VIDEO Stelian Tanase a fost votat de Parlament sef interimar al TVR

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 20 decembrie 2013, 12:11 Actualitate | Politic

Stelian Tanase a fost votat vineri de Parlamentul Romaniei in functia de director general interimar al TVR. Stelian Tanase este propunerea PNL si a trecut cu un vot confortabil: 405 voturi pentru si doar doua voturi contra, in conditiile in care parlamentarii PDL au boicotat sedinta camerelor reunite ale Parlamentului.

Stelian Tanase primise aviz favorabil in unanimitate de la comisiile de cultura ale Parlamentului.



Stelian Tanase preia doar conducerea executiva a TVR, anume functia de director general, pe o perioada de interimat pana cand Parlamentul va aproba un nou Consiliu de Administratie. Atunci va fi decis si presedintele TVR, iar in cazul acestei institutii presedintele este, prin lege, si director general. Consiliul de Administratie este forul abilitat prin lege sa aprobe masuri precum restructurari economice sau de personal, adoptarea unor contracte de valoare ridicata, organizarea de concursuri etc. Directorul general asigura conducerea curenta a societatii, executarea hotararilor CA, numirea sefilor de departamente.

Tanase este a doua propunere a PNL pentru acest post. Prima propunere, Rares Bogdan (jurnalist Realitatea TV), a picat din cauza faptului ca sedinta de marti nu a avut cvorum. Atunci, parlamentarii PSD au boicotat sedinta, ducind la o criza majora in USL.

























2792 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Să vezi de-acum... (Vineri, 20 decembrie 2013, 12:46)

    gabbi [utilizator]

    Poante proaste pentru proşti şi pe toate posturi plătite de noi toţi pe facturile de electricitate...
    să ne fie de bine că doar noi românii i-am ales
  • +11 (13 voturi)    
    Good bye TVR !!! (Vineri, 20 decembrie 2013, 14:02)

    polonyca [utilizator]

    TVR e gata intorsa la comunism !!! Trist dar adevarat.....Incet,incet , carmim spre....trecut !!! O sa fim rusinea UE....!!
    • +7 (7 voturi)    
      lovitura de stat continua (Vineri, 20 decembrie 2013, 15:19)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Pacat de singele varsat acum 23 de ani
  • +14 (16 voturi)    
    Grivei (Vineri, 20 decembrie 2013, 14:03)

    Tomis [utilizator]

    Am mai scris asta, dar merita repetat ca sa nu uite lumea. Draga Stelian Grivei Tanase, nu am uitat cum ai denumit in 2009 telespectatorii RealitateaTV (cati mai aveai) ca fiind "Grivei", ceea ce este culmea dat fiind ca stii ce faceai tu cu batista (sau fara) cu Vantu, asa cum reiese din stenograme. Si voi reaminti constant acest lucru ca sa ma asigur ca nu il uita nimeni. Tu esti Griveiul lui Vantu, amice.
    • +9 (11 voturi)    
      bonus (Vineri, 20 decembrie 2013, 14:48)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      In urma cu ceva timp Stelian Grivei Tanase a primit niste oase de la guvern. http://m.hotnews.ro/stire/13860352
  • +18 (20 voturi)    
    urat (Vineri, 20 decembrie 2013, 14:13)

    stefan04 [utilizator]

    Urata evolutie pt autorul excelentului roman "Corpuri de iluminat" si pt organizatorul de concerte rock semi-clandestine de la sala Creanga: sustinator in 2012 al infractorilor usl si acum sef la tvr......
  • +4 (4 voturi)    
    Tanase, apa sfintita in cuibul TVR. (Vineri, 20 decembrie 2013, 17:46)

    Plagarus [utilizator]

    Nu va fie frica ,dragi tvristi, tovarasul Tanase nu va strica cuibul, fiti cuminti si slujiti ca si pana acum stapanirea !
    • -2 (2 voturi)    
      da (Vineri, 20 decembrie 2013, 19:59)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      e vorba de stapanirea linsa-n dos la modul gretos de tvr info-pora? ca pe aia o serveste tvr si azi!