VIDEO Victor Ponta in sedinta de Guvern: Sunt convins ca sunteti alaturi de mine in batalia cu regimul Basescu. El nu a inteles, nu ma bat cu justitia, ma bat cu el

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:02 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a afirmat marti, in debutul sedintei de Guvern, ca "Principalul adversar al Guvernului si al Romaniei se pregateste si isi strange bagajele. Vestea proasta e ca va mai bloca niste proiecte importante", cu referire la presedintele Traian Basescu. "Sunt convins ca sunteti alaturi de mine in batalia cu regimul Basescu. Nu a inteles, spune ca ma bat cu justitia. Nu ma bat cu justitia, ma bat cu el", a mai spus Ponta. Reactia vine dupa ce Traian Basescu i-a cerut public, "imperativ", marti, primului ministru, "sa inceteze de indata orice atac la adresa justitiei".

Reactia de marti a presedintelui a venit dupa ce premierul declarase marti seara, la RTV, ca dosarul Nastase seamana cu cazul Iuliei Timosenko, ex-premierul Ucrainei condamnat in urma unui proces condamnat unanim de Occident drept proces politic.






















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4161 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    zero (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:07)

    bedeu [utilizator]

    O firimitura de paine pentru gloata infometata. Asa cum zice si CTP, un prilej minunat pt USL sa distraga atentia de la guvernarea slaba catre anti-Basism.
    Traim mai bine noi restul daca nastase era sau nu la puscarie? NU.
    De ce?
    Pentru ca sistemul functioneaza in continuare pentru ei.
    Asta e varful varfului iceberg-ululi, cum zicea seful patronatelor acum cateva zile
  • +25 (25 voturi)    
    Tismaneanu pe Contributors.. (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:14)

    emigrant [utilizator]

    m mai spus-o, o repet: Victor Viorel Ponta stie ca, mai devreme sau mai tarziu, plagiatul va fi sanctionat. Victor Viorel Ponta stie ca a comis o imensa frauda pe care a acoperit-o apoi folosind abuziv pozitia de premier. Victor Viorel Ponta stie ca este, academic vorbind, un escroc. De-aici si nervozitatea sa, camuflata de un rictus scremut, contrafacut, prea putin credibil. Nu va dura prea mult si vom auzi ce are de spus partenerul sau de coalitie :) De acord cu Dvs, mobilizarea civica este esentiala la acest ceas istoric. Altfel, vorba lui Dragos Aligica, e urgie. Eminescu avea dreptate: cetatenii nu sunt doar numar, ci si putere.

    Deci de aia sa fie isteric Derbedeul national??
  • +14 (14 voturi)    
    esti convins (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:14)

    mos ion roata [utilizator]

    pe naiba!
  • +25 (25 voturi)    
    Mi-e jena! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:16)

    Bwana [utilizator]

    Ponta se bate cu Base! Si-a chemat toata lumea in ajutor!
    Pai Victoras...Base nici nu te-a luat inca in seama! Nici nu s-a incruntat macar in directia ta!
    Stii ce mi-ar place? Sa-l mai suspendati o data...asa ca sa poata sta legal la Cotroceni inca un mandat. Asta al doilea pe care i-l refuzati voi!
    Noi credeam ca tu te lupti ca sa fie bine tarii asteia si sa-i arati lui Base cum poti sa faci bine...nu sa ne faci sa-l regretam pe Boc!
  • +23 (25 voturi)    
    Si eu am un AMR (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:19)

    UnOarecare [utilizator]

    ...cat mai am un mincinos si un hot (plagiat = hotie) in fruntea guvernului tarii mele. Am mai avut unul cu Ilici si unul cu Bonbonel... sper asta sa fie ultimul..
  • +20 (22 voturi)    
    Ba (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:20)

    Herodot [utilizator]

    ... in ce tara civilizata ai mai pomenit tu ca un PM sa se bata cu Presedintele?
    • +6 (6 voturi)    
      hmm (Marţi, 7 ianuarie 2014, 14:39)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Eu auzisem ca dictatorul era cel care face scandal si nu lasa guvernul sa lucreze : )
  • +23 (25 voturi)    
    Eroare (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:33)

    Tase Rotta [utilizator]

    Nu mai Victoras, tu nu te bati cu Base, tu te bati de fapt cu baronii penali care vor sa-ti ia gatul. Iar despre lupta cu Base, las-o moarta, sunteti voi multi,dar prosti! Base va face arsice cand vrea el.
  • +14 (16 voturi)    
    Basescu e vinovat ! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:37)

    uvi [utilizator]

    Orice stire cu victor viorel ponta se poate rezuma la imaginea urmatoare :

    http://110.imagebam.com/download/jYVFrFn-FGXiDs0MS5KRLw/29951/299507277/basescu.jpg
    • +13 (13 voturi)    
      geniala (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:40)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui uvi

      geniala poza =))
  • +19 (19 voturi)    
    bataie (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:40)

    zarzare [utilizator]

    D-le Tonta, tu bati Romania in cap de ii sar toti fulgii !!!

    Cum se bate Tonta cu Basecu? ca doar da din gura si spune numai prostii.

    N-ai ma un guvern de condus, lasa judecatorii sa-si faca meseria si nu da vina pe Basescu ca Bombonel a fost un corupt. In fiecare zi te auzim ca-ti faci curaj ca mai are Basescu doar putin pana pleaca. Fa bai ceva pentru tara asta si lasa gargara!
    • +19 (19 voturi)    
      nu (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:45)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui zarzare

      nu, dle Ponta, dvs n-ati inteles. Nu va bateti cu Basescu, ci Basescu va bate de fiecare data. Asta e, nu toti sunt tari in ...tenis.
  • +21 (21 voturi)    
    e ff tare (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:51)

    puicaiotu421284528240537 [utilizator]

    d-le pm vp, vreti sa spuneti ca un singur OM va pune in genunchi? unde sunt cei 7.4 mil de sustinatori ? a fost un vis, o amagire sau a-ti vrut sa ne amagiti pe noi cum faceti in fiecare zi. atatea minciuni nu am auzit de cand sunt. daca pana in 89 spuneam ca traim in plina schizofrenie generalizata acum imi dau seama ca era nimic fata de ce vad si traiesc acum.e timpul sa va vada niste doctori, altfel intre noi si clasa politica se deschide un hau de netrecut.
  • +18 (18 voturi)    
    Sic transit gloria mundi (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:53)

    ubu [utilizator]

    Victoras nici nu stii cat de mic incepi sa fii!
  • +18 (18 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:55)

    FlaviuBota [anonim]

    Preşedintele PSD, Victor Ponta, a dezvăluit pe blogul său mai multe întâmplări din perioada1990-1991, când a fugit de acasă la Paris. Ponta a povestit, printre altele că a trăit ca ţigănuşii recuperând monede din cărucioarele supermarketurilor, s-a spălat în arteziene, a dormit în gări mai corect spus a dus o viaţă de boschetar.
    Nu ştiu cum se face că la conducerea ţării alegem tot feluri de foşti boschetari, mincinoşi, plagiatori, repetenţi şi şparlitori.
    • +3 (3 voturi)    
      a ramas acelasi (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:02)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui FlaviuBota

      a schimbat doar ,,caruciorul'' din care gasca lui recupereaza miliarde, nu se mai incurca cu cativa banuti.
  • +14 (14 voturi)    
    Penali (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:55)

    BobMuller [utilizator]

    Ponta nu se bate nici cu basescu nici cu justitia, se bate cu poporul roman, pentru ca prietenii lui trimisi in judecata sa scape de justitia care apara interesele poporului.
  • +9 (9 voturi)    
    bataia cu oua (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:58)

    liviusmaximus [utilizator]

    eu am senzatia ca te bati cu romanii ! inclusiv cu cei care te-au votat, prietene. au inceput sa o simta si ei. in cazul nastase, credeam ca va fi ultimul politician comunist cu pretentii de mic dictator; se pare ca nu...
  • +8 (8 voturi)    
    Domnu Tonta, (Marţi, 7 ianuarie 2014, 14:09)

    micul [utilizator]

    ajutati-ma putin la matematica ,nu mai stiu cum e regula aia de trei simple ! Deci ,daca Bombo a luat trei ani cu suspendare la complet de 3 judecatori si 4 cu executare la complet de 5 , sa se afle cat va lua Voiculescu la com de 5 avand in vedere ca s-a capatuit cu 5 ani cu executare la tribunalul ordinar ?
    Please help!
  • +9 (9 voturi)    
    Domnule prim ministru, (Marţi, 7 ianuarie 2014, 14:13)

    Atcika [utilizator]

    Multimea tacuta care duce pe cocoasa ei toate repercursiunile acestei batalii a domniei voastre cu Presedintele, doreste sa va roage sa terminati odata bumbaceala cu Basescu si sa lasati justitia sa hotarasca fiecare ce vina are sau nu-caci de aceea ( speram ca) traim intr-un stat de drept. Inclusiv cei care v-au sustinut s-au saturat pina peste cap de discursuri sterile si fara noima. Ar trebui sa va mai intereseze si nivelul de trai al celor multi, corecti si rabdatori, nu doar sa descoperim in fiecare zi privilegiati ai sortiii care, cu depozite uriase in banci, mai primesc si ajutoare sociale, etc., etc....NU credem ca Basescu personal a facut toate aceste favoruri, , mai cautati, domnule prim ministru si in propria ograda....
  • +7 (7 voturi)    
    Dom'le PM! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 15:18)

    antrax [utilizator]

    Ca PM TU REPREZINTI Romania. Asa ca in GUVERN trebuie sa te comporti ca reprezentant al romanilor. Ca sef de USL poti sa te comporti la sediul USL, antene, interviuri, etc...

    Lasa gargara si fa si ceva treaba. Ca acu vine prima zapada si ati pus-o.
  • +4 (4 voturi)    
    delirantul ponta (Marţi, 7 ianuarie 2014, 23:44)

    dkz [utilizator]

    ai sa te bati cu pumii in cap, plagiatorule mincinos
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta, ramai un incompetent (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 12:14)

    a.h. [utilizator]

    cat de infantil trebuie sa fii pt a afirma ca esti intr-o lupta cu presedintele tarii. nu ca as avea o mare simpatie pt basescu !
    Ponta, ramai un incompetent si se pare ca nu inveti nimic din joaca asta de prim ministru.
    tii sa ne demonstrezi ca ramai acelasi mare incompetent, minicnos si hot dovedit.
    rusine celor ce vor vota un astfel de specimen si tot ce inseamna PSD !
  • 0 (0 voturi)    
    Victor Ponta (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:47)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Avem un proverb romanesc care se trage dupa cum se pare dintr-un mare adevar:
    "Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul!"
    Domnule Prim Ministru dumneata nu esti pus acolo ca sa duci o batalie cu Basescu.. sa iti amintim noi: esti pus acolo sa gestionezi cum trebuie mersul lucrurilor in bine, pentru intregul popor al Romaniei!
    Pana acum nu ai dat dovada decat de o mare incompetenta.