VIDEO Traian Basescu: In Romania trebuie sa inceapa o dezbatere interna daca ar fi de acord cu unirea cu Republica Moldova, care nu trebuie sa-i intereseze pe politicienii din Moldova

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2014, 11:33 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a afirmat luni, in emisiunea "Evenimentul Zilei" de la B1 TV, ca Romania trebuie sa ii ofere Republicii Moldova o solutie alternativa pentru "parcursul european" in cazul in care la Chisinau s-ar inversa trendul pro-european. Presedintele a adaugat ca in acest sens ar trebui ca in Romania sa inceapa o dezbatere privind unirea cu Moldova "care sa nu ii intereseze pe politicienii moldoveni".

"In Romania trebuie sa inceapa o dezbatere interna daca ar fi de acord cu unirea cu Republica Moldova, o dezbatere care nu trebuie sa-i intereseze pe politicienii din Moldova. De ce? In situatia in care ar fi previzibila o intoarcere a Moldovei catre Uniunea Eurasiatica, Romania are obligatia sa-i dea Moldovei posibilitatea sa-si continue parcursul european prin unirea cu Romania. N-as discuta daca unire fara Transnistria si fara Gagauzia, sint prea multe elemente. Dar Romania trebuie sa ofere aceasta alternativa," a declarat Traian Basescu.

Despre premierul moldovean Iurie Leanca, cel care a criticat declaratia presedintelui Basescu privind unirea, el a afirmat ca "a facut scoala de diplomatie la Moscova, a fost in Ambasada URSS la Bucuresti pina in 1989".

"Moldova e o tara care are pe teritoriul ei un conflict inghetat. In sud sint tentatiile autonomiste ale Gagauziei. Butoanele sint la Moscova in privinta Transnistriei si Gagauziei. Am vazut ce s-a intimplat cu Ucraina, cu Armenia. Eu ca politician cu experienta nu pot sa nu iau in calcul posibilitatea unei intoarceri in Moldova, mai ales ca urmeaza alegeri, iar partidul Comunistilor are peste 40% in alegeri. In aceasta grila trebuie citita declaratia mea inainte de Vilnius, pentru ca Republica Moldova trebuie sa aiba o solutie alternativa pentru a-si continua drumul european. Iar daca presiunile vor fi uriase sa se intoarca din drum, Romania trebuie sa-i ofere o alternativa pentru continuitatea drumului european. Tineti cont ca Romana sustine fara rezerve suveranitatea Republicii Moldova, iar curentul unionist e slab in Moldova," a spus Basescu.



Presedintele Traian Basescu a declarat, la 27 noiembrie, inaintea summitului Parteneriatului Estic de la Vilnius, ca "urmatorul proiect de tara pentru Romania este unirea cu R. Moldova". Ulterior, premierul Victor Ponta a afirmat ca "declaratia le da apa la moara comunistilor moldoveni". Declaratia a fost criticata si in presa rusa.

























10772 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Romania trebuie sa ofere o șansă Republicii Moldov (Luni, 6 ianuarie 2014, 11:56)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Romania trebuie sa ofere o șansă Republicii Moldova pentru continuaarea drumului european.
    • +2 (4 voturi)    
      absolut corect (Luni, 6 ianuarie 2014, 12:18)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Insa decizia apartine poporului (nu politrucilor din guvern) din Republica Moldova.
      Insa au deschis destul de bine ochii, sau se aplica si pentru ei profetia lu' Brucan?
  • +4 (4 voturi)    
    Trebuie sa il contrazic oarecum pe TB (Luni, 6 ianuarie 2014, 12:24)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Exista un curent unionist chiar puternic in RM, bine structurat si vizibil...chiar de 1dec Actiunea2012 a reusit sa stranga cateva mii de oameni cu care a incercuit gurvernul RM in hora pentru a arata sustinerea pentru unire...raportat la populatie, aceste persoane care se declara activ pro-unire sunt mai numerosi decat cei din Ro.
    Acum, factorii sunt diversi, lumea se exprima in asemenea fel si datorita legaturilor culturale si istorice dar si datorita faptului ca exista in aceiasi masura si o comunitate pro-rusa si o comunitate spalata la creier de PCRM
  • +4 (6 voturi)    
    basarabia e romania! (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:05)

    victor9 [utilizator]

    basarabia e romania!
    basarabia se va reuni cu romania!
    fratii nostrii de peste prut vorbesc romaneste, traiesc romaneste, gandesc romaneste.
    aceasta bucata de pamant romaneasca cu romani a fost grea incercata dar suflarea romaneasca traieste si doreste reintalnirea cu tara mama.
    nedreptatea facuta acum 70 de ani trebuie anulata, si cel mai tragic este ca fratii nostrii basarabeni au fost deportati si omorati fara nici o vina, au trait greu si au supravetuit din situatii greu de imaginat, totusi dupa atata teroare se striga unirea aici si dincolo de prut!
    sunt din timisoara si sustin cat pot de mult unirea basarabiei cu romania!
    chiar daca romania a avut mult de suferit in timpul celui de-al doilea razboi mondial, masacrele facute de unguri in ardeal in timpul ocupatiei din 1940-1944, armata rusa cu basarabia si cu romania prin perioada comunista, dar cu toate aceste greutati merge mai departe, dumnezeu nu doarme si fiecare va primi dupa fapta si rasplata!
    eu sustin deschis si doresc cat mai repede reunirea basarabiei cu romania!
    granita de peste prut trebuie sa dispara!
    basarabia e romania!
    • -1 (1 vot)    
      "ACEASTA BUCATA DE PAMANT !" (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:46)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui victor9

      A fost abandonata de armata si autoritatile civile ale statului roman la 28 iunie 1940! Romania - in urma ultimatumurilor sovietice - a abandonat Basarabia si pe locuitorii ei, fara sa-i apere de invadatorii sovietici! Armata romana s-a retas din Basarabia fara sa traga un singur cartus impotriva invadatorilor!
      Si dupa ce au reocupat Basarabia, autoritatile sovietice i-au deportat pe basarabeni in lagarele de munca si reeducare(exterminare) din Siberia, din Dombas sau de dincolo de Cercul Polar! Si de acolo s-au intors cati s-au intors! Nu exista cred o familie in Basarabia, care sa nu-si aiba mortii ei din acele vremuri crancene! Ori asta nu se poate uita si nu se poate ierta! Stiti ce spun basarabenii de varsta a treia: "Sa ne unim cu Romania si la o adica sa ne abandoneze iarasi?! Bai bine NU! Daca ne-am descurcat cum am putut sub stapanirea ruseasca, acum cand suntem independenti o sa ne descurcam si mai bine!" Aveti ceva sa le transmiteti "fratilor nostri basarabeni"?!
  • -2 (10 voturi)    
    Să traducem... (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:07)

    kasandra [utilizator]

    Băsescu spune că trebuie deschis acest subiect, dar nu trebuie ca Chişinăul să participe la discuţie. Cu alte cuvinte, acest subiect trebuie deschis în 2014 pentru că altă temă electorală nu prea poate scoate pe piaţă. Cu toate riscurile pentru societatea din R.Moldova, Băsescu nu-şi vede decât interesele lui politice. Jalnic!
    • +2 (8 voturi)    
      sunt curios din ce județ al țării sunteți ? (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:15)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      sunt curios din ce județ al țării sunteți ?
      În afară de manualele de istorie ați mai fost curios să citiți lucrări despre Istoria Românilor și a României ?
      Basarabia este parte a Moldovei istorice și a României !
    • -3 (7 voturi)    
      Scopul ? EBA votata de maldavieni !! (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:16)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      Ca in Romania nici macar Sida nu o voteaza.
    • 0 (0 voturi)    
      cam asa este (Luni, 6 ianuarie 2014, 22:20)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      Basescu o tine cu chestia asta din motive electorale. Da, Basarabia este pamant romanesc, dar dupa dezastrele ce au urmat retragerii armatei romane din Basarabia si dupa 70 de ani de schimbari (de populatie, de obiceiuri, de spalare pe creier), revenirea la patria-mama nu se poate face cu forta. Trebuie sa o doreasca basarabenii, iar obligatia noastra este sa ii facem sa doreasca unirea. Putem face asta daca ne modernizam tara si daca ii ajutam concret pe fratii basarabeni (si pe cei care mai locuiesc impreuna cu ei). Am mai spus, trebuie fapte, nu vorbe. In problema Basarabiei dl Basesc doar a trancanit fara sa faca ceva. Da, pentru ca este in campanie electorala.
  • -1 (7 voturi)    
    despre unire (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:19)

    Capatu` satului [utilizator]

    cred ca discutia cu unirea este gresita, se pun concluziile inainte de formularea oricarei ipoteze;

    in primul rand politicienii din Romania, impreuna cu tot poporul TREBUIE SA`SI CEARA IERTARE poporului din dreapta Prutului pt. ca l`a lasat (predat) rusilor fara sa faca nimik - la momentul ultimatului rejele carol al II`lea impreuna cu fruntasii politici au CEDAT ultimatumului, singura solutie era lupta - conducatorii de la 1916 si 1917 erau mai destepti decat cei din 1940;

    a fi de acord cu ultimattumu` a insemnat sa fie de acord cu deportarile, violurile, si crimele facute de poporu` sovietic;

    20 din cei 26 de membrii ai consiliului de ministrii au acceptat ultimatumul - cei 6 care s`au opus merita toata consideratia noastra: Ștefan Ciobanu, Silviu Dragomir, Victor Iamandi, Nicolae Iorga, Traian Pop, Ernest Urdăreanu; restu` de 20 nu merita nimik, au scuipat pe numele si viata atator romani; pana la urma rejele nu si`a vazut decat interesul la fel cu actualu` mihai ce`si spune intai ce a acceptat medalii rusesti: RUSINE !

    Finlanda o tara cu o populatie minuscula fata de Romania acelor vremi a rezistat asediului URSS si nu a cedat decat prin lupta;

    intreb si io retoric ce ar fi facut rejele impreuna cu palavramentu` obosit tara daca rusii ar fi cerut Oltenia, Muntenia si Tara Motilor.

    rejele sa traiasca linistit pt. ca impreuna cu poporu` rus fericire ne`a adus - monarhia salveaza prostia.
  • -2 (4 voturi)    
    Deocamdata (Luni, 6 ianuarie 2014, 14:42)

    human_nature [utilizator]

    incerca sa scapam de asta pe care-o avem si care ne mananca toti banii. Nicio unire!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 6 ianuarie 2014, 15:14)

    a.nonim [utilizator]

    Ceva nu se leaga aici. Daca moldovenii se vor intoarce din drumul catre UE (ceea ce nu e exclus), atunci cu atat mai mult nu vor fi interesati de unirea cu Romania pentru ca fortele anti-europene sunt si absolut anti-romanesti.
    Problema se pune exact pe dos, daca Moldova continua orientarea spre UE, ar fi o optiune mai buna unirea cu Romania? Raspunsul ar trebui sa fie da, insa nu trebuie sa-l dea doar romanii, ci si moldovenii.
  • +2 (2 voturi)    
    Unirea - ideal mai presus de orice dezbatere (Luni, 6 ianuarie 2014, 16:36)

    D-or [utilizator]

    Nu orice se poate discuta. Acordul romanilor e implicit ca dreptul la viata. E datoria noastra sfinta, de suflet, de romani.
    Realizarea unirii ar fi justificarea generatiei noastre in fata urmasilor:
    am indatorat tara, i-am vindut resursele, milioane de oameni au plecat, multi aproape robi, dar am obtine ce altfel n-am izbindi decit prin razboi: reintregirea.
  • +2 (2 voturi)    
    Basarabia e pământ românesc, asta e certitudine (Luni, 6 ianuarie 2014, 16:40)

    visio [utilizator]

    despre dezbateri avem a vorbi numai în sensul tehnic al Unirii...
    pe de altă parte, există ideea că Putin trăiește în trecut, etc; sincer, dacă pui o ofertă viabilă pe masa lui Putin, nu cred că o să zică nu; și asta nu pentru că trebuie să fim umili, ci pentru că trebuie să răscumpărăm Basarabia și Bucovina, și asta pentru că politicieni ca Emil Constantinescu le-au dat moca...hai să ne amintim cum  Emil Constantinescu a dat degeaba insula Șerpilor; trebuie să ne asumăm greșelile și să facem o ofertă concretă; cât despre ce a pățit Ucraina în recentele negocieri, revenim iar la bani: Rusia a plusat ceva mai mult, în timp ce UE vroia să ”cumpere” Ucraina la preț de fier vechi...că unii ucrainieni demonstrează pro UE...să fe sănătoși, iarna e lungă și grea...
    deci, aranjăm ceva cu Putin și se rezolvă atât Moldova cât și transnistria...nu e greu, însă trebuie să negociem la sânge; evident că tot românul va trebui să plătească prețul pentru că el este vinovat că s-a dat acest teritoriu...hai să ne maturizăm și să înțelegem lumea în care trăim...
  • +1 (3 voturi)    
    Ungaria (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:32)

    Ar3s [utilizator]

    nu este pamant romanesc. Grecia, nu este pamant romanesc. Moldova, este o regiune a Romaniei! Moldova, Ardealul si Tara Romaneasca! Ce prostie de dezbatere mai vrea presedintele?!
    In aceasta lume, Romania nu este singura tara dezbinata de marile puteri. Dezbatem...discutii.
    • +1 (3 voturi)    
      câteva corecții (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:07)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      - Ungaria NU mai este pământ românesc, ceea ce nu înseamnă că nu poate să revină la starea inițială;
      - cu grecii ne înțelegem;
      - ca idee generală, nimic din ce ai avut nu este bătut în cuie pentru că tot ce ai trebuie apărat;
      - pentru că am avut politicieni dobitoci, a trebuit să cedăm Basarabia și Bucovina; desigur că vor apărea istorici care vor spune că regele mihai a fost amenințat, a fost terorizat, și alte aberații...
      - dacă vrei să contezi în lumea mare, trebuie să stai la masa celor mari; altfel, cei mari vor vrea să îți ia o Basarabie sau...etc; pentru asta aveam nevoie de Schengen, însă cu imbecili ca usl-iștii e greu să te mândrești că istoria ta este extraordinară...
  • 0 (2 voturi)    
    podul de flori (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:24)

    mobilteeth [utilizator]

    unirea trebuie sa o ceara cetateni republici Moldova ;restul e demagogie..........
    • -1 (1 vot)    
      basarabia e pamant romanesc... (Luni, 6 ianuarie 2014, 22:19)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui mobilteeth

      basarabia apartine de drept statului roman, a fost desprinsa cu forta de o putere straina, nu este necesar sa solicitam nimanui unirea , o putem facem noi singuri daca exista vointa politica comuna.
  • 0 (0 voturi)    
    Experienta (Marţi, 7 ianuarie 2014, 12:17)

    andrei.s [utilizator]

    Cei care afirma ca pozitia lui Traian Basescu este cea a unei persoane care nu mai are nimic de pierdut, pentru ca este ceea ce se va intampla, curand, ar trebui sa se gandeasca mai mult. La trecutul politic al celui care se declara "politician cu experienta". Desi pare periculoasa atitudinea de "totul sau nimic!" a presedintelui nu a avut nimic irational in ea, niciodata.
    In spate, au fost planuri foarte minutios calculate, pana cand a ajuns in pozitia in care poate gestiona orice situatie, avand ancorele potrivite.
    • 0 (0 voturi)    
      Iraţional? (Marţi, 7 ianuarie 2014, 23:54)

      kasandra [utilizator] i-a raspuns lui andrei.s

      Sigur că nu este iraţional. Întotdeauna este foarte calculat cu interesele sale. Ale celorlalţi nu contează. Dovada? România este astăzi datoare vândută, oamenii nu-şi mai pot plăti creditele, mor pe capete, fără bani pentru tratamente. Pe români, "raţionalul" i-a ancorat bine în fundul mării. Ne-a gestionat de ne-a omorât.