de procurori in vederea solutionarii cat mai rapide a dosarelor mai vechi de un an de la sesizare si mai vechi de sase luni de la data inceperii urmaririi penale, avand ca subiecti persoane expuse politic?"
  • Raspunsul ministrului Justitiei: 'Persoanele expuse politic' nu reprezinta un criteriu de individualizare in cadrul datelor statistice detinute
Raspunsul institutiei vizate a venit in data 25 septembrie, fiind semnat de secretarul de stat Florin Aurel Motiu, in numele ministrului Robert Cazanciuc:

"Urmare a intrebarii adresate dumneavoastra ministrului Justitiei, referitoare la numarul de cauze aflate in curs de solutionare la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, Directia Nationala Anticoruptie si DIICOT care privesc 'persoane expuse politic', Ministerul Public ne-a comunicat faptul ca, in raport de caracterul nepublic al cauzelor penale si dat fiind faptul ca 'persoanele expuse politic' nu reprezinta un criteriu de individualizare in cadrul datelor statistice detinute, Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie se afla in imposibilitatea de a da curs solicitarii formulate.

Cu privire la masurile dispuse de procurorii sefi pentru solutionarea cat mai rapida a dosarelor mai vechi de un an de la sesizare si mai vechi de 6 luni de la inceperea urmaririi penale avand ca subiecti 'persoane expuse politic', Parchetul de pe langa Inalta  Curte de Casatie si Justitie mentioneaza ca acestea se circumscriu masurilor generale ce vizeaza toate cauzele de acest gen, respectiv: controlul operativ, controalele prevazute in planurile de activitate semestriala si anuala si orice alte masuri pe care legea le confera procurorilor sefi".

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

4494 vizualizari

  • +49 (51 voturi)    
    madam Grapini si pungasii PC-isti (Marţi, 7 ianuarie 2014, 20:45)

    FPop2013 [utilizator]

    Ei iata, PC-istii nu se lasa. In frunte cu cucoana Grapini, o caraghioasa agramata cu ifose de mimoza. Asta ar merita trimisa sa vanda legume si fructe in piata, cu toate precupetele...O fi tanti FInutza ?
    • +31 (33 voturi)    
      Este foarte grav. Grapini si tot guv tb demis (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:04)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      Oare de ce Grapini era asa de interesata sa stie detalii din dosare si cu ce drept indraznea ea sa solicite asa ceva?
      PC nu se dezminte, o dovada este si aceasta. Noua deputati in frunte cu Grapini cereau ministrului Justitiei, detalii cu anumite dosare!! Este foarte grav. Avem un guvern si o majoritate parlamentara mafiota, penala care nu mai sote ce sa faca pentru a scapa de raspunderea in fata legii!
    • +24 (26 voturi)    
      Mai bine zis: (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:10)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      "... si pungasii P.uC.isti"!
  • +28 (30 voturi)    
    păi (Marţi, 7 ianuarie 2014, 20:45)

    ampersand [utilizator]

    tanti-şi putea arunca o privire pe anticoruptie.hotnews.ro, sunt acolo dosare cu păianjeni mumificaţi deja.
  • +27 (29 voturi)    
    Gata, nu mai sunt alte probleme? (Marţi, 7 ianuarie 2014, 20:55)

    CristiC. [utilizator]

    Ati rezolvat-o si cu IMM-urile si turismul bubuie si acum va preocupa treaba asta? Ce treaba are ministrul turismului sa-l ia la rost pe ministrul Justitiei pe probleme de Justitie? Ati cazut in cap si v-ati trezit genii universale?
  • +26 (28 voturi)    
    Ia uite-o si pe analfabeta asta (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:01)

    Wanheda [utilizator]

    Sa nu-si faca griji, prostia nu pedepsita de Codul Penal.
    Dar poate nu de prostie e ingrijorata cocoana.
  • +22 (24 voturi)    
    PC (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:05)

    Katalin505 [utilizator]

    Sunt cam morcoviti "tavariscii" :)
  • +8 (8 voturi)    
    relax (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:23)

    ampersand [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-15571235-carcotasii-desteptii-facebook-raman-alaturi-ministrul-maria-grapini.htm
  • +10 (12 voturi)    
    LA TIMPUL POTRIVIT (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:28)

    zigot [utilizator]

    ve-ti primi informatia, dar fiecare
    • -9 (11 voturi)    
      postaci agramati (Marţi, 7 ianuarie 2014, 23:30)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      oooaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...ve-ti, ve-ti, ve-ti da cu capul de pereti!
      • +5 (9 voturi)    
        Mai penibil e ca un "educat" ca tine (Marţi, 7 ianuarie 2014, 23:43)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

        Sa fie sluga de bolshevici.
      • +4 (6 voturi)    
        ai (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 0:07)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

        si tu, ma, net la balaceanca, ca cam de acolo pari a bate cimpii, baga ceva haloperidol si scapi. Pentru un timp.
  • +11 (11 voturi)    
    Felicitari bolshevicule (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:30)

    Wanheda [utilizator]

    Tocmai te-ai autodeclarat "gainar" ca "el insusi".
  • +11 (11 voturi)    
    spre surprinderea mea (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:33)

    ubu [utilizator]

    Like pt raspunsul MJului! Felicitari!
  • +15 (17 voturi)    
    Mafioţii USL se organizează după cazul Năstase (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:33)

    Alistar44 [utilizator]

    Grappini vor să ştie cum pot USL-iştii să fure fără a fi prinşi sau dovediţi. Tatonează punctele slabe pentru reorganizarea furturilor la nivel de Guvern.
  • +13 (13 voturi)    
    badea, gadea. grecu, tudor (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:48)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    care esti???
  • +6 (8 voturi)    
    O copletare tare! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 22:04)

    hotnewsfil [utilizator]

    Deputatii lui Felix, in frunte cu cea mai harnica sluga a acestuia, trebue sa completeze cererea lor, adresata ministrului Justitiei, cu obligatia ministrului de a-i ameninta cu destituirea, pe sefii parchetului general si al DNA, daca nu retrag imediat, de pe rol, dosarele in care este acuzat Felix. Procurorii sa isi ceara scuze pentru imensa gresala, urmare a calitatii necorespunzatoare a mobilierului din birourile lor si a presiunilor insuportabile, facute de Traian Basescu.
    Daca ministrul rezolva acest punct suplimentar (privindu-l pe Felix, petentii sa declare ca renunta la toate celelalte, incluse in cererea lor.
  • +9 (11 voturi)    
    PC-ist expus politic (Marţi, 7 ianuarie 2014, 22:06)

    Engel [utilizator]

    Oare, dupa opinia d-nei Grapini, deputatul G. Coman intra in aceasta categorie? Cam cat de valorosi sunt indivizii de care sunt interesati cei 9? De la ce suma in sus esti "expus politic"?
  • +7 (9 voturi)    
    grapini (Marţi, 7 ianuarie 2014, 22:26)

    danabanu051253127793701 [utilizator]

    Rusine,tova grapini!!,,,croitoresele de pe vremuri isi vedeau de treaba lor,nu-si bagau nasul peste tot....asta o faceau doar alea comuniste!
  • +7 (9 voturi)    
    din croitoreasa ...mare politiciana (Marţi, 7 ianuarie 2014, 23:33)

    Andy.tm [utilizator]

    De la croitoreasa sa ajungi mare ministru e o performanta. Intoarce-te la darzele=carpele tale si lasa Ministerul pe mana unor oameni competenti. Ti-au dat un minister fantoma, cu buget de 2lei, sa-i inchida gura lui Felix..
  • +5 (5 voturi)    
    răspuns corect 90% (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 1:35)

    timp tamp [utilizator]

    Cei mai mulţi hoţi şi infractori provin din clasa politică şi tot ei inventează tertipuri să fugă de procese în timp rezonabil
    Deci 90% e un procent rezonabil
  • +2 (2 voturi)    
    Nu cumva se tem toti de bulau? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:12)

    EagleEye [utilizator]

    Nu cumva ii tremura chilotii la toti?Eh,nu chiar la toti,ci la aceea care se stie "murdara".Sau cum zic uslasii "cinstita".Dar nu prea cred ca e vreunul "nemurdarit".
    • +2 (2 voturi)    
      Nu cumva ar fi cazul? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 20:15)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

      Ba da, toti excrocii aripii guvernamentale sunt expusi politic, prin faradelegile necesare, pentru ca, nu-i asa, citandu-l pe Coman, "in orice partid se cere niste bani", si cum sa-i faci fara o manarie?