Nicusor Dan: Voi infiinta un partid politic cu toti cei care s-au implicat in campania mea pentru Primaria Capitalei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2014, 22:38 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Arhiva personala
Presedintele Asociatiei Salvati Bucurestiul, Nicusor Dan, a declarat intr-un interviu acordat Epoch Times ca intentioneaza sa infiinteze in acest an un partid politic, impreuna cu toti cei care s-au implicat in campania sa electorala pentru alegerile locale din 2012, dar ca noua formatiune isi va propune doar castigarea alegerilor pentru Primaria Capitalei din 2016.

"Avem de-a face cu o clasa politica care nu-i mai reprezinta pe cei care au pus-o acolo. Este nevoie de actori noi pe scena politica. Nu ar fi bine ca un grup de oameni sa pretinda ca reprezinta Piata Universitatii pentru ca ar fi un prim moment de ruptura intre noi, intre cei care vor spune ca vor sa faca politica si cei care nu vor. E bine ca aceasta miscare de protest sa ramana cum este, adica o opozitie fata de oricine este la putere. (...) Din punctul meu de vedere, fara sa-mi arog in vreun fel faptul ca reprezint Piata Universitatii, va pot spune ca voi infiinta un partid politic cu toti cei care s-au implicat in campania mea pentru primarie din vara lui 2012. Acest partid isi va propune doar castigarea alegerilor locale din Bucuresti din 2016, adica vizeaza functia de primar general si cat mai multe pozitii in Consiliul General. Dupa cum stiti legea alegerilor locale impiedica independentii sa formeze liste iar pentru a merge in alegerile pentru Consiliu, ai nevoie de un partid. De aceea probabil in prima jumatate a anului 2014 vom incepe formalitatile de constituire a partidului. Faptul ca nu ne propunem sa guvernam tara, ne scuteste de o alegere ideologica. Este vorba despre un program de administrare a orasului pe care in esenta l-am prezentat deja in campania din 2012", a afirmat Nicusor Dan.

Nicusor Dan a vorbit in interviul pentru Epoch Times despre miscarea de protest Rosia Montana, despre care spune ca are de dat o lupta pe termen lung cu clasa politica, al carei moment decisiv va fi votul in Camera Deputatilor.
  • "(...) prin vechimea protestului si numarul de oameni care s-au implicat, Rosia Montana este simbolul activismului civic din Romania.
  • Daca aceasta miscare va castiga, va schimba modul in care clasa politica se raporteaza la societate. Daca ea pierde, desi eu personal exclud aceasta posibilitate, ne putem astepta la acele reculuri de democratie care au venit si in 1990, 1992 si 1996 si in 2004 cand oamenii au avut asteptari, dar acestea nu s-au implinit.
  • Ca volum, protestele bulgarilor sunt de 3-4 ori mai puternice ca ale noastre, insa eu ma astept ca problemele sociale sa se amplifice in Romania. Multa lume traieste inca intr-o bula de speranta, ca acest guvern le va imbunatati starea materiala, care probabil se va sparge foarte curand.
  • La capitolul victorii este faptul ca legea RMGC a fost retrasa. Fara proteste, aceasta lege ar fi fost adoptata si promulgata de presedinte iar proiectul ar fi fost inceput peste cateva luni.
  • O a doua victorie este ca oamenii au inceput sa aiba incredere unii in altii si sa constientizeze ca reprezinta o forta. Chiar daca guvernantii par sa nu tina cont de asta, eu sunt convins ca ei iau in calcul aceasta forma de opozitie. Practic in ianuarie 2012 a fost o miscare care a dus la caderea guvernului. In septembrie 2013 am avut o miscare si mai mare. Fiti siguri ca guvernantii sunt constienti ca aceste miscari vor creste in timp.
  • Pe de alta parte, ca infrangeri sau puncte negative as mentiona ruptura clara dintre clasa politica si societate. In mod clar aceste miscari au exprimat o opozitie fata de un proiect, cu care majoritatea populatiei rezoneaza in ciuda campaniilor mediatice. Am vazut si o clasa politica opaca la cererile populatiei, cu incercari de manipulare vizibila, care vroia sa ne prezinte albul ca negru si negrul ca alb. Daca nu se va ajunge la un dialog intre guvernanti si populatie/protestatari este posibil sa se ajunga la violente".























5109 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    In sfarsit (Luni, 6 ianuarie 2014, 22:51)

    cocoalex [utilizator]

    Ma bucur sa aud asta. Desi sunt impotriva idei de partid, sunt convins ca asa vei avea mai multe sanse la urmatoarele alegeri. Succes!
    • -5 (15 voturi)    
      Alta aiureala cu iz usl-ist! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 2:01)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cocoalex

      Asta e ala care in 2007 era de partea PSD si PNL cand l-au suspendat pe Traian Basescu, facand campanie acestui demers.
      Sa fie sanatos, eu asemenea jivine nu votez! Eu sunt de dreapta.
    • -4 (4 voturi)    
      Fi sigur (Marţi, 7 ianuarie 2014, 22:28)

      TanaseI [utilizator] i-a raspuns lui cocoalex

      Sa fie sigur ca eu nu il voi vota, la fel cum si cei care doresc locuri de munca nu il vor vota!
    • -1 (1 vot)    
      STAT DE DREPT (Vineri, 10 ianuarie 2014, 4:14)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui cocoalex

      Depinde de atitudinea lui si a grupului lui la problema statului de drept..Pina acum a fost ff slaba.Partidele trebuie sa aiba pozitii clare pe astfel de probleme, nu doar sa vizeze primaria. Mentionez ca sint un sustinator care am ajutat si financiar campania ND la alegerile anterioare. Acum insa ND trebuie sa se decida. Sau stat de drept (cu Basescu si Justitia sustinuta de el) sau....I am not interested..
  • +14 (18 voturi)    
    salvati bucurestiul (Luni, 6 ianuarie 2014, 23:08)

    healthycity [utilizator]

    Bravo.

    Sa salvam Bucurestiul si sa dam un exemplu pentru intreaga tara.
    Te asteptam Nicusor, sa dezvoltam orasul, asa cum se face cu orice oras civilizat, cu cap si pe termen lung
  • +12 (18 voturi)    
    felicitari Dane... (Luni, 6 ianuarie 2014, 23:16)

    geocrin [utilizator]

    Sunt sigur ca vei avea si succes.
    Cred ca este timpul sa intre in politica si oameni de cuvint cinstiti harnici si bine pregatiti nu doar lichele ca majoritate politicienilor de azi.
    • -9 (17 voturi)    
      sigur va avea mare succes (Marţi, 7 ianuarie 2014, 0:25)

      Pink Z [anonim] i-a raspuns lui geocrin

      .. cam ca la alegerile de la primarie.

      nici macar n-a fost in stare sa explice ca candideaza si pe listele de consilieri - a luat jumatate din voturi si a ramas pe afara.

      si cam ce platforma o sa aibe? salvati rosia montana ? cam putin...
      • +11 (15 voturi)    
        bre... (Marţi, 7 ianuarie 2014, 1:19)

        tic77 [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

        asta a fost olimpic international cu aur la matematica si e un om cinstit :-)
        cat despre tine...nici romaneste nu stii scrie
        cam putin rosia montana, nu? ...habar n-ai pe ce lume traiesti
        • -6 (8 voturi)    
          Pai daca e asa bun (Marţi, 7 ianuarie 2014, 10:54)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui tic77

          de ce nu face meseria lui si e activist de partid? In afar de olimpic la matematica a facut ceva: un lucru nou, o companie care da de lucru la oameni, care imbunatateste viata sau mediul ?
          • +6 (6 voturi)    
            informati-va mai intai, este gratuit (Marţi, 7 ianuarie 2014, 11:22)

            HanaIchi [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Google are raspuns la toate intrebarile dvs. O cautare simpla "nicusor dan cv" dura mai putin decat postarea comentariului dvs inutil.

            Numai de pe Wikipedia puteti afla rapid ca domnul in cauza este profesor de matematică și cercetător in cadrul Institutului de Matematica al Academiei Române, unul dintre fondatorii și primul director administrativ al Școlii Normale Superioare București, o universitate romaneasca de elita creată pe modelul École Normale Supérieure, fondator al Asociației "Salvați Bucureștiul" care lupta in instanta pentru protejarea patrimoniului si spatiilor verzi din Bucuresti.

            Mai departe ca las placerea sa descoperiti singur.
            • -7 (7 voturi)    
              Am avut deci dreptate (Marţi, 7 ianuarie 2014, 12:18)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui HanaIchi

              Ceea ce ai pus sunt doar functii nu si realizari. Singura realizare este procentul de 8,45 % luat la alegerile locale, motiv pentru care s-a si inregimentat in gasca infractionala PSD pentru a mai scoate din voturile catrre alte partide. In rest cerceteaza de zor la adunare si scadere.
        • -4 (4 voturi)    
          RM (Marţi, 7 ianuarie 2014, 22:31)

          TanaseI [utilizator] i-a raspuns lui tic77

          Habar nu are unde este Rosia Montana, dar el se bucura ca nu va incepe minerit la Rosia Montana! Rusinica Nicusor Dan!
    • -4 (4 voturi)    
      Dute ma... (Marţi, 7 ianuarie 2014, 22:34)

      TanaseI [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Poate vrei sa zici ca sigur va continua seria de oameni "lingai", asa cum este si acest individ!
  • +5 (15 voturi)    
    Doamne ajuta! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 0:16)

    z.z.z.z [utilizator]

    In sfarsit ... asa poate ies si eu la vot ...
  • -9 (11 voturi)    
    Asa...si ??? (Marţi, 7 ianuarie 2014, 9:15)

    polonyca [utilizator]

    Infiinteaza..... exact asta va tre voua , miticilor.....incaun partid !!!! F tareee......
  • -8 (10 voturi)    
    Salvati tara de Nicusor (Marţi, 7 ianuarie 2014, 10:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dupa ce s-a dat cu parfum de independent acum se inregimenteaza rapid pentru alegeri in PSD - sateliti din umbra. Urmareste doar sa mai scoata ceva voturi de la PNL sau PD. Rusine. Ne vom implica dar impotriva demagogilor si politicienilor cu agenda ascunsa.
  • -2 (6 voturi)    
    Atat timp cat pupa cainii sub coada, n-are sanse! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 11:41)

    Alui [utilizator]

    E mare iubitor de caini vagabonzi, i-ar tine in puf si i-ar hrani cu copii proaspeti, de mult ce-i iubeste. La o dezbatere pe tema eutanasierii cainilor fara stapan ar pierde orice suport al alegatorilor normali la cap.
  • -5 (7 voturi)    
    si doctrina politica a noului partid este... (Marţi, 7 ianuarie 2014, 13:04)

    dbdb [utilizator]

    care? Votati-ma pe mine ca-s mai bun decat ailalti? Pe cuvantul tau? cu asta, m-am lecuit de ND, definitiv! fac partid, baieti, eu sunt presedintele lui, veniti sa-mi dati fonduri, semnaturi, sustinere sa ma aleg!
    • +5 (7 voturi)    
      Daca ati fi citit articolul... (Marţi, 7 ianuarie 2014, 14:42)

      ValTo [anonim] i-a raspuns lui dbdb

      ...ati fi gasit si raspunsul, domnule dbdb: "Acest partid isi va propune doar castigarea alegerilor locale din Bucuresti din 2016, adica vizeaza functia de primar general si cat mai multe pozitii in Consiliul General. Dupa cum stiti legea alegerilor locale impiedica independentii sa formeze liste iar pentru a merge in alegerile pentru Consiliu, ai nevoie de un partid. Faptul ca nu ne propunem sa guvernam tara, ne scuteste de o alegere ideologica (nota: adica de o doctrina, domnule dbdb). Este vorba despre un program de administrare a orasului pe care in esenta l-am prezentat deja in campania din 2012."
      • -2 (4 voturi)    
        Partid fara doctrina politica, cu slogan (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 0:12)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui ValTo

        " sa castigam alegerile locale din Buc. in 2016" e doar o vrajeala, madam si o sa castigati ciu-ciu, din nou! Faci partid, trebuie sa aiba o doctrina politica: cine sprijina partidul si de ce! Si daca administrarea Bucurestiului inseamna sa te opui oricaror solutii de bun simt in cazul Halei Traian ( mutarea mai in spate, demolare si reconstruirea pe un nou amplasament, numai sa nu stranguleze traficul pe noul bulevard, sa nu va mire ca o gramada de lume normala la cap nu va sprijina, ca sunteti aerieni si Gica-Contra pe degeaba! 2 bune si 3 rele, ne da cu minus! Nu te supara, mai degraba gandeste-te de ce spun ce spun. Initial ND mi s-a parut o varianta grozava, numai ca asa nu merge, sa nu vezi padurea din cauza copacilor!
        • +1 (3 voturi)    
          Postaceala maxima (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:54)

          EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          Au aparut deja postacii (RMGC si nu numai): dbdb, TanaseI, Bogdan_100, etc... Lasati-o mai moale ca nu tine.
          Domnule dbdb, nici nu stiti despre ce vorbiti. Ati incurcat halele... Hala Traian??? E Matache... Dar comentam sa ne aflam in treaba.
          Mult succes lui Nicusor Dan! Voi vota acest partid cu placere!
          • -1 (3 voturi)    
            Da, mi se mai intampla, din goana (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:46)

            dbdb [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

            tastarii, aveti dreptate, era vorba despre hala Matache, roza-scleroza, deh! dar de comentat, inafara de greseala de denumire, situatia e exact asa cum am descris-o si apropos, am discutat cu multi care exact ce am scris ii reproseaza dlui ND. Nu omorati informatia din cauza unei greseli oarecare. Chiar as vrea sa aiba succes ND sau unul ca el, care are energie sa se bata, numai ca, din pacate, omul nu are viziune. Sa repare asta, multe s-or schimba.
  • -5 (5 voturi)    
    incostientiilor (Marţi, 7 ianuarie 2014, 22:26)

    TanaseI [utilizator]

    Chiar nu va ganditi ca aceasta "victorie" cum o numiti voi, in ceea ce priveste Rosia Montana este defapt un regres pentru Romania??? Pe langa faptul ca suntem saraci vai de capul nostru, ne dam smecheri ca nu vrem minerit la Rosia Montana, dar ce vreti oamenilor, sa cersiti prin tari straine si sa spargeti magazine??? Rusine!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Off, tie ti-as mai da vreo... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 14:09)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui TanaseI

      20-30 de minusuri! in primul rand ca nu stii scrie, in al doilea rand ca la Rosia Montana nu vorba de minerit, e vorba de o imensa frauda bursiera, care ne lasa pe noi si batuti, si violati si cu banii luati! Mai cauta informatii si vei intelege de ce.