Sebastian Lazaroiu: Nu ar fi iluzoriu ca Traian Basescu sa fie sustinut ca prim-ministru in 2016

de RH     RFI Romania
Luni, 23 decembrie 2013, 11:02 Actualitate | Politic

Traian Basescu-premier in 2016 nu ar fi un scenariu iluzoriu, declara intr-un interviu la RFI consilierul prezidential, Sebastian Lazaroiu. El spune ca nu ar fi exclus ca o constructie de dreapta sa-l sprijine pe actualul presedinte pentru functia de premier peste trei ani.

Intrebat ce rol crede ca va juca Traian Basescu in politica dupa ce-i expira al doilea mandat de presedinte, Sebastian Lazaroiu a raspuns: "Eu cred ca presedintele va ramane activ dupa ce isi va termina mandatul, va ramane activ in politica. Asa cum a si spus, va contribui si anul viitor, dar mai ales in anii care urmeaza la acea constructie a unei forte politice de dreapta, puternice, care sa aiba sanse in 2016 sa si castige alegerile".

Traian Basescu-premier ar fi un scenariu plauzibil, sustine consilierul prezidential: "Eu am spus ca, sigur, probabil in 2015 nici nu s-ar putea intampla asta, dar in 2016 nu ar fi un scenariu iluzoriu sa-l avem pe Traian Basescu sustinut pentru functia de premier de aceasta forta politica".


























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2234 vizualizari

  • -9 (17 voturi)    
    in 2016 (Luni, 23 decembrie 2013, 11:46)

    Gustav666 [utilizator]

    Basescu va fi in toiul demersurilor de a executa pedeapsa in regim deschis
  • +2 (12 voturi)    
    Nu ar fi iluzoriu, dar ar fi nefericit. (Luni, 23 decembrie 2013, 12:09)

    bogdan1477 [utilizator]

    Basescu si cam consumat viata politica. Din 2004 pina-n 2013 a fost un actor important, cel mai important. A influentat societatea, a reusit sa miste justitia, a smuls oarecum statul de drept din ghearele mafiei. Dar parerea mea e ca si-a cam atins virful de potential. Mai departe, dupa ce scapam de ciuma asta uslamica (si vom scapa in citiva ani, cind tot votacul uslamist isi va da seama ce le poate pielea), avem nevoie mai degraba de un premier gen MRU sau Funeriu sau Predoiu. Unul mai scolit, mai cult, mai civilizat. Cind te lupti la baioneta cu mafia ai nevoie de un Basescu, dar cind ajungi la lupta mai subtila, parca merge mai bine unul mai educat, mai erudit, mai obisnuit cu diplomatia.
  • +3 (7 voturi)    
    Dar in 2014 ce are? (Luni, 23 decembrie 2013, 12:44)

    Trojan.H [utilizator]

    ?
  • -4 (10 voturi)    
    Nu mai scapam (Luni, 23 decembrie 2013, 14:02)

    ploiesteanu [utilizator]

    de beleaua asta de Basescu, niciodată ? Eu vreau unul mai tanar si cu o gandire mai avântată.
    • +8 (10 voturi)    
      Belea (Luni, 23 decembrie 2013, 14:25)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Nu, o sa scapam de beleaua de Iliescu...:)
  • +6 (6 voturi)    
    da da cum sa nu (Luni, 23 decembrie 2013, 14:35)

    radiola [utilizator]

    Poate explica Lazaroiu cum sa-l puna premier un presedinte de la USL,ca la ce opozitie avem nu vad sa iasa altcineva.
  • +1 (7 voturi)    
    iluzorie? ar fi ideal (Luni, 23 decembrie 2013, 15:33)

    condrescu [utilizator]

    chiar din 2014... si asa Ponta vrea o Romanie cu premier jucator si Presedinte dormitor, asa ca din 2014: Basescu Premier si Antonescu presedinte...
    ar fi ideal... parerea mea
    • -3 (7 voturi)    
      Iluzorii iluzii ale postacilor iluzionati! (Luni, 23 decembrie 2013, 17:22)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui condrescu

      Pai ce credeti ca o sa aleaga "comandantull" TB dupa ce nu o sa mai fie "imun la Cotroceni"?! O sa vrea sa fie "mosier" la Nana sau "premier" la Victoria?! Ca dupa 27 de ani de stat pe uscat, chiar cu brevetul reactualizat, nu cred ca se va gasi veun armator sau navlositor care sa-i incredinteze comanda unei nave pentru ca reconfirmarea brevetului de comandant nu-i va da dreptul sa navigheze, fiind necesara si efectuarea&absovirea cursurilor IMO(International Maritime Organization).
      Si-apoi in 2016 va avea 65 de ani, varsta legala de pensionare, cand orce om cu scaun la cap se opreste si se retrage din proprie initiativa, ca sa nu traiasca deziluzia aruncarii fortate peste bord!
  • -1 (7 voturi)    
    iluzoriu? (Luni, 23 decembrie 2013, 17:11)

    minus [utilizator]

    Pai iluzoriu este ca votantii dreptei vor veni la vot.
    Si daca asa se va intampla, sa fie iluzoriu ca Traian Basescu ar deveni prim-ministru in 2016?

    Dar stai draga Seba, poate Traian Basescu ar deveni prim-ministru in 2016 sustinut de "stanga"- PSD? Nu ar fi iluzoriu, ar fi o încununare a falimentului politicii dâmbovițene! De ce nu, dupa ce am vazut impreunarea PSD- PNL....
  • 0 (10 voturi)    
    Premier? (Luni, 23 decembrie 2013, 17:50)

    drona [utilizator]

    La Jilava,o fi asemenea functie?
  • +2 (2 voturi)    
    De ce fel de guvernator are nevoie tara! (Marţi, 24 decembrie 2013, 8:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    Onorabilul domn Andrei Plesu spunea recent ca 'a frecventa cultura nu este suficient pentru a te implini ca om'.
    Traian Basescu, excelentul capitan de vas, format, cu bune si cu rele, in lupta dura cu marile si oceanele, educat sa aduca vaporul si marianariil acasa (la cheu!), are o rara, greu egalabila 'cultura a vietii reale',o cultura a faptelor responsabile, a 'vietii dure de echipa'.
    Traian Basescu nu stapaneste cultura 'culturii de biblioteca'.
    El este un pasionat al vietii reale, al infaptuirilor, carora li se dedica exemplar de fidel.
    Este un 'lup de mare' al politicii, cu fata brazdata de numeroase cicatrice.
    Acum il cunoastem binisor pe Traian Basescu, l-am putut studia comparativ cu alti romani care si-au facut o meserie din politica.
    Ce facem? Ne lasam in seama infaptuitorului marinar sau il preferam pe un politician de salon?
    De ce fel de 'administrator la varf" are nevoie, acum, Romania?
    • 0 (2 voturi)    
      PORTRET DE LIDER (Marţi, 24 decembrie 2013, 12:27)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Romania are nevoie de un lider care sa aiba hotararea si perseverenta lui Carol I, diplomatia si stiinta dialogului lui Nicolae Titulescu, cultura si patriotismul lui Nicolae Iorga!
      "Lupul de mare" nu (mai) are ce cauta in politica! Sa ramana pe mare, daca il mai angajeaza cineva sau daca nu si-a vandut fraudulos flota!
      Si daca "scapa" de/din anchetele DNA de dupa, sa se retraga la "mosia Nana" si sa ne lase in pace!
      Nimeni nu este de neinlocuit si indispensabil!
      • +1 (1 vot)    
        Sa facem un pas mai departe! (Miercuri, 25 decembrie 2013, 17:48)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        Grandfather : 'Romania are nevoie de un lider care sa aiba hotararea si perseverenta lui Carol I, diplomatia si stiinta dialogului lui Nicolae Titulescu, cultura si patriotismul lui Nicolae Iorga!'
        Va rog sa spuneti numele unui roman care sa intruneasca toate aceste calitati (ale celor trei personalitati mentionate de dumneavoastra).
        Daca nu gasiti niciun roman, va rog sa reduceti exigentele si sa indicati un roman care sa intruneasca macar doua din aceste calitati.
        Daca nici asa nu reusiti, va rog sa aratati care dintre cele trei calitati este mai importanta, care trebue sa fie criteriul de alegere a unui prim-ministru, precum si numele unei personalitati care a dovedit prin fape ca este eligibil.
        Se pare ca regele Carol i nu il egala pe Titulescu, in privinta dialogului.
        Nicolae Iorga nu il egala pe rege, in guvernarea unei tari (a avut esecuri, ca prim-ministru).
        Nici Nicolae Titulescu nu avea calitatile necesare unui guvernator al tarii.
        Asa ca...
        Va multumesc pentru atentie!
        Sarbatori fericite!
        La multi ani!
  • -1 (3 voturi)    
    Din 2008 inca am vazut manevra asta (Marţi, 24 decembrie 2013, 15:11)

    dbdb [utilizator]

    gen Putin pe care o dorea Basescu, si pentru care se straduie sa-si castige inapoi procentelele de popularitate. Cum a fost un " lider " dezastruos atat la ministerul transportului, la primarie si la presedintie, Basescu vrea sa ne capaceasca de tot, numai sa-si scape el pielea, sa ramana el in continuare la butoane. Mai rau ca Iliescu, ce mai!